نمایش منوی کناری

عوامل خطر ساز و راه های پیشگیری از سرطان پروستات

انتشار : ۱۳۹۱/۰۹/۱۸

سرطان پروستات پنجمین سرطان شایع در سراسر جهان و دومین سرطان شایع در مردان است. میزان موارد جدید سرطان پروستات در کشورهای پیشرفته ۱۹% و در کشورهای در حال پیشرفت حدود ۵% می باشد.

سرطان پروستات کمترین میزان بروز را در آسیا و بالاترین میزان بروز را در آمریکای شمالی و کشورهای اسکاندیناوی (سوئد، نروژ، دانمارک )بویژه در نژاد آفریقایی-آمریکایی دارد.

عوامل بروز سرطان پروستات

امروزه دانشمندان پی برده اند که اگرچه تفاوت های جزیی در بین جمعیت ها و نژادهای مختلف و تاثیر ژنتیک در شیوع این سرطان وجود دارد ولی مهم است که بدانیم مواردی که در بروز سرطان پروستات می توانند نقش قابل توجهی داشته باشند شامل موارد زیر می باشد:

  1. در معرض آلودگی های زیست محیطی قرار گرفتن
  2. رژیم غذایی
  3. شیوه زندگی
  4. نگرش افراد نسبت به مراقبت های بهداشتی

پروستات

سن تشخیص سرطان پروستات

ندرتا در سنین زیر ۵۰ سال رخ می دهد، و فقط ۲% همه موارد این سرطان را افراد زیر ۵۰سال تشکیل می دهند. میانگین سنی تشخیص سرطان پروستات ۶۸ سال می باشد و ۶۳% موارد بعد از سن ۶۵ سالگی تشخیص داده می شوند.

PSA: آنتی ژن اختصاصی پروستات که در خون اندازه گیری می شود و در تشخیص و پیگیری درمان سرطان پروستات، استفاده زیادی دارد. پیدایش PSA باعث شده است تا در سال های اخیر سرطان پروستات زودتر (در سنین پائین تر) و در مراحل اولیه تومور قبل از این که گسترش یابد تشخیص داده شود.

عوامل خطر ساز بروز سرطان پروستات

# ژنتیک و ابتلا به سرطان پروستات در خانواده و بستگان نسبی

 ریسک نسبی سرطان پروستات، در افرادی که در خانواده و/یا خویشاوندان نسبی فرد مبتلا  به سرطان دارند افزایش می یابد. این افزایش ریسک بسته به تعداد اعضای خویشاوند مبتلا به سرطان پروستات، درجه خویشاوندی افراد مبتلا و سنی که در آن به سرطان مبتلا شده اند متفاوت می باشد.

# التهاب، عفونت، و استعداد ژنتیکی

التهابات مزمن ممکن است با سرطان پروستات، مرتبط باشد. در دو متاآنالیز که ۳۲ مقاله را بررسی کرده، ارتباط معنی داری بین سرطان پروستات و بیماری های عفونی انتقال یابنده از طریق روابط جنسی وجود داشت. اگر چه نتایج مطالعات جدید نتایج مختلفی را در خصوص ارتباط بین عفونت و این سرطان نشان می دهد.

بخوانید  درمان سرطان پروستات به روش رادیکال پروستاتکتومی

# کمبود ویتامین D

شواهد نشان می دهد که بین کمبود ویتامین D و خطر بروز سرطان پروستات ارتباط ضعیفی وجود دارد.

# سیگار کشیدن

سیگار می توان عامل خطری برای بروز سرطان پروستات باشد.

# چربی رژیم غذایی

مطالعات ارتباط ضعیفی بین مصرف چربی و خطر این سرطان نشان می دهد.

# چاقی

چاقی که بصورت شاخص توده بدن (BMI) اندازه گیری می شود با خطر نوع بدخیم تر سرطان پروستات ارتباط دارد.

# وازکتومی

اکثر مطالعات رابطه قانع کننده ای را بین وازکتومی و سرطان پروستات نشان ندادند.

ویتامین E

پیشگیری از سرطان پروستات

چه موادی در رژیم غذایی در پیشگیری از سرطان پروستات، مؤثر است:

☑️  ویتامین E: مصرف ویتامین E تا ۳۲% از بروز این سرطان می کاهد.

☑️ سلنیوم: سلنیوم (SE) یک عنصر کمیاب ضروری است که به دو فرم آلی و معدنی وجود دارد. فرم آلی آن عمدتا در غلات، ماهی، گوشت، مرغ، تخم مرغ، و محصولات لبنی یافت می شود و از طریق مصارف گیاهی نیز وارد زنجیره غذایی می شود. تنوع جغرافیایی سلنیوم در مواد غذایی مربوط به خاک محلی هر منطقه می باشد. مصرف مداوم و کافی سلنیوم تا ۶۵% از بروز این سرطان می کاهد.

☑️ سویا

☑️ لیکوپن: که در گوجه فرنگی و محصلات آن مثل رب یا سس قرمز وجود دارد و در دیگر میوه و سبزجات قرمز وجود دارد.

☑️ چای سبز

☑️ استاتین ها: شامل داروهای کاهش دهنده کلسترول خون هستند مثل آترواستاتین و لووستاتین.

☑️ فیناستراید: دارویی است که در درمان بزرگی خوش خیم پروستات استفاده می شود.

لازم به یاد آوری است که نقش هر یک از هفت مورد فوق در پیشگیری از این سرطان در مورد توافق همه نبود و موافق و مخالف های خود را دارد.

بخوانید  آیا درمان بزرگی پروستات با طب سنتی امکانپذیر است؟

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

مولف و نویسنده :

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

  • دکتر محمد جباري
  • مطالب سايت را در شبکه هاي اجتماعي سريع تر دنبال کنيد

پرسش از دکتر ارولوژیست


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

لیست سوال های پاسخ داده شده


1
عفونت و التهاب مزمن پرستات

با سلام بنده ٣١سال سن دارم كه شش ماهي هست دچار عفونت پروستات شدم كه نزديك چهار ماه مدارم انتي بيوتيك قوي مثل تاوانكس ٧٥٠ميلي و ي دوره يه هفته امپول سفترياكسون مصرف كردم و يك هفته پيش سيستوسكپي شدم كه التهاب پروستات تشيخص داده شد و كپسول تامسولسين و پرگابالين ٧٥برام تجويز شد و مصرف كردم ولي هنوز به بهبودي نرسيدم و تكرر ادرار درد بيضه و درد ناحيه بيخكش ران دارم با تشكر از شما مشاهده پاسخ دکتر
2
درد و سوزش در ادرار

سلام من شیش ماه پیش ادرارم به مشکل خرد ازانجا که پیش دکتر رفتم پرستاتم عفونت کرده وبزرگ شده با خوردن افلوکساسین ۲۰۰ وچند قرص برای پرستات ادرارم بهترشد اما منیم زرد شد و بوی بدی میداد بعد هر موقع که منیم میاد همراه ان سوزش ودرد بدی بعد از ان دارم الان سوزش دائم در بین بیضه ورانم دارم وهنوز زردی منی رو دارم الانم سیفیسکسم ۳۰۰ دادان بدنم به انیبیوتیک جواب نمیده چیکارکنم تورو به خدا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
3
بیماری پروستات

سلام بنده از کجا بدانم به بیماری پروستات به خاطر استمنا دچار شده ام یا نه؟وقتی استمنا میکنم تا یکی دوروز شده که گاهی وقتا تکرر ادرار هم داشتم ولی بعد از ان وضعیتم عادی شده است.وایا درست است که استمنا باعث فلج شدن مثانه میشود؟ کسی که بعد از استمنا یکی دو روز تکرر ادرار میشود و بعد رفع میشود ایا دچار التهاب پروستات شده است؟ مرسی مشاهده پاسخ دکتر
4
درد

من خیلی وقت است خود ارضایی میکنم الان هر بار خود ارضایی میکنم درد بدی بین پام میاد مشاهده پاسخ دکتر
5
پروستات

سلام ۲۳ساله مجرد من حدود ۴سالی است که درد در ناحیه کشاله ران ‌. انزال درد ناک بیضه دارم که با مراجعه به پزشکان مختلف تشخیص واریکوسل دو طرفه گرید یک و دو همراه بافتخ یک طرفه دادن که دوماهی است که عمل کردم ولی همچنان درد داشتم که با مراجعه به پزشک معالج تشخیص التهاب پروستاتیت لگنی دادن که با تجویز افلوکساسین .قطره پروستاتیت و سلوکسیب دردم بهتر شد یعنی ۶۰درصد دردم بهبود یافت ولی باز یکمی حس درد دارم آیا بهتر میشوم باتوجه به اینکه حدود سه سالی است که این مشکل رو دارم وپزشکان نمیتونستن علت را تشخیص بدهد. باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
6
التهاب پروستات و احساس گرما در مقعد

سلام آقای دکتر وقت بخیر ، بنده 30 ساله و مجرد هستم ، مدتی قبل بخاطر سوزش پس از ادرار و درد در زیر شکم ب پزشک مراجعه کرد ک تشخیص دادن التهاب و عفونت پروستات است ، ب مدت یک ماه و نیم کپسول سیپروفلوکساسین روزی دوبار مصرف کردم و بهتر شدم ، ولی هنوز احساس گرما در زیر بیضه ها و ناحیه مقعد منو اذیت میکنه ، دکتر مجددا قرص پرازوسین یک میلیگرم نصف روزی دوبار هر 12 ساعت و قرص ادویل یا همون بروفن 200 هر 12 ساعت برای من تجویز کردن و ب مدت 20 روز . الان تقریبا 3٫4 روزی میشه مصرف میکنم و تاثیر خاصی نداشته ، جریان ادرارم قبلا یکم ضعیف بود ولی الان مشکلی ندارم و نرمال هست ، سونوگرافی و اخرین ازمایش ادرار هم کاملا نرمال بوده ، برای این احساس گرما نظرتون چه
با تشکر از شما
مشاهده پاسخ دکتر
7
مشكل ادرار

با سلام
من مريض خودتون هستم ٣٤ ساله هستم و مجرد ،پارسال بعد از مشكلات عصبي زياد شامل كاري و عاطفي شديد ،،دچار سوزش ادرار شدم و عدم نعوظ صبحگاهي و بي ميلي جنسي ،پس ازون سونو گرفتم سايز پروستات ٢٩ ،تاوانكس ٢٠ تا و ناپروكسن ٢٠ تا خوردم بعد سونو دادم سايز ٢٦/٥ ،٣،٤ تا كپسول تاوانكس و قرص ناپروكسن رو كه خوردم مشكل نعوظ صبح برطرف شده بود اما با ادامه دادن تا ٢٠ تا ،بعدازون تا مدتي صبحهاكه از خواب بيدارميشدم،ادرار را متوجه نميشدم و سوزش نوك آلت كمي وجود داشت ،آمپول آميكاسين ٣ تا و قرص افلوكساسين ١٠ تا و ٢ تا هم آمپول كورتون زدم ،سوز ش كم وجود داشت نهايتا با قرص وزيكر ١٠ عدد خوردم سوزش برطرف شد.،تا مدتي هم خوب بودم ،مشكلات الانم اينه كه نعوظ صبحگاهي بلافاصله پس از بيدار شدن ندارم اما صبح پس از بيدارشدن تا به مساله تحريك كننده فكر ميكنم نعوظ ايجاد ميگردد،و مشكل دوم اينكه هربار در طي روز نعوظ ايجاد ميگردد احساس وجود ادرار هم ايجاد ميگردد كه باعث زود انزالي هم ميگردد،احساس شديد ادرار داشتن هم صبح بعد ازبيدارشدن ندارم با اينكه كامل و راحت ادرار ميكنم،بعد از اجابت مزاج احساس وجود ادرار در نوك آلت وجود دارد و در صورتيكه آب روي نوك آلت گرفته شود تخليه انجام ميپذيرد،هنگام نشستن روي صندلي احساس تورم خفيف در منطقه پايين مقعد به سمت بيضه دارم و بعد از نشستن بلافاصله احساس ادرار داشتن ميكنم ،در كل پس ا اجابت مزاج همش احساس وجود ادرار دارم و سوزش گهگاه اما تكرر ندار م،ماه گذشته يك دوره بتانكول خوردن و همه اين علايم به شدت كم شده بود اما باتمام شدن ٣٠ عدد دوباره علايم شروع گرديد ،تصاوير سونو و آزمايش ماه گذشته پيوست ميباشد،ضمناً براي مشكل نعوظ شما كپسول ول من و قرص تادالافيل داده بوديد،كه در زمان خوردن اينها مشكل برطرف گرديده بود ،البته تادالافيل از ٢ بسته فقط يك بسته خوردم،لطفاً راهنمايي فرماييد
مشاهده پاسخ دکتر
8
پروستات

تکرر ادرار دارم بیشتر شب ها اذیت میکنه سوزش دارم دیر ارضا میشم مشاهده پاسخ دکتر
9
درد بیضه

با سلام خدمت دکتر جباری و عرض خسته نباشید
آقای دکتر مدتیه که بیضه سمت راستم درد اندکی داره و گاهی به زیر شکمم و پام میزنه، همچنین زمانی که رابطه دارم چه در زمان تحریک و چه بعد از ارضا شدن درد بیضم کمی بیشتر میشه
علایم پروستاتیتو مطالعه کردم و دیدم که یک سری علایمش در من هست
ازتون یه سوال داشتم
میخاستم ببینم برای تشخیص التهاب و یا عفونت پروستات چه آزمایشیو باید انجام بدم و براتون بفرستم که ببینین این مشکلو دارم یا نه
ممنونم از پاسخکوییتون
مشاهده پاسخ دکتر
10
اکتوپی بیضه

با سلام 28 سال سن دارم در ده سالگی عمل جراحی مربوط به پایین اوردن بیضه چپ رو انجام دادم که از همون موقع بیضه چپم دیگه رشد نکرد چند سال قبل هم توسط پزشک معاینه شدم اندازه بیضه سمت راستم نرمال بود ازمایش منی هم انجام شد که به گفته پزشک فقط یه مقدار سرعت اسپرم ها کم بود.
میخواستم بدونم چه مقدار احتمال بروز سرطان در من وجود داره؟ و اینکه ایا قدرت باروری دارم یا خیر چون شنیدم اسپرم بارور کننده فقط از بیضه چپ تولید میشه.
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 105 بعدی »

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکیبا همیارسیستم