نمایش منوی کناری

درمان سرطان بیضه

روش های درمانی سرطان بیضه به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل نوع تومور، مرحله تومور، وضعیت کلی سلامت جسمانی شما، و ترجیح شما برای انتخاب روش درمان می باشد.

در قسمت های قبل علائم و علل سرطان بیضه ، تشخیص سرطان بیضه آمده است. در ادامه با راه های درمان سرطان بیضه آشنا شوید.

جراحی سرطان بیضه

روش های جراحی که برای سرطان بیضه به کار می رود شامل:

 • جراحی برای برداشتن بیضه (رادیکال اینگوئینال ارکیکتومی) درمان اولیه و اصلی همه انواع سرطان بیضه در هر مرحله ای است. برای برداشتن بیضه، جراح یک برش در ناحیه کشاله ران ( که به آن ناحیه اینگوئینال می گویند ) ایجاد کرده و بیضه را از طریق شکاف بوجود آمده خارج می کند و در صورت تمایل شما می تواند یک بیضه مصنوعی جایگزین آن کند.
 • جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی ( برداشتن غدد لنفاوی خلف صفاق یا RPLND ) از طریق ایجاد برشی بر روی شکم انجام می شود. در این روش جراحی، جراح مراقب است تا از آسیب به عصب های اطراف غدد لنفاوی پرهیز کند، اما در برخی موارد آسیب به اعصاب اجتناب ناپذیر است. آسیب عصبی می تواند باعث بروز اشکال در انزال شود، اما در ایجاد نعوظ مشکلی رخ نمی دهد.

جراحی پروستات

در مواردی که تومور در مرحله ی ابتدایی است، جراحی ممکن است تنها درمان مورد نیاز با شد. اگر جراحی تنها درمان سرطان بیضه برای شما در نظر گرفته شود، یک برنامه زمان بندی شده برای پیگیری بیماری از طرف پزشک به شما ارائه خواهد شد. این برنامه پیگیری زمانبندی شده، درچند سال اول هر چند ماه انجام می شود و در سال های بعد فواصل آن بیشتر خواهد شد و شامل آزمایش خون، سی تی اسکن و دیگر روش های تشخیصی برای پایش علائم عود احتمالی سرطان می باشد.

پرتو درمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای با انرژی بالا مانند اشعه ایکس استفاده می شود تا سلول های سرطانی را بکشد. در طول پرتودرمانی، شما بر روی یک تخت خوابیده و یک ماشین بزرگ اطراف بدن شما حرکت می کند، و اشعه پرانرژی به طور دقیق به سمت بافت مورد نظر هدف گذاری می شود.

پرتودرمانی روشی است که در برخی بیماران با سرطان بیضه از نوع سمینوما انتخاب می شود. پرتو درمانی ممکن است بعد از برداشتن بیضه برای شما توصیه شود.

عوارض جانبی پرتودرمانی شامل خستگی، و قرمزی و التهاب پوست در ناحیه شکم یا کشاله ران باشد. پرتودرمانی همچنین ممکن است باعث ناباروری شود. با پزشک خود در مورد روش های ذخیره اسپرم قبل از شروع پرتو درمانی صحبت کنید.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروها برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. داروهای شیمی درمانی در تمام بدن منتشر شده تا سلول های سرطانی را که ممکن است از تومور اصلی به دیگر نقاط بدن مهاجرت کرده باشند از بین ببرد.

شیمی درمانی ممکن است تنها درمان انتخابی شما باشد یا اینکه ممکن است قبل یا بعد از جراحی برداشتن غدد لنفاوی ناحیه شکمی برای شما توصیه شود.

عوارض شیمی درمانی به نوع و مدت داروهایی که تجویز شده است بستگی دارد. آنچه را از پزشک خود انتظار دارید از او بپرسید. عوارض جانبی شایع شامل خستگی، تهوع، از دست دادن مو و افزایش خطر عفونت می باشد. داروها و درمان هایی برای کاهش عوارض شیمی درمانی دردسترس می باشد.

شیمی درمانی نیز احتمالا باعث ناباروری می شود، که می تواند دائمی باشد. با پزشک خود در باره ی ذخیره اسپرم قبل از شروع شیمی درمانی صحبت کنید.

درمان واریکوسل

مقابله با استرس و پشتیبانی

هر انسانی که با سرطان بیضه مواجه می شود به روش خود احساساتی را متعاقب آن تجربه خواهد کرد. بعد از تشخیص سرطان، ممکن است دچار احساس ترس و عدم اطمینان از آینده خود شوید.

در حالی که ممکن است احساس اضطراب هرگز از بین نرود، شما می توانید برای کمک به مدیریت احساسات خود برنامه ریزی کنید. لذا سعی کنید تا :

 • به میزان کافی در مورد سرطان بیضه بیاموزید تا احساس راحتی برای تصمیم گیری درباره مراقبت از خود داشته باشید. سوالات خود را بنویسید تا در جلسه ی بعدی ملاقات با پزشک بپرسید. از پزشک خود یا دیگر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی بخواهید تا منابع معتبری برای دست یابی به اطلاعات بیشتر به شما معرفی کند. از منابع خوب انجمن های علمی مرتبط با بیماری مثل انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
 • از خودتان مراقبت کنید. انتخابات سالمی در زندگی روزمره خود داشته باشید تا برای درمان سرطان آماده باشید. یک رژیم غذایی سالم با انواع میوه ها و سبزیجات بخورید. مقدار کافی استراحت کنید طوری که وقتی هر روز صبح از خواب بیدار می شوید احساس نشاط و تازگی کنید. استرس های غیر ضروری را از بین ببرید به طوری که بتوانید بخوبی تمرکز کنید. سعی کنید تا بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید. اگر سیگار می کشید ، متوقف شود. با دکتر خود در مورد داروها و استراتژی های دیگری که به شما برای متوقف کردن مصرف سیگار کمک می کند صحبت کنید .
 • با دیگر افرادی که سرطان بیضه دارند ارتباط داشته باشید. دیگر افراد مبتلا به سرطان را در جامعه خود بیابید یا بصور آنلاین با آن ها ارتباط برقرار کنید. با انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران برای ارتباط با گروه های حمایتی در منطقه ی محل سکونت تماس بگیرید.
 • ارتباط با عزیزان خود را ادامه دهید. خانواد و دوستان شما به همان اندازه ی شما برای سلامتی تان نگران هستند. آن ها می خواهند به شما کمک کنند، لذا پیشنهاد آن ها برای کمک به شما در رفت و آمد به قرارهای ملاقات و دیگر ماموریت ها را رد نکنید. دوستان نزدیک و خانواده شنوای صحبت های شما هستند وقتی که نیاز به حرف زدن با کسی را دارید یا زمانی که احساس خوبی ندارید و کسی را می خواهید تا حواس شما را از شرایط کنونی دور نماید.

پیشگیری از سرطان بیضه

راهی برای پیشگیری از بروز سرطان بیضه وجود ندارد.

برخی پزشکان معاینه منظم بیضه ها توسط خود فرد را توصیه می کنند تا سرطان بیضه در زودهنگام ترین مرحله اش تشخیص داده شود. زمان مناسب برای معاینه بیضه توسط خود فرد بعد از یک حمام یا دوش آب گرم می باشد. گرمای ناشی از آب باعث شل شدن کیسه بیضه شده و لمس بیضه و یافتن هر چیز غیر عادی در بیضه را آسان تر می کند.

معاینه بیضه

برای معاینه بیضه مراحل زیر را دنبال کنید:

سرطان بیضه

☑️ جلوی آینه بایستید. به دنبال هر گونه تورم بر روی پوست کیسه بیضه خود باشید.

☑️ هر بیضه را با دو دست خود معاینه کنید. انگشت سبابه و میانی خود را زیر بیضه و انگشت شست خود را روی بیضه قرار دهید.

☑️ به آرامی بیضه را بین انگشتان و شست های خود بچرخانید. به یاد داشته باشید که بیضه ها معمولا صاف، بیضوی شکل و تا حدودی سفت هستند. این که یکی از بیضه ها به میزان جزیی از بیضه دیگر بزرگ تر باشد و یا یکی کمی پائین تر از دیگری باشد یافته ای طبیعی است. همچنین، طنابی که از بالای بیضه ( اپیدیدیم ) به سمت بالا می رود بخش نرمالی از محتویات کیسه بیضه است. با انجام منظم این معاینه، با بافت و ساختار طبیعی بیضه بیشتر آشنا خواهید شد و تغییراتی که می تواند موجب نگرانی شود را بهتر متوجه خواهید شد.

اگر متوجه توده یا برجستگی را در معاینه بیضه شدید حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شروین جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید
  آقای دکتر من مادر زادی بیضه هام نزول نکرده بود که در 6 سالگی مرا عمل کردند ولی فقط بیضه راستم نزول کرد آن هم در سایز بسیارکوچک و بیضه چپم نزول نکرده و بالا قرار دارد سوال اولم اینه که آیا من با این بیضه کوچک بچه دار میشوم؟ وسوال دومم این است که جهت زیبایی میخواهم از پروتز استفاده کنم آیا امکانش هست؟وآیا بیضه بالا کارایی دارد یا خیر؟ لطفا مرا را هنمایی کنید.با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   سوال اولم اینه که آیا من با این بیضه کوچک بچه دار میشوم؟ ................ بایستی آزمایش اسپرم انجام دهید
   وسوال دومم این است که جهت زیبایی میخواهم از پروتز استفاده کنم آیا امکانش هست؟...............بله امکانش هست
   وآیا بیضه بالا کارایی دارد یا خیر؟........ بر اساس آزمایش اسپرم و آزمایش هورمونی مشخص می شود
 • تصویر کاربر amir یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 337 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  یک هفته پیش بعد از بلند کردن یک جسم سنگین در ناحیه بیضه سمت راست بدنم احساس درد کردم و درد شدیدتر شد و بعد از چند روز درد کمتر شده ولی یک درد ثابت و در همون ناحیه احساس می کنم، میخواستم علت درد لطف کنید بیان کنید و اینکه خطرناک هست و نیاز به دکتر و درمان داره یا با استراحت خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   درد می تواند به دلیل کشیدگی عضلات یا فتق باشد بهتره توسط ارولوزیست معاینه شوید
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۱۷ مرداد ۹۳( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر.
  بنده27سال سن دارم.هنگام نعوظ کامل ، آلت رو به بالا قرارمیگیرد.حقیقت تا بحال نزدیکی نداشته ام تا متوجه شوم در آن زمان دچارمشکل می شوم یا خیر.عکس را نیز ارسال نمودم.خواهشمند است با توجه به عکس بفرمایید که آیا نیاز به جراحی هست یا خیر . اگر نیازهست آیامی توان با دارودرمانی مسئله رابرطرف نمود یا خیر .«با سپاس از وقتی که در اختیار من قرار دادید »
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۷ مرداد ۹۳( 6 سال پیش)
   سلام
   به نظر میزان انحنا زیاد است و به جراحی نیاز دارد
 • تصویر کاربر فرزاد شنبه ۱۶ فروردین ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر فراوان از سایت خوبتان
  من یک مرد 32ساله هستم متاهل مدت چند ماهی است که زخم هایی بر روی الت تناسلی من ایجاد میشوند که با پوسته پوسته شدن و سوزش پوست الت تناسلی من همراه هست اول از پماد هیدرو کورتیزون استفاده کردم جواب نداد ولی از پماد تریا مسینولون ان ان که استفاده میکنم جواب میده و زخم ها برطرف میشن ولی بعد از یه مدت چه بعد از نزدیکی با همسر و گاهی وقت ها بدون نزدیکی مجددا دچار همون حالت میشم ممنون میشم راهنماییم کنید تا این بیماری بطور کامل رفع شود با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۶ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام
   احتمالا مبتلا به اگزما هستید این بیماری درمان قطعی ندارد و با دارو بهتر می شود و دوباره عود می کند البته احمال بهبودی خودبوخود وجود دارد
 • تصویر کاربر مصومه جمعه ۱ فروردین ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید مادرم 49سالشه جواب ازمایششون امرووز گرفتن 6-8 rbc در ادرار و 3-4 wbc در ادرار و wbc خون هم از ده هزار بالا بوده البته نه خیلی عددش تو ذهنم نیست و اینکه جلو پلاکت نوشته پلاکت هایپر سگمنته دیده شد من نگران مادرم هستم هیچ نشانه از عفونت ادرار ندارن و کشت هم منفی بوده تو رو خدا خیلی نگرانشم جواب بدید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام
   اگر علائم ادراری ندارند بهتره سونوگرافی دهید جای نگرانی ندارد البته برای آزمایش خون ایشان با متخصص خون مشورت نمائید
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر