درمان قطعی زود انزالی شدید با داروی زود انزالی

در این مقاله مطالعه می کنید:

در مردانی که زود انزالی باعث مشکلات اندکی شده است، درمان زود انزالی محدود به مشاوره روانی – جنسی و آموزش می باشد. قبل از شروع درمان بایستی در مورد انتظارات بیمار صحبت کرد. علاوه بر این، در صورت وجود اختلال در نعوظ و احتمال وجود التهاب و عفونت پروستات، درمان آن ها قبل از شروع درمان زود انزالی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

درمان ناتوانی جنسی

تکنیک های رفتاری

تکنیک های رفتاری برای کسانی پیشنهاد می شود که تمایلی به استفاده از دارو ندارند. این روش درمان زود انزالی برای افرادی که از ابتدا زودانزال بوده اند به عنوان خط اول درمان توصیه نمی شود. این روش درمانی زمان بر ، و نیازمند حمایت شریک جنسی بوده و انجام آن سخت می باشد. ضمن اینکه نتایج دراز مدت آن در درمان زود انزالی نامشخص است.

 • برنامه start-stop، که در آن شریک جنسی تحریک آلت را تا زمانی که مرد احساس کند به انزال نزدیک شده است شروع می کند. در این زمان بایستی تحریک متوقف شود و صبر کرد تا احساس شروع انزال برطرف شود و سپس مجددا تحریک شروع شود.
 • تکنیک squeeze، که در آن شریک جنسی، کلاهک آلت را درست قبل از شروع انزال فشار می دهد تا مرد احساس انزال را از دست بدهد.

هر کدام از این روش ها در سه سیکل پی در پی و قبل از رسیدن به ارگاسم تکرار می شود. روش دیگر در افراد جوان تر که توان این کار را دارند انجام دو دفعه رابطه طی یک جلسه فعالیت جنسی می باشد. بدنبال رابطه و انزال بار اول، حساسیت آلت کم شده و باعث تاخیر در انزال در مرتبه دوم رابطه می شود.

در روش دیگر به مرد آموزش داده می شود تا علائم افزایش برانگیختگی جنسی خود را شناسایی کند و یاد بگیرد تا چطور سطح برانگیختگی و تحریکات جنسی خود را زیر سطحی قرار دهد که باعث بروز انزال می شود. عوامل روانی که می تواند منجر به زود انزالی شود نیز بایستی مشخص و درمان شوند. این عوامل اساسا با اضطراب ارتباط دارند، اما می تواند به دلیل عوامل دخیل در رابطه زناشویی نیز باشد.

درمان قطعی زودانزالی

اگر بشود ریشه و علت زودانزالی را مشخص کرد احتمال درمان و برطرف کردن زودانزالی بصورت دائمی و قطعی وجود دارد خیلی اوقات علت آن کم توانی جنسی و عدم نعوظ کامل و بعضا به مشکلات موجود در روابط فی مابین زن و مرد مربوط هست و گاه بدلیل استرس و هیجانات شدید جنسی است. این موارد بایستی با مشاورات روانشناسی و درمان های مربوطه برطرف شود در غیر اینصورت داروها می توانند به کنترل و مدیریت زودانزالی کمک کنند. در این موارد درمان قطعی نبوده و موردی و بصورت کنترلی است.

قرص و دارو برای درمان زود انزالی مردان

بهترین دارو برای زود انزالی چه نام دارد؟ در اینجا به معرفی چند قرص درمان زود انزالی و نعوظ در مردان می پردازیم:

داپوکستین 30 و 60 (Dapoxetine)

داپوکستین هیدروکلراید یک داروی کوتاه اثر است که برای درمان زود انزالی بر حسب مورد استفاده می شود. بعد از 1.3 ساعت به اوج غلظت خونی رسیده و نیمه عمر کوتاهی در بدن دارد بطوری که 95% آن بعد از 24 ساعت از بدن دفع می شود. این دارو برای درمان زود انزالی بر حسب نیاز در کشورهای اروپایی و دیگر کشورها بجز آمریکا استفاده می شود.

این دارو بصورت قرص های داپوکستین 30 و 60 میلی گرمی تولید شده و 1 تا 2 ساعت قبل از شروع فعالیت جنسی استفاده می شود و در کنترل انزال، کاهش اضطراب و افزایش رضایت تاثیر بسزایی دارد.

عوارض دارو وابسته به میزان مصرف بوده و شامل تهوع، اسهال، سردرد و سرگیجه می باشد. مصرف همزمان این دارو با داروهایی که برای ناتوانی جنسی بکار می رود مثل سیلدنافیل یا تادالافیل غالبا مشکلی ایجاد نمی کند با اینحال بایستی با احتیاط مصرف شود بویژه در افرادی که فشار خون پائین دارند.

قرص کلومیپرامین برای زود انزالی و SSRIs

مرکزی که دستور انزال را صادر می کند در طناب نخاعی قرر دارد که خود تحت کنترل عوامل مغزی و محیطی می باشد. ماده ای به نام سروتونین مسئول کنترل انزال است. داروهای ضد افسردگی SSRIs که برای درمان اختلالات خلقی استفاده می شوند با افزایش سطح سروتونین باعث کنترل و درمان زود انزالی می گردند. این داروها شامل سیتالوپرام، فلوکستین، فلوواکسامین، پاروکستین و سرترالین هستند. همه این داروها مکانیسم مشابهی دارند. پاروکستین از فلوکستین، کلومیپرامین و سرترالین برتر می باشد. سرترالین از فلوکستین برتر است درحالی که اثربخشی کلومیپرامین تفاوت قابل توجهی با فلوکستین و سرترالین ندارد.

اثرات درمانی و تاخیر در انزال چند روز بعد از شروع مصرف دارو رخ می دهد، بطوری که این تاثیر 1 تا 2 هفته بعد از شروع درمان مشهودتر است. اگر چه اثربخشی دارو برای چندین سال حفظ می شود، ولی کاهش پاسخ به دارو در مصرف طولانی مدت آن ممکن است بعد از 6 تا 12 ماه رخ دهد. عوارض شایع آن شامل احساس خستگی، خمیازه، تهوع، استفراغ، خشکی دهان، اسهال و تعریق می باشد.

این عوارض خفیف بوده و بتدریج بعد از 2 تا 3 هفته برطرف خواهد شد. کاهش میل جنسی، عدم رسیدن به ارگاسم و اوج لذت جنسی، عدم انزال و ناتوانی جنسی نیز در مصرف با این داروها گزارش شده است. به بیماران توصیه می شود از قطع ناگهانی یا کاهش سریع دوز روزانه دارو پرهیز کنند تا دچار علائم ترک دارو نشوند. برخی مطالعات اثربخشی نسبی پاروکستین بصورت استفاده ی موردی و برحسب نیاز 3 تا 5 ساعت قبل از فعالیت جنسی را نیز ذکر می کنند.

بی حس کننده های موضعی

استفاده از بی حس کننده های موضعی برای تاخیر در انزال قدیمی ترین شکل دارویی درمان زود انزالی است. بی حس کننده ها با کاهش حساسیت کلاهک آلت باعث تاخیر در انزال بدون بروزعوارض ناخواسته بر روی حس انزال می شود.

کرم های لیدوکائین- پریلوکائین: که بصورت کرم های 5% و با نام تجاری زایلاپی در بازار ایران وجود دارند 20 تا 30 دقیقه قبل از شروع فعالیت جنسی تجویز می شود. برای جلوگیری از عدم انتقال کرم به دیواره ی واژن شریک جنسی یا باید از کاندوم استفاده کرد یا قبل از شروع رابطه آلت را شست. تنها منع مصرف کرم داشتن حساسیت و آلرژی به مواد تشکیل دهنده کرم می باشد.

ترامادول 200 برای درمان زود انزالی

ترامادول مسکنی است که جزو داروهای مخدر محسوب می شود. بعد از تجویز خوراکی به راحتی در بدن جذب شده و نیمه عمر دفع آن از بدن 5 تا 7 ساعت است. عوارضی که در مصرف آن به عنوان مسکن و با دوزهای بال ذکر شده شامل یبوست، آرامش بخشی و خشکی دهان است. ترامادول یک مخدر ضعیف است. لذا خطر اعتیاد به آن می تواند دل نگرانی هایی را بوجود آورد.

آمپول برای درمان زود انزالی

درمان های دارویی زودانزالی بصورت قرص یا داروهای موضعی بصرت اسپری، ژل و یا کرم می باشد و آمپولی برای درمان زودانزالی وجود ندارد.

منبع: گایدلاین ارولوژی اروپا 2015

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.4/5 - (1074 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Amir دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من در دوران نوجوانی و جوانی خود ارضایی شدید داشتم حتی بعد از ازدواج هم تا دو سه سال پیش هم خود ارضایی داشتم و از همون دوران جوانی برای سکس از سیدنافیل استفاده می‌کردم چون زود انزالی و اختلال نعوظ داشتم ام الان که ۴۰ سال دارم دیگه سیدنافیل جواب نمیده و الان مدتیه که برای سکس از متادون و سیدنافیل همزمان استفاده میکنم آیا راهی برای درمان من وجود دارد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش)

   سلام

   بله قطعا برای شما هم درمان وجود دارد ولی درمان شما دارویی نیست بلکه سکس تراپی است چراکه شما از ابتدا مسیر را اشتباه رفته اید. اگر تهران هستید کسی را به شما معرفی کنم.

 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 886 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بفرمایید این عکس بهتر خواستم ببینم این جیه ۳ تا دونس ۲ تا روی کشاله رانم ۱ دونه پشت رانم
  بعد از رابطه جنسی بوجود امد و ن سوزش دارد و نه خارش
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام
   مولوسکوم هست

 • تصویر کاربر فرزاد جمعه ۲۰ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 927 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من 20 سالمه در مورد آلت تناسلیم اولا میخواستم ببینم با توجه به انحرافی که رو به بالا داره مشکلی ایجاد میکنه؟ چون تو حالت نعوظ به شدت سفت میشه و رو به بالا میره و با دست به زور صاف میشه دوما میخواستم بدونم از نظر طول و قطر نرماله یا چه جوریه؟ خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۰ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   سلام
   آقای دکتر من 20 سالمه در مورد آلت تناسلیم اولا میخواستم ببینم با توجه به انحرافی که رو به بالا داره مشکلی ایجاد میکنه؟ چون تو حالت نعوظ به شدت سفت میشه و رو به بالا میره و با دست به زور صاف میشه......................................نه مشکلی ایجاد نمی کند و جای نگرانی نیست
   دوما میخواستم بدونم از نظر طول و قطر نرماله یا چه جوریه؟ .............................کاملا نرمال و معمولیه

 • تصویر کاربر یگانه پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 1320 مشاهده پرسش
  آقای دکتر به نظر شما پوست آلت پسر ما زیاد برداشته شده است الان 6 ماهه است و توی چهارماهگی ختنه شده است و این زیاد برداشتن باعث زودانزالی و عدم رشد میشود؟ میخواستم نظر شما رو بدونم و آیا راه درمانی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر به نظر من زیاد برداشته نشده و تاثیری در زودانزالی و عد رشد آلت ندارد

 • تصویر کاربر M جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 528 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید.دوبار عمل جراحی صورت گرفته دفعه اول بدلیل نارسایی در بیضه راست عمل انجام و مراحل رادیو تراپی انجام گرفته (هیجده سال قبل)یکسال بعد عمل واریکوسل سمت چپ انجام وپس از آن عوارض کاهش میل جنسی بروز وزودانزالی نیز بوجود آمد .
  ازلحاظ زندگی هم بدلیل کار نوبتکاری پر استرس هستم. ‌مطالعه درزمینه ایجاد شرایط روحی برای رفع این نقص انجام وتمامی شرایط درمان بدون دارو ‌از طریق روحی ‌روانی انجام به هیچ وجه موثر نبود. لطفا راهنمایی فرمایید.و تابحال هیچ دارویی استفاده نکرده ام .سن ۴۹ومتاهل.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام زودانزالی درمان قطعی و دائمی ندارد و فقط با داروها می توان آن را کنترل کرد یعنی وقتی که دارو استفاده می کنید مدت زمان وقوع انزال را طولانی کرد اما نمی توان این بیماری را تا آخر عمر ریشه کن کرد. مثل بیحس کننده های موضعی و قرص هایی مثل پاروکستین 20 میلی یا سرترالین 50 میلی( بصورت مصرف دائمی و روزانه یک عدد یا استفاده بصورت 6 ساعت قبل از نزدیکی)، یا قرص داپوکستین 30 یا 60 میلی گرمی 1 تا 3 ساعت قبل از نزدیکی. بدیهی است تا زمانی که دارو مصرف می کنید موثر است و با قطع دارو مشکل مجددا ظاهر می شود. اسپری لیدوکائین 10 درصد یا کرم زایلا-پی داروهای موضعی برای کنترل زودانزالی هستند 20 تا 25 دقیقه قبل از مقاربت و حتی قبل از سفت شدن آلت به کلاهک آلت و زیر آن و یا کلاهک به اضافه نیمه انتهایی آلت یا تمام آلت بزنید(بر حسب شدت زود انزالی و میزان سفتی آلت). حتما بعد از احساس بی حسی و قبل از شروع روابط جنسی آلت خود را بشورید. اگر با زدن بیحس کننده ی موضعی آلت نعوظ و سفتی خود را از دست می دهد می توانید از نصف قرص سیلدنافیل 50 میلی یک ساعت قبل از رابطه نیز استفاده کنید. از قرص ترامادول هم یک ساعت قبل از رابطه می توان استفاده کرد ولی استفاده از این قرص خطر اعتیاد در آینده را دارد و بهتر است به عنوان آخرین روش و در صورت عدم پاسخ به دیگر روش های درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر