علل بیضه های کوچک در مردان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

مسائل کمی مربوط به حساسیت بیضه های کوچک در مردان وجود دارد. مرد ها به میزان زیادی غرور خود را مدیون آن هستند. هنگامی که یک مرد با مشکل بیضه های کوچک مواجه می شود، ممکن است مطمئن نباشد یا شک داشته باشد که این به چه معنی است. در ادامه مطلب، علت کوچک شدن بیضه را توضیح خواهیم داد.

بیماری بیضه

خطر بیضه های کوچک

یکی از خطرات داشتن بیضه های کوچک این است که می تواند به ناباروری منجر شود. چون به اندازه ی کافی تستوسترون، هورمونی که به تولید اسپرم کمک می کند، را تولید نمی کند. به همین دلیل است که مردان با بیضه های کوچک، تعداد اسپرم های کمی دارند.
 
اسپرم
 
یک مطالعه ى بالینی در سال 2014 نشان داد که رابطه ای بین تعداد اسپرم در مردان و کیفیت مایع منی وجود دارد. با سونوگرافی بیضه ،اندازه ی بیضه ی 500 مرد، اندازه گیری شد. سپس نمونه اسپرم گرفته شد. نتایج نشان داد که در بیضه های کوچک تر، تعداد، حرکت و حجم اسپرم ها پایین تر است که بر باروری تاثیر می گذارد. داشتن بیضه های کوچک می تواند نشانه ای از عدم تعادل در هورمون ها باشد که تاثیر منفی بر سلامتی خواهد گذاشت. شما شروع به توجه کردن به دیگر تاثیرات آن بر روی بدن خود، مثل کمبود انرژی، مشکلات تولید مثل، افزایش وزن، از دست دادن توده عضلانی، میل جنسی کم و… خواهید کرد.
عدم تعادل هورمون ها
عدم وجود تستوسترون ناشی از بیضه های کوچک باعث می شود بدن شما نتواند میزان استروژنی که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود را کنترل کند. این بدین معنی است که بدن شما می تواند ویژگی های زنانه را توسعه دهد. پس علائم مختلفی از جمله رشد چربی (به ویژه در ناحیه پستان)، ناباروری، مسائل نعوظ و پروستات، خطر سکته مغزی، و خطر سایر بیماری ها را ایجاد می کند.

علل بیضه های کوچک

علل مختلفی برای بیضه های کوچک وجود دارد که عبارتند از:

1-آسیب به بیضه ها

دستگاه تناسلی

هنگامی که به بیضه ها آسیب برسد، مانند ضربه یا تحت فشار شدید قرار گرفتن، که گاهی اوقات مشکلی به وجود نمی آید ولی گاهی باعث ایجاد کبودی یا آسیب دیگری مثل پیچ خوردگی بیضه می شود که نتیجه ی آن کوچک شدن بیضه ها است. پیچ خوردگی بیضه ها باعث آسیب به طناب اسپرماتیک می شود. این آسیب نادر است و معمولا در کودکان و پسران نوجوان اتفاق می افتد اما می تواند در هر سنی در طول خواب یا آسیب جسمی نیز اتفاق بیفتد.

2-استروئیدها و داروها

بعضی از داروها می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند زیرا میزان تستوسترون را در بدن محدود می کنند. تستوسترون یکی از مهمترین علل بیضه های کوچک است. بسیاری از مردان بالغ و پسران نوجوان از استروئیدهای آنابولیک مصنوعی که بدن به طور طبیعی آن را تولید می کند، استفاده می کنند.
 
دارو
 
استروئیدهای آنابولیک مصنوعی برای عضله سازی بسیار سریع نیز استفاده می شوند و همچنین می توانند برای کمک به بهبود عملکرد ورزشکاران استفاده شوند. چون بدن مقدار کافی از این هورمون را نمی سازد از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، اما معمولا علت اصلی، عدم تولید تستوسترون، سن یا اشکال در سیستم های دیگر بدن است. یکی دیگر از داروهایی که بیضه ها را کوچک می کنند، کورتیکواستروئیدها هستند که برای درمان برخی از بیماری ها مانند آسم، اگزما، آرتریت روماتوئید به کار می روند. یک نمونه از این دارو، پردنیزون است.

3-بیماری های مختلف

انواع بیماری ها و اختلالات می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند. در اینجا یک لیست کوتاه از آنها آورده شده است:
1) HIV (ایدز)
2) دیابت
3) چاقی
4) بیماری کلیوی
5) بیماری کبد
6) مردان مبتلا به اختلالات خواب

 
HIV
 
محققان دانشگاه جنوبی دانمارک عادات و اختلالات خواب 1000 مرد را مورد بررسی قرار دادند. افراد مبتلا به بی خوابی، کم خوابی یا خواب بی کیفیت، بیضه های کوچکتری داشتند. این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که مردانی که در خواب شب وارد مرحله ی REM (خواب عمیق) نمی شوند، تستوسترون پایین تری دارند. برای تایید این موضوع باید مطالعات بیشتری انجام شود. نتایج مطالعات بالینی نشان می دهد که مردانی که بیشتر می خوابند تستوسترون بیشتری تولید می کنند.

ایا کوچکی بیضه درمان دارد؟

 

1- برای مسائل مربوط به دارو

دارو

با پزشک خود در مورد هر گونه عوارض جانبی دارو صحبت کنید. اغلب گزینه های گوناگون برای برطرف کردن عوارض جانبی وجود دارند.

2-برای آسیب به بیضه ها

بسیاری از آثار آسیب به بیضه ها پس از چند لحظه از بین می روند، اما بهتر است به یک دکتر ارولوژی مراجعه کنید. در برخی از صدمات مانند پیچ خوردگی بیضه، اگر فوری به پزشک مراجعه نکنید ممکن است بیضه هایتان را از دست بدهید. اگر چند روز پس از آسیب به بیضه، مشکلی در بیضه های خود داشتید، به دنبال اقدامات پزشکی بروید. ممکن است بیضه هایتان بیشتر از چیزی که شما فکر می کنید آسیب دیده باشند و باید آن را پیگیری کنید. درمان ممکن است نیاز به دارو، استراحت مطلق، و یا هر نوع درمان دیگری داشته باشد.

3-برای علائم بیماری

مراجعه به پزشک

اگر اندازه ی بيضه ی شما به دلیل علامت بيماري ايجاد شود، تنها راه اطمینان بخش اين است که توسط يک پزشک متخصص بررسی شود. او دوره ای از درمان را برای شما مشخص می کند. اغلب در یک دوره از درمان، تستوسترون تزریقی یا خوراکی تجویز می شود.

4-برای تستوسترون یا مسائل هورمونی

کسانی که مشکلات اندازه ی بیضه ی آنها ناشی از تستوسترون یا عدم تعادل هورمون ها است، باید به دنبال کمک پزشکی باشند. ممکن است نیاز به تغییر شیوه ى زندگی برای به دست آوردن تعادل مناسب بین مواد شیمیایی در بدن باشد. پزشک شما ممکن است مصرف تستوسترون را توصیه کند، اما این فقط باعث کوچکتر شدن بیضه ها خواهد شد.
 
testosterone
 
بعضی از گزینه ها برای مردانی که به دلیل هیپوگنادیسم (کاهش تولید تستوسترون و اسپرم) از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، HCG، کلومید و تاموکسیفن هستند. این گزینه ها تولید تستوسترون طبیعی را در بدن متوقف نمی سازد و به این ترتیب باعث برگشت یا حفظ اندازه ی بیضه ها می شوند.
مهم است که هنگامی که متوجه یک مسئله مانند بیضه های کوچک می شوید، پیشگیرانه عمل کنید. این نوع مسئله ممکن است یک مشکل پیشرفت کننده نباشد اما می تواند به سرعت به یک مشکل جدی پزشکی تبدیل شود. اگر دچار مشکلی هستید، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
 

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (172 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بابک شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 29سالمه وحدود 1ساله که به تجویز دکتر آمپول تسسترون استفاده میکنم برای کوچکی آلت ورشد مو در صورت وبدن وقتی آمپول رو قطع میکنم باز به وضعیت قبلی برمیگردم خواستم بدونم من تا کی باید از امپول استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش)

   سلام
   آزمایش تستوسترون و LH و FSH قبل از شروع درمان با تستوسترون را ارسال کنید.

 • تصویر کاربر ابو سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 35سالم هست 12سال هست ازدواج کردم بچه دار نمیشیم بیضه‌ها م کوچک هستن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)

   سلام
   نتیجه آزمایش اسپرم و سونوگرافی را برای من ارسال کنید

 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام. ۲۷ سالمه بیضهام خیلی کوچک شدن. خواب کافی ندارم بیکار هستم ازبیکاری و مجردی تو گوشی نگاه فیلمهای پورن و ارضا میشم هرکاریم کردمتو این چندسال نتونستم جلوگیری کنم از کردارم چون ارادم ضعیفه خواستم راهکاری دارویی بهم پیشنهاد کنید انجام بدم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 2 سال پیش)

   سلام کیفیت عکس برای تشخیص و قضاوت مناسب نیست. لطفا در همین بخش عکس مجدد با وضوح بهتر ارسال کنید.

 • تصویر کاربر مهناز پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب آقای دکتر ،پسرم 13 ساله میباشد در سن 3 سالگی متوجه شدم بیضه ی راست کوچکتر از سمت چپ میباشد،نزدمتخصص در بیمارستان مفید بردم بعد از معاینه از بیضه ها گفتن مشکلی ندارد حتی در دوران بزرگسالی هم مشکلی برای بچه دار شدن ندارند،هیچ درمانی هم انجام نگرفت چون گفتن مشکلی نیست،ولی به خاطر موضوع کوچک بودن بیضه فرزندم چون در سن بلوغ میباشدناراحت است، میخواستم بدانم الان باید درمان شوند،نزد متخصص دوباره مراجعه کنم ،آیا بعد از ازدواج برایشان مشکلی ایجاد میشود،این سوالات ذهن مرا درگیر کرده است،ممنون میشوم اگه به سوالاتم جواب بدهید.با تشکر فراوان 🌹🌹🌹
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   با یک بیضه سالم هم‌میشه بچه دار شد ضمن اینکه اگر واقعاً یکی از بیضه ها کوچک باشد کاری برای رشد آن نمیشه انجام داد

 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 29 سالمه و مجرد وقبلا زیاد خودارضایی میکردم چندتا سوال داشتم . 1- مشکل عدم نعوظ دارم یعنی با تحریک به خودارضایی دیر به نعوظ میرسم حدودا دو هفته ای میشه و موقه ای که به نعوظ میرسم زود ارضا میشم خواستم ببینم این عدم نعوظه یا زودانزالیه ؟ دلیلش چی میتونه باشه ؟
  2- من قبلا تمرینات کششی برای آلتم انجام میدادم الان متاسفانه رگ آلتم خیلی سفت شده یعنی با اینکه التم شول هستش رگه پیداست و یکم درد میکنه آیا درمانی داره ؟
  3- بیضه چپم یذره کوچیکتره و مثل بیضه راستم سفت نیستش و احساس میکنم بیضه چپم رگاش بیشترن ممکنه واریکوسل باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   اختلال نعوظ هست

   درمانی نداره معمولا با گذشت زمان بهتر میشه

   بله ممکنه واریکوسل باشه

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر