نمایش منوی کناری

اسپرماتوسل و راه تشخیص آن

اسپرماتوسل یک توده کیست مانند است که بر روی اپیدیدیم (اپیدیدیم مجرای انتقال اسپرم است که بصورت یک لوله ی باریک در هم پیچیده در پشت و بالای بیضه قرار دارد و به آن چسبیده است) ایجاد می شود. این توده بدخیم نبوده و عموما بدون درد است و توسط یک مایع شفاف و شیری رنگ که ممکن است حاوی اسپرم باشد پر شده است.

علت دقیق ایجاد اسپرماتوسل مشخص نیست اما ممکن است ناشی از مسدود شدن یکی از لوله های انتقال اسپرم باشد.

ایا کیست بیضه باعث ناباروری میشود؟

اسپرماتوسل شایع بوده و باعث ناباروری نشده و نیاز به درمان ندارد. اگر اندازه ی اسپرماتوسل خیلی بزرگ شود که ایجاد ناراحتی کند ممکن است برای درمان نیاز به جراحی باشد.

نشانه های اسپرماتوسل

توده بیضه معمولا علائم و نشانه ای نداشته و اندازه ی آن ممکن است ثابت باقی بماند. ولی اگر خیلی بزرگ شود احتمال دارد باعث علائم زیر شود:

  • احساس درد یا ناراحتی در بیضه
  • احساس سنگینی در بیضه
  • احساس وجود توده یا پری پشت و بالای بیضه

مثانه عصبی

علل به وجود آمدن کیست بیضه

علت اسپرماتوسل نامشخص است. توده بیضه ممکن است به دلیل انسداد یکی از لوله های انتقال اسپرم در درون اپیدیدیم باشد. ضربه و التهاب نیز ممکن است در انسداد لوله های انتقال سپرم نقش داشته باشند.

عوامل خطر چندانی برای بروز اسپرماتوسل بجز افزایش سن وجود ندارد. ولیکن اسپرماتوسل ها غالبا در مردان بین سن ۲۰ تا ۵۰ سال یافت می شود.

عکس اسپرماتوسل

 عوارض توده بیضه

بعید است که اسپرماتوسل، باعث عوارض شود.

با اینحال، اگر اسپرماتوسل دردناک شود یا رشد کرده و آنقدر بزرگ شود که باعث ناراحتی شود، ممکن است برای برداشتن توده بیضه نیاز به جراحی شود. برداشتن اسپرماتوسل با جراحی ممکن است باعث آسیب اپیدیدیم یا لوله انتقال اسپرم (مجرای واز – مجرایی که اسپرم را از اپیدیدیم به آلت تناسلی منتقل می کند) شود.آسیب به هر کدام از این مجاری می تواند منجر به ناباروری شود. عارضه ی احتمالی دیگر که می تواند بعد از جراحی رخ دهد عود اسپرماتوسل است، اگر چه این حالت نادر است.

بیماری پیرونی

 تشخیص اسپرماتوسل

از آنجایی که توده بیضه معمولا بدون علامت است، ممکن است فقط در زمان معاینه بیضه توسط خودتان کشف شود، یا اینکه توسط پزشک در یک معاینه معمولی تشخیص داده شود.

توصیه می شود که درصورت لمس هرگونه توده ای در بیضه، برای بررسی بیشتر و رد هرگونه بیماری جدی تری مثل سرطان بیضه به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت درد یا تورم در بیضه حتما به پزشک مراجعه کنید. برخی بیماری ها می توانند باعث درد بیضه شوند، که برخی از آن ها نیاز به درمان فوری دارند.

برای تشخیص اسپرماتوسل، نیاز به معاینه توسط پزشک می باشد. اگرچه توده بیضه عموما دردناک نیست، ولی امکان دارد بهنگام معاینه توده توسط پزشک کمی احساس ناراحتی کنید.

ممکن است برای تشخیص نیاز به اقدامات زیر باشد:

عبور دادن نور

دراین روش پزشک با چراغ قوه نور را از توده عبور می دهد. در اسپرماتوسل، نور از مایع عبور خواهد کرد ولی اگر توده توپر باشد نور عبور نمی کند.

سونوگرافی بیضه

اگر روش عبور دادن نور نتواند به تشخیص کمک کند، سونوگرافی می تواند کمک کننده باشد. در این روش با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا، تصاویری ایجاد خواهد شد، که می تواند برای رد تشخیص تومور بیضه یا دیگر علل تورم کیسه بیضه کمک کند.

درمان اسپرماتوسل

اگرچه احتمالاً اسپرماتوسل خود به خود از بین نمی رود، اما اکثر اسپرماتوسل ها نیازی به درمان ندارند. آنها معمولاً درد و عوارض ایجاد نمی کنند. اگر درد بیمار زیاد باشد، پزشک ممکن است داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول و …) یا ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ، …) را توصیه کند.

در ادامه می توانید فیلم درمان اسپرماتوسل را مشاهده کنید.

عمل جراحی اسپرماتوسل

روشی به نام اسپرماتوسلکتومی به صورت سرپایی  و با استفاده از بی حسی موضعی یا عمومی انجام می شود. جراح، برشی را در ناحیه اسکروتوم ایجاد می کند و اسپرماتوسل را از اپیدیدیم جدا می کند.

پس از عمل ممکن است شما به وسیله تعداد زیادی گاز استریل پانسمان شوید تا از فشار بر روی آن محافظت کرده و از محل برش محافظت کنید. پزشک ممکن است به شما بگوید:

  • بسته های یخ را به مدت دو یا سه روز بمالید تا تورم کم شود.
  • برای دو یا یک روز داروهای ضد درد خوراکی مصرف کنید.
  • بین یک تا سه هفته پس از عمل برای معاینه مراجعه کنید.
    عوارض احتمالی ناشی از برداشتن جراحی که می تواند روی باروری تأثیر بگذارد شامل آسیب به اپیدیدیم یا لوله ای است که اسپرم را منتقل می کند (vas deferens). همچنین ممکن است اسپرماتوسل حتی پس از عمل دوباره عود کرده و برگردد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
  • تصویر کاربر R پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
    سلام آقای دکتر من آزمایش اسپرم انجام دادم برای قبل بارداری لطفا اگه امکان داره جواب آزمایش برام تفسیر کنید که برای بارداری مشکلی دارم یا نه با تشکر از شما
    1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

      سلام

      مشکلی ندارید

    2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

      سلام

      مشکلی ندارید

    3. نمایش سایر 1 پاسخ
  • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
    باسلام
    جوان 28ساله مجرد هستم

    اول اینکه مطلبی خواندم که اسپرمها بعد 3روز اماده انزال هستند و بعد از آن فقط پیر میشوند

    آیا بین نداشتن انزال 3روزه و یا 6روزه در مقدار و حجم تفاوتی نیست؟ برای افزایش حجم انزال , ایا انزال روزدرمیان یا 3روز یکبار موثر است؟ یا هفته ای یکبار(2بار پشت سرهم)؟

    دوم اینکه ایا تکنیک کگل (روزی دو نوبت و هرنوبت 5ست و افزایش آن) در صورت تمرین روزانه و افزایش ان باعث خستگی یا اسیب به ماهیچه مذکور نمی شود؟ تا کجا باید تمرین کرد؟
    1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

      سلام

      3 یا 6 روز خیلی تفاوت چندانی در حجم با هم ندارند.
      استانداردی برای این تمرین وجود ندارد

  • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
    سلام آقای دکتر
    جناب دکتر سواله ک داشتم ازتون اینه ک آیا ب ارگاسم رسیدن و خروج منی در خواب ؛ برای یه پسر ۲۵ ساله متاهلی که رابطه جنسی منظم هم داره طبیعیه؟
    1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

      سلام

      بله

  • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
    سلام‌ اقای دکتر من در سن بسیار کم واریکوسلم را عمل کردم و الان برای سربازی بابت معافیت از رزم اقدام‌کردم اما متاسفانه از ان سال های دور نه مدرکی دارم نه حتی جای بخیه ای دارم،من چجوری باید ثابت کنم که این عمل رو داشتم؟ با تشکر از شما
    1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

      سلام

      بیمارستانی که عمل کردید مدارک موجود است ضمن اینکه جای عمل همیشه باقی می ماند

  • تصویر کاربر امیر جمعه ۴ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
    اقای دکتر می تونی یه جوری یادم بدی خود ارضایی رو ترک کنم. کمک کنید دارم دیوانه میشم. جدولی یا خیلی چیز های دیگر یا حرف هایی که روی من تاثیر بگذاردرا لطفا به من بگویید
    1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

      سلام ابتدا بایستی بدانید ترک خودارضایی و استمنا کار سختی است و نیاز به اراده و عزم راسخ دارد. مواردی که به شما کمک می کند: • کمک و استعانت از خداوند متعال • پرهیز از هر موضوع تحریک امیز مثل نگاه کردن به جنس مخالف یا دیدن فیلم و کلیپ و .... های جنسی و محرک • پرهیز از قرار گرفتن در مکان های تنها • کوتاه کردن زمان حمام در حد ممکن • زمانی به رختخواب بروید که واقعا خسته و خواب آلوده باشید. • در رختخواب با خواند کتاب رمان و امثال آن ذهن خود را مشغول کنید. • سرگرم کردن خود به ورزش، کتاب خواندن، هنر مورد علاقه، سینما • تعیین جریمه برای خودتان با هر بار شکست در کنترل خود • گاهی نیاز به مصرف داروهایی مثل سرترالین ، پاروکستین و یا سیتالوپرام برای یک دوره ی طولانی و با تجویز پزشک می باشد یادتان باشد نیروی غریزه جنسی خیلی خیلی قوی و سرکش هست و مهار آن نیز کار بسیار سخت ولی شدنی است و اگرچه ازدواج بهترین راه پاسخ به این غریزه هست ولی بدیهی است از زمان بلوغ تا زمان ازدواج سال های زیادی فاصله وجود دارد و در طی این سال ها جوانان فشار روانی زیادی را تحمل می کنند اما برای کسی که بخواهد این کار شدنی است.

    2. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)
      اگر این کار رو ترک کنم می توانم بچه دار شوم یا اسپرمم نطفه دار باشد
    3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۴ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
      این موضوع ارتباطی به باروری ندارد
    4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر