نمایش منوی کناری

عکس بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه می شوند؟

زگیل تناسلی، بویژه کوندیلوما آکومیناتا، معمولا ظاهر مشخصی داشته و براحتی با معاینه قابل تشخیص است و بندرت با بیماری دیگری اشتباه می شود. ولیکن آشنایی با دیگر بیماری هایی که ممکن است شبیه زگیل تناسلی باشند، می تواند از خطای در تشخیص زگیل تناسلی جلوگیری کند.

زگیل معمولی

زگیل معمولی که غالبا توسط انواع HPV تیپ ۲ و ۴ بوجود می آید ممکن است در ناحیه تناسلی یا ناحیه نزدیک آن بخصوص در ناحیه تحتانی شکم، قسمت بالایی ران یا باسن ظاهر شود. برای افتراق آن از زگیل تناسلی ممکن است نیاز به نمونه برداری و بررسی بافت شناسی باشد، اگرچه ندرتا نیاز به انجام این کار است چراکه درمان آن مشابه با زگیل تناسلی می باشد.

زگیل تناسلی خفیف

خطرات واکسن زگیل تناسلی

زگیل تناسلی خفیف به مواردی گفته می شود که تعداد زگیل ها کم باشد و اندازه ی زگیل ها کوچک بوده و از پراکندگی کمی برخوردار باشند. در چه کسانی بیشتر احتمال دارد که زگیل تناسلی شان از نوع خیفیف باشد:

– تعداد شرکای جنسی کمتری دارند.

– شریک جنسی شان از آلودگی کمتری برخوردار هست.

– از تیغ برای اصلاح موهای تناسلی استفاده نمی کنند.

– خیلی زود برای درمان زگیل ها مراجعه و اقدام می کنند.

– سیگار و قلیان استفاده نمی کنند.

– از غذاهای سالم و میوه جات و سبزیجات تازه بیشتر استفاده می کنند.

– افراد شاد و با استرس کم

زگیل تناسلی خفیف در مردان و زنان

زگیل تناسلی شایع ترین بیماری است که از طریقه رابطه ی جنسی منتقل می شود. متاسفانه خیلی از زنان و مردان اطلاع چندانی از این بیماری عفونی و شایع ندارند و اکثر مواقع زمانی متوجه وجود این بیماری می شوند که به آن مبتلا شده اند و بعضا مدت زمان طولانی بعد از ابتلای به این بیماری متوجه آن می شوند. از طرفی کاندوم پوشش کافی برای جلوگیری از ابتلای به زگیل تناسلی ایجاد نمی کند. اصولا تقسیم بندی مشخصی برای تعیین شدت زگیل تناسلی وجود ندارد ولی اگر بخواهیم مرزبندی برای شدت بیماری زگیل تناسلی داشته باشیم، بایستی عوامل متعددی را در نظر بگیریم. عواملی که بر روی شدت بیماری زگیل تناسلی تاثیر دارند عبارتند از:

 • تعداد زگیل ها
 • اندازه ی زگیل ها
 • منتشر بودن و یا متمرکز بودن زگیل ها در یک ناحیه از دستگاه تناسلی
 • کم خطر یا پر خطر بودن ویروس HPV بوجود آورنده ی زگیل تناسلی
 • سرعت رشد و تکثیر زگیل ها
 • تعدد شرکای جنسی
 • دفعات فعالیت جنسی در یک بازه ی زمانی مشخص
 • مدت زمانی که از زمان بروز ضایعات تا زمان تشخیص می گذرد
 • شدت و وسعت بیماری در شریک یا شرکای جنسی
 • میزان آگاهی و اطلاعات فرد از زگیل تناسلی و نحوه انتشار آن در ناحیه تناسلی
 • وضعیت سیستم ایمنی و دفاعی بیمار
 • درمان زود هنگام بیماری با روش های سریع الاثر و مطمئن مثل لیزر CO2
 • وضعیت واکسیناسیون گارداسیل

بدیهی است بالا بودن دانسته های فرد از زگیل تناسلی و نحوه انتشار و انتقال ویروس HPV، پرهیز از سکس، اصلاح موهای زائد تناسلی با تیغ، پرهیز از خاراندن، لیف زدن و حوله کشیدن در ناحیه تناسلی، محدود بودن شریک جنسی، تشخیص و درمان زود هنگام و موثر زگیل ها، داشتن سیستم دفاعی و ایمنی مناسب با پرهیز از استعمال دخانیات و مواد مخدر، کاهش استرس و کم خوابی و روی آوردن به میوه جات و سبزیجات تازه بویژه چای سبز، سیر تازه و لیموترش و واکسیناسیون همگی عواملی هستند که به کاهش شدت بیماری زگیل تناسلی کمک می کند.

بخوانید  مراقبت بعد از لیزر زگیل تناسلی

بر اساس تجربه ی من اگر بخواهیم زگیل تناسلی خفیف را توصیف کنیم شاید این طور بتوان گفت که:

# تعداد ضایعات از تعداد انگشتان دست کمتر باشد.

# اندازه ی زگیل ها کمتر از ۵ میلی متر باشد.

# ثابت ماندن تعداد و اندازه ی زگیل ها در یک بازه ی زمانی ۶ ماهه

# عدم عود یا عود خیلی کم در یک بازه ی زمانی ۶ ماهه بعد از درمان بشرطی که درمان موثر و دقیق انجام شده باشد.

# محدود و متمرکز بودن زگیل ها در یک ناحیه خاص از دستگاه تناسلی

# کم خطر بودن ویروس بوجود آورنده ی زگیل ها

در چنین مواردی می توان واژه ی زگیل تناسلی خفیف را در مردان و زنان اطلاق کرد. درمان موارد خفیف و احتمال پاکسازی ویروس در چنین بیمارانی به مراتب امکانپذیرتر از افرادی است که به فرم های شدیدتر آن مبتلا شده اند.

زگیل معمولی چه تفاوتی با زگیل تناسلی دارد؟

عامل ایجاد کننده زگیل معمولی و زگیل تناسلی ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV است ولی از نظر تیپ و نوع ویروس با هم متفاوت هستند. هر دوی این زگیل ها مسری بوده و از طریق تماس پوستی قابل انتقال هستند. ویروس های HPVدر زگیل معمولی باعث بروز زگیل در ناحیه تناسلی نشده و بیشتر ناحیه دست و پا و همچنین سر و تنه را درگیر می کنند.

ویروس های HPV در زگیل تناسلی نیز باعث درگیری دیگر نواحی بدن بجز ناحیه تناسلی و داخل دهان (در سکس دهانی ) نمی شوند. در زگیل معمولی بچه ها و نوجوانان بیشتر در معرض ابتلا هستند، چرا که هنوز سیستم ایمنی بدن این گروه سنی هنوز تکامل نیافته است. افرادی که دچار نقص سیستم دفاعی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری می باشند.

موثرترین و بهترین درمان زگیل تناسلی چیست؟

برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان روش های مختلفی وجود دارد. برخی افراد روش های گیاهی و یا استفاده از اسید سالیسیلیک رو ترجیح می دهند؛ این در حالی ست که اگر شدت و تعداد زگیل های تناسلی زیاد باشد، برای درمان زگیل تناسلی می بایست از روش های پیشرفته تری مثل لیزر، کرایوتراپی و یا جراحی ساتفاده کرد. در حال حاضر با توجه به بیماران زیادی که به اینجانب مراجعه کرده اند و نتایج حاصل از تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بهترین راه برای درمان  زگیل تناسلی در زنان و مردان استفاده از لیزر است.

برای کاهش خطر ابتلا به زگیل معمولی توصیه های زیر را جدی بگیرید:

بخوانید  علائم زگیل تناسلی در مجاری ادرار چیست؟

– ناخن خود را نجوید. زگیل بیشتر در پوستی ایجاد می شود که دچار خراش های ریز و میکروسکوپیک یا خراش های قابل رویت شده باشد؛به عبارتی زگیل در پوست سالم ایجاد نمی شود. جویدن پوست اطراف ناخن های خود، درب را برای ویروس باز می کند.

جویدن ناخن

– از همان سنباده ی ناخن، سنگ پا و ناخن گیر که برای مناطق مبتلا به زگیل استفاده می کنید، برای پوست و ناخن سالم استفاده نکنید. از سنباده ی ناخن یکبار مصرف استفاده کنید.

– با احتیاط و دقت آرایش کنید و از برس کشیدن و تراشیدن مناطق دارای زگیل پرهیز کنید. برای تراشیدن از وسایل برقی استفاده کنید.

– اجتناب از تماس مستقیم با زگیل. این شامل زگیل های خود شما نیز می شود.

– زگیل ها را زخمی نکنید. زخمی کردن زگیل ها باعث گسترش آن می شود.

اکثر این موارد را برای زگیل تناسلی هم بایستی رعایت کرد.

عکس بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه می شوند.

۱- مولوسکوم کونتاژیوزوم

جوش های ویروس مولوسکوم کونتاژیوزوم می تواند شبیه زگیل های تناسلی بوده و در بیمارانی که فعالیت جنسی دارند در نواحی تناسلی رخ دهد. وجود فرورفتگی شبیه ناف در مرکز جوش ها به تشخیص آن ها از زگیل تناسلی کمک می کند، اما گاهی برخی تغییرات ثانویه بر روی جوش ها ممکن است تشخیص آن را با مشکل روبرو سازد. این بیماری هم از طریق جنسی و هم از طریق غیر جنسی می تواند منتقل شود، و اگر چه بعد از مدتی خودبخود از بین می رود ولی در بیماران با نقص سیستم ایمنی ممکن است پیشرفت کند. درحالی که این بیماری با معاینه قابل تشخیص است، گاهی برای تشخیص قطعی نیاز به آزمایشات سیتولوژی یا بافت شناسی می باشد. روش های درمان مشابه با درمان زگیل است.

زگیل معمولی

۲- کراتوز سبورئیک

کراتوز سبورئیک بصورت لکه های پهن، مسطح، و به رنگ سیا یا قهوه ای و زبر هستند. این تومورهای خوش خیم ممکن است متعدد باشند و فقط به دلایل زیبایی درمان می شوند و خطری برای فرد ندارند.

کراتوز سبورئیک

۳- کوندیلوما لاتا

کوندیلومالاتا ضایعاتی هستند ثانویه به سیفلیس که بایستی از کوندیلوما آکومیناتا (زگیل تناسلی) افتراق داده شود. کوندیلوما لاتا ممکن است همزمان با زگیل تناسلی وجود داشته باشد. این ضایعات مرطوب تر بوده و حتی ممکن است زخمی شود. از آنجایی که نوع درمان متفاوت است و شریک جنسی بیمار نیز بایستی ارزیابی شود لذا تشخیص این بیماری از کوندیلوما آکومیناتا (زگیل تناسلی) خیلی مهم هست.

۴- لیکن پلان

لیکن پلان یک فرآیند التهابی مزمن پوست و مخاط است که بصورت لکه های نسبتا مسطح ، درخشان و با حاشیه مشخص دیده می شود. ضایعات به رنگی سفید متمایل به صورتی هستند. این ضایعات گاهی در ناحیه تناسلی رخ می دهند و ممکن است شبیه به زگیل تظاهر کنند. دیگر نواحی شایع این بیماری شامل مخاط دهان، ساق پا، پوست سر و روی مچ دست هست. این ضایعات عموما به استروئیدهای موضعی پاسخ خوبی می دهند.

بخوانید  درمان بی بازگشت زگیل تناسلی در مردان چیست؟

لیکن پلان

۵- کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید بصورت توده های سفت، سفید متمایل به زرد و زیرجلدی هستند که بصورت منفرد یا متعدد در ناحیه کیسه بیضه یا روی ناحیه تناسلی زنان رخ می دهد. درمان به منظور زیبایی یا در مواردی که کیست پاره شود یا عفونی گردد توصیه می شود. در موارد عفونت استفاده از آنتی بیوتیک توصیه می شود.

کیست اپیدرموئید

۶- ضایعات فوردایس (Fox–Fordyce disease)

بصورت تجمع جوش های ریز ۱ تا ۲ میلی متری در ناحیه کشاله ی ران یا زیر بغل دیده می شوند. این بیماری ارثی در واقع غدد عرق را مبتلا می کنند و در زنان خیلی شایع تر از مردان است. شایع ترین شکایت این افراد خارش است.

ضایعات فوردایس

۷- جوشگاه (کلوئید)

بصورت ضایعات سفت، نامنظم و اغلب خطی دیده می شوند و بیشتر در بیمارانی دیده می شوند که به دفعات دچار التهاب یا عفونت های مکرر ریشه موها (فولیکولیت) یا مجاری غدد عرق (هیدرآدنیت) می شوند. برداشتن این ضایعات ممکن است شرایط را بدتر کند و درمان این افراد تزریق استروئید به داخل ضایعه است.

جوشگاه

۸- اسکین تگ (skin tag)

این ضایعات اغلب در نواحی چین دار دیده می شوند و غالبا ساقه دارند. معمولا بدون علامت بوده مگر آنکه هنگام خاراندن یا اصلاح با تیغ زخمی شوند.

اسکین تگ

۹- فیبروما

توده های بافت نرم هستند که معمولا از بافت زیر جلدی یا عضلات مخطط در نواحی مختلفی از بدن ایجاد می شوند و بروز آن در ناحیه تناسلی خیلی نادر است.

فیبروما fibroma1

۱۰- سیرینگوما

ضایعات کوچک، بی خطر، بی علامت و سفید متمایل به رنگ زرد هستند که از مجاری غدد عرق سرچشمه می گیرند. اگر چه بیشتر در ناحیه پلک و بالای گونه دیده می شوند ولی در هر جای دیگری از جمله ناحیه تناسلی نیز می توانند رخ دهند.

سیرینگوما

۱۱- آنژیوکراتوم

ضایعات عروقی بدون علامت ناشی از اتساع مویرگ های سطحی ناحیه پوست هستند که در نواحی مختلف  بدن از جمله پا و نواحی تناسلی ممکن است دیده شوند.

آنژیوکراتوم

۱۲- دانه های صدفی شکل کلاهک آلت

بصورت گنبدی شکل بوده و بصورت منظم در برجستگی تاج کلاهک دیده می شوند. این ضایعات طبیعی بوده و در برخی از مردان دیده می شود و نیازی به درمان ندارند.

۱۳- عکس زگیل تناسلی در مردان

۱۴- عکس زگیل تناسلی در زنان

برای مشاهده عکس زگیل تناسلی زنان بر روی لینک زیر کلیک کنید.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
عکس بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه می شوند؟
4 (80%) 119 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۴( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پسری 16 ساله هستم و یه سوال از شما داشتم اقای دکتر ایا دلیل میشود که هر زگیلی در قسمت الت تناسلی ویروس hpvباشد و فرد مبتلا به این ویروس باشد یا این که هر زگیلی hpvنیست؟خواهش میکنم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۴( 4 هفته پیش)

   سلام

   هر ضایعه ای الزاما زگیل تناسلی و ناشی از ویروس HPV نیست

 • تصویر کاربر سحر شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .من ده ساله ازدواج کردم و تا الان دچار کوچکترین مشکل یا عفونتی نشدم. اما مدتیه قسمت بالا و داخلی واژنم دو سه تا برجستگی کوجک جوش مانند زده.البته موهای زاید اون قسمت هم خیلی ضخیم تر از جاهای دیگه است. نگرانم ک زیگیل تنالسی باشه.مخصوصا الان ک دیدمشون احساس میکنم دچار خارش دارم میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۹( 1 ماه پیش)

   سلام بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیصی را مطرح کنم.

 • تصویر کاربر نیلوفر یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۲( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،اقای دکتر من با اصرار دوستم ازمایش DNA TYPEجهت hpvدادم که type44/74رو دارم،ولی اصلن تا الان که 29ساله هستم زائدی نداشته ام،دوبار هم سال 92,95 تست پاپ اسمیر دادم ولی چیزی نبود،الان برام کابوس شده این موضوع،الان من با کسی که در ارتباطم فقط خود من تا به الان ،نه ایشون ،رابطه دهانی داشتم براشون،و اینکه بوسیدن،ایشون میگن که دچار این ویروس شدن و من زندگیه ایندشونو نابود کردم،اینکه ایشون الان دچار این ویروس شده باشن از ناحیه دهانی یا حتی الت درسته؟! و اینکه هیچگونه رابطه ای دیگری وجود نداشته،من الان 1هفته دچار پنیک اتک شدید بخاطر این موضوع میشم...ممنون میشم اگه جواب بنده رو بدین تا حضوری برای معالجه خدمتون برسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۲۰( 1 ماه پیش)

   سلام

   از زگیل های تناسلی ایشان عکس بفرستید و ارسال کنید.

  2. تصویر کاربر نیلوفر شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۵۸( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر میگه این امروز زده...در ضمن میگه ناحیه مقعدم میخاره...به احتمال زیاد گرفتم...من فقط برای ایشونو خوردم...حتی اصلن تماس جنسی هم نداشتیم...من خودمم اصلن ذره ای جوش ،افت ،یا عفونت تو دهنم نیست،حتی امروزم به بهونه گلو درد پیش دکتر رفتم که مطمئن شم زائده ای تو دهنم نیست...این الان چیه؟! واقعن؟!
  3. تصویر کاربر نیلوفر شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۱:۵۹( 1 ماه پیش)
   میشه خواهش کنم ببینید این عکس رو
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۲۳( 1 ماه پیش)

   سلام

   در عکس که این ضایعه شبیه زگیل نیست با اینحال توصیه می کنم حضورا معاینه شوند.

  5. تصویر کاربر نیلوفر یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۲۱( 4 هفته پیش)
   برای اطمینان یه ازمایش pcrدادیم،جواب اومد بزای ویزیت میرسیم خدمتتون
   ممنونم از لطف بیکرانتون ،با جوابگویین حداقل تا حواب ازمایش ما ارومتریم
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۲( 4 هفته پیش)

   سلامت باشید

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۱۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر .اقای دکتر من یه زگیل زدم پشت گوشم با روش درمان خانگی با نخ بستیم افتاد دوباره درومد چند بار اینکارو کردم که اشتباه بزرگی انجام دادم و باعث پخش شدنش شد.الان به زیر گلو رسیده و با اصلاح بیشتر پخش میشه.یکی توی سرم درومده یکی روی دستم .بخدا خیلی برام اعذاب اورن دوست دارم بمیرم انقدر سختمه .برای درمان پیش چند پزشک رفتم.الکترو کوتر .فریز کردن .انجام دادن .اخر ی پزشک ی ماده دست ساز بهم داد پزشک دارو خونه که میزنم روی زیگیل بعد بلافاصله سوزش شدید و زیر اب میاره پفلک میکنه بعدش زخم میشه .معمولا از بین میرن اما مشکل همینجاست که ریشمو هربار با ماشین میزنم درسته خون نمیاد و با اون خراش منقل میشن از ماده مزنم جای زخم میمونه تا کی باید ادامه بدم خسته شدم .و جای این ماده ب طور عجیبی بعد از خوب شدن قرمز میمونه ابروم رفته پاک قرمزه قرز شدم تورو خدا کمکم کنید و یه مشکل دگ میترسم به زگیل تناسی ختم بشه و یا اون قسمتم ایین باعث بشه مبظا بشه بعد هر حموم با اسپری الکی همجای بدنوم زد عفونی میکنم تورو خدا کمکم کنید.تا یادم نرفته یبارم کنار سینم زد.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۱۶( 1 ماه پیش)

   سلام توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهتاب سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۰۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من یک دونه در ناحیه تناسلی دارم حدود یک سال و نیمه در اومده و هیچ تغییری نکرد از سرکه سیب استفاده کردم ولی بازم بی تغییر زخمش کردم و خونی شد این دونه نه بزرگ شده نه کوچیک و نه بیشتر شده خارش و سوزش هم نداره فقط هنگام شستشو حسش میکنم خواهش میکنم منو راهنمایی کنید ممنون میشم متاسفانه من نتونستم عکس رو برای شما بفرستم بارگزاری نشد...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۶( 1 ماه پیش)
   سلام
   بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیصی را مطرح کنم. با اینحال میتونید معاینه شوید و اگر اذیتی داره با لیزر برطرفش کنید
  2. تصویر کاربر مهتاب سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۵۵( 1 ماه پیش)
   هیچ اذیتی نداره فقط بنظرتون میتونه زگیل باشه؟؟با توجه به اینکه دونه رو زخمی کردم و خون اومد اون خون پخش شد ولی دونه جدیدی نزدم من فقط میخوام بدونم چند درصد احتمال داره زگیل باشه در ضمن اون دونه روی لب بزرگ سمت چپه
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۰۵( 1 ماه پیش)
   ویروس در خوندنیست لذا خون امدن باعث انتشار نمیشه
   هیچ درصدی نمیتونم بیان کنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر