نمایش منوی کناری

عکس بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه می شوند؟

زگیل تناسلی، بویژه کوندیلوما آکومیناتا، معمولا ظاهر مشخصی داشته و براحتی توسط متخصص ارولوژی با معاینه قابل تشخیص است و بندرت با بیماری دیگری اشتباه می شود. ولیکن آشنایی با دیگر بیماری هایی که ممکن است شبیه زگیل تناسلی باشند، می تواند از خطای در تشخیص زگیل تناسلی جلوگیری کند.

زگیل معمولی

زگیل معمولی که غالبا توسط انواع HPV تیپ ۲ و ۴ بوجود می آید ممکن است در ناحیه تناسلی یا ناحیه نزدیک آن بخصوص در ناحیه تحتانی شکم، قسمت بالایی ران یا باسن ظاهر شود. برای افتراق آن از زگیل تناسلی ممکن است نیاز به نمونه برداری و بررسی بافت شناسی باشد، اگرچه ندرتا نیاز به انجام این کار است چراکه درمان آن مشابه با زگیل تناسلی می باشد.

زگیل تناسلی خفیف

خطرات واکسن زگیل تناسلی

زگیل تناسلی خفیف به مواردی گفته می شود که تعداد زگیل ها کم باشد و اندازه ی زگیل ها کوچک بوده و از پراکندگی کمی برخوردار باشند. در چه کسانی بیشتر احتمال دارد که زگیل تناسلی شان از نوع خیفیف باشد:

– تعداد شرکای جنسی کمتری دارند.

– شریک جنسی شان از آلودگی کمتری برخوردار هست.

– از تیغ برای اصلاح موهای تناسلی استفاده نمی کنند.

– خیلی زود برای درمان زگیل ها مراجعه و اقدام می کنند.

– سیگار و قلیان استفاده نمی کنند.

– از غذاهای سالم و میوه جات و سبزیجات تازه بیشتر استفاده می کنند.

– افراد شاد و با استرس کم

زگیل تناسلی خفیف در مردان و زنان

زگیل تناسلی شایع ترین بیماری است که از طریقه رابطه ی جنسی منتقل می شود. متاسفانه خیلی از زنان و مردان اطلاع چندانی از این بیماری عفونی و شایع ندارند و اکثر مواقع زمانی متوجه وجود این بیماری می شوند که به آن مبتلا شده اند و بعضا مدت زمان طولانی بعد از ابتلای به این بیماری متوجه آن می شوند. از طرفی کاندوم پوشش کافی برای جلوگیری از ابتلای به زگیل تناسلی ایجاد نمی کند. اصولا تقسیم بندی مشخصی برای تعیین شدت زگیل تناسلی وجود ندارد ولی اگر بخواهیم مرزبندی برای شدت بیماری زگیل تناسلی داشته باشیم، بایستی عوامل متعددی را در نظر بگیریم. عواملی که بر روی شدت بیماری زگیل تناسلی تاثیر دارند عبارتند از:

 • تعداد زگیل ها
 • اندازه ی زگیل ها
 • منتشر بودن و یا متمرکز بودن زگیل ها در یک ناحیه از دستگاه تناسلی
 • کم خطر یا پر خطر بودن ویروس HPV بوجود آورنده ی زگیل تناسلی
 • سرعت رشد و تکثیر زگیل ها
 • تعدد شرکای جنسی
 • دفعات فعالیت جنسی در یک بازه ی زمانی مشخص
 • مدت زمانی که از زمان بروز ضایعات تا زمان تشخیص می گذرد
 • شدت و وسعت بیماری در شریک یا شرکای جنسی
 • میزان آگاهی و اطلاعات فرد از زگیل تناسلی و نحوه انتشار آن در ناحیه تناسلی
 • وضعیت سیستم ایمنی و دفاعی بیمار
 • درمان زود هنگام بیماری با روش های سریع الاثر و مطمئن مثل لیزر CO2
 • وضعیت واکسیناسیون گارداسیل

بدیهی است بالا بودن دانسته های فرد از زگیل تناسلی و نحوه انتشار و انتقال ویروس HPV، پرهیز از سکس، اصلاح موهای زائد تناسلی با تیغ، پرهیز از خاراندن، لیف زدن و حوله کشیدن در ناحیه تناسلی، محدود بودن شریک جنسی، تشخیص و درمان زود هنگام و موثر زگیل ها، داشتن سیستم دفاعی و ایمنی مناسب با پرهیز از استعمال دخانیات و مواد مخدر، کاهش استرس و کم خوابی و روی آوردن به میوه جات و سبزیجات تازه بویژه چای سبز، سیر تازه و لیموترش و واکسیناسیون همگی عواملی هستند که به کاهش شدت بیماری زگیل تناسلی کمک می کند.

بر اساس تجربه ی من اگر بخواهیم زگیل تناسلی خفیف را توصیف کنیم شاید این طور بتوان گفت که:

# تعداد ضایعات از تعداد انگشتان دست کمتر باشد.

# اندازه ی زگیل ها کمتر از ۵ میلی متر باشد.

# ثابت ماندن تعداد و اندازه ی زگیل ها در یک بازه ی زمانی ۶ ماهه

# عدم عود یا عود خیلی کم در یک بازه ی زمانی ۶ ماهه بعد از درمان بشرطی که درمان موثر و دقیق انجام شده باشد.

# محدود و متمرکز بودن زگیل ها در یک ناحیه خاص از دستگاه تناسلی

# کم خطر بودن ویروس بوجود آورنده ی زگیل ها

در چنین مواردی می توان واژه ی زگیل تناسلی خفیف را در مردان و زنان اطلاق کرد. درمان موارد خفیف و احتمال پاکسازی ویروس در چنین بیمارانی به مراتب امکانپذیرتر از افرادی است که به فرم های شدیدتر آن مبتلا شده اند.

زگیل معمولی چه تفاوتی با زگیل تناسلی دارد؟

عامل ایجاد کننده زگیل معمولی و زگیل تناسلی ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV است ولی از نظر تیپ و نوع ویروس با هم متفاوت هستند. هر دوی این زگیل ها مسری بوده و از طریق تماس پوستی قابل انتقال هستند. ویروس های HPVدر زگیل معمولی باعث بروز زگیل در ناحیه تناسلی نشده و بیشتر ناحیه دست و پا و همچنین سر و تنه را درگیر می کنند.

ویروس های HPV در زگیل تناسلی نیز باعث درگیری دیگر نواحی بدن بجز ناحیه تناسلی و داخل دهان (در سکس دهانی ) نمی شوند. در زگیل معمولی بچه ها و نوجوانان بیشتر در معرض ابتلا هستند، چرا که هنوز سیستم ایمنی بدن این گروه سنی هنوز تکامل نیافته است. افرادی که دچار نقص سیستم دفاعی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری می باشند.

موثرترین و بهترین درمان زگیل تناسلی چیست؟

برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان روش های مختلفی وجود دارد. برخی افراد روش های گیاهی و یا استفاده از اسید سالیسیلیک رو ترجیح می دهند؛ این در حالی ست که اگر شدت و تعداد زگیل های تناسلی زیاد باشد، برای درمان زگیل تناسلی می بایست از روش های پیشرفته تری مثل لیزر، کرایوتراپی و یا جراحی ساتفاده کرد. در حال حاضر با توجه به بیماران زیادی که به اینجانب مراجعه کرده اند و نتایج حاصل از تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بهترین راه برای درمان  زگیل تناسلی در زنان و مردان استفاده از لیزر است.

برای کاهش خطر ابتلا به زگیل معمولی توصیه های زیر را جدی بگیرید:

– ناخن خود را نجوید. زگیل بیشتر در پوستی ایجاد می شود که دچار خراش های ریز و میکروسکوپیک یا خراش های قابل رویت شده باشد؛به عبارتی زگیل در پوست سالم ایجاد نمی شود. جویدن پوست اطراف ناخن های خود، درب را برای ویروس باز می کند.

جویدن ناخن

– از همان سنباده ی ناخن، سنگ پا و ناخن گیر که برای مناطق مبتلا به زگیل استفاده می کنید، برای پوست و ناخن سالم استفاده نکنید. از سنباده ی ناخن یکبار مصرف استفاده کنید.

– با احتیاط و دقت آرایش کنید و از برس کشیدن و تراشیدن مناطق دارای زگیل پرهیز کنید. برای تراشیدن از وسایل برقی استفاده کنید.

– اجتناب از تماس مستقیم با زگیل. این شامل زگیل های خود شما نیز می شود.

– زگیل ها را زخمی نکنید. زخمی کردن زگیل ها باعث گسترش آن می شود.

اکثر این موارد را برای زگیل تناسلی هم بایستی رعایت کرد.

عکس بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه می شوند.

۱- مولوسکوم کونتاژیوزوم

جوش های ویروس مولوسکوم کونتاژیوزوم می تواند شبیه زگیل های تناسلی بوده و در بیمارانی که فعالیت جنسی دارند در نواحی تناسلی رخ دهد. وجود فرورفتگی شبیه ناف در مرکز جوش ها به تشخیص آن ها از زگیل تناسلی کمک می کند، اما گاهی برخی تغییرات ثانویه بر روی جوش ها ممکن است تشخیص آن را با مشکل روبرو سازد. این بیماری هم از طریق جنسی و هم از طریق غیر جنسی می تواند منتقل شود، و اگر چه بعد از مدتی خودبخود از بین می رود ولی در بیماران با نقص سیستم ایمنی ممکن است پیشرفت کند. درحالی که این بیماری با معاینه قابل تشخیص است، گاهی برای تشخیص قطعی نیاز به آزمایشات سیتولوژی یا بافت شناسی می باشد. روش های درمان مشابه با درمان زگیل است.

زگیل معمولی

۲- کراتوز سبورئیک

کراتوز سبورئیک بصورت لکه های پهن، مسطح، و به رنگ سیا یا قهوه ای و زبر هستند. این تومورهای خوش خیم ممکن است متعدد باشند و فقط به دلایل زیبایی درمان می شوند و خطری برای فرد ندارند.

کراتوز سبورئیک

۳- کوندیلوما لاتا

کوندیلومالاتا ضایعاتی هستند ثانویه به سیفلیس که بایستی از کوندیلوما آکومیناتا (زگیل تناسلی) افتراق داده شود. کوندیلوما لاتا ممکن است همزمان با زگیل تناسلی وجود داشته باشد. این ضایعات مرطوب تر بوده و حتی ممکن است زخمی شود. از آنجایی که نوع درمان متفاوت است و شریک جنسی بیمار نیز بایستی ارزیابی شود لذا تشخیص این بیماری از کوندیلوما آکومیناتا (زگیل تناسلی) خیلی مهم هست.

۴- لیکن پلان

لیکن پلان یک فرآیند التهابی مزمن پوست و مخاط است که بصورت لکه های نسبتا مسطح ، درخشان و با حاشیه مشخص دیده می شود. ضایعات به رنگی سفید متمایل به صورتی هستند. این ضایعات گاهی در ناحیه تناسلی رخ می دهند و ممکن است شبیه به زگیل تظاهر کنند. دیگر نواحی شایع این بیماری شامل مخاط دهان، ساق پا، پوست سر و روی مچ دست هست. این ضایعات عموما به استروئیدهای موضعی پاسخ خوبی می دهند.

لیکن پلان

۵- کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید بصورت توده های سفت، سفید متمایل به زرد و زیرجلدی هستند که بصورت منفرد یا متعدد در ناحیه کیسه بیضه یا روی ناحیه تناسلی زنان رخ می دهد. درمان به منظور زیبایی یا در مواردی که کیست پاره شود یا عفونی گردد توصیه می شود. در موارد عفونت استفاده از آنتی بیوتیک توصیه می شود.

کیست اپیدرموئید

۶- ضایعات فوردایس (Fox–Fordyce disease)

بصورت تجمع جوش های ریز ۱ تا ۲ میلی متری در ناحیه کشاله ی ران یا زیر بغل دیده می شوند. این بیماری ارثی در واقع غدد عرق را مبتلا می کنند و در زنان خیلی شایع تر از مردان است. شایع ترین شکایت این افراد خارش است.

ضایعات فوردایس

۷- جوشگاه (کلوئید)

بصورت ضایعات سفت، نامنظم و اغلب خطی دیده می شوند و بیشتر در بیمارانی دیده می شوند که به دفعات دچار التهاب یا عفونت های مکرر ریشه موها (فولیکولیت) یا مجاری غدد عرق (هیدرآدنیت) می شوند. برداشتن این ضایعات ممکن است شرایط را بدتر کند و درمان این افراد تزریق استروئید به داخل ضایعه است.

جوشگاه

۸- اسکین تگ (skin tag)

این ضایعات اغلب در نواحی چین دار دیده می شوند و غالبا ساقه دارند. معمولا بدون علامت بوده مگر آنکه هنگام خاراندن یا اصلاح با تیغ زخمی شوند.

اسکین تگ

۹- فیبروما

توده های بافت نرم هستند که معمولا از بافت زیر جلدی یا عضلات مخطط در نواحی مختلفی از بدن ایجاد می شوند و بروز آن در ناحیه تناسلی خیلی نادر است.

فیبروما fibroma1

۱۰- سیرینگوما

ضایعات کوچک، بی خطر، بی علامت و سفید متمایل به رنگ زرد هستند که از مجاری غدد عرق سرچشمه می گیرند. اگر چه بیشتر در ناحیه پلک و بالای گونه دیده می شوند ولی در هر جای دیگری از جمله ناحیه تناسلی نیز می توانند رخ دهند.

سیرینگوما

۱۱- آنژیوکراتوم

ضایعات عروقی بدون علامت ناشی از اتساع مویرگ های سطحی ناحیه پوست هستند که در نواحی مختلف  بدن از جمله پا و نواحی تناسلی ممکن است دیده شوند.

آنژیوکراتوم

۱۲- دانه های صدفی شکل کلاهک آلت

بصورت گنبدی شکل بوده و بصورت منظم در برجستگی تاج کلاهک دیده می شوند. این ضایعات طبیعی بوده و در برخی از مردان دیده می شود و نیازی به درمان ندارند.

۱۳- عکس زگیل تناسلی در مردان

۱۴- عکس زگیل تناسلی در زنان

برای مشاهده عکس زگیل تناسلی زنان بر روی لینک زیر کلیک کنید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
عکس بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه می شوند؟
4 (80.99%) 142 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پوريا چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  روي ناحيه تناسلي شوهرم قسمت انتهايي يه چيزاي ريز ريز درومده بعد بالاي ناحيه تناسلي(زير شكمش) به صورت ناپيوسته مثل خال قهوه اي شده، خيلي داريم ميترسيم دكترم كه رفتيم گفت قارچ ولي شبيه زگيل تناسلي وقتي داخل نت سرچ كردم، خواهش ميكنم راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، خسته نباشید. نگاهی به این 2 متن زیر کنید.

  1-عدم درمان اعضاء خانواده: افرادیکه دارای زگیل تناسلی در ناحیه دهان هستند، با روبوسی به راحتی این ویروس را به دیگران منتقل می کنند، و موارد ابتلا فرزندان توسط والدین روز بروز زیاد می شود و در این موارد کل خانواده باید درمان شود. در مواردیکه یکی یا هر دو از والدین تمایل به درمان فرزندان خود ندارند، لطفا از مراجعه به کلینیک ما خودداری کنند. چون اتلاف بیمورد هزینه و وقت خواهند داشت.

  2-سال ۹۶ یک زن و شوهر همراه با فرزند دو ساله خود بعلت ابتلا به زگیل تناسلی به بنده مراجعه کرده بودند. یکی از جنبه های مهم پزشک، شم روانشناسی خوب در وی است. بنده بالای ۹۰ درصد بلافاصله متوجه صحت و سقم اظهارات بیماران شده و اهداف آنها از مراجعه را متوجه می شوم. خانم خانواده بشدت داشت گریه می کرد. بنده ۵ دقیقه با هر دو زوج صحبت کردم. متوجه شدم که هیچکدام هیچوقت چه قبل از ازدواج و چه بعد از ازدواج رابطه خارج از ازدواج نداشته اند، بنابراین ویروس از یک منبعی وارد خانواده آنان شده بود. با پرسش بیشتر متوجه شدم که چون خانم کارمند است، بچه در ساعات اداری در منزل برادر خانم که دائی فرزند می شود نگهداری می گردد. بنده تقاضا کردم که اگر امکان دارد برادر خانم یا دائی بچه را در یک جلسه جداگانه ویزیت کنم. خوشبختانه دائی بچه قبول کرد که مراجعه کند. با گرفتن شرح حال و معاینه متوجه شدم که دائی مدت ۵ سال است که بعلت بیماری زگیل تناسلی تحت درمانهای مختلف است، دهان دائی را که معاینه کردم دیدم گونه ها و روی زبان پر از زگیل است. اگر فردی زگیل ناحیه دهان داشته باشد با رو بوسی آنرا به دیگران منتقل می کند. دائی توسط بوسیدن فرزند خواهر، بچه را گرفتار کرده بود، متاسفانه بچه نیز فقط زگیل در ناحیه دهان داشت و این بچه توسط بوسیدن والدین هر دو آنها را مبتلا کرده بود.

  دکتر این متن هارو یکی از همکارانتون توی سایتش گذاشته. منکه اصلا توی دهنم زگیل ندارم، اما از وقتی یادداشت این همکارتون رو دیدم دارم روانی میشم. من با تمام اعضای خونوادم روبوسی میکنم. بچه خواهرم رو خیلی میبوسم. آقای دکتر همه جا گفتن با روبوسی اصلا زگیل تناسلی اگه در دهان هم باشه منتقل نمیشه.

  من خودم با شریک جنسیم فقط لب گرفتم(بوسه فرانسوی) و اصلا با دهن آلت ایشون رو نخوردم. الان ممکنه من زگیل دهانی گرفته باشم و با روبوسی منتقل کنم؟

  و یک سوال دیگه، زگیل تناسلی روی پروستات و داخل لوله اداراری هم میزنه و امکان سرطان پروستات هست؟ یا فقط توی قسمت خروجی کلاهک آلت میزنه؟ چون تا جایی که میدونیم زگیل فقط جاهایی که برخورد میکنه منتقل میشه، یعنی هم قسمت خروجی سر آلت ممکنه زگیل بزنه، درسته؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام
   من این متون را قبول ندارم و از این طرق منتقل نمیشه
   باعث سرطان پروستات نمیشه
   ممکنه داخل هم بزنه ولی غالبا ابتدای سوراخ می زنه یعنی جای که در ارتباط بوده
  2. تصویر کاربر سامان جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون دکتر، والا خودمم تعجب کردم. چون تموم دکتر ها همچین حرفایی رو قبول ندارن. من نمیدونم چرا آقای دکتر... این متن هارو گذاشتن
  3. تصویر کاربر سامان جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   من ازشریک جنسیم لب گرفته بودم. ممکنه توی دهنم منتقل بشه از این راه؟
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
  5. تصویر کاربر سامان شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون آقای دکتر. خدا شما رو خیر بده که بدون هیچ چشم داشتی به تک تک سوالات هموطنان تون پاسخ میدید. در این زمونه هرکسی این کارو نمیکنه و امیدوارم همیشه موفق باشید
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   موفق باشید

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر ثمین جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز، من حدود سه ماه پیش چند تا دونه ریز بر روی آلت تناسلیم داشتم که دکتر پوست گفتن زگیل هست و دو جلسه کرایو کردم بار سوم که برای کرایو رفتم دکتر گفتن لیزر کردن که دیگه به طور کل ضایعات از بین بروند ولی متاسفانه زگیل ها نه تنها از بین نرفتن بلکه زیاد و بهم چسبیده شدند من خیلی استرس دارم و شبها از فکر نمی تونم بخوابم، در فیلم لیزر شما اثری از خونریزی نبود اما وقتی برای من لیزر انجام دادند دستیار دکتر مرتب با گاز استریل محل خونریزی رو پاک‌می کرد، دکتر من باکره هستم، تو رو خدا من رو راهنمایی کنید از شدت نگرانی و فشار روحی نمی دونم چیکار کنم، من فقط چند تا دونه کوچک داشتم ولی الان با لیزری که انجام شده برام ،محل و تعداد زگیل ها بیشتر شده، ببخشید طولانی شد تو رو خدا من رو راهنمایی کنید، روحیه تم رو از دست دادم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام
   عکس بفرست ببینم
 • تصویر کاربر بهار جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. من ۲سالو نیم پیش رابطه داشتم و یک ماه بعد رابطه ام پارتنرم ادعا کرد ک از من hpvگرفته درصورتی ک اولیت نفری بود ک من باهاش رابطه داشتم و بعدشم اومد و گفتstdبوده و اشتباه کرده حالا بعد ۲سال و نیم پیام داده ک hpvدارم و کسی هم ک باهاش رابطه داشتم اونم گرفته و از لین حرفا. راستش منم خیلی ترسیدم . نمیدونم چیکارکتم. اخه هیج علامتی ندارم و این درصورتی هستش ک اون و مارتنرش الا مبتلا شدن و علامت دارن .من بعد اون تاریخ اصلا باهاش در ارتباط نبودم و رابطه نداشتم.. میخوام بدونم ایا ممکنه چون ویروس یا ضایعش فعال نبوده نگرفته باشم یا کلا بعد ار رابطه با من مبتلا شده‌..چون اون موقع تقریبا ۳ هفته گذشته بود ک گفت قسمت الت تناسلیش زخم شده و از این حرفا.. حالا ادعا میکنهhpvهست.. توروخدا راهنماییم کنید من جیکارکنم ممکنه منم داشته یاشم با اینکه هیج علامتی بعد ۲ سال نیم ندارم؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربر رام جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من در قسمت زیر الت برش ختنه گاه چند سالیه تعداد خیلی بالایی نقطه های گوشیتی برجسته میبینم.یبار فریز کردن..دوباره خشک شد و ریخت و همون مدل نقاط گوشتی هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر