نمایش منوی کناری

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

تبخال تناسلی چیست؟

عفونت با ویروس تبخال تناسلی (HSV) غالبا در بیماران جوان رخ می دهد. این بیماری تا آخر عمر با بیمار هست و هر از چندگاهی عود می کند. دو نوع ویروس HSV وجود دارد: HSV نوع یک و نوع دو. غالب موارد تبخال تناسلی به دلیل ابتلا به HSV نوع دو می باشد. پیامدهای روانی این بیماری زیاد است. ویروس HSV نوع دو عاملی برای بروز سرطان گردن رحم نیست.

افراد آلوده به ویروس HSV نوع 2 اکثرا تشخیص داده نمی شوند. خیلی از افراد عفونت خفیف یا تشخیص داده نشده دارند ولی ویروس را بطور متناوب در دستگاه تناسلی خود رها می سازند. اولین باری که عفونت تبخال تناسلی رخ می دهد ممکن است با علائم شدیدی همراه باشد.

تبخال تناسلی چند روز طول میکشد؟

دوره تبخال تناسلی معمولا 10 تا 14 روز می باشد تبخال بصورت سوزش یا خارش خفیف در یک نقطه ای از پوست تناسلی شروع می شود و فردای آن جوش هایی بصورت تاول های کوچک کنار هم با حاشیه قرمز بروز می کند و سوزش و خارش بیشتر می شود. 2 تا 3 روز بعد تاول ها ترکیده و بصورت زخم ظاهر می شود و زخم هم ظرف مدت 7 تا 10 روز بتدریج بهبود می یابد.

عوامل خطر ساز برای ابتلا به تبخال تناسلی

عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری تبخال تناسلی می شود عبارتند از:

• تعداد شرکای جنسی درتمام طول زندگی
• تعداد سال هایی که فرد فعالیت جنسی داشته است.
• مردان هم جنس باز
• نژاد سیاه پوست
• جنس زن
• سابقه ی ابتلا به دیگر بیماری های عفونی که از طریق جنسی منتقل می شود.

انتقال تبخال تناسلی مردان

انتقال ویروس هم از طریق جوش های تاول مانند و هم از طریق رهاسازی بدون علامت ویروس صورت می گیرد. احتمال انتقال ویروس تبخال تناسلی از طریق جوش های تاول مانند بیشتر است. احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از انتقال زن به مرد است.
در افرادی که در گذشته به ویروس HSV نوع یک مبتلا شده اند احتمال ابتلا به عفونت با ویروس HSV نوع دو کمتر بوده و شدت بیماری اولیه نیز کاهش می یابد. حتی ممکن است این افراد به صورت بدون علامت بیماری مبتلا شوند.

علائم تبخال تناسلی

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

حدودا ۶ روز بعد از تماس جنسی جوش های تاول مانند ظاهر می شوند. مرکز جوش های تاول مانند، ۲ تا ۳ روز بعد از ظاهر شدن فرورفته و ناف مانند می شود و سپس تاول ها ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱ تا ۲ هفته جوش ها ناپدید شده و بهبودی حاصل می شود.

ترشح از مجرای ادراری یا واژن، سوزش ادرار و بزرگ شدن و دردناک شدن غدد لنفاوی کشاله ی ران نیز ممکن است رخ دهد. تب، بدن درد و بیحالی از علائم دیگری است که در اولین بار ابتلا به عفونت رخ می دهد.

گردن رحم در اکثر موارد مبتلا شده که تقریبا همیشه باعث زخم گردن رحم می شود. التهاب، ورم و درد ممکن است آنقدر زیاد باشد که مانع ادرار کردن شده و بیمار مجبور به سوندگذاری شود.

تقریبا ۴۰% افرادی که برای اولین بار به ویروس HSV نوع دو مبتلا می شوند و دوسوم کسانی که برای اولین بار به HSV نوع یک مبتلا می شوند بدون علامت هستند.
ویروس HSV بعد از ورود به بدن از طریق عصب های حسی محیطی به عقده های ریشه های عصبی رفته و تا آخر عمر در آنجا ساکن می شوند.

عواملی که باعث فعال شدن و عود تبخال می شود عبارتند از:

• رابطه ی جنسی
• ضربه به پوست ناحیه تناسلی
• سرما یا گرما
• استرس
• ابتلا به عفونت همزمان
• شروع دوره ی قاعدگی

جلوگیری از عود تبخال تناسلی

برای جلوگیری از عود تبخال تناسلی بایستی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد و در سطح بالایی نگه داشت و مهم ترین عوامل افزایش توان سیستم ایمنی بدن عبارتند از:

✅ پرهیز از موقعیت های استرس زا
✅ کسب توانمندی مدیریت استرس
✅ خواب مناسب
✅ پرهیز از فعالیت های بدنی شدید که باعث خستگی مفرط بشه
✅ استفاده از مواد غذایی طبیعی که سیستم ایمنی را تقویت می کنند مثل: چای سبز، سیر تازه، لیموترش، کلم بروکلیو در کل میوه جات و سبزیجات تازه
✅ ورزش های سبک

نشانه های بیماری در موارد عود تبخال تناسلی

عود عفونت در زنان ممکن است خفیف و بی سر و صدا باشد و فقط نواحی واژن و گردن رحم را درگیر کند. به همین دلیل مردانی که برای بار اول به تبخال تناسلی مبتلا می شوند از اینکه از چه کسی بیماری را گرفته اند اطلاعی ندارند. اینکه بیماری چه زمانی عود می کند قابل پیش بینی نیست ولی اغلب بدنبال رابطه ی جنسی عود می کند. معمولا خارش و درد قبل از ظهور جوش ها ایجاد می شوند. گروه کوچکی از جوش های تاول مانند با حاشیه ی قرمز و مرکز سفید ظاهر شده، ظرف یک تا دو روز مرکز آنها فرو رفته شده و سپس تاول ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز از بین می روند.

میزان عود بعد از اولین عفونت

حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که برای اولین بار به تبخال تناسلی علامت دار نوع دو مبتلا می شون،د در طی سال اول چندین بار دچار عود عفونت می شوند. ولی در اکثر بیماران با گذشت زمان بتدریج از میزان عود کاسته می شود.

جلوگیری از تبخال تناسلی

پیشگیری از تبخال تناسلی

برای جلوگیری از انتقال بیماری تا بهبود کامل جوش ها بایستی از تماس جنسی پرهیز کرد. مجرای ادراری مردان و گردن رحم در زنانی که علامت ندارند می تواند عفونت را در هر زمانی منتقل کند. استفاده از کاندوم یا فوم های اسپرم کش در افرادی که سابقه عود تبخال تناسلی دارند توصیه می شود.

اگر هر دو شریک جنسی مبتلا به یک نوع ویروس HSV هستند نیازی به استفاده از کاندوم نیست.

یادتان باشد داشتن تبخال در یک ناحیه تضمین کننده ی عدم ابتلا به تبخال در نواحی دیگر نیست لذا از رابطه ی جنسی در زمانی که ضایعه ی فعال بصورت جوش وجود دارد بایستی پرهیز کرد.

روش های تشخیصی تبخال تناسلی

سه روش تشخیصی وجود دارد:

1. روش PCR با نمونه برداری از جوش های تاولی
2. روش سرولوژیک که آنتی بادی ویروس را در خون تشخیص می دهد
3. کشت ویروس که امروزه کمتر استفاده می شود.

درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی

سنگ بنای درمان تبخال تناسلی داروی خوراکی و مشاوره با پزشک هست. داروهای خوراکی بطور نسبی علائم ونشانه های بیماری را کنترل می کند. این داروها بیماری را ریشه کن نمی کنند و روی خطر عود و همچنین دفعات و شدت عود بعد از توقف دارو تاثیری ندارند. فرم موضعی دارو بصورت کرم فوائد کمی دارد.

پماد تبخال تناسلی

پمادی که برای کنترل تبخال تناسلی استفاده می شود کرم آسیکلوویر است که روزانه 2 بار صبح و شب بمدت 5 تا 7 روز بر روی جوش و زخم تبخال تناسلی بکار می رود.

داروها

سه نوع داروی ضد ویروس در درمان تبخال تاثیر دارند. آسیکلوویر، والاسیکلوویر، و فامسیکلوویر. کرم آسیکلوویر کمتر از قرص آن موثر بوده و استفاده از آن چندان توصیه نمی شود. آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر مدت زمان ریزش ویروس و زمان بهبودی و بروز ضایعات جدید را کاهش می دهد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آزاده جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشد خدمت شما . من از خیلی وقت پیش ( 10.20 سال قبل ) در کشاله را و نزدیک واژنم خال گوشتی دارم ( شاید بشه گفت مادرزادی ) که در این مدت هیچگونه تغیراتی نکرده ، آیا این همان زگیل است ؟ برا اطمینان چه باید بکنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام
   به احتمال زیاد زگیل نیست برای اطمینان معاینه و درصورت لزوم برداشتن ضایعه و ارسال به آزمایشگاه را پیشنهاد می کنم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۶ خرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من با یک خانمی تماس جنسی داشتم الن بعداز 4 ماه میگه که من ویروس hpv دارم می خواستم بدونم ایا من هم این ویروس رو دارم؟ از کجا می تونم بفهمم ؟ تنها راه فهمیدنش دادن آزمایش هست یا نه؟ ممنون می شم اگر لطف کنید جواب من رو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۶ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام
   متاسفانه آزمایش مطمئن برای تشخیص اولیه نیست و فقط معاینه کمک کننده هست. لذا بهتره معاینه شوید و تا یکسال هم خودتان با دقت ماهانه خودتان را بررسی کنید و از تیغ هم استفاده نکنید
 • تصویر کاربر ارمين پنجشنبه ۲۸ خرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ،أين كرم رأ إز كجا تهيه كنم،أيا برأي خانومها هم خوبه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۸ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام
   کرم آلدرا را داروخانه 13 آبان در تهران داره برای خانم ها هم موثر هست البته نه 100 در 100
 • تصویر کاربر آرمان شنبه ۱۶ خرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر دوتا سوال داشتم خدمتتوت
  1-من یک زایده روی آلتم بود و به دکار پوست مراجعه کردم که گفتن زگیل نیست و فریزش کردن اما بعد یه مدت دوباره رشد کرد اما نه نثل قبل اینبار هم دکتر متخصص پوست گفت زگیل نیست و دوباره فریزش کرد.حالا به تظر شما زگیله و باید به دکتره دیگه ای مراجعه کنم ؟ یا به تشخیص مزشک اعتماد کنم؟ )رابطه جنسی نداشتم(
  2-من بعد دستشوی چند قطره ادرار در حد یک قطره تا دو قطره بدون اختیار و احساس ازم خارجج میشه مننون میشم درمانشو بگید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۶ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام
   حتما انتظار ندارید که ندیده تشخیص بدهم که زگیل هست یا نه
   برای خروج چند قطره ادرار هم استبرا کنید
 • تصویر کاربر ساغر شنبه ۲ خرداد ۹۴( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشین یک دفعه قبلا هم مزاحمتون شدم برای زگیل تناسلی و اینکه نگران بودم ازینکه زگیل دارم یا نه ک با توجه ب عکس فرمودین نه. من چندروزه باز حس بدی دارم:(گفتم عکس دیگه بفرستم ببینین ک مطمین بشم چیزی نیس. ضمنا دکتر من زمانی ک راهنمایی بودم بکارتمو بر اثر کنجکاوی از دست دادم یعنی واقعا خون دیدم .یک جسم بزرگ هم داخل کردم الان وقت ازدواجمه و من با خودم عهد کردم واقعیتو ب طرفم بگم چون واقعا کاری نکردم.:( عکس از بکارتم میفرستم . البته منکه خودم لبه های پاره میبینم. اقای دکتررر بنظرتون صداقت بهترین کار نیس؟:( یا بدوزم؟البته این موضوع نگرانم کرده.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام
   عکسی که فرستادید از پرده بکارت نیست توصیه می کنم قبل از هر کاری موضوع را با مادرتان در میان بگذارید
  2. تصویر کاربر ساغر شنبه ۲ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام دکتر سوالم درباره زگیل بود که ایا من زگیل دارم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲ خرداد ۹۴( 4 سال پیش)
   سلام
   در این عکس من چیزی به نفع زگیل نمی بینم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر