سرطان بیضه شایعترین سرطان مردان جوان

سرطان بیضه یک سرطان نادر است که معمولا مردان آن را به صورت تصادفی می فهمند یا یک پزشک ممکن است آن را در یک معاینه فیزیکی معمول پیدا کند پس بهتر است با علایم سرطان بیضه آشنا باشید.

سرطان بیضه چیست؟

سرطان بیضه هنگامی اتفاق می افتد که سلولهای غیرطبیعی به صورت غیر قابل کنترلی در بیضه رشد می کنند . این به خوبی قابل درمان است، به ویژه هنگامی که در مراحل ابتدایی بیماری یافت شود.
بیضه ها، دو عضو جنسی مردانه هستند که اسپرم را تولید و ذخیره می کنند. آنها در یک کیسه زیر آلت تناسلی به نام اسکروتوم واقع شده اند و همچنین هورمون تستوسترون را نیز تولید می کنند.
علایم سرطان بیضه
سرطان بیضه نادر است، اما شایعترین سرطان در میان مردان جوان است. اکثر سرطانهای بیضه از سلول های اسپرم ساز شروع می شوند. این سلول ها سلول های زاینده نامیده می شوند. دو نوع اصلی از سرطان های سلول های بنیادی بیضه عبارتند از، سمینومس و غیر سمینومس. سمینومس ها رشد و گسترش آهسته ای دارند و به پرتودرمانی پاسخ می دهند. غیر سمینومس ها رشد و گسترش سریع تری نسبت به سمینومس ها دارند. انواع مختلفی از غیر سمینومس ها وجود دارد.

دلایل ایجاد سرطان بیضه چیست؟

سرطان بیضه

متخصصان علت سرطان بیضه را نمی دانند، اما برخی از مشکلات، مانند بیضه ی نزول نکرده یا سندروم کلاین فلتر ممکن است خطر ابتلا به این سرطان را افزایش دهند. اکثر مردان مبتلا به سرطان بیضه فاکتورهای خطر را ندارند.

پزشکان می دانند سرطان زمانی اتفاق می افتد که سلول های سالم در یک بیضه تغییر کنند. سلول های سالم به گونه ای رشد کرده و تقسیم می شوند که عملکرد طبیعی بدن حفظ شود. اما گاهی اوقات بعضی از سلول ها رشد غیرطبیعی پیدا می کنند و باعث رشد خارج از کنترل می شوند، بطوری که سلول های سرطانی تقسیم سلولی را ادامه می دهند حتی اگر بدن نیازی به سلول های جدید نداشته باشد. تجمع سلول ها باعث تشکیل توده در بیضه می شود.

تقریبا همه سرطان های بیضه در سلول های زایا رخ می دهند، سلول هایی که وظیفه تولید اسپرم های نابالغ در بیضه را به عهده دارند.

علائم سرطان بیضه

شایع ترین علائم سرطان بیضه عبارتند از:
 1. یک توده یا تورم در کیسه بیضه که ممکن است دردناک باشد یا نباشد.
 2. احساس سنگینی در کیسه بیضه
 3. درد مبهم یا احساس فشار در قسمت پایینی شکم یا کشاله ران
 4. بوجود آمدن برجستگی بر روی بیضه یا بزرگ شدن یکی از بیضه ها
 5. درد مبهم در ناحیه شکم و کشاله ران
 6. تجمع ناگهانی مایع در داخل کیسه بیضه
 7. درد یا ناراحتی در یکی از بیضه ها یا در کیسه بیضه
 8. بزرگی یا لمس دردناک سینه ها
 9. کمر درد

سرطان بیضه معمولا یکی از بیضه ها (بیضه راست یا بیضه چپ) را درگیر می کند.

سرطان بیضه چگونه تشخیص داده می شود؟

اکثر مردان ابتلا به سرطان بیضه را به صورت تصادفی می فهمند. یا یک پزشک ممکن است آن را در یک معاینه فیزیکی معمول پیدا کند. از آنجا که مشکلات دیگر می توانند علائمی مانند نشانه های سرطان بیضه را ایجاد کنند، پزشک شما ممکن است برای پیدا کردن مشکل دیگری که ممکن است داشته باشید آزمایش هایی از قبیل: آزمایش خون و تصویربرداری از بیضه ها با سونوگرافی یا CT اسکن را درخواست کند.
اگر این آزمایشات علائم سرطان را نشان دهند، باید بیضه را با عمل جراحی بردارند. جراحی تنها راهی است که می توانید با آن از ابتلا به سرطان و نوع آن اطمینان پیدا کنید. این اطلاعات همچنین در برنامه ریزی هر گونه درمان دیگری که ممکن است نیاز داشته باشد کمک می کند.

درمان سرطان بیضه چگونه است؟

برای برخی از مردان، ممکن است تنها درمان مورد نیاز، برداشتن بیضه با عمل جراحی باشد. تعیین نوع و مرحله سرطان شما به پزشک اطلاع می دهد که به درمان بیشتری نیاز دارید یا نه.
درمان پس از عمل ممکن است شامل نظارت، شیمی درمانی یا پرتودرمانی باشد. شیمی درمانی اغلب برای سرطانی استفاده می شود که به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است.

علل درد ناحیه بیضه

عوامل خطر ساز سرطان بیضه

عواملی که ممکن است باعث افزایش خطر سرطان بیضه شوند عبارتند از:

 بیضه نزول نکرده (نهان بیضگی)

در دوران جنینی بیضه ها در داخل شکم تشکیل شده و معمولا قبل از تولد به داخل کیسه بیضه نزول می کنند. در مردانی که بیضه شان هرگز نزول نکرده است نسبت به مردانی که بیضه ها بطور طبیعی نزول یافته باشد خطر بالاتری برای بروز سرطان در بیضه نزول نکرده دارند. حتی اگر بعد از تولد بیضه ها با جراحی پائین آورده شوند این خطر بالا می ماند. با اینحال، خیلی از مردانی که به سرطان بیضه مبتلا می شوند، سابقه ای از نهان بیضگی نمی دهند.

رشد غیر طبیعی بیضه

حالاتی که باعث می شود تا بیضه ها رشد غیر طبیعی داشته باشند، مثل سندروم کلاین فلتر، ممکن است خطر سرطان بیضه افزایش یابد.

 سابقه خانوادگی

اگر یکی از اعضای خانواده به سرطان بیضه مبتلا باشد، خطر سرطان بیضه در دیگر مردان خانواده افزایش می یابد.

 سن

سرطان بیضه نوجوانان و مردان جوان را مبتلا می سازد، بویژه بین سنین 15 تا 35 سال. ولیکن ممکن است در هر سنی رخ دهد.

نژاد

سرطان بیضه در مردان سفیدپوست شایع تر از مردان سیاه پوست است.

آمادگی برای معاینه تومور بیضه توسط پزشک

اگر توده ای یا برجستگی در بیضه لمس کردید حتما به پزشک خود مراجعه کنید. اگر پزشک تان شک کرد که احتمالا سرطان بیضه دارید، ممکن است شما را به متخصص و جراح کلیه و مجاری ادراری-تناسلی (ارولوژیست) ارجاع دهد.

از آنجایی که زمان ملاقات با پزشک کوتاه است، و بخاطر اینکه اغلب خیلی از موضوعات بایستی مطرح شود، لذا ایده ی خوبی است که آمادگی لازم را کسب کنید. لذا سعی کنید تا:

☑️ از شروط و محدودیت های قبل از ویزیت توسط پزشک آگاهی یابید. در زمان گرفتن وقت ملاقات با پزشک، اگر نیاز به انجام کاری قبل از ملاقات می باشد سوال کنید.

☑️ هر علامتی را که تجربه کرده اید بنویسید، شامل هر علامتی که حتی به نظر می رسد به موضوع ملاقات تان با پزشک ارتباطی ندارد.

☑️ اطلاعات شخصی خود را بنویسید، شامل هرگونه استرس یا تغییر جدیدی در زندگی تان.

☑️ فهرستی از داروهایی که مصرف می کنید را تهیه کنید، شامل ویتامین ها و مکمل های غذایی.

☑️ یکی از اعضای خانواده یا دوستان را همراه خود ببرید. گاهی بیان همه مشکلات در ملاقات با پزشک مشکل می باشد. همراه شما می تواند بعضی از مطالبی را که فراموش کرده اید به یادتان بیاورد.

سؤالات درباره بقای سرطان بیضه

زمان ملاقات شما با پزشک محدود است، بطوری که تهیه لیستی از سوالات می تواند باعث شود تا بیشترین بهره را از زمان ببرید. سوالات خود را به ترتیب اولویت از مهم ترین به سمت کم اهمیت ترین لیست کنید. برای سرطان بیضه، بعضی از سوالاتی که بایستی پرسیده شود عبارتند از:

 • آیا من سرطان بیضه دارم؟
 • سرطان بیضه من از چه نوع می باشد؟
 • آیا شما می توانید در مورد گزارش پاتولوژی به من توضیح دهید؟
 • سرطان بیضه ی من در چه مرحله ای است؟
 • آیا به بررسی های تکمیلی نیازی دارم؟
 • چه روش های درمانی برای من وجود دارد؟
 • شانس های درمانی من برای شفای کامل سرطان بیضه من چیست؟
 • عوارض و خطرات هر روش درمانی چیست؟
 • بهترین روش درمانی برای من چیست؟
 • اگر بیمار یکی از دوستان یا اعضای خانواده ات بود چه توصیه ای به او می کردید؟
 • اگر بخواهم از نظر پزشک دیگری هم مطلع شوم، آیا شما می توانید یک متخصص دیگر به من معرفی کنید؟
 • من در مورد توان باروری در آینده نگران هستم. قبل از شروع درمان چه کاری برای احتمال ناباروری خود می توانم انجام دهم؟

علاوه بر سوالاتی که برای پرسش از دکتر تهیه کرده اید، از پرسیدن هر سوالی که در حین ملاقات به ذهن تان می اید پرهیز نکنید.

آیا سرطان بیضه باعث ناباروری می شود؟

در اغلب موارد، برداشتن یک بیضه باعث ایجاد مشکلات جنسی در دراز مدت یا نازایی در شما نمی شود. اما اگر قبل از درمان ، این مشکلات را داشتید، ممکن است جراحی آنها را بدتر کند. درمان های دیگر برای سرطان ممکن است سبب ناباروری شما شود. ممکن است بخواهید درباره ذخیره ی اسپرم در یک بانک اسپرم فکر کنید، اگر سوال یا نگرانی درباره ی مسائل جنسی یا باروری دارید با پزشک خود صحبت کنید.
بعضی از مردان بیضه ی مصنوعی یا پروتز را انتخاب می کنند. یک جراح، بیضه مصنوعی را در اسکروتوم قرار می دهد تا ظاهر طبیعی دستگاه تناسلی را حفظ کند.
آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.3/5 - (29 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

 •  

 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر على جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  مردى ٣٤ ساله هستم مدتى است دردى در كشاله ران راست و پشت ران دارم و در ضمن من بيضه نزول نكرده دارم كه تا اين سن عمل جراحى را انجام ندادم و الان خيلى استرس شديد دارم كه نكنه دچار سرطان بيضه شده ام گهگاهى دردى خفيف مانند تيركشيدن در ناحيه شكم هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   خوب اگر نگران هستید پس چرا در اینترنت دنبال رفع نگرانی هستید توصیه می کنم به ارولوژِیست مراجعه داشته باشید یا لااقل با سونوگرافی و دیگر عکسبرداری لازم را انجام دهید ببینید مشکلی جدی است یا خیر

 • تصویر کاربر سینا سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما بنده 20 سالمه موقعی که ادرار را تخلیه میکنم در ابتدا فشار ان زیاد است (بدون هیچ ناراحتی )ولی در پایان چند قطره باقی مانده مثل قبل نیست که با فشار خارج شود واحساس ماندن ادرار در طول الت را دارم و دمای سر الت تغییر می کند(سرد میشود) ولی بعد از یک ربع بهتر میشود از روی نااگاهی به مدت 2 سال خودارضایی انجام میدادم مدت 2ماهی میشود برای همیشه ترک کردم ایا بجز استبرا درمانی دیگر دارد حدود 2ماه است که این مشکل را دارم ودر کمرم احساس درد می کنم بطوری که با خم شدن وراه رفتن طولانی ان را احساس می کنم. ایا می توان مشکل از پروستات باشد؟. با تشکر فراوان از پاسخ شما.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   به نظر من از پروستات نیست و احتمالا بخشی بخاطر استرس هست و مدیریت استرس را پیشنهاد می کنم

 • تصویر کاربر ش دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب.
  بعد از عید 99 ، به طور اتفاقی متوجه زائده ای روی آلتم شدم. اولش خیلی ریز بود فگر کردم یا جوش باشه یا قارچ که پماد کالاندولا استفاده کردم کوچکتر شد ولی از بین نرفت، به پیشنهاد یکی از آشنایان از پماد و قطره کلوتریمازول استفاده کردم ولی بزرگتر شد.
  نگران شدم. آیا احتمالش هست HPV باشه؟؟؟
  اگر HPV یا نباشه، راه درمانش چیه؟
  عکس ها رو پیوست کردم.

  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   بله زگیل هست. اسید سالیسیلیک 16 درصد بزنید با گوش پاک کن روزی 2 بار دورش هم وازلین بزنید و بعد از یکساعت اسید را بشورید

  2. تصویر کاربر ش دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)
   متشکرم از پاسخگوییتون جناب دکتر.
   فقط یه سوال دیگه اینکه آیا این زگیل از نوع خطرناک هست یا نه؟ با این روش درمانی که فرمودین، به کل درمان میشه یا در بدن باقی میمونه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   غالبا کم خطر هستند این هم به نظرم کم خطره

   برای حذف ویروس بایستی سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام من هنگام خودارضایی هنگامی که دستم در قسمت انتهایی آلتم درست چسبیده به بیضه فشاری وارد کردم وصدایی خوردبا عکس مشخص نمیشه اما هنگام معاینه وبا لمس مشخص میشودکه مقداری به سمته پایینه آیا نیاز به عمله یامشکلی در آینده ایجاد میکنه چون انگار مقداری قسمت انتهایی آلتم شل هست چون نگرانم و احساس میکنم در آینده در حین رابطه چون شل هست قسمت انتهایی آلتم از قسمته انتها شکسته شود با عمل دوباره سر جاش متصل میشه و هزینه عملش چقدره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   قطعا نشکسته و مشکل جدی ایجاد نکرده است. شکستگی آلت با ورم و کبودی خیلی شدید همراه هست.

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام من مدت ۱۰ روز است که درد خفیف بیضه سمت راست دارم که گاها قطع میشه ،اما دوباره بر میگرده،به روی مثانه و پایین شکم نیز میزنه ،لطفا منو راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   درد بیضه علل متعددی داره مثل التهاب بیضه یا واریکوسل  هیدروسل اسپرماتوسل فتق التهاب پروستات یا طناب بیضه اسپاسم عضلات ، درد کمر که به بیضه بزنه

   لذا اگر ازار دهنده هست نیاز به معاینه وسونوگرافی است

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر