واکسن hpv ( گارداسیل) برای چه سنی است؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

برای اینکه  واکسن زگیل تناسلی اثربخش باشد، بایستی قبل از آنکه شخص در معرض HPV قرار گیرد، تزریق شود. دلیلی وجود ندارد تا صبر کنیم و زمانی که فرد می خواهد فعالیت جنسی را شروع کند واکسن را تزریق کنیم. واکسن hpv برای چه سنی است؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

HPV چیست؟

HPV، اسم گروه بسیار شایعی از ویروس ها می باشد و انواع مختلفی دارد. برخی از ویروس های HPV پر خطر هستند، زیرا منجر به سرطان هایی مانند سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان اندام های تناسلی و سرطان های سر و گردن می شوند. دیگر انواع زگیل می توانند موجب بروز شرایطی، مانند زگیل یا وروکا شوند. انواع پر خطر HPV، در بیشتر از 99% سرطان های دهانه رحم یافت می شوند.

همچنین، بین ویروس  HPV و برخی از سرطان های تناسلی، مقعدی و سرطان های سر و گردن، رابطه ی قابل توجهی وجود دارد. عفونت های  HPV معمولاً هیچ علائمی ایجاد نمی کنند و اکثر افراد نمی دانند که مبتلا شده اند.

بیماری HPV چیست؟

انواع مختلف HPV

بیش از 100 نوع  HPV مختلف وجود دارد و حدود 40 مورد از آنها ناحیه تناسلی را درگیر می کنند.  HPV بسیار شایع است و از طریق هر گونه تماس جنسی با فرد مبتلا منتقل می شود. اکثر افراد تا حدودی در زندگی خود عفونت  HPV را تجربه می کنند و به طور طبیعی بدون درمان از شر آن خلاص می شوند. اما افرادی که به نوع پرخطر  HPV مبتلا می شوند، قادر به از بین بردن آن نیستند. به مرور زمان، این شرایط منجر به رشد بافت غیرطبیعی و نیز تغییرات دیگر می شود که در صورت درمان نشدن می تواند تبدیل به سرطان شود.

انواع پرخطر  HPV می توانند منجر به سرطان های مختلف از جمله موارد زیر شوند:

 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان واژن
 • سرطان فرج
 • سرطان مقعد
 • سرطان آلت تناسلی
 • برخی از سرطان های سر و گردن

عفونت با انواع دیگر  HPV ممکن است موجب موارد زیر شود:

 • زگیل های تناسلی– توده های کوچک یا تغییرات پوستی در اطراف یا روی اندام تناسلی و مقعد؛ زگیل ها شایع ترین نوع عفونت مقاربتی ویروسی در بریتانیا هستند.
 • زگیل های پوستی و وروکا – به جز روی اندام تناسلی
 • زگیل های روی حنجره یا تارهای صوتی (پاپیلومای حنجره)

 

واکسن hpv برای چه سنی است؟

معمولا سوالی که پرسیده می شود این است که واکسن گارداسیل تا چه سنی تاثیر دارد؟ باید گفت که همه بچه های 11 یا 12 سال بایستی 3 نوبت واکسن گارداسیل را دریافت کنند. دختران و پسران جوان نیز که در این سن واکسن نزده اند نیز بایستی واکسن بزنند. در رابطه با اینکه واکسن گارداسیل تا چه سنی تاثیر دارد، باید گفت که زنان تا سن 26 سالگی و مردان تا سن 21 سالگی می توانند واکسن بزنند. در مردان هم جنس باز و مردانی که نقص سیستم دفاعی دارند (مثل مبتلایان به HIV) نیز تا سن 26 سالگی می توانند واکسن بزنند.

چرا واکسن زگیل تناسلی در سنین جوانی توصیه می شود؟

جواب: برای اینکه  واکسن زگیل تناسلی اثربخش باشد بایستی قبل از آنکه شخص در معرض HPV قرار گیرد تزریق شود. دلیلی وجود ندارد تا صبر کنیم و زمانی که فرد می خواهد فعالیت جنسی را شروع کند واکسن را تزریق کنیم. در آمریکا در همان سنین نوجوانی هر سه نوبت واکسن زده می شود یعنی قبل از اینکه هر گونه فعالیت جنسی شروع شود و فرد در معرض HPV قرار گیرد. همچنین  واکسن زگیل تناسلی پاسخ ایمنی بیشتری در ابتدای سنین نوجوانی نسبت سنین بالاتر نوجوانی و دوران جوانی ایجاد می کند

آیا واکسن در کسی که تجربه فعالیت جنسی داشته است نیز موثر است؟

جواب: حتی اگر کسی فعالیت جنسی داشته است هنوز می تواند واکسن بزند. اگرچه عفونت HPV معمولا می تواند بعد از اولین تماس جنسی نیز رخ دهد، ولی ممکن است همه یا هیچکدام از انواع HPV که در واکسن موجود است به شخص منتقل نشده باشد. لذا احتمال دارد همه زنان و مردان در گروه سنی ذکر شده در بالا تا حدودی توسط واکسن محافظت شوند.

بیشتر بخوانید: برای دیدن عکس های زگیل تناسلی بر روی عکس زگیل تناسلی در مردان  کلیک کنید.

آیا پسرها هم بایستی واکسن بزنند؟

جواب: بله. این واکسن پسران را ازابتلای به انواع HPV که می تواند باعث سرطان گلو، آلت تناسلی و مقعد شود محافظت می کند. واکسن همچنین از ابتلای پسران به زگیل تناسلی پیشگیری می کند. وقتی پسران واکسن می زنند، احتمال کمتری دارد تا HPV را به شریک جنسی فعلی یا آتی خود منتقل کنند.

چگونه واکسن HPV بخوبی کار می کند؟

جواب:  واکسن زگیل تناسلی بسیار عالی عمل می کند. مطالعات بالینی نشان داده اند که واکسن نزدیک به 100% بر علیه ضایعات پیش بدخیمی، و در مورد گارداسیل 4 و 9، بر علیه زگیل تناسلی محافظت ایجاد می کند. از سال 2006 که واکسن HPV توصیه شد، عفونت با HPV در دختران نوجوان در آمریکا 56% کاهش یافت. تحقیقات همچنین نشان داده که حتی دختران نوجوان کمتری به زگیل تناسلی مبتلا شده اند. در دیگر کشورها مثل استرالیا که جمعیت بیشتری را تحت پوشش واکسن قرار داده است، واکسن HPV تعداد موارد ضایعات پیش بدخیمی در زنان جوان آن کشور را کاهش داده است. همچنین، از زمانی که زدن واکسن در استرالیا معرفی شده است زگیل تناسلی بطور قابل توجهی در زنان و مردان جوان کاهش یافته است.

چه مدت زمانی واکسن HPV محافظت ایجاد می کند؟

جواب: محافظت ایجاد شده توسط واکسن زگیل تناسلی طولانی مدت است. اطلاعات بدست آمده از مطالعات بالینی و تحقیقات در حال انجام نشان می دهند که نقش محافظتی واکسن HPV حداقل برای 10 سال در بدن می ماند بدون آنکه از اثربخشی آن کاسته شود. هیچ مدرکی دال بر این که توانایی محافظتی واکسن HPV با گذشت زمان از بین خواهد رفت وجود ندارد.

عوارض جانبی واکسن HPV چیست؟

شایعترین اثرات جانبی واکسن HPV ایجاد زخم در بازو (محل تزریق) است . در موارد بسیار نادر فرد دچار سر درد ، بیحالی، تهوع ، غش و یا درد بازو می شود ولی این علائم خفیف بوده ،معمولا ً به سرعت از بین می روند (توصیه می شود بعد از زدن واکسن تا 15 دقیقه محل را ترک نکنید، در جایی بنشینید یا دراز بکشید ).

در کل این واکسن ها بسیاربی خطرند و چون صرفا حاوی مقدار کمی از پروتئین های پوشش خارجی ویروسها هستند، موجب ایجاد عفونت نخواهند شد.

گارداسیل چیست؟

گارداسیل، یک واکسن تزریقی است که حاوی پروتئین های خالص چهار ویروس پاپیلومای انسانی نوع 6، 11، 16 و 18 می باشد. این واکسن به صورت ویال (شیشه) یا سرنگ های از قبل پر شده موجود می باشد.

واکسن گارداسیل برای مبتلایان

باید توجه داشت که واکسن، عفونت های HPV فعلی را درمان نکرده و توانایی تغییر نتایج غیر طبیعی آزمایش پاپ اسمیر را ندارد. با این که دریافت واکسن، حتی پس از ابتلا به HPV نیز ایمن است، اما بیشترین ایمنی سهم کسانی است که قبل از فعال شدن ویروس، واکسن را دریافت کرده اند.

تحقیقات علمی چه مزایایی از گارداسیل را نشان می دهند؟

در 4 پژوهش انجام شده روی 21،000 زن، در میان 8000 زن واکسینه شده با گارداسیل که قبلاً هیچگاه به HPV نوع 6، 11، 16 یا 18 مبتلا نشده بودند، یک نفر به ضایعه ی پیش سرطانی در رحم مبتلا شده بود که احتمالاً عامل آن ویروس  HPV نوع 16 یا 18 می باشد. در مقابل، 85 مورد از 8000 زنی که پلاسیبو (یا دارونما) دریافت کرده بودند، براثر این دو نوع ویروس  HPV  دچار ضایعات پیش سرطانی شدند. زمانی که ضایعات دهانه ی رحم بر اثر HPV نوع 6 و 11 بررسی شد، تأثیر مشابهی از گارداسیل مشاهده شد.

بهترین درمان زگیل تناسلی زنان چیست؟

در سه پژوهش انجام شده روی زگیل های تناسلی، از میان حدود 8000 نفری که واکسن گارداسیل دریافت کرده بودند، 2 زن دچار زگیل های تناسلی شدند و هیچ موردی از ضایعات پیش سرطانی فرج یا واژن مشاهده نشد. در مقابل، از میان 8000 زنی که در گروه پلاسیبو (دارونما) قرار داشتند، 189 مورد ضایعه تناسلی خارجی گزارش شد. تحقیقات همچنین نشان می دهند که گارداسیل، در مقابل ضایعات دهانه رحم مرتبط با دیگر ویروس های  HPV سرطان زا از جمله نوع 31، محافظت ایجاد می کند. علاوه بر این، این تحقیقات توانایی گارداسیل برای محافظت در برابر ضایعات و عفونت  HPVدر زنان 24 تا 45 سال را تأیید کردند.

تحقیقات همچنین نشان می دهند که واکسن در دختران و پسران بین سنین 9 تا 15 سال، موجب تحریک تولید آنتی بادی کافی در مقابل HPV می شود. مطالعه آزمایش گارداسیل روی دختران 9 تا 13 سال که دو دوز واکسن گارداسیل دریافت کرده بودند نشان داد که دریافت دو دوز واکسن در فاصله ی 6 ماه، نسبت به سه دوز واکسیناسیون تأثیر کمتری ندارد؛ تمام افراد شرکت کننده، 1 ماه پس از تزریق آخرین دوز خود، آنتی بادی کافی در برابر ویروس  HPV تولید کرده بودند.

در بررسی انجام شده روی پسران و مردان، در میان 1400 نفری که واکسن گارداسیل دریافت کرده بودند، 3 مورد و از بین 1400 نفری که دارونما دریافت کرده بودند، 32 مورد دچار ضایعات تناسلی شدند. در گروه واکسینه شده (متشکل از 200 بیمار)، 5 مورد و در گروه دارونما (حدوداً 200 بیمار) 24 مورد ضایعات پیش سرطانی مقعدی گزارش شد. در این بررسی، هیچ مورد سرطان مقعدی وجود نداشت، اما انتظار می رود که محافظت در برابر ضایعات مقعدی پیش سرطانی در برابر سرطان مقاومت ایجاد کند.

منبع: وب سایت CDC

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و متخصص زگیل تناسلی در تهران

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
4.2/5 - (21 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،من دوسال و نیم گذشته دچار زیگیل تناسلی در ناحیه مقعد و اطراف و به دکتر مراجعه کردم حدود نه ماه قرص پاور فیت استفاده کردم و ضایعه هارو کرایو‌کردم از اسفند دوسال پیش تا اسفند 98کاملا بدونه ضایعه بودم قرار بود توی فروردین نمونه برداری کنم اما فکر میکنم که جدیدا در ناحیه مقعد و‌ابتدای واژن دچار ضایعه شدم،اما مطمن نیستم که ضایعه تناسلیه یا جوشه، به دوتاش دست زدم کنده شد خون اومد،به مطب دکترمم هرچی تماس میگیرم کسی‌جواب نمیده گفتم از شما راهنمایی بگیرم و اگه هستید مراجعه‌کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   امکانش هست عکس با وضوح بیشتر از ضایعات ارسال بفرمائید؟

 • تصویر کاربر Reza دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان خسته نباشید.
  1-متاسفانه فعلا قرص امیونیس که یک روز در میان مصرف میکردمو نمیتونم پیدا کنم.میشه از شربتش استفاده کنم؟وه طریقه مصرفش اگه میشه؟
  2-آیا این زایده ها زگیل هستند؟؟؟؟.با توجه به موقعیتش نگران شدم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   دکترجان خسته نباشید.
   1-متاسفانه فعلا قرص امیونیس که یک روز در میان مصرف میکردمو نمیتونم پیدا کنم.میشه از شربتش استفاده کنم؟وه طریقه مصرفش اگه میشه؟.................بله روز یک قاشق غذا خوری
   2-آیا این زایده ها زگیل هستند؟........................خیر زگیل نیستند

  2. تصویر کاربر Reza دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   ببخشید من از قطره سالسیلیک اسید استفاده کردم و الان جاش مثه اسکار شده و صورتی شده.پمادی واسه بهتر شدن پوست پیشنهاد میدید؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   کرم سیکالفیت یا کرم های ترمیمی دیگر که در داروخانه ها موجود هست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بردبار چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  این زگیله اقای دکتر؟کناره های واژنم موقع شست شو میسوزه انگار زخم شده قبلا کم بود الان بیشتر ترشحاتم کمه ولی تقریبا مایل به سبزه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   این ضایعات وستیبولارپاپیلوماتوز هستند و بافت طبیعی هست ولی احتمال دارد عفونت واژینال داشته باشید 

 • تصویر کاربر نگار یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  با سلام و تبريك سال نو، آقاي دكتر من ١١ ماه پيش با اقايي رابطه داشتم كه بعدًا متوجه شدم مبتلا بِه hpv هستن، من دو بار بِه دكتر زنان مراجعه كردم معاينه شدم و خوشبختانه مشكلي نداشتم، يعني اصلا زگيل نداشتم، در ضمن من باكره هستم ، الان ميخوام ازدواج كنم آيا ناقل محسوب ميشم؟ نميتونم اين موضوع رو به همسر ايندم بگم فك ميكنم بايد قيد ازدواج رو بزنم،خيلي نگران اين قضيه هستم ممنون ميشم راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   احتمالش هست که ناقل باشید البته قطعی نیست و با آزمایش قابل تشخیص هم نیست

 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر من یه زائده داشتم که خیلی شبیه زگیل تناسلی بود. هیچوقت رابطه جنسی نداشتم هیچ مدلی و لیزر موزائد واپیلاسیونم نرفتم اما چندتا دکتر گفتن زگیله
  پیش یه دکتر اول نمونه برداری کرد بعد زائده رو لیزر کرد
  جواب نمونه اومد هیچ نوع ویروسی در زائده نبود.
  اما استرسی دارم.مقالات دکتر صفری نژاد خوندم یک کیس مثل من اشاره داشت که یه زائده زگیل نبوده اما چون لیزر شده از طریق لیزری که از قبل افرادی که زگیل داشتن و اونا لیزر شده از لیزر اون زائده به فرد سالم منتقل شده
  ممکنه در اثر لیزر به زگیل تناسلی مبتلا بشم
  چون نمیدونستم به دکتر بگم اون قلم لیزر رو ضد عفونی کنه وبا دستی که قلم رو گرفته بود هرزگاهی به ناحیه تناسلی که اون زائده رو لیزر می‌کرد تماس داشت. تشکر از کمکتون زگیل تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام
   نگراندمباشید از این طریق زگیل منتقل نمیشه
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر