نمایش منوی کناری

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

تبخال تناسلی چیست؟

عفونت با ویروس تبخال تناسلی (HSV) غالبا در بیماران جوان رخ می دهد. این بیماری تا آخر عمر با بیمار هست و هر از چندگاهی عود می کند. دو نوع ویروس HSV وجود دارد: HSV نوع یک و نوع دو. غالب موارد تبخال تناسلی به دلیل ابتلا به HSV نوع دو می باشد. پیامدهای روانی این بیماری زیاد است. ویروس HSV نوع دو عاملی برای بروز سرطان گردن رحم نیست.

افراد آلوده به ویروس HSV نوع 2 اکثرا تشخیص داده نمی شوند. خیلی از افراد عفونت خفیف یا تشخیص داده نشده دارند ولی ویروس را بطور متناوب در دستگاه تناسلی خود رها می سازند. اولین باری که عفونت تبخال تناسلی رخ می دهد ممکن است با علائم شدیدی همراه باشد.

تبخال تناسلی چند روز طول میکشد؟

دوره تبخال تناسلی معمولا 10 تا 14 روز می باشد تبخال بصورت سوزش یا خارش خفیف در یک نقطه ای از پوست تناسلی شروع می شود و فردای آن جوش هایی بصورت تاول های کوچک کنار هم با حاشیه قرمز بروز می کند و سوزش و خارش بیشتر می شود. 2 تا 3 روز بعد تاول ها ترکیده و بصورت زخم ظاهر می شود و زخم هم ظرف مدت 7 تا 10 روز بتدریج بهبود می یابد.

عکس تبخال تناسلی زنانه

شکل ظاهری تبخال تناسلی در زنان

عوامل خطر ساز برای ابتلا به تبخال تناسلی

عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری تبخال تناسلی می شود عبارتند از:

• تعداد شرکای جنسی درتمام طول زندگی
• تعداد سال هایی که فرد فعالیت جنسی داشته است.
• مردان هم جنس باز
• نژاد سیاه پوست
• جنس زن
• سابقه ی ابتلا به دیگر بیماری های عفونی که از طریق جنسی منتقل می شود.

انتقال تبخال تناسلی مردان

انتقال ویروس هم از طریق جوش های تاول مانند و هم از طریق رهاسازی بدون علامت ویروس صورت می گیرد. احتمال انتقال ویروس تبخال تناسلی از طریق جوش های تاول مانند بیشتر است. احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از انتقال زن به مرد است.
در افرادی که در گذشته به ویروس HSV نوع یک مبتلا شده اند احتمال ابتلا به عفونت با ویروس HSV نوع دو کمتر بوده و شدت بیماری اولیه نیز کاهش می یابد. حتی ممکن است این افراد به صورت بدون علامت بیماری مبتلا شوند.

علائم تبخال تناسلی

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم؟

حدودا ۶ روز بعد از تماس جنسی جوش های تاول مانند ظاهر می شوند. مرکز جوش های تاول مانند، ۲ تا ۳ روز بعد از ظاهر شدن فرورفته و ناف مانند می شود و سپس تاول ها ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱ تا ۲ هفته جوش ها ناپدید شده و بهبودی حاصل می شود.

ترشح از مجرای ادراری یا واژن، سوزش ادرار و بزرگ شدن و دردناک شدن غدد لنفاوی کشاله ی ران نیز ممکن است رخ دهد. تب، بدن درد و بیحالی از علائم دیگری است که در اولین بار ابتلا به عفونت رخ می دهد.

گردن رحم در اکثر موارد مبتلا شده که تقریبا همیشه باعث زخم گردن رحم می شود. التهاب، ورم و درد ممکن است آنقدر زیاد باشد که مانع ادرار کردن شده و بیمار مجبور به سوندگذاری شود.

تقریبا ۴۰% افرادی که برای اولین بار به ویروس HSV نوع دو مبتلا می شوند و دوسوم کسانی که برای اولین بار به HSV نوع یک مبتلا می شوند بدون علامت هستند.
ویروس HSV بعد از ورود به بدن از طریق عصب های حسی محیطی به عقده های ریشه های عصبی رفته و تا آخر عمر در آنجا ساکن می شوند.

عواملی که باعث فعال شدن و عود تبخال می شود عبارتند از:

• رابطه ی جنسی
• ضربه به پوست ناحیه تناسلی
• سرما یا گرما
• استرس
• ابتلا به عفونت همزمان
• شروع دوره ی قاعدگی

جلوگیری از عود تبخال تناسلی

برای جلوگیری از عود تبخال تناسلی بایستی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد و در سطح بالایی نگه داشت و مهم ترین عوامل افزایش توان سیستم ایمنی بدن عبارتند از:

✅ پرهیز از موقعیت های استرس زا
✅ کسب توانمندی مدیریت استرس
✅ خواب مناسب
✅ پرهیز از فعالیت های بدنی شدید که باعث خستگی مفرط بشه
✅ استفاده از مواد غذایی طبیعی که سیستم ایمنی را تقویت می کنند مثل: چای سبز، سیر تازه، لیموترش، کلم بروکلیو در کل میوه جات و سبزیجات تازه
✅ ورزش های سبک

عوارض تبخال تناسلی

ممکن است با درد و سوزش همراه باشد. همچنین در صورتی که زنان باردار مبتلا به تبخال تناسلی باشند بهتر است که نوزاد به روش سزارین زایمان شود. ضعف بدنی و کلافگی نیز از دیگر عوارض تبخال تناسلی است.

ایا تبخال تناسلی باعث سرطان میشود؟

در بیماری تبخال تناسلی مانند زگیل تناسلی، خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد.

نشانه های بیماری در موارد عود تبخال تناسلی

عود عفونت در زنان ممکن است خفیف و بی سر و صدا باشد و فقط نواحی واژن و گردن رحم را درگیر کند. به همین دلیل مردانی که برای بار اول به تبخال تناسلی مبتلا می شوند از اینکه از چه کسی بیماری را گرفته اند اطلاعی ندارند. اینکه بیماری چه زمانی عود می کند قابل پیش بینی نیست ولی اغلب بدنبال رابطه ی جنسی عود می کند. معمولا خارش و درد قبل از ظهور جوش ها ایجاد می شوند. گروه کوچکی از جوش های تاول مانند با حاشیه ی قرمز و مرکز سفید ظاهر شده، ظرف یک تا دو روز مرکز آنها فرو رفته شده و سپس تاول ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز از بین می روند.

میزان عود بعد از اولین عفونت

حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که برای اولین بار به تبخال تناسلی علامت دار نوع دو مبتلا می شون،د در طی سال اول چندین بار دچار عود عفونت می شوند. ولی در اکثر بیماران با گذشت زمان بتدریج از میزان عود کاسته می شود.

جلوگیری از تبخال تناسلی

پیشگیری از تبخال تناسلی

برای جلوگیری از انتقال بیماری تا بهبود کامل جوش ها بایستی از تماس جنسی پرهیز کرد. مجرای ادراری مردان و گردن رحم در زنانی که علامت ندارند می تواند عفونت را در هر زمانی منتقل کند. استفاده از کاندوم یا فوم های اسپرم کش در افرادی که سابقه عود تبخال تناسلی دارند توصیه می شود.

اگر هر دو شریک جنسی مبتلا به یک نوع ویروس HSV هستند نیازی به استفاده از کاندوم نیست.

یادتان باشد داشتن تبخال در یک ناحیه تضمین کننده ی عدم ابتلا به تبخال در نواحی دیگر نیست لذا از رابطه ی جنسی در زمانی که ضایعه ی فعال بصورت جوش وجود دارد بایستی پرهیز کرد.

روش های تشخیصی تبخال تناسلی

سه روش تشخیصی وجود دارد:

1. روش PCR با نمونه برداری از جوش های تاولی
2. روش سرولوژیک که آنتی بادی ویروس را در خون تشخیص می دهد
3. کشت ویروس که امروزه کمتر استفاده می شود.

درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی

سنگ بنای درمان قطعی تبخال تناسلی در مردان و زنان داروی خوراکی و مشاوره با پزشک هست. داروهای خوراکی بطور نسبی علائم ونشانه های بیماری را کنترل می کند. این داروها بیماری را ریشه کن نمی کنند و روی خطر عود و همچنین دفعات و شدت عود بعد از توقف دارو تاثیری ندارند. فرم موضعی دارو بصورت کرم فوائد کمی دارد.

پماد تبخال تناسلی، درمان سریع تبخال تناسلی

پمادی که برای کنترل تبخال تناسلی استفاده می شود کرم آسیکلوویر است که روزانه 2 بار صبح و شب بمدت 5 تا 7 روز بر روی جوش و زخم تبخال تناسلی بکار می رود.

قرص تبخال تناسلی

سه نوع داروی ضد ویروس در درمان تبخال تاثیر دارند. آسیکلوویر، والاسیکلوویر، و فامسیکلوویر. کرم آسیکلوویر کمتر از قرص آن موثر بوده و استفاده از آن چندان توصیه نمی شود. آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر مدت زمان ریزش ویروس و زمان بهبودی و بروز ضایعات جدید را کاهش می دهد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرن.گ جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا این‌زگیل تناسلی است؟هزینه لیز ان چقدر میشه
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریجمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   ایا این‌زگیل تناسلی است؟.............................بله
   هزینه لیز ان چقدر میشه؟..........................یک میلیون

 • تصویر کاربرمحدثه پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت تون بخیر من یه خانم ۲۳ ساله ام که آزمایش دادم و دکتر به من گفت HSV دارم ولی تا الان هیچ علائمی نداشتم میخواستم نظر شمارو راجب آزمایشم بدونم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریپنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   این آزمایش چندان ارزش ندارد چون تیپ 1 دهانی را از تیپ 2 تناسلی جدا نکرده است. اگر درناحیه تناسلی علائمی ندارید نیازی به تست از این بابت نیست

 • تصویر کاربرAli پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه برآمدی ضایعه دارم درد و خارشی ندارم میخواستم بدونم چی هست و دانه های سفید ریزی زیر آلتم که همیشه هستند و درد خارشی ندارند
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریپنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام این ها پاپول های مرواریدی هستند. پاپول های مرواریدی برجستگی های کوچک سفیید، گنبدی شکل یا رشته ای هستند که در تاج کلاهک آلت بصورت تجمعی در کنار هم قرار دارند. این پاپول ها شایع بوده و در ۱۴ تا ۴۸ درصد جوانان در دوره ی بعد از بلوغ دیده می شود. این ضایعات خوش خیم بوده و معمولا نیازی به درمان ندارد و ماهیت آن آنژیوفیبروما می باشد. اگر فردی تمایل به درمان داشته باشد یکی از روش های موثر درمانی لیزر CO2 است.

 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر میخاستم ببین زگیل تناسلی تو ازمایش خون مشخص میشه؟
  توی ازمایش قبل ازدواج ازمایش hpv میگیرن؟
  واینکه مشخص میشه یا ن ...از مرد میگیرن یا زن برای ازدواج؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریسه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   اقای دکتر میخاستم ببین زگیل تناسلی تو ازمایش خون مشخص میشه؟.........................خیر
   توی ازمایش قبل ازدواج ازمایش hpv میگیرن؟....................خیر
   واینکه مشخص میشه یا ن ...از مرد میگیرن یا زن برای ازدواج؟..........................این آزمایش رو نمی گیرند

 • تصویر کاربرمحمد پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.
  من طبق شماره عکس یک که قبلا هم براتون ارسال کردم و شما فرمودید زگیل تناسلی هست ومن گفتم که حدود شش سال هست دارم و رشد و تکثیری نداشته و خانومم هم اصلا زگیل نداره،اقدام به حذف زائده ها توسط دکتر پوست کردم.وحدود سه ماهه هیچ رشد یا تکثیری نداشته.
  1.جدیدا به زیر بیضه ام توجه کردم و متوجه این زائده ها که دورشون خط کشیدم شدم و نگرانم که نکنه اینها هم زگیل باشه،خانمم میگه اینا رو از اول داشتی.
  2.روی ختنه گاهم که دورش خط کشیدم یه چیز نرمی زیر دست میاد ولی اصلا شبیه زگیل نیست و انگار جای بخیه است.
  3 یه عکسم که از کشاله رانم گذاشتم.
  درضمن هم پاور فیت وایمینس میخورم
  1. تصویر کاربردکتر محمد جباریسه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   اینا زگیل نیستند

  2. تصویر کاربرمحمدسه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   .۱آقای دکتر بهتر نیست برای اطمینان با لیزر از بین ببرمشون.
   چون قبلا که نمیدونستم زگیل دارم و با اصلاح تیغ زگیل سرایت میکنه ،تیغ به زگیل برخورد میکرد و باعث خون ریزی میشد و با همون تیغ اون قسمت هایی که تو عکس علامت زدم رو اصلاح میکردم.
   ۲.ببخشید اون زگیل بزرگ رو که عکسش رو خدمتتون ارسال کردم دکتر برای نمونه گیری کلا با تیغ جراحی برش داشت و به آزمایشگاه فرستاد بعد خوب شدن جای بخیه همش خارش داشت و انکار شبیه جوش شده بود. من فشارش دادم و ازش خون و مایع روشن شبیه اب روشن کلی ازش اومد و دیگه ورمش خوابید و مشکلی ندارم الان به غیر از اینکه بعضی وقت ها کمی خارش داره.این علتش چی بوده و مشکلی برام پیش نمیاره..‌به خاطر کرونا نتونستم پیش دکتر خودم برم.ممنونم از لطفتون
  3. تصویر کاربرمحمدسه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   .۱آقای دکتر بهتر نیست برای اطمینان با لیزر از بین ببرمشون.
   چون قبلا که نمیدونستم زگیل دارم و با اصلاح تیغ زگیل سرایت میکنه ،تیغ به زگیل برخورد میکرد و باعث خون ریزی میشد و با همون تیغ اون قسمت هایی که تو عکس علامت زدم رو اصلاح میکردم.
   ۲.ببخشید اون زگیل بزرگ رو که عکسش رو خدمتتون ارسال کردم دکتر برای نمونه گیری کلا با تیغ جراحی برش داشت و به آزمایشگاه فرستاد بعد خوب شدن جای بخیه همش خارش داشت و انکار شبیه جوش شده بود. من فشارش دادم و ازش خون و مایع روشن شبیه اب روشن کلی ازش اومد و دیگه ورمش خوابید و مشکلی ندارم الان به غیر از اینکه بعضی وقت ها کمی خارش داره.این علتش چی بوده و مشکلی برام پیش نمیاره..‌به خاطر کرونا نتونستم پیش دکتر خودم برم.ممنونم از لطفتون
  4. تصویر کاربردکتر محمد جباریسه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   خیر نیازی به لیزر نیست

   اون هم احتمالا عفونتی خفیفی بوده که برطرف شده

  5. تصویر کاربرمحمدپنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر لطف میکنید این دو تا سوال بنده رو هم جواب بدید.
   ۱.به خاطر شیر دادن خانوم به بچه فرمودید که پاور فیت استفاده نکنند و روزی یک عدد ایمینس مصرف کنند.با توجه به کم یاب بودن امکانش هست یک روز در میان مصرف کنند یا روزی یک عدد پاور فیت و روز بعد ایمینس ،با توجه به اینکه تست ایشان نوع ۶ مثبت شده.ضمنا الان بچه ۷ ماه هست.
   ۲.از زگیل خودم که دکتر نمونه گرفت اول از آن آزمایش گرفتند که در برگه نوشته بود پولیپ است وزگیل نیست،که بعد از مشورت شما فرمودید تست hpv هم گرفته شود با توجه به اینکه در شهر قزوین امکانش نبود نمونه بنده را به تهران فرستادند،به نظر شما نتیجه تست به خاطر طی شدن پروسه یک ماهه تا تست hpv از نمونه بنده گرفته شود میتواند در نتیجه تست اشتباه ایجاد کند.اگر بله تا چه اندازه
   با تشکر بی پایان
  6. تصویر کاربردکتر محمد جباریپنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام
   1) ایمیونس یک روز در میان بخورند

   2) خیر

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر