درمان ناباروری ivf یا کاشت بچه چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

لقاح آزمایشگاهی (IVF یا کاشت بچه) یک درمان براى ناباروری است که در آن اسپرم و تخمک در یک آزمایشگاه ترکیب می شوند. جنین های حاصل شده برای کیفیت ارزیابی می شوند و یک یا چند تا در رحم از طریق دهانه ى رحم قرار می گیرند.

IVF

روش کاشت بچه از درمان هاى باروری پیشرفته با تکنولوژی جديد است که بیش از ٩٩ درصد از تکنیک های تکنولوژی تولید مثل (ART) را پشتیبانی می کند و امروزه بسيار زياد از آن استفاده مى شود. حدود ١.٥ درصد از نوزادان متولد شده در ایالات متحده با استفاده از ART متولد شده اند.

آیا روش کاشت بچه برای من مناسب است؟

اين روش می تواند به شما در هنگام بارداری کمک کند، اگر شما مشکلات تخمک گذاری یا کیفیت تخمك، لوله های فالوپی مسدود شده یا اندومتریوز دارید؛ اگر شریک زندگی شما مشکلی با تعداد اسپرم یا تحرک داشته باشد؛ یا اگر از تخم های اهدا کننده برای بارداری استفاده می کنید.

همچنین اين روش اگر پزشک شما نمی تواند مشکل را دقیقا مشخص کند ( به عنوان “ناباروری غیرقابل توصیف” نامیده می شود) یا اگر سایر درمان ها ناموفق بوده اند ممکن است گزینه ای موثر باشد.

روش IVF چگونه کار می کند؟

جدول زمانی برای درمان IVF معمولا به این صورت است:

1- تحریک تخمدان

هشت تا ١٤ روز پس از آغاز چرخه قاعدگی، یک گونادوتروپین، نوعی از داروهای باروری است که تخمک های شما را تحریک می کند تا چند تا از تخمك های بالغ را برای باروری آماده کنند (به جای فقط یک عدد)، تزريق مى كنند. همچنین باید هورمون مصنوعی مانند لوپرولید یا استرولیکس را مصرف کنید تا بدن خود را از انتشار تخمك خیلی زود نگه دارید.

2- رشد فولیکول

در طول مصرف این داروها، هر دو تا سه روز از دفتر دکتر یا کلینیک بازدید کنید تا سطح هورمون های خون خود را بررسی کنید و اندازه گیری های اولتراسوند تخمدان انجام شود. این كار اجازه می دهد تا ارائه دهنده ى مراقبت های بهداشتی بر رشد فولیکول ها ،کیسه های پر شده از مایع که باعث مى شوند تخمك بالغ شوند، نظارت داشته باشد.

3- تحريك

هنگامی که فولیکول ها آماده می شوند، یک تزریق می کنند که باعث می شود تخمك ها به طور کامل بالغ شوند و قادر به باروری شوند. حدود ٣٦ ساعت پس از تحريك، تخمك ها آماده بازیابی هستند.

روش ivf

4- جمع آوری تخمك

 پزشکتان به شما داروى بی هوشى می دهد و یک پروب اولتراسوند را از طریق واژن وارد می کند تا به تخمدان ها نگاه کند و فولیکول ها را شناسایی کند. سپس یک سوزن نازک از طریق دیواره واژن وارد می شود تا تخمك ها را از فولیکول ها حذف کند. هشت تا ١٥ تخمك معمولا بازیابی می شوند. ممکن است چند روز پس از زایمان زخم و لکه بينى داشته باشید، اما بیشتر زنان پس از یک یا دو روز احساس راحتی می کنند.

5- باروری

جنین شناسان (دانشمندانی که در تخمك ، اسپرم و جنین تخصص دارند) قبل از ترکیب آنها با اسپرم شریک زندگی تخمك را بررسی می کنند و آنها را یک شبه انکوبه می کنند. بارور شدن معمولا در این زمان اتفاق می افتد، اما تخمك هایی که طبیعی نیستند ممکن است بارور نشوند. (اگر کیفیت اسپرم ضعیف باشد یا اگر کودکی در طول دوره های قبلی IVF ناموفق بود، پزشک ممکن است یک روش به نام Intracytoplasmic sperm injection (ICSI) را توصیه کند. با ICSI، یک اسپرم تک به طور مستقیم به هر تخمك بالغ تزریق می شود.)

6- رشد جنین

سه روز پس از بازیابی تخمك برخی از تخمك هایی که به طور موفقیت آمیز تولید شدند، تبديل به جنین های شش تا ١٠ سلولی می شوند. در روز پنجم، برخی از این جنین ها به صورت بلستوسیستی با حفره های مایع پر شده و بافت هایی شروع به تشكيل مى كنند که جفت و نوزاد جدا نشوند.

7-٣ تا ٥ روز پس از بازیابی تخمك

جنین های اضافی، اگر وجود داشته باشند، ممکن است یخ زده و برای چرخه IVF آینده استفاده شوند.

8- کاشت جنین

بسته به سن و تشخیص خود، پزشک شما با قرار دادن یک لوله ى نازک (یک کاتتر) از طریق دهانه رحم، بین یک تا پنج جنین در رحم قرار می گیرد. شما ممکن است برخی از گرفتگی های ملایم احساس کنید، اما بیهوشی نخواهید داشت.

بارداری با روش ivf

9- پیوند موفقیت آمیز

اگر درمان کار کند، جنین در دیواره ى رحم پيوند می خورد و همچنان رشد می کند. در نظر داشته باشید که اگر بیش از یک جنین منتقل شود شانس بارداری شما بالاتر است، اما احتمال حاملگی چندگانه نیز وجود دارد . حدود ٢٠ درصد از نوزادان متولد شده از IVF دوقلوها، سه گانه یا بیشتر هستند.

شما می توانید دو هفته پس از اینکه جنین در رحم قرار می گیرد، یک آزمایش حاملگی را انجام دهید.

روش IVF چه مدت طول خواهد کشید؟

تکمیل یک دوره ى IVF حدود چهار تا شش هفته طول می کشد. شما باید چند هفته برای بلوغ تخمک خود صبر کنید. سپس شما و شریک زندگیتان را حدود یک و نیم روز در دفتر یا کلینیک دکتر خود حاضر مى شويد تا تخمك هاى شما را بارور کنند. شما باید سه تا پنج روز بعد دوباره برگردید تا جنین وارد رحم شود، اما در همین روز قادر به رفتن به خانه خواهید بود.

میزان موفقیت روش کاشت بچه چه قدر است؟

درمان نازایی با ivf

نتایج روش کاشت بچه به طور چشمگیری متفاوت است، بسته به دلایل هر زن و شوهر برای ناباروری و سنین. زنان جوان معمولا تخمك سالم و میزان موفقیت بیشتری دارند. بر اساس داده های ملی اخیر، درصد چرخه های IVF که در نتیجه تولد زنده (که در آن یک یا چند نوزاد متولد می شوند) در مورد:

40 درصد برای زنان 34 سال و بالاتر
31 درصد برای زنان 35 تا 37 ساله
21 درصد برای زنان 38 تا 40 ساله
11 درصد برای زنان 41 تا 42 ساله
5 درصد برای زنان سن 43 و بالاتر

مزایای IVF چیست؟

قدیمی ترین روش تکنولوژی تولید مثل (ART) است که در سال 1978 ساخته شده است. IVF به اندازه کافی برای پژوهشگران مورد استفاده قرار گرفته است که مطالعات بهداشتی گسترده اى در مورد کودکان انجام شده با استفاده از این روش انجام داده اند. تا کنون، هیچ گونه مشکلات پزشکی به طور مستقیم به این روش مرتبط نبوده است.

هیچ ارتباطی به سرطان ندارد. مطالعات اخیر هیچ ارتباطی بین داروهای باروری و تخمک گذاری پيدا نکرده اند. مطالعات اولیه نشان داد که قرار گرفتن در معرض داروهای باروری ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان و دیگر سرطان های دستگاه تولید مثل زنان شود.

تکنیک های بهبود یافته محققان همچنان به بهبود روش های IVF ادامه می دهند. به عنوان مثال، پیشرفت در انجماد جنین (انجماد) باعث افزايش میزان بارداری IVF شده که برای جنین های یخ زده و تازه نیز مشابه است.

کاشت بچه

1- هزینه و وقت گیر

تخمك های خود را در خارج از بدن خود بارور می کند و نیاز به آزمایش و داروهای پر هزینه دارد. نظارت بر پاسخ شما به داروهای باروری همچنین زمان زیادی را برای انجام آزمایش های خون و اولتراسوند نیاز دارد.

2- شانس چندگانه

از آنجا که ممکن است بیش از یک جنین در رحم قرار گیرد، احتمال داشتن دوقلوها یا بیشتر، حدود 20 درصد است. اگرچه بسیاری از زوجها این را فهمیده اند، جنین های متعدد باعث افزایش خطر سقط جنین و سایر عوارض مانند زایمان زودرس می شوند. این یک تصمیم جدی با پیامدهای عاطفی و روحی بزرگ است. محققان IVF بر روی تکنیک هایی برای جلوگیری از چندین جنین کار می کنند.

3- خطر حاملگی خارج رحمی

زنان باردار دچار افزایش خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی، بدون در نظر گرفتن چگونگی تخمک گذاری مى شوند . و تمام درمان های فن آوری باروری کمک کننده، از جمله IVF، احتمال ابتلا به بارداری خارج رحمی را نیز افزایش می دهند. یک حاملگی خارج رحمی زمانی رخ می دهد که جنین در یک لوله فالوپی یا حفره شکم به جای رحم ایمپلنت شود. با متوترکسات درمان می شود و یا از طریق جراحی حذف جنین برای جلوگیری از عوارض ديگر.

5- خطر سندرم Hyperstimulation تخمدان OHSS

OHSS می تواند زمانى اتفاق بیفتد كه زنان به دارو هاى باروری پاسخ می دهند و تخمك های زیادی تولید می کنند. حدود 10 تا 20 درصد از زنان مبتلا به گنادوتروپین ها یک نوع خفیف OHSS را ایجاد می کنند که یک بیماری با افزایش وزن و یک احساس کاملا پریشان است. بعضی از آنها نیز دارای ضعف تنفس، سرگیجه، درد لگن، تهوع و استفراغ هستند. اگر OHSS داشته باشید، تخمدانها چندین بار اندازه طبیعی خود را افزایش می دهند و مایع تولید می کنند که در حفره شکم تان قرار می گیرد. به طور معمول با نظارت دقیق پزشک و استراحت حل می شود. اما در موارد نادر، تهدید کننده ى زندگی است و ممکن است برای نظارت بیشتر یا درمان بیشتر در بیمارستان بستری شوید.

عوارض احتمالی برای نوزاد. نوزادان متولد شده با تکنولوژی پیشرفته برای ناباروری مانند IVF ممکن است به احتمال زیاد زودرس یا وزن کم هنگام تولد داشته باشند. آنها همچنین ممکن است کمى بیشتر خطر نقص های زایمانى را داشته باشند. .

هزینه IVF چقدر است؟

در ایالات متحده، اگر شما از تخمك خود و اسپرم شریک زندگی خود استفاده کنید، به طور متوسط ​​12،400 دلار برای یک دوره IVF انتظار می رود. مبلغی که پرداخت می کنید بستگی به میزان کالری مورد نیاز شما، جایی که زندگی می کنید، و اینکه آیا دولت شما پوشش بیمه برای درمان های باروری را مجاز می داند دارد. اگر بیمه شما آنها را پوشش ندهد، احتمالا مجبور خواهید بود تمام هزینه های مالی را پرداخت کنید.

ICSI چیست؟

ICSI مخفف intracytoplasmic sperm injection بوده و به معنای تزریق اسپرم به داخل تخمک می باشد. در این روش بارور شدن تخمک فارغ از شکل و حرکت اسپرم انجام می شود. به عبارتی غیر طبیعی بودن شکل و حرکت یک اسپرم در موفقیت این روش کمتر اثر گذار است. برای تمام سنین و با استفاده از انواع مختلف اسپرم، میزان وقوع لقاح پس از ICSI  در حدود 70٪ تا 80٪  بوده و میزان حاملگی بالینی تا 45٪ می باشد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (63 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمدی پنجشنبه ۱ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 272 مشاهده پرسش
  با درود و احترام جناب آقای دکتر جباری، من یکی دو بار از شما در باره بیماری پیرونی که 2 ماه است که گربانگیر من شده پرسش کرده ام. آقای دکتر، مستحضرید که یکی از راههای مقابله باپیشرفت این بیماری، تزریق دو هفته یکبار آمپول وراپامیل به پلاک می باشد. می خواستم ببینم حضرتعالی این تزریق را انجام می دهید یا خیر؟ و اگر بله، آیا نیاز به بیمارستان هست یا اینکه به طور سرپایی در مطب تان انجام می دهید؟ بسیار سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   بله بنده تزریق می کنم که نیاز به بیمارستان نیست و بصورت سرپایی اجام می شود
 • تصویر کاربر م جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  ادرارم ابتدا بدون مشکلی تخلیه می شه اما در نهایت مقداری باقی میمونه که که تیکه تیکه تخلیه میشه و گاها این تیکه تیکه تخلیه شدن به اندازه ادراری هست که در جالت طبیعی از مثانه خارج میشه اما احساس فشاراردر در مثانه به مانند حالت طبیعی احساس نمیشه اما با این وضع ادرار زیادی به این حالت خارج میشه و نمیفهممممممم چرا که باعث میشه مدت زیادی درwcبمونم،اذیتم میکنه آقای دکتر..برای همین رفتم دکتر که گفت بایست ادرارت نهایت در20ثانیه بایست تخلیه شه و کفت برم سونوگرافی که رفتم و جواب آزمایش هیچ مشکلی نداشت حتی دولیوان آبی که قبل آزمایش بهم دادند ورفتمwc سریع و بدون مشکلی تخلیه شد اما خیلی وقتها اینطور نیست...که بعد ترازوسین رو دکتر تجویز کرد که هیچ تاثیری نداشت...مشکل بعدی من همین جمع شدن بیضه یا آلت هستش که اگه هردو شل باشند احساس بهتری دارم حتی بار دفع ادرار...خواهش میکنم راهنماییم کنید از شر این وضعیت راحت شم! دکترعزیز با عرض پوزش میخوام این رو هم ذکر کنم که جمع شدن بیضه و آلت در حدیه که هیچ برجستگی ای از روی شلوار دیده نمیشه درحالی که آلتم 16سانته اما نمیدونم اگه این اندازه طبیعیه چرا برجستگی دوستام و آشناهام از روی شلوار مشخصه!!!آیا آلتم کوچیکه که این مشکلات رو دارم؟!!!شاید اگر قطورتر و بلندتر بود این مشکلات رو نداشتم!!! منو ببخشید که خیلی طولانی و راحت صحبت کردم و حتی درمورد مشکلات دیگرم صحبت کردم اما اگر بتونم از این حالت بیرون بیام قطعا دعاتون میکنم...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   اطلاعات شما برای تشخیص و درمان ناکافی است ولی توصیه می کنم نوار مثانه بگیرید (تست یورودینامیک) و بر ای مشکل دوم هم یک روز در میان نصف قرص تادالافیل 10 میلی گرمی مصرف کنید
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر جباری ممنون از این که پاسخ بنده را دادید فرموده بودید قرص پاروکستین مصرف کنم اما مقدار ان رو نفرموده بودید. ضمن اینکه چند روزی که فلوکستین مصرف می کنم دچار سردرد و کم خوابی هستم آیا با قرض پاروکستین این عوارض وجود دارد؟ اقای دکتر نمیدونم اسپری را درست مصرف کرده ام یا نه ولی هنگام سکس انگاراز درون شروع به انزال می کنم و بیحس بودن الت یا نبودن برایم فرقی ندارد. ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۹ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   پاروکستین 20 میلی روزانه یک عدد حدود 4 بعد از ظهر
   سردرد بعیده ولی کم خوابی بله
 • تصویر کاربر ح پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنونم که به سوالاتمون جواب میدید همسر من حرکت اسپرم 35 بود دکتر واسش کلومیفن و well men تجویز کردن کلومیفن واسه صبح ناشتا البته اکثر اوقات یه چیزی می خورن و well mel ظهرها ایا موثر است برای باردار شدنم من خودم سونو واژینال دادم همه چیم اوکی بود؟ 2. برای زود انزالی سرترابایول نوشتن چندان موثر نیست حدودا واسه سه ماه نوشتن نطر شما چیست تا اخرش ادامه بدن یا باید عوض بشه قرصش؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   1- این داروها می توانند به بارداری طبیعی کمک کنند ولی نتایج آن ها قطعی نیست
   2- سرترالین داروی مناسبی برای زود انزالی است و بهتر است ادامه دهند اگر چه به نظر من استفاده از اسپری لیدوکائین موثرتر و کم ضرر تر است
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 309 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند سال هست که روی پوست کیسه بیضه من ندول های کوچک و سفتی وجود داره که فقط محدود به سطح پوست میشه. و تعدادشون هم زیاد نشده و اندازشون هم تغییری نکرده. چندتاشون محتویاتی داشتند که یکیشون رو با رعایت اصول آسپتیک تخلیه کردم و داخلش ماده کاملا سفید رنگ با قوام پنیری وجود داشت. میخواستم اگه ممکنه در موردش و میزان خطرش راهنماییم کنید. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲( 9 سال پیش)
   سلام
   این ها معمولا کیست اپیدرموئید هستند که خطری ندارند و فقط مشکل زیابیی ظاهری ایجاد می کنند که اونهم معمولا مهم نیست
درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر