نمایش منوی کناری

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

تبخال تناسلی چیست؟

عفونت با ویروس تبخال تناسلی (HSV) غالبا در بیماران جوان رخ می دهد. این بیماری تا آخر عمر با بیمار هست و هر از چندگاهی عود می کند. دو نوع ویروس HSV وجود دارد: HSV نوع یک و نوع دو. غالب موارد تبخال تناسلی به دلیل ابتلا به HSV نوع دو می باشد. پیامدهای روانی این بیماری زیاد است. ویروس HSV نوع دو عاملی برای بروز سرطان گردن رحم نیست.

افراد آلوده به ویروس HSV نوع 2 اکثرا تشخیص داده نمی شوند. خیلی از افراد عفونت خفیف یا تشخیص داده نشده دارند ولی ویروس را بطور متناوب در دستگاه تناسلی خود رها می سازند. اولین باری که عفونت تبخال تناسلی رخ می دهد ممکن است با علائم شدیدی همراه باشد.

تبخال تناسلی چند روز طول میکشد؟

دوره تبخال تناسلی معمولا 10 تا 14 روز می باشد تبخال بصورت سوزش یا خارش خفیف در یک نقطه ای از پوست تناسلی شروع می شود و فردای آن جوش هایی بصورت تاول های کوچک کنار هم با حاشیه قرمز بروز می کند و سوزش و خارش بیشتر می شود. 2 تا 3 روز بعد تاول ها ترکیده و بصورت زخم ظاهر می شود و زخم هم ظرف مدت 7 تا 10 روز بتدریج بهبود می یابد.

عوامل خطر ساز برای ابتلا به تبخال تناسلی

عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری تبخال تناسلی می شود عبارتند از:

• تعداد شرکای جنسی درتمام طول زندگی
• تعداد سال هایی که فرد فعالیت جنسی داشته است.
• مردان هم جنس باز
• نژاد سیاه پوست
• جنس زن
• سابقه ی ابتلا به دیگر بیماری های عفونی که از طریق جنسی منتقل می شود.

انتقال تبخال تناسلی مردان

انتقال ویروس هم از طریق جوش های تاول مانند و هم از طریق رهاسازی بدون علامت ویروس صورت می گیرد. احتمال انتقال ویروس تبخال تناسلی از طریق جوش های تاول مانند بیشتر است. احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از انتقال زن به مرد است.
در افرادی که در گذشته به ویروس HSV نوع یک مبتلا شده اند احتمال ابتلا به عفونت با ویروس HSV نوع دو کمتر بوده و شدت بیماری اولیه نیز کاهش می یابد. حتی ممکن است این افراد به صورت بدون علامت بیماری مبتلا شوند.

علائم تبخال تناسلی

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

حدودا ۶ روز بعد از تماس جنسی جوش های تاول مانند ظاهر می شوند. مرکز جوش های تاول مانند، ۲ تا ۳ روز بعد از ظاهر شدن فرورفته و ناف مانند می شود و سپس تاول ها ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱ تا ۲ هفته جوش ها ناپدید شده و بهبودی حاصل می شود.

ترشح از مجرای ادراری یا واژن، سوزش ادرار و بزرگ شدن و دردناک شدن غدد لنفاوی کشاله ی ران نیز ممکن است رخ دهد. تب، بدن درد و بیحالی از علائم دیگری است که در اولین بار ابتلا به عفونت رخ می دهد.

گردن رحم در اکثر موارد مبتلا شده که تقریبا همیشه باعث زخم گردن رحم می شود. التهاب، ورم و درد ممکن است آنقدر زیاد باشد که مانع ادرار کردن شده و بیمار مجبور به سوندگذاری شود.

تقریبا ۴۰% افرادی که برای اولین بار به ویروس HSV نوع دو مبتلا می شوند و دوسوم کسانی که برای اولین بار به HSV نوع یک مبتلا می شوند بدون علامت هستند.
ویروس HSV بعد از ورود به بدن از طریق عصب های حسی محیطی به عقده های ریشه های عصبی رفته و تا آخر عمر در آنجا ساکن می شوند.

عواملی که باعث فعال شدن و عود تبخال می شود عبارتند از:

• رابطه ی جنسی
• ضربه به پوست ناحیه تناسلی
• سرما یا گرما
• استرس
• ابتلا به عفونت همزمان
• شروع دوره ی قاعدگی

جلوگیری از عود تبخال تناسلی

برای جلوگیری از عود تبخال تناسلی بایستی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد و در سطح بالایی نگه داشت و مهم ترین عوامل افزایش توان سیستم ایمنی بدن عبارتند از:

✅ پرهیز از موقعیت های استرس زا
✅ کسب توانمندی مدیریت استرس
✅ خواب مناسب
✅ پرهیز از فعالیت های بدنی شدید که باعث خستگی مفرط بشه
✅ استفاده از مواد غذایی طبیعی که سیستم ایمنی را تقویت می کنند مثل: چای سبز، سیر تازه، لیموترش، کلم بروکلیو در کل میوه جات و سبزیجات تازه
✅ ورزش های سبک

نشانه های بیماری در موارد عود تبخال تناسلی

عود عفونت در زنان ممکن است خفیف و بی سر و صدا باشد و فقط نواحی واژن و گردن رحم را درگیر کند. به همین دلیل مردانی که برای بار اول به تبخال تناسلی مبتلا می شوند از اینکه از چه کسی بیماری را گرفته اند اطلاعی ندارند. اینکه بیماری چه زمانی عود می کند قابل پیش بینی نیست ولی اغلب بدنبال رابطه ی جنسی عود می کند. معمولا خارش و درد قبل از ظهور جوش ها ایجاد می شوند. گروه کوچکی از جوش های تاول مانند با حاشیه ی قرمز و مرکز سفید ظاهر شده، ظرف یک تا دو روز مرکز آنها فرو رفته شده و سپس تاول ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز از بین می روند.

میزان عود بعد از اولین عفونت

حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که برای اولین بار به تبخال تناسلی علامت دار نوع دو مبتلا می شون،د در طی سال اول چندین بار دچار عود عفونت می شوند. ولی در اکثر بیماران با گذشت زمان بتدریج از میزان عود کاسته می شود.

جلوگیری از تبخال تناسلی

پیشگیری از تبخال تناسلی

برای جلوگیری از انتقال بیماری تا بهبود کامل جوش ها بایستی از تماس جنسی پرهیز کرد. مجرای ادراری مردان و گردن رحم در زنانی که علامت ندارند می تواند عفونت را در هر زمانی منتقل کند. استفاده از کاندوم یا فوم های اسپرم کش در افرادی که سابقه عود تبخال تناسلی دارند توصیه می شود.

اگر هر دو شریک جنسی مبتلا به یک نوع ویروس HSV هستند نیازی به استفاده از کاندوم نیست.

یادتان باشد داشتن تبخال در یک ناحیه تضمین کننده ی عدم ابتلا به تبخال در نواحی دیگر نیست لذا از رابطه ی جنسی در زمانی که ضایعه ی فعال بصورت جوش وجود دارد بایستی پرهیز کرد.

روش های تشخیصی تبخال تناسلی

سه روش تشخیصی وجود دارد:

1. روش PCR با نمونه برداری از جوش های تاولی
2. روش سرولوژیک که آنتی بادی ویروس را در خون تشخیص می دهد
3. کشت ویروس که امروزه کمتر استفاده می شود.

درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی

سنگ بنای درمان تبخال تناسلی داروی خوراکی و مشاوره با پزشک هست. داروهای خوراکی بطور نسبی علائم ونشانه های بیماری را کنترل می کند. این داروها بیماری را ریشه کن نمی کنند و روی خطر عود و همچنین دفعات و شدت عود بعد از توقف دارو تاثیری ندارند. فرم موضعی دارو بصورت کرم فوائد کمی دارد.

پماد تبخال تناسلی

پمادی که برای کنترل تبخال تناسلی استفاده می شود کرم آسیکلوویر است که روزانه 2 بار صبح و شب بمدت 5 تا 7 روز بر روی جوش و زخم تبخال تناسلی بکار می رود.

داروها

سه نوع داروی ضد ویروس در درمان تبخال تاثیر دارند. آسیکلوویر، والاسیکلوویر، و فامسیکلوویر. کرم آسیکلوویر کمتر از قرص آن موثر بوده و استفاده از آن چندان توصیه نمی شود. آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر مدت زمان ریزش ویروس و زمان بهبودی و بروز ضایعات جدید را کاهش می دهد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید خیلی ببخشید گه وقتتون رو میگیرم من‌ آزمایش hpv دادم که نوعش ۶ و ۵۱ شد و آزمایش پاپ اسمیرم دادم که نرمال بود ۱- بعد چه مدتی مجدد باید برم واسه پاپ اسمیر چون دکترم گفت با ریسک متوسط هست سه ماه دیگه بیا آزمایش بده و واکسن هم بهم داد که بزنم
  ۲- خانم ها با دادن تست پاپ اسمیر متوجه میشن که زگیل دارن یا نه اما آقایون چون آزمایششون دارای خطای مثبت و منفی هست یعنی مثلا اگه من واکسن بزنم و رعایت کنم که زگیل نزنه از کجا مطمین باشم که دفع شده و با رابطه جنسی دوباره به ایشون منتقل نشه؟و بدنم بعد واکسن در برابر نوع ۶ و ۵۱ هم مقاوم میشه چون واکسن چهار نوع رو پوشش میده
  1. تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   ببخشید در سوال دوم پرسیدم که من با دادن آزمایش اچ پی وی که از دهانه رحم مشخص میشه متوجه میشم‌که دارم یا نه و اگه مثلا شش ماه دیگه آزمایش دادم و دفع شده بود از کجا متوجه بشم همسرم‌ ندارن و با رابطه جنسی دوباره بهم منتقل نکنند یعنی ایشون اگه زگیل نزنن و واکسن سه گانه رو بزنن دیگه ویروس توی بدنشون نیست؟
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   چکاپ و تست هر سالی یکبار کافی است. هیچوقت نمیشه متوجه شد و مطمئن شد که همسرتان دارند و یا خوب شده اند یا خیر لذا استفاده از کاندوم و شورت سوراخ شده که آلت ازش بیاد بیرون راهی برای جلوگیری از انتقال هست

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شادی پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید من تقریبا ی ماه پیش متوجه شدم که چن تا زائده گوشتی بین مقعد و واژنم بوجود اومده که رفتم دکتر گفتن که زخم بزرگ واژن دارم و اونام زگیل هستش باید درمان بشن چن وقت پیش دیدم بیشتر شدن.دکتر برام کرم واژینال و قرص داکسی نوشتن اونارو استفاده کردم ولی هنوز برای باردوم برنگشتم پیششون.امروز متوجه شدم که زگیل ها نمونده و مث جای جوش ی کوچولو هستش..بنظرتون باید چیکارکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام

   این ها زگیل هستند و حتما بایستی درمانی موثرتر انجام دهید

  2. تصویر کاربر شادی چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   ببخشید آقای دکتر بهترین راه درمانش چیه.چون الان دیگه نمونده باید چیکارکنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   لیزر مطمئن ترین و سریع ترین راه درمان بوده و در یک جلسه ضایعات رو از بین می برد گرچه احتمال عود در مناطق جدید هست و لذا نیاز به چکاپ دوره ای دارد

  4. تصویر کاربر شادی چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   ببخشید سوالام طولانی شدن..خب الان رفع شده حتی جاشم نمونده.برم لیزر کنم که مشخص نیست کجابوده؟ایا دارویی نیست که برای همیشه رفع بشه و برای باردار شدن مشکلی ایجاد میکنه؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   در این عکس ها که هنوز هست

  6. تصویر کاربر شادی پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   خب به مرور زمان جاشم نمیمونه اون دوتا زگیل بین لایه های واژنم حتی جاشم نموندن.الان که بخاطر ترس از بیماری کرونا نمیشه دکترم رقت اگه بعدش کامل برطرف بشه چی.اون آمپول که میگن تاثیر داره؟
  7. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   واکسن گارداسیل نقش پیگیری دارد نه درمان

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر من الان چند وقتی هست که روی الت تناسلیم چند تا جوش زده وهمین طور بالای الت تناسلیم چیکارکنم بهتر بشه من مشغله کازی زیاد دارم درمان خانگی وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام
   درمان خانگی براش سراغ ندارم

 • تصویر کاربر Vina چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دختر باکره ای هستم ک از آذر این زائه هارو دارم میخوام ببینم زیگیلن؟چیکار کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام
   بله این زائده هازگیل تناسلی هستن و زیاد و درشت هم هستند. توصیه هایی که برای کنترل زگیل تناسلی و کاهش میزان عود و بعضا ریشه کنی آن می شود: شعار ما: مراقب باشید، پیگیری کنید ولی نگران نباشید • برای زدودن موهای ناحیه تناسلی به هیچ عنوان از تیغ و مواد موبر استفاده نکنید. بجای ان از ماشین های اصلاح سر با شماره نه چندان کم استفاده شود. • پرهیز از خاراندن ناحیه تناسلی • پرهیز از خشک کردن ناحیه تناسلی بصورت مالشی • عدم استفاده از لیف در ناحیه تناسلی • کاهش دفعات رابطه ی جنسی با همسر تا حذف کامل ضایعات • قطع رابطه ی جنسی غیر ایمن • استفاده از کاندوم در روابط جنسی • درمان همزمان هر دو شریک جنسی • معاینه ی دوره ای توسط خود بیمار و نیز پزشک با درشت نمایی و نور مناسب • درمان زودهنگام ضایعات جدید با روش های سریع الاثر مثل لیزر • تقویت سیستم ایمنی از طریق o عدم استعمال دخانیات o استفاده از سبزیجات و میوه جات تازه بویژه سیر تازه، چای سبز، لیموترش و میوه هایی که رنگدانه ی قرمز دارند. o استفاده از مکمل ها، ویتامین و آنتی اکسیدان ها مثل کپسول های پاور فیت و ایمیونس o ورزش o کاهش استرس • تزریق واکسن گارداسیل برای افراد بین 9 تا 45 سال

  2. تصویر کاربر Vina چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   اخه نه درددارم نه خارش نه سوزش
   مطمئنین ک زیگیلیه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   زگیل تناسلی فقط بعضا خارش دارد اون هم بیشتر در نواحی مرطوب و چین دار بدن و درد و سوزش ندارند. . این ضایعات قطعا زگیل هستند

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر.اقای دکتر دوهفتس ک روی پوست زیر شکم جوشهایی شبیه تبخال زدم میخواستم بدونم تبخال تناسلیه؟و هیچ سوزش و دردی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام

   تبخال ظرف 2 هفته از بین می رود احتمالا علت دیگری دارد

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر