در مورد آزمایش اسپرم چه می دانید؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

نتیجه آزمایش اسپرم فقط در یک حالت قطعی است و آن زمانی است که که هیچ اسپرمی در آزمایش دیده نشود، و فقط در اینحالت است که بطور قاطع می توان گفت که مرد عقیم هست.

تولید مثل یک فرآیند احتمالات است، به عبارتی هرچه تعداد اسپرم زنده بیشتری در دستگاه تناسلی زن حرکت کند، شانس بیشتری برای لقاح اسپرم با تخمک و در نهایت بارداری وجود دارد. از آنجایی که نتیجه آزمایش اسپرم می تواند خیلی متغیر باشد لذا توصیه می شود که حداقل دو بار آزمایش اسپرم بفاصله ی ۲ تا ۳ هفته انجام شود.

برای انجام آزمایش اسپرم چند روز باید از آخرین نزدیکی گذشته باشد؟

هرچه زمان اخرین انزال تا زمان آزمایش طولانی تر شود ممکن است روی کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد لذا غالبا مدت زمان ۲ تا ۵ روز را توصیه می کنند گرچه اخیرا یک روز فاصله را مطلوب می دانند.

منی طبیعی چه رنگی است؟

منی طبیعی به رنگ سفید یا خاکستری روشن می باشد. رنگ زرد یا سبز ممکن است بیانگر عفونت، زردی (یرقان)، یا مصرف داروها و ویتامین ها باشد. رنگ قهوه ای غالبا در افراد با ضایعه نخاعی دیده می شود، و رنگ قرمز بیانگر وجود خون در منی است.

منی

حجم طبیعی منی به چقدر است؟

حجم مایع منی اهمیت بالینی زیادی دارد و حداقل حجم منی قابل قبول یک و نیم میلی لیتر هست. حجم بالاتر از ۵ میلی لیتر هم غیر طبیعی بوده و باعث رقیق شدن اسپرم ها می شود. در این موارد توصیه می شود با انجام فرآیندی بر روی منی حجم آنرا کم کرده و سپس از روش IUI برای باروری استفاده شود.

در هر یک میلی لیتر منی چه تعداد اسپرم طبیعی است؟

در هر یک میلی لیتر اسپرم حداقل بایستی ۱۵ میلیون اسپرم باشد. تعداد کل اسپرم در مایع منی از حاصل ضرب حجم منی در تعداد اسپرم در یک میلی لیتر منی به دست می آید که این میزان حداقل بایستی ۳۹ میلیون باشد.

تعداد اسپرم طبیعی

بطور طبیعی چند درصد اسپرم ها بایستی حرکت داشته باشند؟

حرکت اسپرم در ۳۰ دقیقه اول میعانی شدن منی اندازه گیری می شود و بصورت درصد بیان می گردد. در صورت پائین بودن حرکت اسپرم ها به آن آستنواسپرمی گفته می شود. در دسته بندی جدید، حرکت اسپرم ها به ۳ گروه حرکت پیشرونده (حرکتی که باعث پیشرفت اسپرم رو به جلو می شود)، حرکت غیر پیشرونده ( حرکتی که درجا بوده و اسپرم رو به جلو نمی رود)، و اسپرم های بدون حرکت که یا مرده اند یا اینکه بدلیل نقص ساختاری قادر به حرکت نیستند. در حالت طبیعی ۳۲% اسپرم ها بایستی حرکت پیشرونده داشته باشند.

چند درصد اسپرم ها بایستی شکل نرمال داشته باشند؟

به غیر طبیعی بودن بخش اعظم شکل اسپرم ها تراتواسپرمی می گویند. میزان شکل طبیعی اسپرم در منی نیز بصورت درصد بیان می شود. در گذشته شکل اسپرم ها با اغماض بررسی می شد و بدین ترتیب درصد قابل توجهی از اسپرم با شکل طبیعی گزارش می شدند اما بتدریج سخت گیری بیشتری در معیارهای لازم برای تعیین اسپرم با شکل نرمال بعمل آمد. و در حال حاضر تعداد ۴% اسپرم با شکل طبیعی البته با معیارهای سخت گیرانه قابل قبول می باشد.

در آخر بایستی گفت که حداقل ۵۸% اسپرم ها بایستی زنده باشند.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (57 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر saman دوشنبه ۵ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۵ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   سایت محل پاسخگویی به سوالات مربوط به سلامت می باشد در مورد هزینه فقط در مطب مطرح می شود
 • تصویر کاربر مولوی جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 374 مشاهده پرسش
  با سلام . مرد 39 ساله هستم . از یکسال پیش مشکل نعوظ پیدا کرده ام . موقع تحریک با دست ، تحریک ذهنی ، تحریک ناخوداگاه شبانه نعوظ کامل دارم اما موقع رابطه با شریک جنسی ام حتی بعد از چند دقیقه معاشقه و لمس بدن هم نعوظ بصورت کامل اتفاق نمی افتد . به نظر شما به دکتر ارولوژی مراجعه کنم یا روانپزشک ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   به روامپزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر sasan یکشنبه ۴ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 1213 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من 2 هفته پیش عمل واریکسل راست گرید1 و چپ گرید 2 و فتق هرنی اگه درست بگم هر 2 طرف اتجام دادم مش گزاشتم هر 2 طرف سوالم اینه 1 یکی از بیزه هام متورمه و 2 هر 2 بیزم درد داره 3 عروقه داخل بیزم به شدت متورم و درد داره طوری که من قبل عمل چیزی نمیدیدم اما العان میبینم 4 هر 2 طرف که مش گزاشتم سفته که دکترم میگه عادی هست و بزودی با جذب مش نرم میشه اگه درست گفته تا کی سفت میمونه ممنون لطفا همه سوالهام رو جواب بدید ممنون از شما اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۴ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   سوالات شما با معاینه و توسط پزشک معالج تان بایستی پاسخ داده شود ولی سفتی محل عمل بتدریج و ظرف حداکثر شش ماه برطرف خواهد شد
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون از زحمات شما-بنده حدود 2 ماه است که بنا به تجویز دکتر دارو مصرف می کنم و در این دو ماه 5 بار ازمایش اسپرم دادم که تصویر انان را گذاشتم سوالی که وجود دارد این است که چرا بین این ازمایشها نوسان وجود دارد در 3 ازمایش وضعیت رو به بهبود است ولی دوباره در 2 ازمایش اخر ازمایش افت داشته و جالبتر این است که فاصله دو ازمایش اخر فقط سه روز است و در این سه روز تعداد 10 میلیون کاهش نشون میده دلیلش چی می تونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   نوسان نتایج آزمایش اسپزم امری بدیهی و قاب پیش بینی است که در کتب علمی هم به آن اشاره شده است بویژه وقتی در آزمایشگاه های مختلف انجام شود. آنچیزی که مهم هست بچه دار شدن یک زوج هست نه آنچیزی که نتیجه آزمایش نشان می دهد
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 462 مشاهده پرسش
  آیا برای بیماری سیلان منی درمان دارویی و قطعی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   من تا اسم سیلان منی را نشنیده ام اگر اسم دیگه یا مشابه انگلیسی دارد آنرا بفرمائید
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر