نمایش منوی کناری

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

تبخال تناسلی چیست؟

عفونت با ویروس تبخال تناسلی (HSV) غالبا در بیماران جوان رخ می دهد. این بیماری تا آخر عمر با بیمار هست و هر از چندگاهی عود می کند. دو نوع ویروس HSV وجود دارد: HSV نوع یک و نوع دو. غالب موارد تبخال تناسلی به دلیل ابتلا به HSV نوع دو می باشد. پیامدهای روانی این بیماری زیاد است. ویروس HSV نوع دو عاملی برای بروز سرطان گردن رحم نیست.

افراد آلوده به ویروس HSV نوع 2 اکثرا تشخیص داده نمی شوند. خیلی از افراد عفونت خفیف یا تشخیص داده نشده دارند ولی ویروس را بطور متناوب در دستگاه تناسلی خود رها می سازند. اولین باری که عفونت تبخال تناسلی رخ می دهد ممکن است با علائم شدیدی همراه باشد.

تبخال تناسلی چند روز طول میکشد؟

دوره تبخال تناسلی معمولا 10 تا 14 روز می باشد تبخال بصورت سوزش یا خارش خفیف در یک نقطه ای از پوست تناسلی شروع می شود و فردای آن جوش هایی بصورت تاول های کوچک کنار هم با حاشیه قرمز بروز می کند و سوزش و خارش بیشتر می شود. 2 تا 3 روز بعد تاول ها ترکیده و بصورت زخم ظاهر می شود و زخم هم ظرف مدت 7 تا 10 روز بتدریج بهبود می یابد.

عکس تبخال تناسلی زنانه

شکل ظاهری تبخال تناسلی در زنان

عوامل خطر ساز برای ابتلا به تبخال تناسلی

عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری تبخال تناسلی می شود عبارتند از:

• تعداد شرکای جنسی درتمام طول زندگی
• تعداد سال هایی که فرد فعالیت جنسی داشته است.
• مردان هم جنس باز
• نژاد سیاه پوست
• جنس زن
• سابقه ی ابتلا به دیگر بیماری های عفونی که از طریق جنسی منتقل می شود.

انتقال تبخال تناسلی مردان

انتقال ویروس هم از طریق جوش های تاول مانند و هم از طریق رهاسازی بدون علامت ویروس صورت می گیرد. احتمال انتقال ویروس تبخال تناسلی از طریق جوش های تاول مانند بیشتر است. احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از انتقال زن به مرد است.
در افرادی که در گذشته به ویروس HSV نوع یک مبتلا شده اند احتمال ابتلا به عفونت با ویروس HSV نوع دو کمتر بوده و شدت بیماری اولیه نیز کاهش می یابد. حتی ممکن است این افراد به صورت بدون علامت بیماری مبتلا شوند.

علائم تبخال تناسلی

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

حدودا ۶ روز بعد از تماس جنسی جوش های تاول مانند ظاهر می شوند. مرکز جوش های تاول مانند، ۲ تا ۳ روز بعد از ظاهر شدن فرورفته و ناف مانند می شود و سپس تاول ها ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱ تا ۲ هفته جوش ها ناپدید شده و بهبودی حاصل می شود.

ترشح از مجرای ادراری یا واژن، سوزش ادرار و بزرگ شدن و دردناک شدن غدد لنفاوی کشاله ی ران نیز ممکن است رخ دهد. تب، بدن درد و بیحالی از علائم دیگری است که در اولین بار ابتلا به عفونت رخ می دهد.

گردن رحم در اکثر موارد مبتلا شده که تقریبا همیشه باعث زخم گردن رحم می شود. التهاب، ورم و درد ممکن است آنقدر زیاد باشد که مانع ادرار کردن شده و بیمار مجبور به سوندگذاری شود.

تقریبا ۴۰% افرادی که برای اولین بار به ویروس HSV نوع دو مبتلا می شوند و دوسوم کسانی که برای اولین بار به HSV نوع یک مبتلا می شوند بدون علامت هستند.
ویروس HSV بعد از ورود به بدن از طریق عصب های حسی محیطی به عقده های ریشه های عصبی رفته و تا آخر عمر در آنجا ساکن می شوند.

عواملی که باعث فعال شدن و عود تبخال می شود عبارتند از:

• رابطه ی جنسی
• ضربه به پوست ناحیه تناسلی
• سرما یا گرما
• استرس
• ابتلا به عفونت همزمان
• شروع دوره ی قاعدگی

جلوگیری از عود تبخال تناسلی

برای جلوگیری از عود تبخال تناسلی بایستی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد و در سطح بالایی نگه داشت و مهم ترین عوامل افزایش توان سیستم ایمنی بدن عبارتند از:

✅ پرهیز از موقعیت های استرس زا
✅ کسب توانمندی مدیریت استرس
✅ خواب مناسب
✅ پرهیز از فعالیت های بدنی شدید که باعث خستگی مفرط بشه
✅ استفاده از مواد غذایی طبیعی که سیستم ایمنی را تقویت می کنند مثل: چای سبز، سیر تازه، لیموترش، کلم بروکلیو در کل میوه جات و سبزیجات تازه
✅ ورزش های سبک

عوارض تبخال تناسلی

ممکن است با درد و سوزش همراه باشد. همچنین در صورتی که زنان باردار مبتلا به تبخال تناسلی باشند بهتر است که نوزاد به روش سزارین زایمان شود. ضعف بدنی و کلافگی نیز از دیگر عوارض تبخال تناسلی است.

ایا تبخال تناسلی باعث سرطان میشود؟

در بیماری تبخال تناسلی مانند زگیل تناسلی، خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد.

نشانه های بیماری در موارد عود تبخال تناسلی

عود عفونت در زنان ممکن است خفیف و بی سر و صدا باشد و فقط نواحی واژن و گردن رحم را درگیر کند. به همین دلیل مردانی که برای بار اول به تبخال تناسلی مبتلا می شوند از اینکه از چه کسی بیماری را گرفته اند اطلاعی ندارند. اینکه بیماری چه زمانی عود می کند قابل پیش بینی نیست ولی اغلب بدنبال رابطه ی جنسی عود می کند. معمولا خارش و درد قبل از ظهور جوش ها ایجاد می شوند. گروه کوچکی از جوش های تاول مانند با حاشیه ی قرمز و مرکز سفید ظاهر شده، ظرف یک تا دو روز مرکز آنها فرو رفته شده و سپس تاول ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز از بین می روند.

میزان عود بعد از اولین عفونت

حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که برای اولین بار به تبخال تناسلی علامت دار نوع دو مبتلا می شون،د در طی سال اول چندین بار دچار عود عفونت می شوند. ولی در اکثر بیماران با گذشت زمان بتدریج از میزان عود کاسته می شود.

جلوگیری از تبخال تناسلی

پیشگیری از تبخال تناسلی

برای جلوگیری از انتقال بیماری تا بهبود کامل جوش ها بایستی از تماس جنسی پرهیز کرد. مجرای ادراری مردان و گردن رحم در زنانی که علامت ندارند می تواند عفونت را در هر زمانی منتقل کند. استفاده از کاندوم یا فوم های اسپرم کش در افرادی که سابقه عود تبخال تناسلی دارند توصیه می شود.

اگر هر دو شریک جنسی مبتلا به یک نوع ویروس HSV هستند نیازی به استفاده از کاندوم نیست.

یادتان باشد داشتن تبخال در یک ناحیه تضمین کننده ی عدم ابتلا به تبخال در نواحی دیگر نیست لذا از رابطه ی جنسی در زمانی که ضایعه ی فعال بصورت جوش وجود دارد بایستی پرهیز کرد.

روش های تشخیصی تبخال تناسلی

سه روش تشخیصی وجود دارد:

1. روش PCR با نمونه برداری از جوش های تاولی
2. روش سرولوژیک که آنتی بادی ویروس را در خون تشخیص می دهد
3. کشت ویروس که امروزه کمتر استفاده می شود.

درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی

سنگ بنای درمان قطعی تبخال تناسلی در مردان و زنان داروی خوراکی و مشاوره با پزشک هست. داروهای خوراکی بطور نسبی علائم ونشانه های بیماری را کنترل می کند. این داروها بیماری را ریشه کن نمی کنند و روی خطر عود و همچنین دفعات و شدت عود بعد از توقف دارو تاثیری ندارند. فرم موضعی دارو بصورت کرم فوائد کمی دارد.

پماد تبخال تناسلی، درمان سریع تبخال تناسلی

پمادی که برای کنترل تبخال تناسلی استفاده می شود کرم آسیکلوویر است که روزانه 2 بار صبح و شب بمدت 5 تا 7 روز بر روی جوش و زخم تبخال تناسلی بکار می رود.

قرص تبخال تناسلی

سه نوع داروی ضد ویروس در درمان تبخال تاثیر دارند. آسیکلوویر، والاسیکلوویر، و فامسیکلوویر. کرم آسیکلوویر کمتر از قرص آن موثر بوده و استفاده از آن چندان توصیه نمی شود. آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر مدت زمان ریزش ویروس و زمان بهبودی و بروز ضایعات جدید را کاهش می دهد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسارا شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من خرداد ۹۸ بعد از انجام پاپ اسمیر متوجه شدم که تبخال و زگیل تناسلی دارم. اثری از زگیل روی پوستم نیست اما تنخال تناسلی مدام عود میکنه. ۳ ماهه گذشته موقع پریودیم باز روی ناحیه تناسلی تبخال دیدم. برای جلوگیری از عود مجدد چکاری باید انجام بدم؟ لازم به ذکر هست که من سندروم آنتی فسفولیپید دارم..
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریچهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام
   تنها چاره اینه که سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید با: پرهیز از دخانیات پرهیز از استرس ورزش استراحت کافی مصرف موادی که سرشار آنتی اکسیدان و ویتامین هستند مثل چای سبز، سیر تازه (صورت حلقه حلقه شده و خورد صبح ناشتا مثل قرص برای پرهیز از بوی نامطبوع سیر)، لیمو ترش، میوه هایی که رنگدانه قرمز دارند و  دیگر سبزیجات و میوه جات تازه داروهایی که حاوی ویتامین و آنتی اکسیدان هستند مثل کپسول پاورفیت(حاوی AHCC از مشتقات قارچ ژاپنی شیتاکه که با تقویت سیستم دفاعی در پاکسازی ویروس کمک کننده هست) و زینک در نهایت بهتره بصورت دوره ای (هر 6 تا 12 ماه) توسط پزشک معاینه و در صورت نیاز آزمایش دهید حتما واکسن بزنید اگر چه واکسن نقشی در درمان ندارد ولی از ابتلای مجدد در آینده پیشگیری می کند.

  2. تصویر کاربرساراچهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   من دوز اول واکسن گارداسیل رو هفته پیش زدم اما متأسفانه ۲ تای بعدی رو تو ۲۷ سالگی باید بزنم ، مشکلی نیست؟
   موقع عود مجدد تبخال قرص آسیکلوویر رو چجوری مصرف کنم؟. ۲۰۰ یا ۴۰۰؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد جباریشنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   خیر مشکلی نیست تا 45 سالگی میشه واکسن زد.

   قرص ویرابکس 500 میلی هر 12 ساعت برای 5 روز یا اسیکلوویر 500 روزی 5 عدد برای 5 روز

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرنیوشا شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر این عکس ارسالی زگیل یا تبخال تناسلی است ؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریچهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام
   به نظر میاد زگیل تناسلی باشد

  2. تصویر کاربرنیوشاچهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   راه درمانش چی هست ؟ باید حضوری خدمت برسم ؟ دکتر زنان دیگری رفتم قبلا اما گفتن خیر زگیل نیست ولی من پیگیری کردم بازهم...
  3. تصویر کاربردکتر محمد جباریچهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   توی عکس که به نظر میاد زگیل باشند. من لیزر می کنم اگر تمایل داشتید می توانید حضوری مراجعه کنید

  4. تصویر کاربرنیوشاچهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   هزینه لیزر چقدر هست ؟ ویزیت چطور ؟ چه روزها و ساعت هایی هستین ؟ من بیشتر اوقات سر کار هستم. ممکنه بدونم که با محل کارم صحبت کنم برای مرخصی
  5. تصویر کاربردکتر محمد جباریشنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   هزینه بعد از معاینه مشخص میشه. وقت را تلفنی یا ترجیحا اینترنتی بگیرید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربرحسین سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشید
  من دوتا زگیل دارم ، 28 سالمه و‌ حدود 10 روز دیگه مسافرم و‌دیگه دسترسی ندارم به دکتر تا یک سال اینده،می خواستم بدونم امکان درمان هست من بیام خدمتتون با توجه به زمان کمی که دارم یا نه؟یک سوال دیگه هم داشتم ،من واریکوسل دارم با توجه به ریزش موهام دکتر پوست برام قرص فیناستراید تجویز کردن ولی گفتن با پزشک متخصص مشورت کنم که ایا مشکلی داره مصرف این قرص برای افرادی که واریکوسل دارن یا خیر؟
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریسه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام
   خسته نباشید
   من دوتا زگیل دارم ، 28 سالمه و‌ حدود 10 روز دیگه مسافرم و‌دیگه دسترسی ندارم به دکتر تا یک سال اینده،می خواستم بدونم امکان درمان هست من بیام خدمتتون با توجه به زمان کمی که دارم یا نه؟...............................بله فردا ساعت 3 مطب باشید البته معطلیش شاید زیاد باشد لذا وقت تان آزاد باشد.
   یک سوال دیگه هم داشتم ،من واریکوسل دارم با توجه به ریزش موهام دکتر پوست برام قرص فیناستراید تجویز کردن ولی گفتن با پزشک متخصص مشورت کنم که ایا مشکلی داره مصرف این قرص برای افرادی که واریکوسل دارن یا خیر؟...........................در برخی افراد بی میلی و ناتوانی جنسی ممکنه بده توصیه نمی کنم

 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  تقریبا 50 روز هست که زیر شکمم روی آلت یه لکه کوچک خشک و سفیدی به وجود اومده(البته وقتی مرطوبش میکنم دیگه سفید نیست) که معمولا داخلش زخم های ریز وجود داره به طوری که با کشیدگی پوست که به خاطر استبرا به وجود میاد، سوزش ایجاد میشه. در زیر آلت هم همچین چیزی وجود داره.
  (از وقتی به وجود اومده بزرگتر نشده، خارش نداره، سابقه رابطه و.. نداشتم)
  چکار کنم؟ ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد جبارییکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   بیشتر اگزما می خوره باشه و با احتمال کمتر و پسوریازیس. پماد تریامسینولون ان ان بزنید برای 2 تا 3 هفته

 • تصویر کاربرسمیه یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر
  من حدوداً 3_4 ماهه که روی ناحیه ی بیکینی 4 تا خال مشکی به فاصله ی نیم سانت میبینم که رشد هم نکرده ، میخواستم بدونم خدایی نکرده زگیل تناسلی نباشه
  1. تصویر کاربردکتر محمد جبارییکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام
   این ها آنژیوکراتوم هستند نوعی خال عروقی . خطری ندارد و مشکلی ایجاد نمی کند. علت بروز آن مشخص نیست. شاید ارثی باشد. دران الزامی نیست با لیزر میشه از بین برد. درمان دارویی ندارد.

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر