در مورد آزمایش اسپرم چه می دانید؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

نتیجه آزمایش اسپرم فقط در یک حالت قطعی است و آن زمانی است که که هیچ اسپرمی در آزمایش دیده نشود، و فقط در اینحالت است که بطور قاطع می توان گفت که مرد عقیم هست.

تولید مثل یک فرآیند احتمالات است، به عبارتی هرچه تعداد اسپرم زنده بیشتری در دستگاه تناسلی زن حرکت کند، شانس بیشتری برای لقاح اسپرم با تخمک و در نهایت بارداری وجود دارد. از آنجایی که نتیجه آزمایش اسپرم می تواند خیلی متغیر باشد لذا توصیه می شود که حداقل دو بار آزمایش اسپرم بفاصله ی ۲ تا ۳ هفته انجام شود.

برای انجام آزمایش اسپرم چند روز باید از آخرین نزدیکی گذشته باشد؟

هرچه زمان اخرین انزال تا زمان آزمایش طولانی تر شود ممکن است روی کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد لذا غالبا مدت زمان ۲ تا ۵ روز را توصیه می کنند گرچه اخیرا یک روز فاصله را مطلوب می دانند.

منی طبیعی چه رنگی است؟

منی طبیعی به رنگ سفید یا خاکستری روشن می باشد. رنگ زرد یا سبز ممکن است بیانگر عفونت، زردی (یرقان)، یا مصرف داروها و ویتامین ها باشد. رنگ قهوه ای غالبا در افراد با ضایعه نخاعی دیده می شود، و رنگ قرمز بیانگر وجود خون در منی است.

منی

حجم طبیعی منی به چقدر است؟

حجم مایع منی اهمیت بالینی زیادی دارد و حداقل حجم منی قابل قبول یک و نیم میلی لیتر هست. حجم بالاتر از ۵ میلی لیتر هم غیر طبیعی بوده و باعث رقیق شدن اسپرم ها می شود. در این موارد توصیه می شود با انجام فرآیندی بر روی منی حجم آنرا کم کرده و سپس از روش IUI برای باروری استفاده شود.

در هر یک میلی لیتر منی چه تعداد اسپرم طبیعی است؟

در هر یک میلی لیتر اسپرم حداقل بایستی ۱۵ میلیون اسپرم باشد. تعداد کل اسپرم در مایع منی از حاصل ضرب حجم منی در تعداد اسپرم در یک میلی لیتر منی به دست می آید که این میزان حداقل بایستی ۳۹ میلیون باشد.

تعداد اسپرم طبیعی

بطور طبیعی چند درصد اسپرم ها بایستی حرکت داشته باشند؟

حرکت اسپرم در ۳۰ دقیقه اول میعانی شدن منی اندازه گیری می شود و بصورت درصد بیان می گردد. در صورت پائین بودن حرکت اسپرم ها به آن آستنواسپرمی گفته می شود. در دسته بندی جدید، حرکت اسپرم ها به ۳ گروه حرکت پیشرونده (حرکتی که باعث پیشرفت اسپرم رو به جلو می شود)، حرکت غیر پیشرونده ( حرکتی که درجا بوده و اسپرم رو به جلو نمی رود)، و اسپرم های بدون حرکت که یا مرده اند یا اینکه بدلیل نقص ساختاری قادر به حرکت نیستند. در حالت طبیعی ۳۲% اسپرم ها بایستی حرکت پیشرونده داشته باشند.

چند درصد اسپرم ها بایستی شکل نرمال داشته باشند؟

به غیر طبیعی بودن بخش اعظم شکل اسپرم ها تراتواسپرمی می گویند. میزان شکل طبیعی اسپرم در منی نیز بصورت درصد بیان می شود. در گذشته شکل اسپرم ها با اغماض بررسی می شد و بدین ترتیب درصد قابل توجهی از اسپرم با شکل طبیعی گزارش می شدند اما بتدریج سخت گیری بیشتری در معیارهای لازم برای تعیین اسپرم با شکل نرمال بعمل آمد. و در حال حاضر تعداد ۴% اسپرم با شکل طبیعی البته با معیارهای سخت گیرانه قابل قبول می باشد.

در آخر بایستی گفت که حداقل ۵۸% اسپرم ها بایستی زنده باشند.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (57 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ف جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید 1) من دانشجو هستم و همیشه قبل از کلاس و کنفرانس و غیره استرس برای ادرار دارم چون دوست ندارم وسط کلاس برای اینکار از کلاس خارج بشوم. برای کنترل ادرار و نکهداشتن آن چه راهی را توصیه میکنید. در سایر موارد مشکلی نیست و درد و سوزش ندارم رنگ ادرار هم سفید یا زرد روشن میباشد. بیشتر مشکل اضطراب و استرس دارم چون در حالت عادی هم توانستم تا 1 ساعت هم با مثانه پر تحمل کنم البته اینکار رو آزمایشی انجام دادم. 2) من جراحی واریکوسل هم انجام دادم ولی مشکلی که داشتم و الان هم دارم اینه که نمی توانم برای مدت طولانی تر نعوظ داشته باشم از قرصهای سیالیس و rx هم به توصیه دکتر استفاده نمودم ولی مشکل حل نشد و بیشتر دچار سردرد شدم راه درمان مناسب چیست؟ (علت انجام عمل واریکوسل هم بخاطر نا مناسب بودن تعداد و شکل اسپرم بود که برای بچه دار شدن مشکل داشتیم که خوشبختانه حل شد و الان صاحب بچه هستیم) با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   هر دو مشکل شما بخاطر استرس می باشد بعبارتی مشکلات ادراری و نوعوظ شما منشا روانی دارد اذا بهتره با روانشناس یا روانپزشک مشورت نمائید
 • تصویر کاربر سید جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  باسلام.آیا برای درمان هیدروسل با دارو هم میشود یا فقط جراحی باید شود؟ درمان دارویی هم دارد یا نه؟ لطفا سریع تر جواب بدین....
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   درمان هیدروسل فقط جراحی است
 • تصویر کاربر امیرعلی جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 522 مشاهده پرسش
  اینجانب پسری 21 ساله مجرد و تا بحال روابط جنسی نداشته ام-میخواستم با توجه به آزمایشات و سونوگرافی و کالر داپلر زیر میزان عملکرد و بررسی کلیه ها، مثانه، پروستات، بیضه ها، وضعیت مایع منی و اسپرم و عملکرد قوای باروری و جنسی خودم رو بدانم.
  prolactin: 11.3//progesterone: 1.2// testosterone: 561// semen analysis=>volume:3cc// color: milky// liquefaction: H40//ph: 8//total sperm count: 54// W.B.C.: 10-12// R.b.C: 2-3// Fast forward motility (class A): 10// Slow forward motility (class B) : 20// No forward progression (class C) : 70// Urine (Culture & Sensitivity)=> culture: No growth after 24 hrs// سونوگرافی کلیه ها، مثانه و پروستات: کلیه ها ابعاد و اکوی کورتیکومدولری طبیعی داشتند-در کلیه ها اثری از هیدرونفروز یا سنگ دیده نشد، ضایعه فضاگیر مشاهده نگردید- مثانه ضخامت جداری و اکوی طبیعی دارد و در آن ضایعه ای دیده نشد-پروستات ابعاد 22*24*39 میلیمتر و حجم 11 سی سی داشت-پس از تخلیه حدود 50 سی سی باقی مانده ادراری وجود داشت// سونوگرافی کالرداپلر بیضه ها: اندازه، شکل و اکوی هر دو بیضه نرمال است، فلو هر دو بیضه نرمال و قرینه است-اتساع خفیف وریدهای اسکروتال چپ با تشدید آن در وضعیت ایستاده بدون رفلاکس مشخص دیده شد (قطر ورید 2.3 میلیمتر)-وریدهای اسکروتال راست دیامتر طبیعی داشتند./ج
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   در آزمایش اسپرم عفونت و کاهش حرکت اسپرم ها مشهود است. تخلیه ادرار کامل صورت نمی گیرد
 • تصویر کاربر س جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  باسلام من 17 سال دارم ومایع دور بیضه ی سمت راستم خیلی بیشتر از سمت چپم است وهنگام فشار دادن دچار درد کمی میشود.آیا مشکلی است؟آیا پس از مدتی بیضه به حالت عادی بر میگردد؟ در ضمن من 3سالی بود که استمنا میکردم والان 2 هفته است که ترک کرده ام...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   خوشحالم که می شنوم خودارضایی را ترک کرده اید. بیشتر بودن اب در اطراف یکی از بیضه نگران کننده نیست و در حال حاضر نیاز به درمان ندارد ولی بهتر هم نخواهد شد
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  من در شهرستان هستم . و از عمل مجدد میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   هر طور که صلاح می دانید
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر