نمایش منوی کناری

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

تبخال تناسلی چیست؟

عفونت با ویروس تبخال تناسلی (HSV) غالبا در بیماران جوان رخ می دهد. این بیماری تا آخر عمر با بیمار هست و هر از چندگاهی عود می کند. دو نوع ویروس HSV وجود دارد: HSV نوع یک و نوع دو. غالب موارد تبخال تناسلی به دلیل ابتلا به HSV نوع دو می باشد. پیامدهای روانی این بیماری زیاد است. ویروس HSV نوع دو عاملی برای بروز سرطان گردن رحم نیست.

افراد آلوده به ویروس HSV نوع 2 اکثرا تشخیص داده نمی شوند. خیلی از افراد عفونت خفیف یا تشخیص داده نشده دارند ولی ویروس را بطور متناوب در دستگاه تناسلی خود رها می سازند. اولین باری که عفونت تبخال تناسلی رخ می دهد ممکن است با علائم شدیدی همراه باشد.

تبخال تناسلی چند روز طول میکشد؟

دوره تبخال تناسلی معمولا 10 تا 14 روز می باشد تبخال بصورت سوزش یا خارش خفیف در یک نقطه ای از پوست تناسلی شروع می شود و فردای آن جوش هایی بصورت تاول های کوچک کنار هم با حاشیه قرمز بروز می کند و سوزش و خارش بیشتر می شود. 2 تا 3 روز بعد تاول ها ترکیده و بصورت زخم ظاهر می شود و زخم هم ظرف مدت 7 تا 10 روز بتدریج بهبود می یابد.

عکس تبخال تناسلی زنانه

شکل ظاهری تبخال تناسلی در زنان

عوامل خطر ساز برای ابتلا به تبخال تناسلی

عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری تبخال تناسلی می شود عبارتند از:

• تعداد شرکای جنسی درتمام طول زندگی
• تعداد سال هایی که فرد فعالیت جنسی داشته است.
• مردان هم جنس باز
• نژاد سیاه پوست
• جنس زن
• سابقه ی ابتلا به دیگر بیماری های عفونی که از طریق جنسی منتقل می شود.

انتقال تبخال تناسلی مردان

انتقال ویروس هم از طریق جوش های تاول مانند و هم از طریق رهاسازی بدون علامت ویروس صورت می گیرد. احتمال انتقال ویروس تبخال تناسلی از طریق جوش های تاول مانند بیشتر است. احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از انتقال زن به مرد است.
در افرادی که در گذشته به ویروس HSV نوع یک مبتلا شده اند احتمال ابتلا به عفونت با ویروس HSV نوع دو کمتر بوده و شدت بیماری اولیه نیز کاهش می یابد. حتی ممکن است این افراد به صورت بدون علامت بیماری مبتلا شوند.

علائم تبخال تناسلی

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

حدودا ۶ روز بعد از تماس جنسی جوش های تاول مانند ظاهر می شوند. مرکز جوش های تاول مانند، ۲ تا ۳ روز بعد از ظاهر شدن فرورفته و ناف مانند می شود و سپس تاول ها ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱ تا ۲ هفته جوش ها ناپدید شده و بهبودی حاصل می شود.

ترشح از مجرای ادراری یا واژن، سوزش ادرار و بزرگ شدن و دردناک شدن غدد لنفاوی کشاله ی ران نیز ممکن است رخ دهد. تب، بدن درد و بیحالی از علائم دیگری است که در اولین بار ابتلا به عفونت رخ می دهد.

گردن رحم در اکثر موارد مبتلا شده که تقریبا همیشه باعث زخم گردن رحم می شود. التهاب، ورم و درد ممکن است آنقدر زیاد باشد که مانع ادرار کردن شده و بیمار مجبور به سوندگذاری شود.

تقریبا ۴۰% افرادی که برای اولین بار به ویروس HSV نوع دو مبتلا می شوند و دوسوم کسانی که برای اولین بار به HSV نوع یک مبتلا می شوند بدون علامت هستند.
ویروس HSV بعد از ورود به بدن از طریق عصب های حسی محیطی به عقده های ریشه های عصبی رفته و تا آخر عمر در آنجا ساکن می شوند.

عواملی که باعث فعال شدن و عود تبخال می شود عبارتند از:

• رابطه ی جنسی
• ضربه به پوست ناحیه تناسلی
• سرما یا گرما
• استرس
• ابتلا به عفونت همزمان
• شروع دوره ی قاعدگی

جلوگیری از عود تبخال تناسلی

برای جلوگیری از عود تبخال تناسلی بایستی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد و در سطح بالایی نگه داشت و مهم ترین عوامل افزایش توان سیستم ایمنی بدن عبارتند از:

✅ پرهیز از موقعیت های استرس زا
✅ کسب توانمندی مدیریت استرس
✅ خواب مناسب
✅ پرهیز از فعالیت های بدنی شدید که باعث خستگی مفرط بشه
✅ استفاده از مواد غذایی طبیعی که سیستم ایمنی را تقویت می کنند مثل: چای سبز، سیر تازه، لیموترش، کلم بروکلیو در کل میوه جات و سبزیجات تازه
✅ ورزش های سبک

عوارض تبخال تناسلی

ممکن است با درد و سوزش همراه باشد. همچنین در صورتی که زنان باردار مبتلا به تبخال تناسلی باشند بهتر است که نوزاد به روش سزارین زایمان شود. ضعف بدنی و کلافگی نیز از دیگر عوارض تبخال تناسلی است.

ایا تبخال تناسلی باعث سرطان میشود؟

در بیماری تبخال تناسلی مانند زگیل تناسلی، خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد.

نشانه های بیماری در موارد عود تبخال تناسلی

عود عفونت در زنان ممکن است خفیف و بی سر و صدا باشد و فقط نواحی واژن و گردن رحم را درگیر کند. به همین دلیل مردانی که برای بار اول به تبخال تناسلی مبتلا می شوند از اینکه از چه کسی بیماری را گرفته اند اطلاعی ندارند. اینکه بیماری چه زمانی عود می کند قابل پیش بینی نیست ولی اغلب بدنبال رابطه ی جنسی عود می کند. معمولا خارش و درد قبل از ظهور جوش ها ایجاد می شوند. گروه کوچکی از جوش های تاول مانند با حاشیه ی قرمز و مرکز سفید ظاهر شده، ظرف یک تا دو روز مرکز آنها فرو رفته شده و سپس تاول ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز از بین می روند.

میزان عود بعد از اولین عفونت

حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که برای اولین بار به تبخال تناسلی علامت دار نوع دو مبتلا می شون،د در طی سال اول چندین بار دچار عود عفونت می شوند. ولی در اکثر بیماران با گذشت زمان بتدریج از میزان عود کاسته می شود.

جلوگیری از تبخال تناسلی

پیشگیری از تبخال تناسلی

برای جلوگیری از انتقال بیماری تا بهبود کامل جوش ها بایستی از تماس جنسی پرهیز کرد. مجرای ادراری مردان و گردن رحم در زنانی که علامت ندارند می تواند عفونت را در هر زمانی منتقل کند. استفاده از کاندوم یا فوم های اسپرم کش در افرادی که سابقه عود تبخال تناسلی دارند توصیه می شود.

اگر هر دو شریک جنسی مبتلا به یک نوع ویروس HSV هستند نیازی به استفاده از کاندوم نیست.

یادتان باشد داشتن تبخال در یک ناحیه تضمین کننده ی عدم ابتلا به تبخال در نواحی دیگر نیست لذا از رابطه ی جنسی در زمانی که ضایعه ی فعال بصورت جوش وجود دارد بایستی پرهیز کرد.

روش های تشخیصی تبخال تناسلی

سه روش تشخیصی وجود دارد:

1. روش PCR با نمونه برداری از جوش های تاولی
2. روش سرولوژیک که آنتی بادی ویروس را در خون تشخیص می دهد
3. کشت ویروس که امروزه کمتر استفاده می شود.

درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی

سنگ بنای درمان قطعی تبخال تناسلی در مردان و زنان داروی خوراکی و مشاوره با پزشک هست. داروهای خوراکی بطور نسبی علائم ونشانه های بیماری را کنترل می کند. این داروها بیماری را ریشه کن نمی کنند و روی خطر عود و همچنین دفعات و شدت عود بعد از توقف دارو تاثیری ندارند. فرم موضعی دارو بصورت کرم فوائد کمی دارد.

پماد تبخال تناسلی، درمان سریع تبخال تناسلی

پمادی که برای کنترل تبخال تناسلی استفاده می شود کرم آسیکلوویر است که روزانه 2 بار صبح و شب بمدت 5 تا 7 روز بر روی جوش و زخم تبخال تناسلی بکار می رود.

قرص تبخال تناسلی

سه نوع داروی ضد ویروس در درمان تبخال تاثیر دارند. آسیکلوویر، والاسیکلوویر، و فامسیکلوویر. کرم آسیکلوویر کمتر از قرص آن موثر بوده و استفاده از آن چندان توصیه نمی شود. آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر مدت زمان ریزش ویروس و زمان بهبودی و بروز ضایعات جدید را کاهش می دهد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرJil سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دكتر جباري
  دوست پسر من تحت نظر شما هستند و به لطف شما رو بهبودي هستند براي ارتباط جنسي مون خواستم از شما بپرسم ايشون ١٨ فروردين پيش شما ليزر شدن و ٢٠ فروردين آمپول گارداسيل تزريق كردند و براي اطلاع شما بگم من هيچ نوع علائمي ندارم و ايشون نگران هستند كه با ارتباط گرفتن با من بيماريشون عود كنه و من نيز مبتلا بشم ايا با اين وضعيت ما ميتونيم ارتباط جنسي داشته باشيم ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریدوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   ارتباط بایستی محافظت شده باشد یعنی هم شورت چسبان بپوشند و سوراخ کنند که آلتازش بیرون باشد هم کاندوم استفاده کنند بعبارتی نبایستی تماس پوست به پوست ناحیه تناسلی باشد

  2. تصویر کاربرJilدوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممنونم دكتر
  3. تصویر کاربردکتر محمد جباریسه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلامت باشید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرMiladderakhshani دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  بنده چند مدتی هست که در ناحیه مقعد متوجه وجود چندین ضایعه گوشتی که یکی بزرگ تر و بقیه خیلی خیلی ریز هستن شده ام که شبیه زگیل میباشد همچنین بعضی مواقع احساس خارش دارم یعنی مثلا یک روز خارش هست و چندین روز شاید نباشه ، هیچ درد یا خون ریزی یا عارضه دیگری هم نداره
  میخواستم بدونم آیا امکانش هست خودم با استفاده از ماده ای از بین ببرمشون ، چون واقعا خیلی خیلی خجالت میکشم برم دکتر و همچنین مشکلی بیان کنم . خیلی خیلی ممنون میشم اگه کمک بفرماید
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریدوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   بعیده خودتون بتوانید زیادند و بعضا بزرگ با اینحال اگر اصرار دارید اسید سالیسیلیک 16 درصد با گوش پاگ کن روزی 2 با بزنید و یکساعت بعد بشورید

 • تصویر کاربرسهیل یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید جناب دکتر من زیر آلت در محل ختنه گاه چندتا جوش ریز میلیمتری میبینم که نه بزرگ شده چند وقته و نه تغییری کرده خیلی نگرانم لطفا راهنماییم میکنین که آیا زیگیل هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد جبارییکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   خیر زگیل نیستند طبعیند

 • تصویر کاربرعلی شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من چند بار سابقه تبخال تناسلی به تشخیص پزشک عمومی داشتم البته همیشه هنگام عود ابتدا با احساس سوزش و حرارت در ناحیه حشفه مواجه میشم بعد تورم وسپس تاول های بزرگ به انداز های نصف یا یک چهارم یا گاهی نصف بیشتر حشفه تاول می زند
  البته کلا دکتر برام تست ننوشت
  با توجه به پیام های دوستان در بالا
  بنظر شما قطعا هرپس تناسلی هست یا ممکن بیماری دیگری باشه ؟؟
  البته پزشک همیشه برام آسیکلویر ۲۰۰هر ۶ساعت ی بار تجویز کرده یا آسیکلویر ۴۰۰هر ۸ساعت ی بار
  ضمن اینکه به پسوریازیس هم ابتلا دارم آیا این دو بیماری تاثیری روی هم دارند ؟
  امروز ظهر احساس سوزش داشتم سپس به انداز غیر طبیعی وروم کرده ولی هنوز تاول نزده که درمان را با آسیکلویر ۲۰۰شروع کردم
  قبلا از لطف شما کمال تشکر را دارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   این چیزی که در عکس فرستاده اید شباهتی به تبخال تناسلی ندارد و بیشتر شبیه به یک ادم ناشی از حساسیت یا عفونت یا فشار به آلت در حین رابطه یا خودارضایی به نظر می رسد باشد بهتره تست HSV Ab تیپ 2 انجام دهید.

 • تصویر کاربرفرهاد یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و تشکر از وقتی گه می گذارید آقای دکتر آیا با توجه به عکس این ضایعات ریز پایین ناف و بالاتر از آلت زگیل تناسلی است ؟ درمان؟
  تشگر مجدد
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام این ضایعات مولوسکوم هستند. مولوسکوم که نام کاملش (مولوسکوم کنتاژیوزوم) می باشد یک بیماری پوستی ویروسی است و به شکل دانه‌های ریز نرم و محکم به رنگ‌های سفید یا صورتی و بصورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر گردد.این بیماری در حالت معمول خود به خود طی چند هفته یا ۶ ماه تا یکسال ظاهر شده و ناپدید می‌شود هرچند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای ۴ سال هم در پوست آن‌ها باقی بماند. این ویروس از طریق تماس مستقیم منتشر می شود ولی با تماس جنسی هم می‌تواند گسترش یابد و در افراد با سیستم های ایمنی در معرض خطر هم هم ممکن است رخ دهد. مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می‌تواند از طریق خاراندن یا مالش یا اصلاح با تیغ و لیف زدن و حوله کشیدن بر روی ضایعات منتقل و یا در خود فرد منتشر شود. این بیماری پوستی بواسطه‌ لمس کردن و در تماس بودن با پوست آلوده منتقل می‌شود و قدرت سرایت یافتن آن بسیار بالاست بطوری‌که حتی اگر فرد سالم با حوله، لباس‌ها و حتی اسباب بازی‌های شخص مبتلا در ارتباط باشد، امکان ظاهر شدن دانه‌های مولوسکوم  بر بدن وی نیز وجود دارد. بهترین درمان لیزر می باشد ولی از طریق فریز ضایعه (کرایو تراپی) و یا اسکراپ و یا بریدن ضایعه توسط پزشک و یا تجویز کرم و یا پماد های مخصوص توسط پزشک نیز می توان درمان کرد.

  2. تصویر کاربرفرهادشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر من ماه قبل یه شدد مریض شدم و مشکوک به کرونا, احتمال داره به خاطر تضعیف سیستم ایمنی بنده باشه چون به شدت اضطراب داشتم به علت بیماری و سیستم ایمنی هم تحت فشار
   پیشتهادتون صبر است یا دارویی بزنم؟ چون بدنم تاره جون گرفته ودو ماه درگیر عوارض بیماری بودم.
   ممنون
  3. تصویر کاربرفرهادشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   ..
  4. تصویر کاربرفرهادشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   احتمالدارد از کرونا باشد که سیستم ایمنی را به شدت درگیر می کند؟
  5. تصویر کاربردکتر محمد جبارییکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   ربطی به کرونا ندارد

   صبر یا دارو به نظر خودتان بستگی دارد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر