درمان ناباروری ivf یا کاشت بچه چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

لقاح آزمایشگاهی (IVF یا کاشت بچه) یک درمان براى ناباروری است که در آن اسپرم و تخمک در یک آزمایشگاه ترکیب می شوند. جنین های حاصل شده برای کیفیت ارزیابی می شوند و یک یا چند تا در رحم از طریق دهانه ى رحم قرار می گیرند.

IVF

روش کاشت بچه از درمان هاى باروری پیشرفته با تکنولوژی جديد است که بیش از ٩٩ درصد از تکنیک های تکنولوژی تولید مثل (ART) را پشتیبانی می کند و امروزه بسيار زياد از آن استفاده مى شود. حدود ١.٥ درصد از نوزادان متولد شده در ایالات متحده با استفاده از ART متولد شده اند.

آیا روش کاشت بچه برای من مناسب است؟

اين روش می تواند به شما در هنگام بارداری کمک کند، اگر شما مشکلات تخمک گذاری یا کیفیت تخمك، لوله های فالوپی مسدود شده یا اندومتریوز دارید؛ اگر شریک زندگی شما مشکلی با تعداد اسپرم یا تحرک داشته باشد؛ یا اگر از تخم های اهدا کننده برای بارداری استفاده می کنید.

همچنین اين روش اگر پزشک شما نمی تواند مشکل را دقیقا مشخص کند ( به عنوان “ناباروری غیرقابل توصیف” نامیده می شود) یا اگر سایر درمان ها ناموفق بوده اند ممکن است گزینه ای موثر باشد.

روش IVF چگونه کار می کند؟

جدول زمانی برای درمان IVF معمولا به این صورت است:

1- تحریک تخمدان

هشت تا ١٤ روز پس از آغاز چرخه قاعدگی، یک گونادوتروپین، نوعی از داروهای باروری است که تخمک های شما را تحریک می کند تا چند تا از تخمك های بالغ را برای باروری آماده کنند (به جای فقط یک عدد)، تزريق مى كنند. همچنین باید هورمون مصنوعی مانند لوپرولید یا استرولیکس را مصرف کنید تا بدن خود را از انتشار تخمك خیلی زود نگه دارید.

2- رشد فولیکول

در طول مصرف این داروها، هر دو تا سه روز از دفتر دکتر یا کلینیک بازدید کنید تا سطح هورمون های خون خود را بررسی کنید و اندازه گیری های اولتراسوند تخمدان انجام شود. این كار اجازه می دهد تا ارائه دهنده ى مراقبت های بهداشتی بر رشد فولیکول ها ،کیسه های پر شده از مایع که باعث مى شوند تخمك بالغ شوند، نظارت داشته باشد.

3- تحريك

هنگامی که فولیکول ها آماده می شوند، یک تزریق می کنند که باعث می شود تخمك ها به طور کامل بالغ شوند و قادر به باروری شوند. حدود ٣٦ ساعت پس از تحريك، تخمك ها آماده بازیابی هستند.

روش ivf

4- جمع آوری تخمك

 پزشکتان به شما داروى بی هوشى می دهد و یک پروب اولتراسوند را از طریق واژن وارد می کند تا به تخمدان ها نگاه کند و فولیکول ها را شناسایی کند. سپس یک سوزن نازک از طریق دیواره واژن وارد می شود تا تخمك ها را از فولیکول ها حذف کند. هشت تا ١٥ تخمك معمولا بازیابی می شوند. ممکن است چند روز پس از زایمان زخم و لکه بينى داشته باشید، اما بیشتر زنان پس از یک یا دو روز احساس راحتی می کنند.

5- باروری

جنین شناسان (دانشمندانی که در تخمك ، اسپرم و جنین تخصص دارند) قبل از ترکیب آنها با اسپرم شریک زندگی تخمك را بررسی می کنند و آنها را یک شبه انکوبه می کنند. بارور شدن معمولا در این زمان اتفاق می افتد، اما تخمك هایی که طبیعی نیستند ممکن است بارور نشوند. (اگر کیفیت اسپرم ضعیف باشد یا اگر کودکی در طول دوره های قبلی IVF ناموفق بود، پزشک ممکن است یک روش به نام Intracytoplasmic sperm injection (ICSI) را توصیه کند. با ICSI، یک اسپرم تک به طور مستقیم به هر تخمك بالغ تزریق می شود.)

6- رشد جنین

سه روز پس از بازیابی تخمك برخی از تخمك هایی که به طور موفقیت آمیز تولید شدند، تبديل به جنین های شش تا ١٠ سلولی می شوند. در روز پنجم، برخی از این جنین ها به صورت بلستوسیستی با حفره های مایع پر شده و بافت هایی شروع به تشكيل مى كنند که جفت و نوزاد جدا نشوند.

7-٣ تا ٥ روز پس از بازیابی تخمك

جنین های اضافی، اگر وجود داشته باشند، ممکن است یخ زده و برای چرخه IVF آینده استفاده شوند.

8- کاشت جنین

بسته به سن و تشخیص خود، پزشک شما با قرار دادن یک لوله ى نازک (یک کاتتر) از طریق دهانه رحم، بین یک تا پنج جنین در رحم قرار می گیرد. شما ممکن است برخی از گرفتگی های ملایم احساس کنید، اما بیهوشی نخواهید داشت.

بارداری با روش ivf

9- پیوند موفقیت آمیز

اگر درمان کار کند، جنین در دیواره ى رحم پيوند می خورد و همچنان رشد می کند. در نظر داشته باشید که اگر بیش از یک جنین منتقل شود شانس بارداری شما بالاتر است، اما احتمال حاملگی چندگانه نیز وجود دارد . حدود ٢٠ درصد از نوزادان متولد شده از IVF دوقلوها، سه گانه یا بیشتر هستند.

شما می توانید دو هفته پس از اینکه جنین در رحم قرار می گیرد، یک آزمایش حاملگی را انجام دهید.

روش IVF چه مدت طول خواهد کشید؟

تکمیل یک دوره ى IVF حدود چهار تا شش هفته طول می کشد. شما باید چند هفته برای بلوغ تخمک خود صبر کنید. سپس شما و شریک زندگیتان را حدود یک و نیم روز در دفتر یا کلینیک دکتر خود حاضر مى شويد تا تخمك هاى شما را بارور کنند. شما باید سه تا پنج روز بعد دوباره برگردید تا جنین وارد رحم شود، اما در همین روز قادر به رفتن به خانه خواهید بود.

میزان موفقیت روش کاشت بچه چه قدر است؟

درمان نازایی با ivf

نتایج روش کاشت بچه به طور چشمگیری متفاوت است، بسته به دلایل هر زن و شوهر برای ناباروری و سنین. زنان جوان معمولا تخمك سالم و میزان موفقیت بیشتری دارند. بر اساس داده های ملی اخیر، درصد چرخه های IVF که در نتیجه تولد زنده (که در آن یک یا چند نوزاد متولد می شوند) در مورد:

40 درصد برای زنان 34 سال و بالاتر
31 درصد برای زنان 35 تا 37 ساله
21 درصد برای زنان 38 تا 40 ساله
11 درصد برای زنان 41 تا 42 ساله
5 درصد برای زنان سن 43 و بالاتر

مزایای IVF چیست؟

قدیمی ترین روش تکنولوژی تولید مثل (ART) است که در سال 1978 ساخته شده است. IVF به اندازه کافی برای پژوهشگران مورد استفاده قرار گرفته است که مطالعات بهداشتی گسترده اى در مورد کودکان انجام شده با استفاده از این روش انجام داده اند. تا کنون، هیچ گونه مشکلات پزشکی به طور مستقیم به این روش مرتبط نبوده است.

هیچ ارتباطی به سرطان ندارد. مطالعات اخیر هیچ ارتباطی بین داروهای باروری و تخمک گذاری پيدا نکرده اند. مطالعات اولیه نشان داد که قرار گرفتن در معرض داروهای باروری ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان و دیگر سرطان های دستگاه تولید مثل زنان شود.

تکنیک های بهبود یافته محققان همچنان به بهبود روش های IVF ادامه می دهند. به عنوان مثال، پیشرفت در انجماد جنین (انجماد) باعث افزايش میزان بارداری IVF شده که برای جنین های یخ زده و تازه نیز مشابه است.

کاشت بچه

1- هزینه و وقت گیر

تخمك های خود را در خارج از بدن خود بارور می کند و نیاز به آزمایش و داروهای پر هزینه دارد. نظارت بر پاسخ شما به داروهای باروری همچنین زمان زیادی را برای انجام آزمایش های خون و اولتراسوند نیاز دارد.

2- شانس چندگانه

از آنجا که ممکن است بیش از یک جنین در رحم قرار گیرد، احتمال داشتن دوقلوها یا بیشتر، حدود 20 درصد است. اگرچه بسیاری از زوجها این را فهمیده اند، جنین های متعدد باعث افزایش خطر سقط جنین و سایر عوارض مانند زایمان زودرس می شوند. این یک تصمیم جدی با پیامدهای عاطفی و روحی بزرگ است. محققان IVF بر روی تکنیک هایی برای جلوگیری از چندین جنین کار می کنند.

3- خطر حاملگی خارج رحمی

زنان باردار دچار افزایش خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی، بدون در نظر گرفتن چگونگی تخمک گذاری مى شوند . و تمام درمان های فن آوری باروری کمک کننده، از جمله IVF، احتمال ابتلا به بارداری خارج رحمی را نیز افزایش می دهند. یک حاملگی خارج رحمی زمانی رخ می دهد که جنین در یک لوله فالوپی یا حفره شکم به جای رحم ایمپلنت شود. با متوترکسات درمان می شود و یا از طریق جراحی حذف جنین برای جلوگیری از عوارض ديگر.

5- خطر سندرم Hyperstimulation تخمدان OHSS

OHSS می تواند زمانى اتفاق بیفتد كه زنان به دارو هاى باروری پاسخ می دهند و تخمك های زیادی تولید می کنند. حدود 10 تا 20 درصد از زنان مبتلا به گنادوتروپین ها یک نوع خفیف OHSS را ایجاد می کنند که یک بیماری با افزایش وزن و یک احساس کاملا پریشان است. بعضی از آنها نیز دارای ضعف تنفس، سرگیجه، درد لگن، تهوع و استفراغ هستند. اگر OHSS داشته باشید، تخمدانها چندین بار اندازه طبیعی خود را افزایش می دهند و مایع تولید می کنند که در حفره شکم تان قرار می گیرد. به طور معمول با نظارت دقیق پزشک و استراحت حل می شود. اما در موارد نادر، تهدید کننده ى زندگی است و ممکن است برای نظارت بیشتر یا درمان بیشتر در بیمارستان بستری شوید.

عوارض احتمالی برای نوزاد. نوزادان متولد شده با تکنولوژی پیشرفته برای ناباروری مانند IVF ممکن است به احتمال زیاد زودرس یا وزن کم هنگام تولد داشته باشند. آنها همچنین ممکن است کمى بیشتر خطر نقص های زایمانى را داشته باشند. .

هزینه IVF چقدر است؟

در ایالات متحده، اگر شما از تخمك خود و اسپرم شریک زندگی خود استفاده کنید، به طور متوسط ​​12،400 دلار برای یک دوره IVF انتظار می رود. مبلغی که پرداخت می کنید بستگی به میزان کالری مورد نیاز شما، جایی که زندگی می کنید، و اینکه آیا دولت شما پوشش بیمه برای درمان های باروری را مجاز می داند دارد. اگر بیمه شما آنها را پوشش ندهد، احتمالا مجبور خواهید بود تمام هزینه های مالی را پرداخت کنید.

ICSI چیست؟

ICSI مخفف intracytoplasmic sperm injection بوده و به معنای تزریق اسپرم به داخل تخمک می باشد. در این روش بارور شدن تخمک فارغ از شکل و حرکت اسپرم انجام می شود. به عبارتی غیر طبیعی بودن شکل و حرکت یک اسپرم در موفقیت این روش کمتر اثر گذار است. برای تمام سنین و با استفاده از انواع مختلف اسپرم، میزان وقوع لقاح پس از ICSI  در حدود 70٪ تا 80٪  بوده و میزان حاملگی بالینی تا 45٪ می باشد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (63 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اهورا یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام من و همسرم دوتا مینور هستیم نمی‌خوایم از هم بچه دار شیم
  میخوایم بدونیم میشه مثلا از من و یه زن دیگه بعد بزارین داخل رحم همسرم بچه دار بشیم بعد فریض شده دارین یا باید خودمون یه زن دیگه پیدا کنیم
  چند درصد ممکنه وهزینش چقدره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   البته باید از مراکز ناباروری بپرسید ولی تا انجایی که اطلاع دارم بعید بشه از نطفه زن دیگری استفاده کرد با اینحال از پژوهشگاه رویان بپرسید

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  باسلام خانمی هستم چهل ساله از،۱۸سالگی بارداری داشتم ولی همگی سقط شدن گفتن ازدواج فامیلی باعث از کار افتادن قلب جنین شما میشود از،شوهر سابقم جدا شدم اون ازدوتج کرد بچه دار شد من ازدواج کردم وباز،هم دچار همان عارضه قبلی یعنی در هفت هفتگی رشد جنین متوقف میشود همه ازمایش ها رو انجام دادم کروموزم .ژنتیک .عکس رنگی رحم اما هیچ مشکلی نداشتم چه دلایلی دیگه ای وجودداره .البته غده آدنومای هیپوفیز دارم وودر بارداری پرولاکتینم از،حد نرمال بالاتره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   سقط علل زیادی داره حالاکه با همسر جدید هم سقط دارید پس علت از شماست اختلال هورمونی پرولاکتین یکی از این علل میتونه باشه . اختلالات آناتومیکی مثل اختلال دهانه رحم نیز از علل دیگر هست که در این موارد متخصص زنان بایستی نظر دهد

 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده سال 89 عمل واریکوسل انجام دادم دو سه ماه پیش سونو دادم دوباره خفیف عود کرده . الان اسپرم هام کم تحرکه دوباره ای یو اف کردیم نشد راه درمانی داره میشه دوباره عمل واریکوسل انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر قطر وریدی بالای 3 میلی باشد

   و

   همسرتان سالم هستند

   و

   DFI اسپرم زیر 15 درصد باشد
   جراحی مجدد توصیه میشه در غیر اینصورت بجز تکرار IVF و استفاده از داروهای تقویتی مثل سلن پلاس و .................راه دیگری نیست

 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  20 ماه پیش عمل واریکوسل گرید 1 راست و گرید 3 چپ انجام دادم. در سونوگرافی اخیر عود خفیف واریکوسل چپ با قطر 2.5 میلی متر و ریفلاکس 0.8 ثانیه در مانوروالسالوا (سمت راست 1.7 میلی متر). در معاینه در حالت ایستاده چیزی دیده نمیشه.
  واریکوسل عود کرده (حتی خفیف)؟ در دراز مدت مشکلی ایجاد میکنه ؟
  ریفلاکس به مرور زمان خوب میشه ؟ فاصله این ریفلاکس با مقادیری که عود حساب میشن (حتی خفیف) چقدره؟
  سونوگرافی 6 ماه قبل: حداکثر قطر در سمت راست 2.1 میلی متر و در سمت چپ 3.1 میلی متر، ریفلاکس 1.1 ثانیه. امکان پذیره؟ به مرور زمان از قطر عروق و ریفلاکس کم میشه یا سونو اشتباهه؟
  ابعاد بیضه ها طبیعیه؟
  عکس ها به پیوست. پیشاپیش ممنون از کمکتون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   معیارهای ارولوژیست ها با رادیولوژیست ها کمی متفاوت هست. به عنوان یک قاعده ی کلی قطر وریدی زیر 3 میلی متر مشکلی در باروری ایجاد نمی کنه و نیازی به جراحی هم ندارد. البته احتمال خطای سونو هم هست و در این موارد ما به معاینه خودمان بیشتر اعتماد داریم و تکیه می کنیم.

 • تصویر کاربر سید دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من اسفندماه به خاطردردخفیف درناحیه دیواره بیضه که به سمت کشاله ران کشیده میشدبه پزشک مراجعه کردم و درجواب سونوگرافی تشخیص واریکوسل دادن که بیضه چپ گرید1تا2وراست گرید1هستش.متاسفانه به دلیل شیوع کرونانتوانستم به بیمارستان مراجعه کنم برای جراحی والبته دیگردردی دراین ناحیه احساس نشدبه جزدو مورد که حالتی مثل دل آشوبه و استرس داشتم.من دیروز داخل حمام چیزی مانندعدس داخل کیسه نگهدارنده بیضه هااحساس کردم برای یک لحظه و البته دیگر حس نشد.خواستم بپرسم امکان داره که یک توده یا علائم سرطان باشه؟من مشکل دیگری هم که دارم این هست که درمواقعی که استرس بهم واردمیشه مثل زمان جروبحث ویا مشاجره کاملا بدنم سست میشه.ممکن هستش به خاطر هورمن های مردانه یا همین بیماری باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   خواستم بپرسم امکان داره که یک توده یا علائم سرطان باشه؟................خیر این علام سرطان نیست ضمن اینکه سونو از این بابت نرمال بوده
   من مشکل دیگری هم که دارم این هست که درمواقعی که استرس بهم وارد میشه مثل زمان جروبحث ویا مشاجره کاملا بدنم سست میشه.ممکن هستش به خاطر هورمن های مردانه یا همین بیماری باشه؟............................خیر ارتباطی نداره

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر