نمایش منوی کناری

درمان سرطان بیضه

روش های درمانی سرطان بیضه به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل نوع تومور، مرحله تومور، وضعیت کلی سلامت جسمانی شما، و ترجیح شما برای انتخاب روش درمان می باشد.

در قسمت های قبل علائم و علل سرطان بیضه ، تشخیص سرطان بیضه آمده است. در ادامه با راه های درمان سرطان بیضه آشنا شوید.

جراحی سرطان بیضه

روش های جراحی که برای سرطان بیضه به کار می رود شامل:

 • جراحی برای برداشتن بیضه (رادیکال اینگوئینال ارکیکتومی) درمان اولیه و اصلی همه انواع سرطان بیضه در هر مرحله ای است. برای برداشتن بیضه، جراح یک برش در ناحیه کشاله ران ( که به آن ناحیه اینگوئینال می گویند ) ایجاد کرده و بیضه را از طریق شکاف بوجود آمده خارج می کند و در صورت تمایل شما می تواند یک بیضه مصنوعی جایگزین آن کند.
 • جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی ( برداشتن غدد لنفاوی خلف صفاق یا RPLND ) از طریق ایجاد برشی بر روی شکم انجام می شود. در این روش جراحی، جراح مراقب است تا از آسیب به عصب های اطراف غدد لنفاوی پرهیز کند، اما در برخی موارد آسیب به اعصاب اجتناب ناپذیر است. آسیب عصبی می تواند باعث بروز اشکال در انزال شود، اما در ایجاد نعوظ مشکلی رخ نمی دهد.

جراحی پروستات

در مواردی که تومور در مرحله ی ابتدایی است، جراحی ممکن است تنها درمان مورد نیاز با شد. اگر جراحی تنها درمان سرطان بیضه برای شما در نظر گرفته شود، یک برنامه زمان بندی شده برای پیگیری بیماری از طرف پزشک به شما ارائه خواهد شد. این برنامه پیگیری زمانبندی شده، درچند سال اول هر چند ماه انجام می شود و در سال های بعد فواصل آن بیشتر خواهد شد و شامل آزمایش خون، سی تی اسکن و دیگر روش های تشخیصی برای پایش علائم عود احتمالی سرطان می باشد.

پرتو درمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای با انرژی بالا مانند اشعه ایکس استفاده می شود تا سلول های سرطانی را بکشد. در طول پرتودرمانی، شما بر روی یک تخت خوابیده و یک ماشین بزرگ اطراف بدن شما حرکت می کند، و اشعه پرانرژی به طور دقیق به سمت بافت مورد نظر هدف گذاری می شود.

پرتودرمانی روشی است که در برخی بیماران با سرطان بیضه از نوع سمینوما انتخاب می شود. پرتو درمانی ممکن است بعد از برداشتن بیضه برای شما توصیه شود.

عوارض جانبی پرتودرمانی شامل خستگی، و قرمزی و التهاب پوست در ناحیه شکم یا کشاله ران باشد. پرتودرمانی همچنین ممکن است باعث ناباروری شود. با پزشک خود در مورد روش های ذخیره اسپرم قبل از شروع پرتو درمانی صحبت کنید.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروها برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. داروهای شیمی درمانی در تمام بدن منتشر شده تا سلول های سرطانی را که ممکن است از تومور اصلی به دیگر نقاط بدن مهاجرت کرده باشند از بین ببرد.

شیمی درمانی ممکن است تنها درمان انتخابی شما باشد یا اینکه ممکن است قبل یا بعد از جراحی برداشتن غدد لنفاوی ناحیه شکمی برای شما توصیه شود.

عوارض شیمی درمانی به نوع و مدت داروهایی که تجویز شده است بستگی دارد. آنچه را از پزشک خود انتظار دارید از او بپرسید. عوارض جانبی شایع شامل خستگی، تهوع، از دست دادن مو و افزایش خطر عفونت می باشد. داروها و درمان هایی برای کاهش عوارض شیمی درمانی دردسترس می باشد.

شیمی درمانی نیز احتمالا باعث ناباروری می شود، که می تواند دائمی باشد. با پزشک خود در باره ی ذخیره اسپرم قبل از شروع شیمی درمانی صحبت کنید.

درمان واریکوسل

مقابله با استرس و پشتیبانی

هر انسانی که با سرطان بیضه مواجه می شود به روش خود احساساتی را متعاقب آن تجربه خواهد کرد. بعد از تشخیص سرطان، ممکن است دچار احساس ترس و عدم اطمینان از آینده خود شوید.

در حالی که ممکن است احساس اضطراب هرگز از بین نرود، شما می توانید برای کمک به مدیریت احساسات خود برنامه ریزی کنید. لذا سعی کنید تا :

 • به میزان کافی در مورد سرطان بیضه بیاموزید تا احساس راحتی برای تصمیم گیری درباره مراقبت از خود داشته باشید. سوالات خود را بنویسید تا در جلسه ی بعدی ملاقات با پزشک بپرسید. از پزشک خود یا دیگر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی بخواهید تا منابع معتبری برای دست یابی به اطلاعات بیشتر به شما معرفی کند. از منابع خوب انجمن های علمی مرتبط با بیماری مثل انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.
 • از خودتان مراقبت کنید. انتخابات سالمی در زندگی روزمره خود داشته باشید تا برای درمان سرطان آماده باشید. یک رژیم غذایی سالم با انواع میوه ها و سبزیجات بخورید. مقدار کافی استراحت کنید طوری که وقتی هر روز صبح از خواب بیدار می شوید احساس نشاط و تازگی کنید. استرس های غیر ضروری را از بین ببرید به طوری که بتوانید بخوبی تمرکز کنید. سعی کنید تا بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید. اگر سیگار می کشید ، متوقف شود. با دکتر خود در مورد داروها و استراتژی های دیگری که به شما برای متوقف کردن مصرف سیگار کمک می کند صحبت کنید .
 • با دیگر افرادی که سرطان بیضه دارند ارتباط داشته باشید. دیگر افراد مبتلا به سرطان را در جامعه خود بیابید یا بصور آنلاین با آن ها ارتباط برقرار کنید. با انجمن علمی سرطان ایران و انجمن علمی ارولوژی ایران برای ارتباط با گروه های حمایتی در منطقه ی محل سکونت تماس بگیرید.
 • ارتباط با عزیزان خود را ادامه دهید. خانواد و دوستان شما به همان اندازه ی شما برای سلامتی تان نگران هستند. آن ها می خواهند به شما کمک کنند، لذا پیشنهاد آن ها برای کمک به شما در رفت و آمد به قرارهای ملاقات و دیگر ماموریت ها را رد نکنید. دوستان نزدیک و خانواده شنوای صحبت های شما هستند وقتی که نیاز به حرف زدن با کسی را دارید یا زمانی که احساس خوبی ندارید و کسی را می خواهید تا حواس شما را از شرایط کنونی دور نماید.

پیشگیری از سرطان بیضه

راهی برای پیشگیری از بروز سرطان بیضه وجود ندارد.

برخی پزشکان معاینه منظم بیضه ها توسط خود فرد را توصیه می کنند تا سرطان بیضه در زودهنگام ترین مرحله اش تشخیص داده شود. زمان مناسب برای معاینه بیضه توسط خود فرد بعد از یک حمام یا دوش آب گرم می باشد. گرمای ناشی از آب باعث شل شدن کیسه بیضه شده و لمس بیضه و یافتن هر چیز غیر عادی در بیضه را آسان تر می کند.

معاینه بیضه

برای معاینه بیضه مراحل زیر را دنبال کنید:

سرطان بیضه

☑️ جلوی آینه بایستید. به دنبال هر گونه تورم بر روی پوست کیسه بیضه خود باشید.

☑️ هر بیضه را با دو دست خود معاینه کنید. انگشت سبابه و میانی خود را زیر بیضه و انگشت شست خود را روی بیضه قرار دهید.

☑️ به آرامی بیضه را بین انگشتان و شست های خود بچرخانید. به یاد داشته باشید که بیضه ها معمولا صاف، بیضوی شکل و تا حدودی سفت هستند. این که یکی از بیضه ها به میزان جزیی از بیضه دیگر بزرگ تر باشد و یا یکی کمی پائین تر از دیگری باشد یافته ای طبیعی است. همچنین، طنابی که از بالای بیضه ( اپیدیدیم ) به سمت بالا می رود بخش نرمالی از محتویات کیسه بیضه است. با انجام منظم این معاینه، با بافت و ساختار طبیعی بیضه بیشتر آشنا خواهید شد و تغییراتی که می تواند موجب نگرانی شود را بهتر متوجه خواهید شد.

اگر متوجه توده یا برجستگی را در معاینه بیضه شدید حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما داکتر صاحب
  من چهار سال است که ازدواج کردم صاحب فرزند نمیشوم قبلا چره بودم
  عمل شدم در افغانستان من در افغانستان هر جا نزد همه داکترها رفته ام ولی
  نتیجه از شان نداشته ام من میخواهم نزد یه دوکتوری بروم که از مشوره اش نتیجه
  بگیرم اسپرم من صفر است نمیدانم که جا های که عمل شده بسته است
  یا که تخمه ام توان تولید اسپرم را ندارد از شما خواهش میکنم
  اگر راهی است برای فرزندار شدن مراجعه کنم
  که راه حل چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اگر از بیضه هایتان نمونه برداری کرده اند و اسپرمی در نمونه برداری از بیضه دیده نشده نمیش کاری کرد ولی اگر نمونه برداری از بیضه نکرده اید می توانید شانس خود را امتحان کنید.

  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اگر از بیضه هایتان نمونه برداری کرده اند و اسپرمی در نمونه برداری از بیضه دیده نشده نمیش کاری کرد ولی اگر نمونه برداری از بیضه نکرده اید می توانید شانس خود را امتحان کنید.

  3. تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   داکتر صاحب محترم میخواهم با شماره همراه شما تماس بگیرم یه وقت تعیین کن که
   وقت صحبت کردن را داشته باشی من میخواهم مراجعه کنم در تهران ایران هستم
   یکی از دوکتوران افغانستان گفت که اسپرم صفر اصلا تداوی ندارد باید از اسپرم
   مصنوعی استفاده کرد من متوجه نشدم که چطور معذرت میخوام که اگر مزاحم
   شدم ام ولی به کمک نیاز دارم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
  5. تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام کجا میتوان از بیضه ها تکه برداری کنم مراجعه کنم نزد شما یا دیگه جا
   اگر نزد شما بیام که وقت بگیرم ؟ و ببخشیید از بیضه ها تکه براداری کنم حدود
   چقد خرج بر میدارد ؟ ( ) ممنونم از کمک شما
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   بله باید بیایید مطب معرفی نامه بدهم برای بیمارستان
   کل هزینه حدود ۵ میایون می شود
  7. تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۱۴ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   تنها از بیضه ها که تکه برداری شود ۵ میلیون تومان میشود یا اگر اسپرم در بیضه
   هم نباشد با اعدای اسپرم که توی آزمایشگاه با رحیم همسرم انجام میشود در کل پنچ
   میلیون تومان میشود
  8. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  جناب دکتر جباری با سلام به شما
  بنده مردی مجرد و 35 ساله هستم. مدتی هستش که گاهی اوقات در ناحیه بیضه، بیشتر بیضه چپ و کمتر بیضه راست، دچار درد می شوم. خواستم از شما راهنمایی بگیرم که علت احتمالی این درد چه می باشد؟ با سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیصنی را مطرح کنم. توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  باتوجه به بیماری ارکیت اوریون در سن 16 سالگی و تحلیل بیضه. در آزمایشات وجود اسپرم بصورت آزو بوده و مقدار تستوسترون کمتر از حداقل مجاز می باشد. آیا استفاده از آمپول تستوسترون هفته ای یکبار برای بیمار مفید می باشد؟ (بچه دار شدن برای بیمار مهم نمی باشد)
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اگر تستوسترون کمتر از نرمال و LHبالاست بله مفید می باشد

 • تصویر کاربر ارش پنجشنبه ۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید حدود ۳ هفته پیش برای درد چپ بیضه که بر اثر فعالیت به وجود می اومد رفتم بیمارستان برای ویزیت دکتر اورولوژ ایشون هم سونوگرافی و قرص نوشت توی نتیجه سونوگرافی هیچ نشونه ای از واریکوسل و .... نبود
  سوالی که داشتم این بود امروز توی خونه دیدم بیضه چپم توی کیسه بیضه به حالت افقی دراموده به جای اینکه عمودی باشه و روی هر دو طرف کیسه بیضه رگ های برجسته ای بدون اینکه درد داشته باشه هست و بعد از چند ساعت بیضه چپم دوباره به حالت عادی یعنی عمودی برگشت و اون رگها هم ناپدید شدند می خواستم بدونم طبیعه یا نه
  1. تصویر کاربر ارش سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   ببخشید جناب دکتر بیضه چپ نیست بیضه راستمه معذرت می خوام
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  من چندروزیست در ناجیه کلیه و همچنین بیضه درد شدید دارم که سونوگرافی کلیه گرفتم مشکلی نداشت اما همچنان درناحیه بیضه درد دارم. ممنون میش مرا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیص یا درمانی را مطرح کنم. گاه منشا درد از خود بیضه نیست و به کمر مربوط می شود

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر