نمایش منوی کناری

عکس بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه می شوند؟

زگیل تناسلی، بویژه کوندیلوما آکومیناتا، معمولا ظاهر مشخصی داشته و براحتی توسط متخصص ارولوژی با معاینه قابل تشخیص است و بندرت با بیماری دیگری اشتباه می شود. ولیکن آشنایی با دیگر بیماری هایی که ممکن است شبیه زگیل تناسلی باشند، می تواند از خطای در تشخیص زگیل تناسلی جلوگیری کند.

زگیل معمولی

زگیل معمولی که غالبا توسط انواع HPV تیپ ۲ و ۴ بوجود می آید ممکن است در ناحیه تناسلی یا ناحیه نزدیک آن بخصوص در ناحیه تحتانی شکم، قسمت بالایی ران یا باسن ظاهر شود. برای افتراق آن از زگیل تناسلی ممکن است نیاز به نمونه برداری و بررسی بافت شناسی باشد، اگرچه ندرتا نیاز به انجام این کار است چراکه درمان آن مشابه با زگیل تناسلی می باشد.

زگیل تناسلی خفیف

خطرات واکسن زگیل تناسلی

زگیل تناسلی خفیف به مواردی گفته می شود که تعداد زگیل ها کم باشد و اندازه ی زگیل ها کوچک بوده و از پراکندگی کمی برخوردار باشند. در چه کسانی بیشتر احتمال دارد که زگیل تناسلی شان از نوع خیفیف باشد:

– تعداد شرکای جنسی کمتری دارند.

– شریک جنسی شان از آلودگی کمتری برخوردار هست.

– از تیغ برای اصلاح موهای تناسلی استفاده نمی کنند.

– خیلی زود برای درمان زگیل ها مراجعه و اقدام می کنند.

– سیگار و قلیان استفاده نمی کنند.

– از غذاهای سالم و میوه جات و سبزیجات تازه بیشتر استفاده می کنند.

– افراد شاد و با استرس کم

زگیل تناسلی خفیف در مردان و زنان

زگیل تناسلی شایع ترین بیماری است که از طریقه رابطه ی جنسی منتقل می شود. متاسفانه خیلی از زنان و مردان اطلاع چندانی از این بیماری عفونی و شایع ندارند و اکثر مواقع زمانی متوجه وجود این بیماری می شوند که به آن مبتلا شده اند و بعضا مدت زمان طولانی بعد از ابتلای به این بیماری متوجه آن می شوند. از طرفی کاندوم پوشش کافی برای جلوگیری از ابتلای به زگیل تناسلی ایجاد نمی کند. اصولا تقسیم بندی مشخصی برای تعیین شدت زگیل تناسلی وجود ندارد ولی اگر بخواهیم مرزبندی برای شدت بیماری زگیل تناسلی داشته باشیم، بایستی عوامل متعددی را در نظر بگیریم. عواملی که بر روی شدت بیماری زگیل تناسلی تاثیر دارند عبارتند از:

 • تعداد زگیل ها
 • اندازه ی زگیل ها
 • منتشر بودن و یا متمرکز بودن زگیل ها در یک ناحیه از دستگاه تناسلی
 • کم خطر یا پر خطر بودن ویروس HPV بوجود آورنده ی زگیل تناسلی
 • سرعت رشد و تکثیر زگیل ها
 • تعدد شرکای جنسی
 • دفعات فعالیت جنسی در یک بازه ی زمانی مشخص
 • مدت زمانی که از زمان بروز ضایعات تا زمان تشخیص می گذرد
 • شدت و وسعت بیماری در شریک یا شرکای جنسی
 • میزان آگاهی و اطلاعات فرد از زگیل تناسلی و نحوه انتشار آن در ناحیه تناسلی
 • وضعیت سیستم ایمنی و دفاعی بیمار
 • درمان زود هنگام بیماری با روش های سریع الاثر و مطمئن مثل لیزر CO2
 • وضعیت واکسیناسیون گارداسیل

بدیهی است بالا بودن دانسته های فرد از زگیل تناسلی و نحوه انتشار و انتقال ویروس HPV، پرهیز از سکس، اصلاح موهای زائد تناسلی با تیغ، پرهیز از خاراندن، لیف زدن و حوله کشیدن در ناحیه تناسلی، محدود بودن شریک جنسی، تشخیص و درمان زود هنگام و موثر زگیل ها، داشتن سیستم دفاعی و ایمنی مناسب با پرهیز از استعمال دخانیات و مواد مخدر، کاهش استرس و کم خوابی و روی آوردن به میوه جات و سبزیجات تازه بویژه چای سبز، سیر تازه و لیموترش و واکسیناسیون همگی عواملی هستند که به کاهش شدت بیماری زگیل تناسلی کمک می کند.

بخوانید  نقش عصاره قارچ شیتک در درمان HPV

بر اساس تجربه ی من اگر بخواهیم زگیل تناسلی خفیف را توصیف کنیم شاید این طور بتوان گفت که:

# تعداد ضایعات از تعداد انگشتان دست کمتر باشد.

# اندازه ی زگیل ها کمتر از ۵ میلی متر باشد.

# ثابت ماندن تعداد و اندازه ی زگیل ها در یک بازه ی زمانی ۶ ماهه

# عدم عود یا عود خیلی کم در یک بازه ی زمانی ۶ ماهه بعد از درمان بشرطی که درمان موثر و دقیق انجام شده باشد.

# محدود و متمرکز بودن زگیل ها در یک ناحیه خاص از دستگاه تناسلی

# کم خطر بودن ویروس بوجود آورنده ی زگیل ها

در چنین مواردی می توان واژه ی زگیل تناسلی خفیف را در مردان و زنان اطلاق کرد. درمان موارد خفیف و احتمال پاکسازی ویروس در چنین بیمارانی به مراتب امکانپذیرتر از افرادی است که به فرم های شدیدتر آن مبتلا شده اند.

زگیل معمولی چه تفاوتی با زگیل تناسلی دارد؟

عامل ایجاد کننده زگیل معمولی و زگیل تناسلی ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV است ولی از نظر تیپ و نوع ویروس با هم متفاوت هستند. هر دوی این زگیل ها مسری بوده و از طریق تماس پوستی قابل انتقال هستند. ویروس های HPVدر زگیل معمولی باعث بروز زگیل در ناحیه تناسلی نشده و بیشتر ناحیه دست و پا و همچنین سر و تنه را درگیر می کنند.

ویروس های HPV در زگیل تناسلی نیز باعث درگیری دیگر نواحی بدن بجز ناحیه تناسلی و داخل دهان (در سکس دهانی ) نمی شوند. در زگیل معمولی بچه ها و نوجوانان بیشتر در معرض ابتلا هستند، چرا که هنوز سیستم ایمنی بدن این گروه سنی هنوز تکامل نیافته است. افرادی که دچار نقص سیستم دفاعی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری می باشند.

موثرترین و بهترین درمان زگیل تناسلی چیست؟

برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان روش های مختلفی وجود دارد. برخی افراد روش های گیاهی و یا استفاده از اسید سالیسیلیک رو ترجیح می دهند؛ این در حالی ست که اگر شدت و تعداد زگیل های تناسلی زیاد باشد، برای درمان زگیل تناسلی می بایست از روش های پیشرفته تری مثل لیزر، کرایوتراپی و یا جراحی ساتفاده کرد. در حال حاضر با توجه به بیماران زیادی که به اینجانب مراجعه کرده اند و نتایج حاصل از تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بهترین راه برای درمان  زگیل تناسلی در زنان و مردان استفاده از لیزر است.

برای کاهش خطر ابتلا به زگیل معمولی توصیه های زیر را جدی بگیرید:

بخوانید  12 سوال شایع در مورد زگیل تناسلی مردان - قسمت اول

– ناخن خود را نجوید. زگیل بیشتر در پوستی ایجاد می شود که دچار خراش های ریز و میکروسکوپیک یا خراش های قابل رویت شده باشد؛به عبارتی زگیل در پوست سالم ایجاد نمی شود. جویدن پوست اطراف ناخن های خود، درب را برای ویروس باز می کند.

جویدن ناخن

– از همان سنباده ی ناخن، سنگ پا و ناخن گیر که برای مناطق مبتلا به زگیل استفاده می کنید، برای پوست و ناخن سالم استفاده نکنید. از سنباده ی ناخن یکبار مصرف استفاده کنید.

– با احتیاط و دقت آرایش کنید و از برس کشیدن و تراشیدن مناطق دارای زگیل پرهیز کنید. برای تراشیدن از وسایل برقی استفاده کنید.

– اجتناب از تماس مستقیم با زگیل. این شامل زگیل های خود شما نیز می شود.

– زگیل ها را زخمی نکنید. زخمی کردن زگیل ها باعث گسترش آن می شود.

اکثر این موارد را برای زگیل تناسلی هم بایستی رعایت کرد.

عکس بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه می شوند.

۱- مولوسکوم کونتاژیوزوم

جوش های ویروس مولوسکوم کونتاژیوزوم می تواند شبیه زگیل های تناسلی بوده و در بیمارانی که فعالیت جنسی دارند در نواحی تناسلی رخ دهد. وجود فرورفتگی شبیه ناف در مرکز جوش ها به تشخیص آن ها از زگیل تناسلی کمک می کند، اما گاهی برخی تغییرات ثانویه بر روی جوش ها ممکن است تشخیص آن را با مشکل روبرو سازد. این بیماری هم از طریق جنسی و هم از طریق غیر جنسی می تواند منتقل شود، و اگر چه بعد از مدتی خودبخود از بین می رود ولی در بیماران با نقص سیستم ایمنی ممکن است پیشرفت کند. درحالی که این بیماری با معاینه قابل تشخیص است، گاهی برای تشخیص قطعی نیاز به آزمایشات سیتولوژی یا بافت شناسی می باشد. روش های درمان مشابه با درمان زگیل است.

زگیل معمولی

۲- کراتوز سبورئیک

کراتوز سبورئیک بصورت لکه های پهن، مسطح، و به رنگ سیا یا قهوه ای و زبر هستند. این تومورهای خوش خیم ممکن است متعدد باشند و فقط به دلایل زیبایی درمان می شوند و خطری برای فرد ندارند.

کراتوز سبورئیک

۳- کوندیلوما لاتا

کوندیلومالاتا ضایعاتی هستند ثانویه به سیفلیس که بایستی از کوندیلوما آکومیناتا (زگیل تناسلی) افتراق داده شود. کوندیلوما لاتا ممکن است همزمان با زگیل تناسلی وجود داشته باشد. این ضایعات مرطوب تر بوده و حتی ممکن است زخمی شود. از آنجایی که نوع درمان متفاوت است و شریک جنسی بیمار نیز بایستی ارزیابی شود لذا تشخیص این بیماری از کوندیلوما آکومیناتا (زگیل تناسلی) خیلی مهم هست.

۴- لیکن پلان

لیکن پلان یک فرآیند التهابی مزمن پوست و مخاط است که بصورت لکه های نسبتا مسطح ، درخشان و با حاشیه مشخص دیده می شود. ضایعات به رنگی سفید متمایل به صورتی هستند. این ضایعات گاهی در ناحیه تناسلی رخ می دهند و ممکن است شبیه به زگیل تظاهر کنند. دیگر نواحی شایع این بیماری شامل مخاط دهان، ساق پا، پوست سر و روی مچ دست هست. این ضایعات عموما به استروئیدهای موضعی پاسخ خوبی می دهند.

بخوانید  درمان زگیل تناسلی با اسید سالیسیلیک

لیکن پلان

۵- کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید بصورت توده های سفت، سفید متمایل به زرد و زیرجلدی هستند که بصورت منفرد یا متعدد در ناحیه کیسه بیضه یا روی ناحیه تناسلی زنان رخ می دهد. درمان به منظور زیبایی یا در مواردی که کیست پاره شود یا عفونی گردد توصیه می شود. در موارد عفونت استفاده از آنتی بیوتیک توصیه می شود.

کیست اپیدرموئید

۶- ضایعات فوردایس (Fox–Fordyce disease)

بصورت تجمع جوش های ریز ۱ تا ۲ میلی متری در ناحیه کشاله ی ران یا زیر بغل دیده می شوند. این بیماری ارثی در واقع غدد عرق را مبتلا می کنند و در زنان خیلی شایع تر از مردان است. شایع ترین شکایت این افراد خارش است.

ضایعات فوردایس

۷- جوشگاه (کلوئید)

بصورت ضایعات سفت، نامنظم و اغلب خطی دیده می شوند و بیشتر در بیمارانی دیده می شوند که به دفعات دچار التهاب یا عفونت های مکرر ریشه موها (فولیکولیت) یا مجاری غدد عرق (هیدرآدنیت) می شوند. برداشتن این ضایعات ممکن است شرایط را بدتر کند و درمان این افراد تزریق استروئید به داخل ضایعه است.

جوشگاه

۸- اسکین تگ (skin tag)

این ضایعات اغلب در نواحی چین دار دیده می شوند و غالبا ساقه دارند. معمولا بدون علامت بوده مگر آنکه هنگام خاراندن یا اصلاح با تیغ زخمی شوند.

اسکین تگ

۹- فیبروما

توده های بافت نرم هستند که معمولا از بافت زیر جلدی یا عضلات مخطط در نواحی مختلفی از بدن ایجاد می شوند و بروز آن در ناحیه تناسلی خیلی نادر است.

فیبروما fibroma1

۱۰- سیرینگوما

ضایعات کوچک، بی خطر، بی علامت و سفید متمایل به رنگ زرد هستند که از مجاری غدد عرق سرچشمه می گیرند. اگر چه بیشتر در ناحیه پلک و بالای گونه دیده می شوند ولی در هر جای دیگری از جمله ناحیه تناسلی نیز می توانند رخ دهند.

سیرینگوما

۱۱- آنژیوکراتوم

ضایعات عروقی بدون علامت ناشی از اتساع مویرگ های سطحی ناحیه پوست هستند که در نواحی مختلف  بدن از جمله پا و نواحی تناسلی ممکن است دیده شوند.

آنژیوکراتوم

۱۲- دانه های صدفی شکل کلاهک آلت

بصورت گنبدی شکل بوده و بصورت منظم در برجستگی تاج کلاهک دیده می شوند. این ضایعات طبیعی بوده و در برخی از مردان دیده می شود و نیازی به درمان ندارند.

۱۳- عکس زگیل تناسلی در مردان

۱۴- عکس زگیل تناسلی در زنان

برای مشاهده عکس زگیل تناسلی زنان بر روی لینک زیر کلیک کنید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
عکس بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه می شوند؟
4 (80.17%) 120 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب اقای دکتر همسر من برای چکاپ به دکتر اورولوژی مراجعه کرده بودو ایشون براش تست hpv نوشت که متاسفانه جواب ان مثبت بود و نوشته بود به ویروس نوع 11 مبتلا هستش.بعد من دوبار به دکتر زنان دو نفر مراجعه کردم من رو ظاهرا معاینه کردند گفتند که عارضه و مشکلی به صورت زگیل ندارم و حتی گفتن اگر داشتی حتما باید نشونه ای ازش می بود و به همین دلیل همسرم رفت پیش یک دکتر اورولوژ دیگه و ایشون معاینه اش کرد و گفت ظاهرا شما مبتلا نیسیتید
  من می خوام بدونم ممکنه جواب این تست اشتباه باشه؟و همسرم مبتلا نشده باشه
  چون من وهمسرم هرگز با فرد دیگه ای رابطه جنسی نداشتیم و همسرم میگه هیچ گونه تماس جنسی نداشته
  ممکنه جواب این تست اشتباه باشه؟
  البته منم برای اطمینان دارم میرم تست بدم
  دکتر امیدوارم خبرهای خوب ازتون بشنوم و جواب تست همسرم اشتباه باشه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام
   در هر تست آزمایشگاهی چند درصدی احتمال خطا دارد که به آن مثبت کاذب یا منفی کاذب می گویند اما نکته ای که مهم هست اینه که آیا همسر شما ضایعه ای شبیه زگیل داشته اند یا خیر؟
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما.آقای دکتر من25 سالمه تو سن 23 دچار زیگیل ناحیه مقعد شدم.از شزوع زیگیل با درمان به مدت 6 ماه خود به خود محو شد.بعد اون هر دکتری رفتم گفتند نیست.می خواستم بدونم من برای ازدواج باید بگم این موضوع را به همسرم؟ یعنی وقتی دیگه نیست باز هم قابل انتقاله؟ از طریق اورال سکس چطور دکتر؟ در صورتیکه اصلا به مقعدم برخورد نباشه؟می شه منو راهنمایی کنین .من از هر دکتری می پرسم میگن نگو!!!! نمی دونم کار درست چیه؟ اگر همسرم واکسن بزنه چطور؟ اگر لطف کنید به ایمیلم بفرستین ممنون میشم.واقعا از این همه کمک به مردم ازتون تشکر می کنم.سلامت باشین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام
   می خواستم بدونم من برای ازدواج باید بگم این موضوع را به همسرم؟ ........ بله بایستی بگویم
   یعنی وقتی دیگه نیست باز هم قابل انتقاله؟ ..............امکان داره بصورت پنهان در پوست به ظاهر سالم همان نواحی داشته باشید
   از طریق اورال سکس چطور دکتر؟............بستگی داره کدام نواحی درگیر باشد
   در صورتیکه اصلا به مقعدم برخورد نباشه؟..........بستگی داره کدام نواحی درگیر باشد
   می شه منو راهنمایی کنین .من از هر دکتری می پرسم میگن نگو!!!! نمی دونم کار درست چیه؟ اگر همسرم واکسن بزنه چطور؟........ به نظر من بایستی گفته شود و اگر همسرتان واکسن بزنند احتمال درگیری کمتر از 1% است
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۲( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . وجود هر زیگیل مانندی در ناحیه تناسلی مردانه به خاطر HPV هستش ؟ یا نه میتونه چیز دیگه ای باشه ؟ HPV علائمی داره به بجز وجود یک زیگیل ؟ با معاینه معمولی توسط پزشک مشخص میشه ؟ من 22 ساله هستم . رابطه جنسی نداشتم تا الان .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۲( 4 سال پیش)
   سلام
   تشخیص زگیل تناسلی براساس رویت زکیل توسط پزشک است و اگر شکی وجود داشته باشد نمونه برداری می شود. اگر رابطه جنسی نداشته اید می توان گفت قطعا زگیل نیست
 • تصویر کاربر قنبرزاده جمعه ۱۶ اسفند ۹۲( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.من 5 ماه است ک عقد کردم متوجه شدم همسرم مبتلا به زیگیل تناسلی بوده چون جای درمان ضایعات را روی بدن ایشون دیدم ایا این دلیل میشود ایشون قبلا با کسی ارتباط داشتم؟و اینکه ایا به من هم منتقل میشود ؟ایا راهی برای جلوگیری از انتقال هست؟این موضوع منو برای گرفتن طلاق دودل کرده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۶ اسفند ۹۲( 4 سال پیش)
   سلام
   مسائل غیر پزشکی به من ارتباطی ندارد. اگر ابتلا ایشان به زگیل قطعی است احتمال ابتلای شما وجود دارد و با زدن واکسن گارداسیل احتمال ابتلا کم می شود و کاندوم هم تا حدوددی کمک کننده است
 • تصویر کاربر شقايق پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۲( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر شرمنده به خدا اينقدر مزاحمتون ميشم ولي باور كنين دست خودم نيست دارم از نگراني ميميرم دونه هاي بدنم در عرض چند روز زياد شدن دكتر ميگه چون بهشون فك ميكني و استرسشو داري زياد شدن ولي مگه زگيل تناسلي با فكر تكثير ميشه اخه ؟ قبلا دو سه تا دونه كوچولو شبيه جوش زير پوستي توي ناحيه پرينم بود الان سراسر وسط نحيه تناسليم حتي به سمت مدخل پر از دونه هاي كوچولو شدن يكسره هم ميخوارنو ميسوزن ، دكتر چيكار بايد بكنم ؟ اخه بدن منم شبيه اين عكساي زكيل تناسلي تو اينرنت اصلا نيستن من ميگم شايد تشخيص اشتباه باشه امكانش هست با اينكه پيشه يكي از بهترين دكتراي پوست مشهد رفتم ! چه طوري بايد از تشخيص مطمعن شد ؟ شما بيوبسي رو برام پيشنهاد ميكنين ؟ در ضمن اگر پزشك پوست يا زنان عالي سراغ دارين توي مشهد كه امكانش نيست اشتباه تشخيص بدن رو بي زحمت بهم معرفي كنيد ؟ بعد سوال ديگم اين بوو كه من دوشيزه ام اين دونه ها در حال پيشروي به سمت داخل واژن م هستن اين برام مشكلي ايجاد نميكنه حالا درمانشون يا اصلا خودشون ؟ ممنوم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۲( 4 سال پیش)
   سلام توصیه می کنم نمونه برداری کنید بازهم می گویم اگر رابطه جنسی نداشته اید زگیل نیستند
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر