علل بیضه های کوچک در مردان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

مسائل کمی مربوط به حساسیت بیضه های کوچک در مردان وجود دارد. مرد ها به میزان زیادی غرور خود را مدیون آن هستند. هنگامی که یک مرد با مشکل بیضه های کوچک مواجه می شود، ممکن است مطمئن نباشد یا شک داشته باشد که این به چه معنی است. در ادامه مطلب، علت کوچک شدن بیضه را توضیح خواهیم داد.

بیماری بیضه

خطر بیضه های کوچک

یکی از خطرات داشتن بیضه های کوچک این است که می تواند به ناباروری منجر شود. چون به اندازه ی کافی تستوسترون، هورمونی که به تولید اسپرم کمک می کند، را تولید نمی کند. به همین دلیل است که مردان با بیضه های کوچک، تعداد اسپرم های کمی دارند.
 
اسپرم
 
یک مطالعه ى بالینی در سال 2014 نشان داد که رابطه ای بین تعداد اسپرم در مردان و کیفیت مایع منی وجود دارد. با سونوگرافی بیضه ،اندازه ی بیضه ی 500 مرد، اندازه گیری شد. سپس نمونه اسپرم گرفته شد. نتایج نشان داد که در بیضه های کوچک تر، تعداد، حرکت و حجم اسپرم ها پایین تر است که بر باروری تاثیر می گذارد. داشتن بیضه های کوچک می تواند نشانه ای از عدم تعادل در هورمون ها باشد که تاثیر منفی بر سلامتی خواهد گذاشت. شما شروع به توجه کردن به دیگر تاثیرات آن بر روی بدن خود، مثل کمبود انرژی، مشکلات تولید مثل، افزایش وزن، از دست دادن توده عضلانی، میل جنسی کم و… خواهید کرد.
عدم تعادل هورمون ها
عدم وجود تستوسترون ناشی از بیضه های کوچک باعث می شود بدن شما نتواند میزان استروژنی که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود را کنترل کند. این بدین معنی است که بدن شما می تواند ویژگی های زنانه را توسعه دهد. پس علائم مختلفی از جمله رشد چربی (به ویژه در ناحیه پستان)، ناباروری، مسائل نعوظ و پروستات، خطر سکته مغزی، و خطر سایر بیماری ها را ایجاد می کند.

علل بیضه های کوچک

علل مختلفی برای بیضه های کوچک وجود دارد که عبارتند از:

1-آسیب به بیضه ها

دستگاه تناسلی

هنگامی که به بیضه ها آسیب برسد، مانند ضربه یا تحت فشار شدید قرار گرفتن، که گاهی اوقات مشکلی به وجود نمی آید ولی گاهی باعث ایجاد کبودی یا آسیب دیگری مثل پیچ خوردگی بیضه می شود که نتیجه ی آن کوچک شدن بیضه ها است. پیچ خوردگی بیضه ها باعث آسیب به طناب اسپرماتیک می شود. این آسیب نادر است و معمولا در کودکان و پسران نوجوان اتفاق می افتد اما می تواند در هر سنی در طول خواب یا آسیب جسمی نیز اتفاق بیفتد.

2-استروئیدها و داروها

بعضی از داروها می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند زیرا میزان تستوسترون را در بدن محدود می کنند. تستوسترون یکی از مهمترین علل بیضه های کوچک است. بسیاری از مردان بالغ و پسران نوجوان از استروئیدهای آنابولیک مصنوعی که بدن به طور طبیعی آن را تولید می کند، استفاده می کنند.
 
دارو
 
استروئیدهای آنابولیک مصنوعی برای عضله سازی بسیار سریع نیز استفاده می شوند و همچنین می توانند برای کمک به بهبود عملکرد ورزشکاران استفاده شوند. چون بدن مقدار کافی از این هورمون را نمی سازد از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، اما معمولا علت اصلی، عدم تولید تستوسترون، سن یا اشکال در سیستم های دیگر بدن است. یکی دیگر از داروهایی که بیضه ها را کوچک می کنند، کورتیکواستروئیدها هستند که برای درمان برخی از بیماری ها مانند آسم، اگزما، آرتریت روماتوئید به کار می روند. یک نمونه از این دارو، پردنیزون است.

3-بیماری های مختلف

انواع بیماری ها و اختلالات می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند. در اینجا یک لیست کوتاه از آنها آورده شده است:
1) HIV (ایدز)
2) دیابت
3) چاقی
4) بیماری کلیوی
5) بیماری کبد
6) مردان مبتلا به اختلالات خواب

 
HIV
 
محققان دانشگاه جنوبی دانمارک عادات و اختلالات خواب 1000 مرد را مورد بررسی قرار دادند. افراد مبتلا به بی خوابی، کم خوابی یا خواب بی کیفیت، بیضه های کوچکتری داشتند. این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که مردانی که در خواب شب وارد مرحله ی REM (خواب عمیق) نمی شوند، تستوسترون پایین تری دارند. برای تایید این موضوع باید مطالعات بیشتری انجام شود. نتایج مطالعات بالینی نشان می دهد که مردانی که بیشتر می خوابند تستوسترون بیشتری تولید می کنند.

ایا کوچکی بیضه درمان دارد؟

 

1- برای مسائل مربوط به دارو

دارو

با پزشک خود در مورد هر گونه عوارض جانبی دارو صحبت کنید. اغلب گزینه های گوناگون برای برطرف کردن عوارض جانبی وجود دارند.

2-برای آسیب به بیضه ها

بسیاری از آثار آسیب به بیضه ها پس از چند لحظه از بین می روند، اما بهتر است به یک دکتر ارولوژی مراجعه کنید. در برخی از صدمات مانند پیچ خوردگی بیضه، اگر فوری به پزشک مراجعه نکنید ممکن است بیضه هایتان را از دست بدهید. اگر چند روز پس از آسیب به بیضه، مشکلی در بیضه های خود داشتید، به دنبال اقدامات پزشکی بروید. ممکن است بیضه هایتان بیشتر از چیزی که شما فکر می کنید آسیب دیده باشند و باید آن را پیگیری کنید. درمان ممکن است نیاز به دارو، استراحت مطلق، و یا هر نوع درمان دیگری داشته باشد.

3-برای علائم بیماری

مراجعه به پزشک

اگر اندازه ی بيضه ی شما به دلیل علامت بيماري ايجاد شود، تنها راه اطمینان بخش اين است که توسط يک پزشک متخصص بررسی شود. او دوره ای از درمان را برای شما مشخص می کند. اغلب در یک دوره از درمان، تستوسترون تزریقی یا خوراکی تجویز می شود.

4-برای تستوسترون یا مسائل هورمونی

کسانی که مشکلات اندازه ی بیضه ی آنها ناشی از تستوسترون یا عدم تعادل هورمون ها است، باید به دنبال کمک پزشکی باشند. ممکن است نیاز به تغییر شیوه ى زندگی برای به دست آوردن تعادل مناسب بین مواد شیمیایی در بدن باشد. پزشک شما ممکن است مصرف تستوسترون را توصیه کند، اما این فقط باعث کوچکتر شدن بیضه ها خواهد شد.
 
testosterone
 
بعضی از گزینه ها برای مردانی که به دلیل هیپوگنادیسم (کاهش تولید تستوسترون و اسپرم) از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، HCG، کلومید و تاموکسیفن هستند. این گزینه ها تولید تستوسترون طبیعی را در بدن متوقف نمی سازد و به این ترتیب باعث برگشت یا حفظ اندازه ی بیضه ها می شوند.
مهم است که هنگامی که متوجه یک مسئله مانند بیضه های کوچک می شوید، پیشگیرانه عمل کنید. این نوع مسئله ممکن است یک مشکل پیشرفت کننده نباشد اما می تواند به سرعت به یک مشکل جدی پزشکی تبدیل شود. اگر دچار مشکلی هستید، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
 

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.6/5 - (177 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر MEDI یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام.
  آقای دکتر اگر لطف کنید بگید علاج کوچک بودن بیضه چه چیزی است ممنون میشم.آیا با قرص برطرف میشود.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر پوسچیان یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر با توجه به آزامایشی که دادم یکی از بیضه هایم از کار افتاده من تحریک کامل نمیشم یا زود انزالی دارم از قرص استفاده میکنم که ان هم سردرد میشم خواهشمندم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر addas سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر، بنده 44 ساله هستم 24 ساله ازدواج کردم و بچه دار نشدم، در سال 72 بیضه چپ مو تخلیه کردند و بیضه سمت راست هم بیش از حد کوچک هست، التمم تقریبا کوچک هست، الانم بدجوری به ناتوانی جنسی گرفتار شده ام، بعضی وقتا هم که بزور نزدیکی می کنم اصلا ارضا شدنمو متوجه نمی شم فقط احساس درد دارم، اوضاع مالی هم بدجوری خراب به دکتر نمی تونم مراجعه کنم، آزمایش هورمونی و خون هم دادم که کاملاً صفر هستش، لطفاً بفرمائید چکار باید بکنم از خانمم خجالت می کشم، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   میتوانید آمپول تستوتسترون 250 میلی هر 3 هفته بزنید و قرص سیلدنافیل 50 میلی یکسالعت قبل از نزدیکی استفاده کنید

 • تصویر کاربر حامد سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده امروز مشاهده کردم وسط دوبیضه عم سیاه شد یه چیزی مثله خون مردگی دلیلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیصی را مطرح کنم.

 • تصویر کاربر پژمان سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام . من حدود 12 سالگی قدم کوتاه بود مشکل رشد داشتم بعد دکتر فهمید که بیضه هام اصلا رشد ندارن .در اوایل ماهیانه 2 بار تستسترون 250 تزریق میکردم تا 3.4 سال بعد هیچ فرقی نکرد بیضه هام .رشد قدم و ریش و سبیل درست شد ولی بیضه هام اصلا رشد نداشته از 17 18 سالگی دکتر امپول رو ماهی یه بار کرد .من دیگه پیشت دکتر نرفتم و الان 10 سال میشه که ماهیانه یه تستسترون 250 تزریق میکنم. الان نمیدونم چکار کنم .لطف کنید منو راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   چون اطلاعات اولیه ات رو ندارم نمیتونم نظری بدهم. ولی به نظرم احتمالا در 12 سالگی تزریق تستوسترون درست نبوده است. میشه مدتی HCG تزریق کرد تا ببینید تفاوتی خواهد کرد یا خیر

  2. تصویر کاربر پژمان دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   بسیار سپاس گذارم از پاسخ شما .من که نزدیک 10 ساله این امپول رو مصرف میکنم مشکلی نداره ؟ چوندکتر میگفت چون هیچ هرمونی از خودت ترشح نمیکنی نیازه برای بدنت
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
  4. تصویر کاربر پژمان سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   خیلی از شما سپاس گذارم به خاطر مسولیت پذیری شما و وقتی که برای بنده گذاشتید . ممنون
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   موفق باشید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر