نمایش منوی کناری

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

تبخال تناسلی چیست؟

عفونت با ویروس تبخال تناسلی (HSV) غالبا در بیماران جوان رخ می دهد. این بیماری تا آخر عمر با بیمار هست و هر از چندگاهی عود می کند. دو نوع ویروس HSV وجود دارد: HSV نوع یک و نوع دو. غالب موارد تبخال تناسلی به دلیل ابتلا به HSV نوع دو می باشد. پیامدهای روانی این بیماری زیاد است. ویروس HSV نوع دو عاملی برای بروز سرطان گردن رحم نیست.

افراد آلوده به ویروس HSV نوع 2 اکثرا تشخیص داده نمی شوند. خیلی از افراد عفونت خفیف یا تشخیص داده نشده دارند ولی ویروس را بطور متناوب در دستگاه تناسلی خود رها می سازند. اولین باری که عفونت تبخال تناسلی رخ می دهد ممکن است با علائم شدیدی همراه باشد.

تبخال تناسلی چند روز طول میکشد؟

دوره تبخال تناسلی معمولا 10 تا 14 روز می باشد تبخال بصورت سوزش یا خارش خفیف در یک نقطه ای از پوست تناسلی شروع می شود و فردای آن جوش هایی بصورت تاول های کوچک کنار هم با حاشیه قرمز بروز می کند و سوزش و خارش بیشتر می شود. 2 تا 3 روز بعد تاول ها ترکیده و بصورت زخم ظاهر می شود و زخم هم ظرف مدت 7 تا 10 روز بتدریج بهبود می یابد.

عکس تبخال تناسلی زنانه

شکل ظاهری تبخال تناسلی در زنان

عوامل خطر ساز برای ابتلا به تبخال تناسلی

عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری تبخال تناسلی می شود عبارتند از:

• تعداد شرکای جنسی درتمام طول زندگی
• تعداد سال هایی که فرد فعالیت جنسی داشته است.
• مردان هم جنس باز
• نژاد سیاه پوست
• جنس زن
• سابقه ی ابتلا به دیگر بیماری های عفونی که از طریق جنسی منتقل می شود.

انتقال تبخال تناسلی مردان

انتقال ویروس هم از طریق جوش های تاول مانند و هم از طریق رهاسازی بدون علامت ویروس صورت می گیرد. احتمال انتقال ویروس تبخال تناسلی از طریق جوش های تاول مانند بیشتر است. احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از انتقال زن به مرد است.
در افرادی که در گذشته به ویروس HSV نوع یک مبتلا شده اند احتمال ابتلا به عفونت با ویروس HSV نوع دو کمتر بوده و شدت بیماری اولیه نیز کاهش می یابد. حتی ممکن است این افراد به صورت بدون علامت بیماری مبتلا شوند.

علائم تبخال تناسلی

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

حدودا ۶ روز بعد از تماس جنسی جوش های تاول مانند ظاهر می شوند. مرکز جوش های تاول مانند، ۲ تا ۳ روز بعد از ظاهر شدن فرورفته و ناف مانند می شود و سپس تاول ها ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱ تا ۲ هفته جوش ها ناپدید شده و بهبودی حاصل می شود.

ترشح از مجرای ادراری یا واژن، سوزش ادرار و بزرگ شدن و دردناک شدن غدد لنفاوی کشاله ی ران نیز ممکن است رخ دهد. تب، بدن درد و بیحالی از علائم دیگری است که در اولین بار ابتلا به عفونت رخ می دهد.

گردن رحم در اکثر موارد مبتلا شده که تقریبا همیشه باعث زخم گردن رحم می شود. التهاب، ورم و درد ممکن است آنقدر زیاد باشد که مانع ادرار کردن شده و بیمار مجبور به سوندگذاری شود.

تقریبا ۴۰% افرادی که برای اولین بار به ویروس HSV نوع دو مبتلا می شوند و دوسوم کسانی که برای اولین بار به HSV نوع یک مبتلا می شوند بدون علامت هستند.
ویروس HSV بعد از ورود به بدن از طریق عصب های حسی محیطی به عقده های ریشه های عصبی رفته و تا آخر عمر در آنجا ساکن می شوند.

عواملی که باعث فعال شدن و عود تبخال می شود عبارتند از:

• رابطه ی جنسی
• ضربه به پوست ناحیه تناسلی
• سرما یا گرما
• استرس
• ابتلا به عفونت همزمان
• شروع دوره ی قاعدگی

جلوگیری از عود تبخال تناسلی

برای جلوگیری از عود تبخال تناسلی بایستی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد و در سطح بالایی نگه داشت و مهم ترین عوامل افزایش توان سیستم ایمنی بدن عبارتند از:

✅ پرهیز از موقعیت های استرس زا
✅ کسب توانمندی مدیریت استرس
✅ خواب مناسب
✅ پرهیز از فعالیت های بدنی شدید که باعث خستگی مفرط بشه
✅ استفاده از مواد غذایی طبیعی که سیستم ایمنی را تقویت می کنند مثل: چای سبز، سیر تازه، لیموترش، کلم بروکلیو در کل میوه جات و سبزیجات تازه
✅ ورزش های سبک

عوارض تبخال تناسلی

ممکن است با درد و سوزش همراه باشد. همچنین در صورتی که زنان باردار مبتلا به تبخال تناسلی باشند بهتر است که نوزاد به روش سزارین زایمان شود. ضعف بدنی و کلافگی نیز از دیگر عوارض تبخال تناسلی است.

ایا تبخال تناسلی باعث سرطان میشود؟

در بیماری تبخال تناسلی مانند زگیل تناسلی، خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد.

نشانه های بیماری در موارد عود تبخال تناسلی

عود عفونت در زنان ممکن است خفیف و بی سر و صدا باشد و فقط نواحی واژن و گردن رحم را درگیر کند. به همین دلیل مردانی که برای بار اول به تبخال تناسلی مبتلا می شوند از اینکه از چه کسی بیماری را گرفته اند اطلاعی ندارند. اینکه بیماری چه زمانی عود می کند قابل پیش بینی نیست ولی اغلب بدنبال رابطه ی جنسی عود می کند. معمولا خارش و درد قبل از ظهور جوش ها ایجاد می شوند. گروه کوچکی از جوش های تاول مانند با حاشیه ی قرمز و مرکز سفید ظاهر شده، ظرف یک تا دو روز مرکز آنها فرو رفته شده و سپس تاول ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز از بین می روند.

میزان عود بعد از اولین عفونت

حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که برای اولین بار به تبخال تناسلی علامت دار نوع دو مبتلا می شون،د در طی سال اول چندین بار دچار عود عفونت می شوند. ولی در اکثر بیماران با گذشت زمان بتدریج از میزان عود کاسته می شود.

جلوگیری از تبخال تناسلی

پیشگیری از تبخال تناسلی

برای جلوگیری از انتقال بیماری تا بهبود کامل جوش ها بایستی از تماس جنسی پرهیز کرد. مجرای ادراری مردان و گردن رحم در زنانی که علامت ندارند می تواند عفونت را در هر زمانی منتقل کند. استفاده از کاندوم یا فوم های اسپرم کش در افرادی که سابقه عود تبخال تناسلی دارند توصیه می شود.

اگر هر دو شریک جنسی مبتلا به یک نوع ویروس HSV هستند نیازی به استفاده از کاندوم نیست.

یادتان باشد داشتن تبخال در یک ناحیه تضمین کننده ی عدم ابتلا به تبخال در نواحی دیگر نیست لذا از رابطه ی جنسی در زمانی که ضایعه ی فعال بصورت جوش وجود دارد بایستی پرهیز کرد.

روش های تشخیصی تبخال تناسلی

سه روش تشخیصی وجود دارد:

1. روش PCR با نمونه برداری از جوش های تاولی
2. روش سرولوژیک که آنتی بادی ویروس را در خون تشخیص می دهد
3. کشت ویروس که امروزه کمتر استفاده می شود.

درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی

سنگ بنای درمان قطعی تبخال تناسلی در مردان و زنان داروی خوراکی و مشاوره با پزشک هست. داروهای خوراکی بطور نسبی علائم ونشانه های بیماری را کنترل می کند. این داروها بیماری را ریشه کن نمی کنند و روی خطر عود و همچنین دفعات و شدت عود بعد از توقف دارو تاثیری ندارند. فرم موضعی دارو بصورت کرم فوائد کمی دارد.

پماد تبخال تناسلی، درمان سریع تبخال تناسلی

پمادی که برای کنترل تبخال تناسلی استفاده می شود کرم آسیکلوویر است که روزانه 2 بار صبح و شب بمدت 5 تا 7 روز بر روی جوش و زخم تبخال تناسلی بکار می رود.

قرص تبخال تناسلی

سه نوع داروی ضد ویروس در درمان تبخال تاثیر دارند. آسیکلوویر، والاسیکلوویر، و فامسیکلوویر. کرم آسیکلوویر کمتر از قرص آن موثر بوده و استفاده از آن چندان توصیه نمی شود. آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر مدت زمان ریزش ویروس و زمان بهبودی و بروز ضایعات جدید را کاهش می دهد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر گلی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  من نمیدونم تپخال زدم یا زیگیل ولی ۱ دونست و تقریبا بزرگ. یه موقهها میسوزه مثل ذخم. باید از کجا بفهمم چیه؟ و چه دارویی استفاده کنم؟ دکتر روم نمیشه برم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام در صورت صلاحدید عکس واضح بفرستید تا بتوانم کمک تان کنم.

  2. تصویر کاربر گلی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 6 روز پیش)
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 6 روز پیش)

   عکس لطفا؟

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من تبخال تناسلی دارم رفتم پیشه دکتر دکتر ی قرص برام نوشت بنام والاسیکلوویر مصرف کردم اما هنو تبخالم کامل از بین نرفته شما چه قرصه دیگه ای را پیشنهاد میکنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام
   تبخال تناسلی ظرف 2 هفته بهبود می یابد البته ممکنه بعدا دوباره عود کند به نظرم این تبخال نباشه . پماد موپیروسین روزی 2 بار بزنید و قرص سیپروفلوکساسین 500 هر 12 ساعت برای 1 هفته بخورید

 • تصویر کاربر فهیمه چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. من بخاطر لک بینی به دکتر زنان مراجعه کردم و منو معاینه کرد و گفت تو زگیل تناسلی داری
  1. تصویر کاربر فهیمه سه شنبه ۲۷ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   لطفا پاسخ بدین
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام
   سوالی نکردید که اسخ بدهم. جمله تان خبری بود نه سوالی

  3. تصویر کاربر فهیمه چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   عههه چرا سوالم ناقص اومده!!! ۴تا سوال پرسیدم
  4. تصویر کاربر فهیمه چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   من متن طولانی حاوی ۴تا سوال پرسیدم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)

   خوب دوباره دنبال همین بخش سوالات را بازنویسی کنید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر اصغر دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. اخیرا با خانومی آشنا شدم که قبل از اینکه اتفاقی از نظر جنسی بینمون بیوفته بهم گفت که تبخال تناسلی داره. من با پایین تنه ی این خانم هیچ کاری ندارم ولی بالا تنه و سینه و گردنش رو لمس میکنم و میبوسم و میلیسم. این خانم هم با استفاده از کاندوم با من رابطه ی دهانی برقرار میکنه. این اتفاق سه چهار بار بینمون افتاده. درضمن شصت دست چپ این خانم هم زگیل داره و من حدالامکان اجازه نمیدم که بدن من رو بخصوص ناحیه ی تناسلیم رو با اون شصت لمس کنه. با توضیحات داده شده میخواستم بدونم:
  1- آیا ادامه ی این رابطه برای من خطرناکه؟
  2- آیا امکان داره که این بیماری از طریق آب دهان این خانم به من منتقل بشه؟ چون ما لب گیری کردیم و همچنین موقع رابطه ی دهانی، بزاق این خانم با ناحیه تناسلی من برخورد داشته.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام
   1- آیا ادامه ی این رابطه برای من خطرناکه؟............................در این حد خطری ندارد
   2- آیا امکان داره که این بیماری از طریق آب دهان این خانم به من منتقل بشه؟ چون ما لب گیری کردیم و همچنین موقع رابطه ی دهانی، بزاق این خانم با ناحیه تناسلی من برخورد داشته..........................در بوسیدن احتمال انتقال تبخال دهانی هست ولی تبخال تناسلی خیر. اگر کاندوم باشد و در حدی که فرمودید مشکلی ایجاد نمی کند ضمن اینکه توصیه می کنم در زمانی که تبخال ایشان عود می کند به هیچ بهتره رابطه ای نداشته باشید

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من سالهاست که روی الت تناسلیم یه برجستگی هایی دارم که تغییری در تعداد و اندازش ایجاد نشده ، قبلا سابقه لیکن پلان در کل بدنم رو داشتم و چندتا دکتری که رفتم تشخیص لیکن پلان دادن و گفتن هیدروکورتیزون بزن و با زدن این پماد التهاب برجستگی روی کلاهک التم کم شد و اثر کمی ازش مونده ولی زیر کلاهک التم برامدگی های توپر ریزی دارم که همچنان تغییری نداره
  من حدود دوسال هست که ازدواج کردم ،مدتی هست که از طریق تست hpv خانمم متوجه شدیم که ایشون نوع ۱۶ رو دارن، ایا ممکنه این برجستگی ها زگیل تناسلی باشه؟ بعد از اینکه متوجه شدیم همسرم مبتلاست اولین دوز واکسن رو هر دو تزریق کردیم
  ایا نیازی هست که من هم ازمایش بدم و اگر هست چه نوع ازمایشی مورد تایید شماست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   این برجستگی ها زگیل نیستند.
   واکسن را ادامه دهید
   در مردان نیازی به آزمایش نیست چون چیزی را تغییر نمیدهد و براساس نتیجه آزمایش توصیه ی جدیدی نمی شود.

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم