در مورد آزمایش اسپرم چه می دانید؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

نتیجه آزمایش اسپرم فقط در یک حالت قطعی است و آن زمانی است که که هیچ اسپرمی در آزمایش دیده نشود، و فقط در اینحالت است که بطور قاطع می توان گفت که مرد عقیم هست.

تولید مثل یک فرآیند احتمالات است، به عبارتی هرچه تعداد اسپرم زنده بیشتری در دستگاه تناسلی زن حرکت کند، شانس بیشتری برای لقاح اسپرم با تخمک و در نهایت بارداری وجود دارد. از آنجایی که نتیجه آزمایش اسپرم می تواند خیلی متغیر باشد لذا توصیه می شود که حداقل دو بار آزمایش اسپرم بفاصله ی ۲ تا ۳ هفته انجام شود.

برای انجام آزمایش اسپرم چند روز باید از آخرین نزدیکی گذشته باشد؟

هرچه زمان اخرین انزال تا زمان آزمایش طولانی تر شود ممکن است روی کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد لذا غالبا مدت زمان ۲ تا ۵ روز را توصیه می کنند گرچه اخیرا یک روز فاصله را مطلوب می دانند.

منی طبیعی چه رنگی است؟

منی طبیعی به رنگ سفید یا خاکستری روشن می باشد. رنگ زرد یا سبز ممکن است بیانگر عفونت، زردی (یرقان)، یا مصرف داروها و ویتامین ها باشد. رنگ قهوه ای غالبا در افراد با ضایعه نخاعی دیده می شود، و رنگ قرمز بیانگر وجود خون در منی است.

منی

حجم طبیعی منی به چقدر است؟

حجم مایع منی اهمیت بالینی زیادی دارد و حداقل حجم منی قابل قبول یک و نیم میلی لیتر هست. حجم بالاتر از ۵ میلی لیتر هم غیر طبیعی بوده و باعث رقیق شدن اسپرم ها می شود. در این موارد توصیه می شود با انجام فرآیندی بر روی منی حجم آنرا کم کرده و سپس از روش IUI برای باروری استفاده شود.

در هر یک میلی لیتر منی چه تعداد اسپرم طبیعی است؟

در هر یک میلی لیتر اسپرم حداقل بایستی ۱۵ میلیون اسپرم باشد. تعداد کل اسپرم در مایع منی از حاصل ضرب حجم منی در تعداد اسپرم در یک میلی لیتر منی به دست می آید که این میزان حداقل بایستی ۳۹ میلیون باشد.

تعداد اسپرم طبیعی

بطور طبیعی چند درصد اسپرم ها بایستی حرکت داشته باشند؟

حرکت اسپرم در ۳۰ دقیقه اول میعانی شدن منی اندازه گیری می شود و بصورت درصد بیان می گردد. در صورت پائین بودن حرکت اسپرم ها به آن آستنواسپرمی گفته می شود. در دسته بندی جدید، حرکت اسپرم ها به ۳ گروه حرکت پیشرونده (حرکتی که باعث پیشرفت اسپرم رو به جلو می شود)، حرکت غیر پیشرونده ( حرکتی که درجا بوده و اسپرم رو به جلو نمی رود)، و اسپرم های بدون حرکت که یا مرده اند یا اینکه بدلیل نقص ساختاری قادر به حرکت نیستند. در حالت طبیعی ۳۲% اسپرم ها بایستی حرکت پیشرونده داشته باشند.

چند درصد اسپرم ها بایستی شکل نرمال داشته باشند؟

به غیر طبیعی بودن بخش اعظم شکل اسپرم ها تراتواسپرمی می گویند. میزان شکل طبیعی اسپرم در منی نیز بصورت درصد بیان می شود. در گذشته شکل اسپرم ها با اغماض بررسی می شد و بدین ترتیب درصد قابل توجهی از اسپرم با شکل طبیعی گزارش می شدند اما بتدریج سخت گیری بیشتری در معیارهای لازم برای تعیین اسپرم با شکل نرمال بعمل آمد. و در حال حاضر تعداد ۴% اسپرم با شکل طبیعی البته با معیارهای سخت گیرانه قابل قبول می باشد.

در آخر بایستی گفت که حداقل ۵۸% اسپرم ها بایستی زنده باشند.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (56 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ع جمعه ۲ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  سلام دو سوال داشتم 1- ایا انحراف الت بدون جراحی قابل درمان است 2- هنگام نعوظ سر التم نعوظ نمیکند راه حل چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   1- خیر نحراف الت بدون جراحی قابل درمان نیست
   2- بایستی بررسی شوید احتمال دارد با مصرف دارو طولانی مدت بهتر شوید
 • تصویر کاربر Alireza چهارشنبه ۱۶ آذر ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر من عمل واریکوسل انجام دادم و جوابه آزمایشم بعد از عمل را براتون فرستادم میخوام بدونم آیا من به صورته طبیعی بچه دار میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۶ آذر ۱( 11 ماه پیش)

   سلام عکس بطور صحیح بارگذاری و ارسال نشده است. لطفا در همین بخش با حجم مناسب مجدد ارسال کنید.

 • تصویر کاربر آرش یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر،آقای دکتر من به آلت تناسلیم لیدوکایین کشیدم بی حس شد،بعدازچند روز حالا پوستش بلندشده زخم کرده ،پماد زینک وسودوکرم کشیدم بدترشدخیلی دردوسوزش دارم چکارکنم زخمم خوب بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

 • تصویر کاربر مبین دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباشید دکتر من اخر ماه بهار از سنندج اومدم معاینه ام کردی یه رابطه داشته بودم که در ناحیه تناسلی خارش و سوزش داشتم بهم گفتید این پوست سالمه فقط یه اوسرین اوره دادید و یه صابون گلیسیرین دارو هارو مصرف کردم یه مدت خوب شدم رابطه هم نداشتم که وقتی رابطه داشتم دوباره خارش سوزش گرفتم دوباره بعد از یه مدت خوب شدم البته یکم ضعیف تر. دوباره رابطه داشتم الان چند روز فقط مثانه سوزش داره بیشتر طرف راست مثانه ممنون دکتر شرایطشو ندارم بیام تهران یه داروی چیزی بدید ممنون
  1. تصویر کاربر مبین شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   دکتر عکس از این ضایعه کوچک هم فرستادم نمیدونم جوشه جای جوش زگیله چیه یکم خارش سوزش درد داره
  2. تصویر کاربر مبین شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   هر دوتاش یه عکس دکتر فقط یکم دستکاریش کردم اینجوری تغیر کرد
  3. تصویر کاربر مبین شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   دکتر شرمنده احساس میکنم حساسیت به جنس کاندومه چون تمام رابطه هام با کاندوم بوده
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   به نظر من هم حساسیت به جنس کاندوم یا سایش زیاد و خشک باعث این قضیه میشه. حین سکس از ژل لوبریکانت استفاده کنید تا محیط خشک نباشد ویتامین آ-د صبح ها و پماد هیدروکورتیزون شب ها برای یک هفته میتونه کمک کننده باشد.

  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   به نظر من هم حساسیت به جنس کاندوم یا سایش زیاد و خشک باعث این قضیه میشه. حین سکس از ژل لوبریکانت استفاده کنید تا محیط خشک نباشد ویتامین آ-د صبح ها و پماد هیدروکورتیزون شب ها برای یک هفته میتونه کمک کننده باشد. این زائده هم یک جوش ساده هست

  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   به نظر من هم حساسیت به جنس کاندوم یا سایش زیاد و خشک باعث این قضیه میشه. حین سکس از ژل لوبریکانت استفاده کنید تا محیط خشک نباشد ویتامین آ-د صبح ها و پماد هیدروکورتیزون شب ها برای یک هفته میتونه کمک کننده باشد. این زائده هم یک جوش ساده هست

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر کیان جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  باسلام. من قبل عمل واریکسول فقط یکی از مقدار ها به نام Agglutination متوسط بود. ولی در ازمایش چهار ماه بعد از عمل واریکوسل، تمامی اعداد و پارامتر ها پایین آمده و few شده است. قرص و آمپول هم زیر نظر پزشک مصرف کرده ام. لطفا راهنمایی بفرمایید آقای دکتر. باتشکر از لطف شما.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   عکس آزمایشات قبل و بعد رو بفرستید

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر