نمایش منوی کناری

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

تبخال تناسلی چیست؟

عفونت با ویروس تبخال تناسلی (HSV) غالبا در بیماران جوان رخ می دهد. این بیماری تا آخر عمر با بیمار هست و هر از چندگاهی عود می کند. دو نوع ویروس HSV وجود دارد: HSV نوع یک و نوع دو. غالب موارد تبخال تناسلی به دلیل ابتلا به HSV نوع دو می باشد. پیامدهای روانی این بیماری زیاد است. ویروس HSV نوع دو عاملی برای بروز سرطان گردن رحم نیست.

افراد آلوده به ویروس HSV نوع 2 اکثرا تشخیص داده نمی شوند. خیلی از افراد عفونت خفیف یا تشخیص داده نشده دارند ولی ویروس را بطور متناوب در دستگاه تناسلی خود رها می سازند. اولین باری که عفونت تبخال تناسلی رخ می دهد ممکن است با علائم شدیدی همراه باشد.

تبخال تناسلی چند روز طول میکشد؟

دوره تبخال تناسلی معمولا 10 تا 14 روز می باشد تبخال بصورت سوزش یا خارش خفیف در یک نقطه ای از پوست تناسلی شروع می شود و فردای آن جوش هایی بصورت تاول های کوچک کنار هم با حاشیه قرمز بروز می کند و سوزش و خارش بیشتر می شود. 2 تا 3 روز بعد تاول ها ترکیده و بصورت زخم ظاهر می شود و زخم هم ظرف مدت 7 تا 10 روز بتدریج بهبود می یابد.

عکس تبخال تناسلی زنانه

شکل ظاهری تبخال تناسلی در زنان

عوامل خطر ساز برای ابتلا به تبخال تناسلی

عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری تبخال تناسلی می شود عبارتند از:

• تعداد شرکای جنسی درتمام طول زندگی
• تعداد سال هایی که فرد فعالیت جنسی داشته است.
• مردان هم جنس باز
• نژاد سیاه پوست
• جنس زن
• سابقه ی ابتلا به دیگر بیماری های عفونی که از طریق جنسی منتقل می شود.

انتقال تبخال تناسلی مردان

انتقال ویروس هم از طریق جوش های تاول مانند و هم از طریق رهاسازی بدون علامت ویروس صورت می گیرد. احتمال انتقال ویروس تبخال تناسلی از طریق جوش های تاول مانند بیشتر است. احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از انتقال زن به مرد است.
در افرادی که در گذشته به ویروس HSV نوع یک مبتلا شده اند احتمال ابتلا به عفونت با ویروس HSV نوع دو کمتر بوده و شدت بیماری اولیه نیز کاهش می یابد. حتی ممکن است این افراد به صورت بدون علامت بیماری مبتلا شوند.

علائم تبخال تناسلی

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

حدودا ۶ روز بعد از تماس جنسی جوش های تاول مانند ظاهر می شوند. مرکز جوش های تاول مانند، ۲ تا ۳ روز بعد از ظاهر شدن فرورفته و ناف مانند می شود و سپس تاول ها ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱ تا ۲ هفته جوش ها ناپدید شده و بهبودی حاصل می شود.

ترشح از مجرای ادراری یا واژن، سوزش ادرار و بزرگ شدن و دردناک شدن غدد لنفاوی کشاله ی ران نیز ممکن است رخ دهد. تب، بدن درد و بیحالی از علائم دیگری است که در اولین بار ابتلا به عفونت رخ می دهد.

گردن رحم در اکثر موارد مبتلا شده که تقریبا همیشه باعث زخم گردن رحم می شود. التهاب، ورم و درد ممکن است آنقدر زیاد باشد که مانع ادرار کردن شده و بیمار مجبور به سوندگذاری شود.

تقریبا ۴۰% افرادی که برای اولین بار به ویروس HSV نوع دو مبتلا می شوند و دوسوم کسانی که برای اولین بار به HSV نوع یک مبتلا می شوند بدون علامت هستند.
ویروس HSV بعد از ورود به بدن از طریق عصب های حسی محیطی به عقده های ریشه های عصبی رفته و تا آخر عمر در آنجا ساکن می شوند.

عواملی که باعث فعال شدن و عود تبخال می شود عبارتند از:

• رابطه ی جنسی
• ضربه به پوست ناحیه تناسلی
• سرما یا گرما
• استرس
• ابتلا به عفونت همزمان
• شروع دوره ی قاعدگی

جلوگیری از عود تبخال تناسلی

برای جلوگیری از عود تبخال تناسلی بایستی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد و در سطح بالایی نگه داشت و مهم ترین عوامل افزایش توان سیستم ایمنی بدن عبارتند از:

✅ پرهیز از موقعیت های استرس زا
✅ کسب توانمندی مدیریت استرس
✅ خواب مناسب
✅ پرهیز از فعالیت های بدنی شدید که باعث خستگی مفرط بشه
✅ استفاده از مواد غذایی طبیعی که سیستم ایمنی را تقویت می کنند مثل: چای سبز، سیر تازه، لیموترش، کلم بروکلیو در کل میوه جات و سبزیجات تازه
✅ ورزش های سبک

عوارض تبخال تناسلی

ممکن است با درد و سوزش همراه باشد. همچنین در صورتی که زنان باردار مبتلا به تبخال تناسلی باشند بهتر است که نوزاد به روش سزارین زایمان شود. ضعف بدنی و کلافگی نیز از دیگر عوارض تبخال تناسلی است.

ایا تبخال تناسلی باعث سرطان میشود؟

در بیماری تبخال تناسلی مانند زگیل تناسلی، خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد.

نشانه های بیماری در موارد عود تبخال تناسلی

عود عفونت در زنان ممکن است خفیف و بی سر و صدا باشد و فقط نواحی واژن و گردن رحم را درگیر کند. به همین دلیل مردانی که برای بار اول به تبخال تناسلی مبتلا می شوند از اینکه از چه کسی بیماری را گرفته اند اطلاعی ندارند. اینکه بیماری چه زمانی عود می کند قابل پیش بینی نیست ولی اغلب بدنبال رابطه ی جنسی عود می کند. معمولا خارش و درد قبل از ظهور جوش ها ایجاد می شوند. گروه کوچکی از جوش های تاول مانند با حاشیه ی قرمز و مرکز سفید ظاهر شده، ظرف یک تا دو روز مرکز آنها فرو رفته شده و سپس تاول ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز از بین می روند.

میزان عود بعد از اولین عفونت

حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که برای اولین بار به تبخال تناسلی علامت دار نوع دو مبتلا می شون،د در طی سال اول چندین بار دچار عود عفونت می شوند. ولی در اکثر بیماران با گذشت زمان بتدریج از میزان عود کاسته می شود.

جلوگیری از تبخال تناسلی

پیشگیری از تبخال تناسلی

برای جلوگیری از انتقال بیماری تا بهبود کامل جوش ها بایستی از تماس جنسی پرهیز کرد. مجرای ادراری مردان و گردن رحم در زنانی که علامت ندارند می تواند عفونت را در هر زمانی منتقل کند. استفاده از کاندوم یا فوم های اسپرم کش در افرادی که سابقه عود تبخال تناسلی دارند توصیه می شود.

اگر هر دو شریک جنسی مبتلا به یک نوع ویروس HSV هستند نیازی به استفاده از کاندوم نیست.

یادتان باشد داشتن تبخال در یک ناحیه تضمین کننده ی عدم ابتلا به تبخال در نواحی دیگر نیست لذا از رابطه ی جنسی در زمانی که ضایعه ی فعال بصورت جوش وجود دارد بایستی پرهیز کرد.

روش های تشخیصی تبخال تناسلی

سه روش تشخیصی وجود دارد:

1. روش PCR با نمونه برداری از جوش های تاولی
2. روش سرولوژیک که آنتی بادی ویروس را در خون تشخیص می دهد
3. کشت ویروس که امروزه کمتر استفاده می شود.

درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی

سنگ بنای درمان قطعی تبخال تناسلی در مردان و زنان داروی خوراکی و مشاوره با پزشک هست. داروهای خوراکی بطور نسبی علائم ونشانه های بیماری را کنترل می کند. این داروها بیماری را ریشه کن نمی کنند و روی خطر عود و همچنین دفعات و شدت عود بعد از توقف دارو تاثیری ندارند. فرم موضعی دارو بصورت کرم فوائد کمی دارد.

پماد تبخال تناسلی، درمان سریع تبخال تناسلی

پمادی که برای کنترل تبخال تناسلی استفاده می شود کرم آسیکلوویر است که روزانه 2 بار صبح و شب بمدت 5 تا 7 روز بر روی جوش و زخم تبخال تناسلی بکار می رود.

قرص تبخال تناسلی

سه نوع داروی ضد ویروس در درمان تبخال تاثیر دارند. آسیکلوویر، والاسیکلوویر، و فامسیکلوویر. کرم آسیکلوویر کمتر از قرص آن موثر بوده و استفاده از آن چندان توصیه نمی شود. آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر مدت زمان ریزش ویروس و زمان بهبودی و بروز ضایعات جدید را کاهش می دهد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمجید جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من چند روز پیش اومد مطبتون و من رو معاینه کردید.
  لکه هایی روی کیسه بیضه و اطراف آلتم داشتم که فرمودید خال هستند و زگیل نیستند.
  امروز متوجه شدم که یه لکه بزرگ دیگه که الان کم رنگ هستش نیز داره در طرف دیگه ای از بیضه ایجاد میشه. تصاویر رو براتون ارسال میکنم.
  ممکنه اینا بنوید پاپولوزیس باشه؟
  من توی یه جابی خوندم که عامل ایجاد بنوید پاپولوزیس hpv16 هستش که باعث ایجاد سرطان میشه.
  من تازه ازدواج کردم و هنوز رابطه نداشتم با همسرم و نمیخوام بیماری ای به همسرم منتقل بشه. از طرفی تمایل به واکسن هم ندارم چون بدبینی ایجاد میکنه ولی اگه تشخیص قطعی صورت بگیره واکنس میزنیم.تصویری که توش لکه کمرنگ تر هستش، همون لکه ای هستش که جدیدا داره ایجاد میشه و چند تا شبیه خودش در اطرافش هست.
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریجمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 4 هفته پیش)

   سلام

   ظاهرش که به زگیل نمی خوره ولی اگر شکی دارید میشه نمونه برداری کرد

 • تصویر کاربررضا پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  با عرض معذرت در رابطه با زگیل تناسلی آقایان سوال داشتم. من حدس میزنم داشته باشم چون دانه هایی بعضا تیره روی آلت دارم که جدیدا بیشتر شده. میخواستم بدونم آیا اینها واقعا زگیل تناسلی هستند و اینکه برای درمان چکار باید بکنم. اگر امکان داشته باشه میتونم عکس ارسال کنم.
  بسیار ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریپنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۹( 4 هفته پیش)

   سلام

   بله زگیل هستند. لیزر بهترین و سریعترین درمان هست ولی پودوفیلین 25 درصد 2 روز در هفته هم می توانید بزنید

 • تصویر کاربرنگين یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر دختر مجردي هستم كه به تبخال و زگيل تناسلي مبتلا شدم اگر بعد از دوسال ازدواج كنم و هيچ رابطه اي در اين دوسال نداشته باشم امكانش هست ك زگيلهام از بين بره؟و اقاي دكتر تبخال من أصلا عود مكرر نكرده اگر بدون داشتن بثورات رابطه جنسي داشته باشم بازم قابل انتقاله؟خيلي نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریپنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۹( 4 هفته پیش)

   سلام
   اقاي دكتر دختر مجردي هستم كه به تبخال و زگيل تناسلي مبتلا شدم اگر بعد از دوسال ازدواج كنم و هيچ رابطه اي در اين دوسال نداشته باشم امكانش هست ك زگيلهام از بين بره؟................................بله امکانش هست
   و اقاي دكتر تبخال من أصلا عود مكرر نكرده اگر بدون داشتن بثورات رابطه جنسي داشته باشم بازم قابل انتقاله؟.............................خیر

  2. تصویر کاربرنگينشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹( 4 هفته پیش)
   اقاي دكتر ببخشيد اين ويروس تو مايع مني هم وجود داره؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد جبارییکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹( 3 هفته پیش)

   خیر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربررویا پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام حال شما دکتر من هیچ علائمی برای تبخال تناسلی نداشتم و ندارم و اینکه نامزد من که ۶ماه نامزدیم آزمایش هرپس و اچ پی وی دادن با اینکه ایشون هم علائمی جز سوزش ادرار نداشتن و تبخال تناسلی که باید ۲۲باشه ایشون ۴۸و مثبت بودن و دکتر گفتن من هم دارم چون مزمن هست و داخل خون رفته و من ترس شدید و حال خیلی بدی دارم و از اینکه معاینه بشم و چیز بدتری پیش بیاد میترسم و به غیر از این دکتر زنان چون من ایران نیستم الان نیست و وزیت نمیکنن خواستم بدونم تا مدتی که برم دکتر چه دارویی مصرف کنم چون ااحساس میکنم داخل گلوم یه چیزی هست و واقعا درد میکنه و اینکه غدده لنفاوی پشت گوش هم برامده شده ممنون میشم زاهنماییم کنین
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریپنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   عکس آزمایش را بری من لطفا بفرستید

 • تصویر کاربراشکان پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ازمایش تبخال تناسلی انتی بادی بعد از ۳ ماه دقیق هست یا هنوز زود هست و دوره پنجاره داره و ممکنه منفی کاذب باشه.من الان ۳ ماه ک هم التم میسوزه و هم مقعدم.و حتی درد عضلانی و درد غدد لنفاوی هم دارم ی چیزایی قرمز رنگ سطحی و صاف بین رون و بیضه هام میزد مثل اگزما بود.بیشتر سوزش هم داخل مقعد دارم.البته الت هم بعد از ارضا شدن تا یک روز سوزش داره .ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریسه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   بله بعد از 3 ماه قابل قبول هست و علائم تان ارتباطی به تبخال ندارد

  2. تصویر کاربراشکانسه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   البته دکتر من از فردای یک رابطه دچار این سوزش شدم ک یه هفته دوام داشت کلا بعدش ی قسنت از ختنه گاهم قرمز شد
  3. تصویر کاربردکتر محمد جباریسه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   بیشتر یه التهاب پوستی، حساسیت یا اگزماست احتمالا

  4. تصویر کاربراشکانچهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   واسش چه چیزی تجویز میکنید بنظرت کرم هیدروکرتیزون خوبه؟
  5. تصویر کاربردکتر محمد جباریپنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   بله هیدروکورتیزون خوبه

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر