نمایش منوی کناری

در مورد آزمایش اسپرم چه می دانید؟

نتیجه آزمایش اسپرم فقط در یک حالت قطعی است و آن زمانی است که که هیچ اسپرمی در آزمایش دیده نشود، و فقط در اینحالت است که بطور قاطع می توان گفت که مرد عقیم هست.

تولید مثل یک فرآیند احتمالات است، به عبارتی هرچه تعداد اسپرم زنده بیشتری در دستگاه تناسلی زن حرکت کند، شانس بیشتری برای لقاح اسپرم با تخمک و در نهایت بارداری وجود دارد. از آنجایی که نتیجه آزمایش اسپرم می تواند خیلی متغیر باشد لذا توصیه می شود که حداقل دو بار آزمایش اسپرم بفاصله ی ۲ تا ۳ هفته انجام شود.

برای انجام آزمایش اسپرم چند روز باید از آخرین نزدیکی گذشته باشد؟

هرچه زمان اخرین انزال تا زمان آزمایش طولانی تر شود ممکن است روی کیفیت اسپرم تاثیر منفی بگذارد لذا غالبا مدت زمان ۲ تا ۵ روز را توصیه می کنند گرچه اخیرا یک روز فاصله را مطلوب می دانند.

منی طبیعی چه رنگی است؟

منی طبیعی به رنگ سفید یا خاکستری روشن می باشد. رنگ زرد یا سبز ممکن است بیانگر عفونت، زردی (یرقان)، یا مصرف داروها و ویتامین ها باشد. رنگ قهوه ای غالبا در افراد با ضایعه نخاعی دیده می شود، و رنگ قرمز بیانگر وجود خون در منی است.

منی

حجم طبیعی منی به چقدر است؟

حجم مایع منی اهمیت بالینی زیادی دارد و حداقل حجم منی قابل قبول یک و نیم میلی لیتر هست. حجم بالاتر از ۵ میلی لیتر هم غیر طبیعی بوده و باعث رقیق شدن اسپرم ها می شود. در این موارد توصیه می شود با انجام فرآیندی بر روی منی حجم آنرا کم کرده و سپس از روش IUI برای باروری استفاده شود.

در هر یک میلی لیتر منی چه تعداد اسپرم طبیعی است؟

در هر یک میلی لیتر اسپرم حداقل بایستی ۱۵ میلیون اسپرم باشد. تعداد کل اسپرم در مایع منی از حاصل ضرب حجم منی در تعداد اسپرم در یک میلی لیتر منی به دست می آید که این میزان حداقل بایستی ۳۹ میلیون باشد.

تعداد اسپرم طبیعی

بطور طبیعی چند درصد اسپرم ها بایستی حرکت داشته باشند؟

حرکت اسپرم در ۳۰ دقیقه اول میعانی شدن منی اندازه گیری می شود و بصورت درصد بیان می گردد. در صورت پائین بودن حرکت اسپرم ها به آن آستنواسپرمی گفته می شود. در دسته بندی جدید، حرکت اسپرم ها به ۳ گروه حرکت پیشرونده (حرکتی که باعث پیشرفت اسپرم رو به جلو می شود)، حرکت غیر پیشرونده ( حرکتی که درجا بوده و اسپرم رو به جلو نمی رود)، و اسپرم های بدون حرکت که یا مرده اند یا اینکه بدلیل نقص ساختاری قادر به حرکت نیستند. در حالت طبیعی ۳۲% اسپرم ها بایستی حرکت پیشرونده داشته باشند.

چند درصد اسپرم ها بایستی شکل نرمال داشته باشند؟

به غیر طبیعی بودن بخش اعظم شکل اسپرم ها تراتواسپرمی می گویند. میزان شکل طبیعی اسپرم در منی نیز بصورت درصد بیان می شود. در گذشته شکل اسپرم ها با اغماض بررسی می شد و بدین ترتیب درصد قابل توجهی از اسپرم با شکل طبیعی گزارش می شدند اما بتدریج سخت گیری بیشتری در معیارهای لازم برای تعیین اسپرم با شکل نرمال بعمل آمد. و در حال حاضر تعداد ۴% اسپرم با شکل طبیعی البته با معیارهای سخت گیرانه قابل قبول می باشد.

در آخر بایستی گفت که حداقل ۵۸% اسپرم ها بایستی زنده باشند.

 

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر روح یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من۲بار ازمایش اسپرم دادم بار اول تعداد۳۱میلیون حرکت۱۰بودحرکت کل۲۵.باردوم تعدادش کمترشد۲۱میلیون حرکت۲۴حرکت کل۴۰
  میخواستم بدونم میتونم اقدام کنم برای باردای
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام
   اقدام کنید

 • تصویر کاربر بهروز دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  میخاستم ازتون بپرسم ک موقع نعوظ عالت و فشار اومدن ب شیکم رگ سمت چپ ببضه شروع ب درد گرفتن میکنه ک در نهایت میزنه ب خوده بیضه و در حدی ک نمیتونم راه برم .
  و اینکه اگه این بیماری واریکوسله ،آیا زود باید درمان بشه یا اگه طولانی بشه مشکلی پیش نمیاد؟
  و یه سوال اینکه بیضه هام سمت چپ بزرگتره و هی احساس میکنم بیضم توی کیسه برعکسه ایا مشکلی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام
   میخاستم ازتون بپرسم ک موقع نعوظ عالت و فشار اومدن ب شیکم رگ سمت چپ ببضه شروع ب درد گرفتن میکنه ک در نهایت میزنه ب خوده بیضه و در حدی ک نمیتونم راه برم .و اینکه اگه این بیماری واریکوسله ،آیا زود باید درمان بشه یا اگه طولانی بشه مشکلی پیش نمیاد؟...................شاید واریکوسل باشه و الزامی نیست برای زود درمان کردن
   و یه سوال اینکه بیضه هام سمت چپ بزرگتره و هی احساس میکنم بیضم توی کیسه برعکسه ایا مشکلی داره؟......................باید سونوگرافی یا معاینه شوید تا بشه نظر داد 

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام با یه خانم پرستار دوست هستم.میگه میتونه داخل خونه برام ختنه و وازکتومی کنه. آیا همزمان میشه ختنه و وازکتومی انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام
   بله همزمان میشه

 • تصویر کاربر ابوالفضل دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام، به دلیل درد در ناحیه انتهای کشاله ران و بیضه چپ به یکی از پزشکان محترم اورولوژیست مراجعه کردم. بعد از معاینه، تشخیص شروع فتق داده شد و براساس سونوگرافی، واریکوسل گرید یک و هیدروسل خفیف. قرص سفیکسیم تجویز شد و درخواست آزمایش اسپرم. (جواب آزمایش و سونوگرافی به پیوست می باشد). خواهشمندم بفرمایید آیا نیاز به جراحی واریکوسل می باشد؟ جراحی فتق چطور؟ برای درمان هیدروسل و کاهش درد چه بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام
   به دلیل درد در ناحیه انتهای کشاله ران و بیضه چپ به یکی از پزشکان محترم اورولوژیست مراجعه کردم. بعد از معاینه، تشخیص شروع فتق داده شد و براساس سونوگرافی، واریکوسل گرید یک و هیدروسل خفیف. قرص سفیکسیم تجویز شد و درخواست آزمایش اسپرم. (جواب آزمایش و سونوگرافی به پیوست می باشد). خواهشمندم بفرمایید آیا نیاز به جراحی واریکوسل می باشد؟ ......................خیر
   جراحی فتق چطور؟.......................خیر
   برای درمان هیدروسل و کاهش درد چه بکنم؟.............................برای هیدروسل کاری لازم نیست ولی برای درد می تواندی دوره 2 تا 3هفته کپسول سلکسیب 100 هر 12 ساعت استفاده کنید

 • تصویر کاربر ستاره شنبه ۳ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.ازمایش اسپرم همسرم تعداد اسپرم ۸ملیون و مورفولوژی ۱۰ درصد بقیه فاکتورها نورما.ب دکتر اورولوژی مراجعه کرد و متوجه شد ک واریکوسل گرید یک داره.
  ازمایش رو فقط یک بار انجام داده.دکتر اورولوژی پیشنهاد کرد ک عمل بشه.
  ۵ماهه ک اقدام به بارداری کردیم ولی نشده.
  بنظرتون جراحی لازمه؟یا با دارو حل میشه؟
  ازمایشو دوباره نباید تکرار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   معمولا 2 بار آزمایش نیاز هست. اگر جوان هستید و زیر 30 سال سن دارید می شود دوره ی 3 تا 6 ماههدارو استفده کرد و اگر نتیجه نداد رفت سراغ جراحی. البته سالم بودن خودتان هم در تصمیم گیری مهم هست

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر