درمان سرطان بیضه

در این مقاله مطالعه می کنید:

روش های درمان سرطان بیضه، به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل نوع تومور، مرحله تومور، وضعیت کلی سلامت جسمانی شما، و ترجیح شما برای انتخاب روش درمان می باشد. در قسمت های قبل علائم و علل سرطان بیضه ، تشخیص سرطان بیضه آمده است. در ادامه با راه های درمان سرطان بیضه آشنا شوید.

جراحی سرطان بیضه

روش های جراحی که برای سرطان بیضه به کار می رود شامل:

 • جراحی برای برداشتن بیضه (رادیکال اینگوئینال ارکیکتومی) درمان اولیه و اصلی همه انواع سرطان بیضه در هر مرحله ای است. برای برداشتن بیضه، جراح یک برش در ناحیه کشاله ران ( که به آن ناحیه اینگوئینال می گویند ) ایجاد کرده و بیضه را از طریق شکاف بوجود آمده خارج می کند و در صورت تمایل شما می تواند یک بیضه مصنوعی جایگزین آن کند.
 • جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی ( برداشتن غدد لنفاوی خلف صفاق یا RPLND ) از طریق ایجاد برشی بر روی شکم انجام می شود. در این روش جراحی، جراح مراقب است تا از آسیب به عصب های اطراف غدد لنفاوی پرهیز کند، اما در برخی موارد آسیب به اعصاب اجتناب ناپذیر است. آسیب عصبی می تواند باعث بروز اشکال در انزال شود، اما در ایجاد نعوظ مشکلی رخ نمی دهد.

جراحی پروستات

در مواردی که تومور در مرحله ی ابتدایی است، جراحی ممکن است تنها درمان مورد نیاز با شد. اگر جراحی تنها درمان سرطان بیضه برای شما در نظر گرفته شود، یک برنامه زمان بندی شده برای پیگیری بیماری از طرف پزشک به شما ارائه خواهد شد. این برنامه پیگیری زمانبندی شده، درچند سال اول هر چند ماه انجام می شود و در سال های بعد فواصل آن بیشتر خواهد شد و شامل آزمایش خون، سی تی اسکن و دیگر روش های تشخیصی برای پایش علائم عود احتمالی سرطان می باشد.

پرتو درمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای با انرژی بالا مانند اشعه ایکس استفاده می شود تا سلول های سرطانی را بکشد. در طول پرتودرمانی، شما بر روی یک تخت خوابیده و یک ماشین بزرگ اطراف بدن شما حرکت می کند، و اشعه پرانرژی به طور دقیق به سمت بافت مورد نظر هدف گذاری می شود. پرتو درمانی روشی است که در برخی بیماران با سرطان بیضه از نوع سمینوما انتخاب می شود. پرتو درمانی ممکن است بعد از برداشتن بیضه برای شما توصیه شود.

عوارض جانبی پرتو درمانی شامل خستگی، و قرمزی و التهاب پوست در ناحیه شکم یا کشاله ران باشد. پرتو درمانی همچنین ممکن است باعث ناباروری شود. با پزشک خود در مورد روش های ذخیره اسپرم قبل از شروع پرتو درمانی صحبت کنید.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروها برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. داروهای شیمی درمانی در تمام بدن منتشر شده تا سلول های سرطانی را که ممکن است از تومور اصلی به دیگر نقاط بدن مهاجرت کرده باشند از بین ببرد. شیمی درمانی ممکن است تنها درمان انتخابی شما باشد یا اینکه ممکن است قبل یا بعد از جراحی برداشتن غدد لنفاوی ناحیه شکمی برای شما توصیه شود.

عوارض شیمی درمانی به نوع و مدت داروهایی که تجویز شده است بستگی دارد. آنچه را از پزشک خود انتظار دارید از او بپرسید. عوارض جانبی شایع شامل خستگی، تهوع، از دست دادن مو و افزایش خطر عفونت می باشد. داروها و درمان هایی برای کاهش عوارض شیمی درمانی دردسترس می باشد. شیمی درمانی نیز احتمالا باعث ناباروری می شود، که می تواند دائمی باشد. با پزشک خود در باره ی ذخیره اسپرم قبل از شروع شیمی درمانی صحبت کنید.

درمان واریکوسل

مقابله با استرس و پشتیبانی

هر انسانی که با سرطان بیضه مواجه می شود به روش خود احساساتی را متعاقب آن تجربه خواهد کرد. بعد از تشخیص سرطان، ممکن است دچار احساس ترس و عدم اطمینان از آینده خود شوید.

در حالی که ممکن است احساس اضطراب هرگز از بین نرود، شما می توانید برای کمک به مدیریت احساسات خود برنامه ریزی کنید. لذا سعی کنید تا :

 • به میزان کافی در مورد سرطان بیضه بیاموزید تا احساس راحتی برای تصمیم گیری درباره مراقبت از خود داشته باشید. سوالات خود را بنویسید تا در جلسه ی بعدی ملاقات با پزشک بپرسید. از پزشک خود یا دیگر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی بخواهید تا منابع معتبری برای دست یابی به اطلاعات بیشتر به شما معرفی کند. از منابع خوب انجمن های علمی مرتبط با بیماری مثل انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
 • از خودتان مراقبت کنید. انتخابات سالمی در زندگی روزمره خود داشته باشید تا برای درمان سرطان آماده باشید. یک رژیم غذایی سالم با انواع میوه ها و سبزیجات بخورید. مقدار کافی استراحت کنید طوری که وقتی هر روز صبح از خواب بیدار می شوید احساس نشاط و تازگی کنید. استرس های غیر ضروری را از بین ببرید به طوری که بتوانید بخوبی تمرکز کنید. سعی کنید تا بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید. اگر سیگار می کشید ، متوقف شود. با دکتر خود در مورد داروها و استراتژی های دیگری که به شما برای متوقف کردن مصرف سیگار کمک می کند صحبت کنید .
 • با دیگر افرادی که سرطان بیضه دارند ارتباط داشته باشید. دیگر افراد مبتلا به سرطان را در جامعه خود بیابید یا بصور آنلاین با آن ها ارتباط برقرار کنید. با انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران برای ارتباط با گروه های حمایتی در منطقه ی محل سکونت تماس بگیرید.
 • ارتباط با عزیزان خود را ادامه دهید. خانواد و دوستان شما به همان اندازه ی شما برای سلامتی تان نگران هستند. آن ها می خواهند به شما کمک کنند، لذا پیشنهاد آن ها برای کمک به شما در رفت و آمد به قرارهای ملاقات و دیگر ماموریت ها را رد نکنید. دوستان نزدیک و خانواده شنوای صحبت های شما هستند وقتی که نیاز به حرف زدن با کسی را دارید یا زمانی که احساس خوبی ندارید و کسی را می خواهید تا حواس شما را از شرایط کنونی دور نماید.

پیشگیری از سرطان بیضه

راهی برای پیشگیری از بروز سرطان بیضه وجود ندارد. برخی پزشکان معاینه منظم بیضه ها توسط خود فرد را توصیه می کنند تا سرطان بیضه در زودهنگام ترین مرحله اش تشخیص داده شود. زمان مناسب برای معاینه بیضه توسط خود فرد بعد از یک حمام یا دوش آب گرم می باشد. گرمای ناشی از آب باعث شل شدن کیسه بیضه شده و لمس بیضه و یافتن هر چیز غیر عادی در بیضه را آسان تر می کند.

معاینه بیضه

برای معاینه بیضه مراحل زیر را دنبال کنید:

سرطان بیضه

☑️ جلوی آینه بایستید. به دنبال هر گونه تورم بر روی پوست کیسه بیضه خود باشید.

☑️ هر بیضه را با دو دست خود معاینه کنید. انگشت سبابه و میانی خود را زیر بیضه و انگشت شست خود را روی بیضه قرار دهید.

☑️ به آرامی بیضه را بین انگشتان و شست های خود بچرخانید. به یاد داشته باشید که بیضه ها معمولا صاف، بیضوی شکل و تا حدودی سفت هستند. این که یکی از بیضه ها به میزان جزیی از بیضه دیگر بزرگ تر باشد و یا یکی کمی پائین تر از دیگری باشد یافته ای طبیعی است. همچنین، طنابی که از بالای بیضه ( اپیدیدیم ) به سمت بالا می رود بخش نرمالی از محتویات کیسه بیضه است. با انجام منظم این معاینه، با بافت و ساختار طبیعی بیضه بیشتر آشنا خواهید شد و تغییراتی که می تواند موجب نگرانی شود را بهتر متوجه خواهید شد.

اگر متوجه توده یا برجستگی را در معاینه بیضه شدید حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

تعداد جلسات شیمی درمانی سرطان بیضه

سرطان بیضه بسته به مرحله سرطان، ممکن است با 1 تا 4 سیکل شیمی درمانی درمان شود. در طول درمان، بیمار ممکن است 1 دارو را در یک زمان دریافت کند یا ترکیبی از داروهای مختلف را به طور همزمان دریافت کند.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.3/5 - (22 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارسام شنبه ۱۶ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام 8 ماهی دچار درد بیضه شدم و پیش 4 تا دکتر ارولوژی رفتم و پس از معایه و دیدن ازمایش ها چیزی تشخیص داده نشد.
  ولی 30 روزی میشه دچار قلنج کمر میشم و با گرفتن ان درد بیضه خیلی کم میشه .درد بیضه به همراه درد در ران همراه هست و همچنین در ماهیچه های اطراف مقعد می باشد.نکته دیگه کیسه بیضه خیلی پوست اضافی داره اما نقوض انجام میشه .
  و نکته دیگه اینکه من خیلی میشینم به دلیل کارم و در زمانی که درد نداشته باشه پیاده روی اونم بین 6 الی 10 کیلومتر انجام میدم.
  اقای دکتر مشکل کجاس؟من خیلی نگرانم دچار سرطان بیضه نشم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۶ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   با توضیحاتی که دادید به نظرم درد منشا کمری داشته باشد و ربطی به بیضه ندارد

 • تصویر کاربر آذیتا سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  با سلام و خداقوت
  آقای دکتر دوست پسر من که خیلی همدیگرو دوست داریم موقع آشنایی با من همون جلسه اول گفت سرطان بدخیم داشت که به کبدش و .. نفوذ کرده بود یعنی استیج شماره ۳ بود بیماریش ، اما درمان های مختلف مثل شیمی درمانی پرتودرمانی و.. در طی ماه ها جواب داده و الان کاملا حالش خوبه و روحیشم اکی هستش ، فقط چند درصد احتمالش هست ک این سرطان بیضه استیج ۳ مجدد برگرده ؟ آیا درمان قطعی و دائمی برای این نوع سرطان وجود داره؟ که برای همیشه ریشه کن بشه یا باز هم عود میکنه ؟ یعنی چند درصد یا تا چند سال احتمال زنده بودن وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   برای پاسخ به این سوال بهتره با پزشک معالج ایشان که اشراف کامل به شرایط بیماری ایشان دارد مشورت کنید

  2. تصویر کاربر آذیتا سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)
   درود و سپاسگزارم
   البته با پزشکشون مشورت کردم و گفتند هر دو ماه یکبار تا یک سال باید بیوپسه بشند تا اطمینان حاصل کنیم ک سرطانش برنگرده و تومورای غیر فعالش رو از بین ببریم
   در هر صورت میخواستم نظر شما رو هم بدونم
   یعنی نظر پزشک دیگر رو، ولی باز هم سپاس از پاسخ بجاتون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   استیج 3 تومور یعنی اینکه بیماری در بخشی از بدن منتشر شده است و طبیعی است که درمان و پیش آگهی آن کمتر از مواردی است که استیج بیماری پایین تر باشد. میزان پاسخگویی به شیمی درمانی نیز در تعیین پیش آگهی دخیل می باشد.

  4. تصویر کاربر آذیتا سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)
   سپاس از پاسختون
   یعنی اگر بیماری در کمتر از یک سال با شیمی درمانی تا حد زیادی از بین بره و فقط تومورهای غیر فعالش بمونه ، میزان پاسخگویی بیمار بهتر بوده و احتمال بهبودش تا همیشه خیلی بالاست؟
  5. تصویر کاربر آذیتا سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)
   میزان پاسخ گویی ب شیمی درمانی در کمتر از یک سال بوده با وجود اینکه پخش شده بوده به بدن خصوصا کبد
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب دکتر
  چند وقت پیش خدمتتون پیام دادم که بیضه چپم هیدروسل داشت و ۶ ماه پیش عمل کردم از دوسه ماه پیش قسمت چپ بیضه یعنی همون که عمل کردم بسیار سفت شده مثل قلوه سنگ و نزدیک هفت و هشت سانت طولش و چهار پنج سانت عرضش شده که فرمودید سونوگرافی کنم حالا رفتم سونوگرافی و عکسشو میفرستم براتون بنظرتون چکار باید کنم؟با توجه به اینکه عمل کردم راه و دارویی هست که دیگه عمل نکنم بهترین راه حل با توجه به تجربه جنابعالی چیه؟ خیییلی ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   راهی بجز عمل مجدد نیست. در عمل هیدروسل ما عود نداریم تعجب می کنم برای شما عود کرده است

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۸ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام من آلت تناسلی رو حنا کردم گفتن مفیده الان ادرار میکنم رنگ ادرار سبز شده آیا مشکل ایجاد شده برام یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۸ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر مشکلی ندارد

 • تصویر کاربر بهرام جمعه ۸ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  وقت شما بخیر و شادی
  ممنون از شما بابت راهنمایی ها و اطلاعات شما که سبب بهبودی و ارتقاء بهداشت فردی و جامعه میشود.
  جناب دکتر، آیا ایدز (HIV) از طریق بوسه ی درون لب میتواند منتقل شود؟؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۸ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر