علل بیضه های کوچک در مردان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

مسائل کمی مربوط به حساسیت بیضه های کوچک در مردان وجود دارد. مرد ها به میزان زیادی غرور خود را مدیون آن هستند. هنگامی که یک مرد با مشکل بیضه های کوچک مواجه می شود، ممکن است مطمئن نباشد یا شک داشته باشد که این به چه معنی است. در ادامه مطلب، علت کوچک شدن بیضه را توضیح خواهیم داد.

بیماری بیضه

خطر بیضه های کوچک

یکی از خطرات داشتن بیضه های کوچک این است که می تواند به ناباروری منجر شود. چون به اندازه ی کافی تستوسترون، هورمونی که به تولید اسپرم کمک می کند، را تولید نمی کند. به همین دلیل است که مردان با بیضه های کوچک، تعداد اسپرم های کمی دارند.
 
اسپرم
 
یک مطالعه ى بالینی در سال 2014 نشان داد که رابطه ای بین تعداد اسپرم در مردان و کیفیت مایع منی وجود دارد. با سونوگرافی بیضه ،اندازه ی بیضه ی 500 مرد، اندازه گیری شد. سپس نمونه اسپرم گرفته شد. نتایج نشان داد که در بیضه های کوچک تر، تعداد، حرکت و حجم اسپرم ها پایین تر است که بر باروری تاثیر می گذارد. داشتن بیضه های کوچک می تواند نشانه ای از عدم تعادل در هورمون ها باشد که تاثیر منفی بر سلامتی خواهد گذاشت. شما شروع به توجه کردن به دیگر تاثیرات آن بر روی بدن خود، مثل کمبود انرژی، مشکلات تولید مثل، افزایش وزن، از دست دادن توده عضلانی، میل جنسی کم و… خواهید کرد.
عدم تعادل هورمون ها
عدم وجود تستوسترون ناشی از بیضه های کوچک باعث می شود بدن شما نتواند میزان استروژنی که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود را کنترل کند. این بدین معنی است که بدن شما می تواند ویژگی های زنانه را توسعه دهد. پس علائم مختلفی از جمله رشد چربی (به ویژه در ناحیه پستان)، ناباروری، مسائل نعوظ و پروستات، خطر سکته مغزی، و خطر سایر بیماری ها را ایجاد می کند.

علل بیضه های کوچک

علل مختلفی برای بیضه های کوچک وجود دارد که عبارتند از:

1-آسیب به بیضه ها

دستگاه تناسلی

هنگامی که به بیضه ها آسیب برسد، مانند ضربه یا تحت فشار شدید قرار گرفتن، که گاهی اوقات مشکلی به وجود نمی آید ولی گاهی باعث ایجاد کبودی یا آسیب دیگری مثل پیچ خوردگی بیضه می شود که نتیجه ی آن کوچک شدن بیضه ها است. پیچ خوردگی بیضه ها باعث آسیب به طناب اسپرماتیک می شود. این آسیب نادر است و معمولا در کودکان و پسران نوجوان اتفاق می افتد اما می تواند در هر سنی در طول خواب یا آسیب جسمی نیز اتفاق بیفتد.

2-استروئیدها و داروها

بعضی از داروها می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند زیرا میزان تستوسترون را در بدن محدود می کنند. تستوسترون یکی از مهمترین علل بیضه های کوچک است. بسیاری از مردان بالغ و پسران نوجوان از استروئیدهای آنابولیک مصنوعی که بدن به طور طبیعی آن را تولید می کند، استفاده می کنند.
 
دارو
 
استروئیدهای آنابولیک مصنوعی برای عضله سازی بسیار سریع نیز استفاده می شوند و همچنین می توانند برای کمک به بهبود عملکرد ورزشکاران استفاده شوند. چون بدن مقدار کافی از این هورمون را نمی سازد از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، اما معمولا علت اصلی، عدم تولید تستوسترون، سن یا اشکال در سیستم های دیگر بدن است. یکی دیگر از داروهایی که بیضه ها را کوچک می کنند، کورتیکواستروئیدها هستند که برای درمان برخی از بیماری ها مانند آسم، اگزما، آرتریت روماتوئید به کار می روند. یک نمونه از این دارو، پردنیزون است.

3-بیماری های مختلف

انواع بیماری ها و اختلالات می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند. در اینجا یک لیست کوتاه از آنها آورده شده است:
1) HIV (ایدز)
2) دیابت
3) چاقی
4) بیماری کلیوی
5) بیماری کبد
6) مردان مبتلا به اختلالات خواب

 
HIV
 
محققان دانشگاه جنوبی دانمارک عادات و اختلالات خواب 1000 مرد را مورد بررسی قرار دادند. افراد مبتلا به بی خوابی، کم خوابی یا خواب بی کیفیت، بیضه های کوچکتری داشتند. این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که مردانی که در خواب شب وارد مرحله ی REM (خواب عمیق) نمی شوند، تستوسترون پایین تری دارند. برای تایید این موضوع باید مطالعات بیشتری انجام شود. نتایج مطالعات بالینی نشان می دهد که مردانی که بیشتر می خوابند تستوسترون بیشتری تولید می کنند.

ایا کوچکی بیضه درمان دارد؟

 

1- برای مسائل مربوط به دارو

دارو

با پزشک خود در مورد هر گونه عوارض جانبی دارو صحبت کنید. اغلب گزینه های گوناگون برای برطرف کردن عوارض جانبی وجود دارند.

2-برای آسیب به بیضه ها

بسیاری از آثار آسیب به بیضه ها پس از چند لحظه از بین می روند، اما بهتر است به یک دکتر ارولوژی مراجعه کنید. در برخی از صدمات مانند پیچ خوردگی بیضه، اگر فوری به پزشک مراجعه نکنید ممکن است بیضه هایتان را از دست بدهید. اگر چند روز پس از آسیب به بیضه، مشکلی در بیضه های خود داشتید، به دنبال اقدامات پزشکی بروید. ممکن است بیضه هایتان بیشتر از چیزی که شما فکر می کنید آسیب دیده باشند و باید آن را پیگیری کنید. درمان ممکن است نیاز به دارو، استراحت مطلق، و یا هر نوع درمان دیگری داشته باشد.

3-برای علائم بیماری

مراجعه به پزشک

اگر اندازه ی بيضه ی شما به دلیل علامت بيماري ايجاد شود، تنها راه اطمینان بخش اين است که توسط يک پزشک متخصص بررسی شود. او دوره ای از درمان را برای شما مشخص می کند. اغلب در یک دوره از درمان، تستوسترون تزریقی یا خوراکی تجویز می شود.

4-برای تستوسترون یا مسائل هورمونی

کسانی که مشکلات اندازه ی بیضه ی آنها ناشی از تستوسترون یا عدم تعادل هورمون ها است، باید به دنبال کمک پزشکی باشند. ممکن است نیاز به تغییر شیوه ى زندگی برای به دست آوردن تعادل مناسب بین مواد شیمیایی در بدن باشد. پزشک شما ممکن است مصرف تستوسترون را توصیه کند، اما این فقط باعث کوچکتر شدن بیضه ها خواهد شد.
 
testosterone
 
بعضی از گزینه ها برای مردانی که به دلیل هیپوگنادیسم (کاهش تولید تستوسترون و اسپرم) از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، HCG، کلومید و تاموکسیفن هستند. این گزینه ها تولید تستوسترون طبیعی را در بدن متوقف نمی سازد و به این ترتیب باعث برگشت یا حفظ اندازه ی بیضه ها می شوند.
مهم است که هنگامی که متوجه یک مسئله مانند بیضه های کوچک می شوید، پیشگیرانه عمل کنید. این نوع مسئله ممکن است یک مشکل پیشرفت کننده نباشد اما می تواند به سرعت به یک مشکل جدی پزشکی تبدیل شود. اگر دچار مشکلی هستید، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
 

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.6/5 - (177 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  چند وقتی بود روی کیسه بیضم روی دوتا از مویرگ هام در حد یک نقطه ریز برآمدگی داره مثلا در حد یک نقطه شاید لختگی خون باشه که خیلی ریزه
  بعد چند روز این ریز تر شد و فکنم داره خوب میشه و از بین میره
  امروز پایین تر از اون پایین کیسه بیضه سمت چپ دیدم یکی دو تا از رگای روی کیسه بیضه ضخیم و تیره شده و خیلی ترسیدم ،میخواستم بدونم مشکل خاصی هست یا خیر،هر چند روز یا چند ماه درد خیلی خفیف هم داره بیضم ولی خوب میشه سریع نمیدونم من حساس شدم یا واقعا مشکل خاصی هست
  درد خاصی هم ندارم گاهی خفیف هر چند وقت
  توی این ایام کرونا هم که بیرون نمیریم اکثرا دراز کشیده هستم و با لپ تاپ کار میکنم احتمال داره به علت عدم تحرک باشه؟قبل از این که مغازه بودم چنین چیزی ندیده بودم
  پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   این ها بیماری نیستند و خطری نداشته و درمانی نمی خواهند

 • تصویر کاربر محمدکیشیلو جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید ببخشید دکتر من تو بیضه سمت راستم ی توده هست که با لمس کردن متوجه میشی و اینکه سونوگرافی کردم اندازه توده رو 25میلی متر ناشی از اسپرماتوسل نوشتن و بهم گفتن بعد ی سوال دیگع دکتر تو همون سونو گرافی بهم گفتن که واریکوسل گرید 2دارم میخواستم بدونم ایا احتیاج به عمل دارد واریکوسل گرید 2؟ ایا باعث ناباروری میشه ؟ بعد درضمن اون کیست اسپرماتوسل احتیاج به عمل دارد ؟ عکس های سونو گرافی رو هم براتون ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام
   اسپرماتوسل نه نیاز به عمل دارد و نه توصیه میشه به عمل 
   واریکوسل زیر 3 میلی متر نیازی به عمل ندارد ولی برای احتیاط آزمایش اسپرم بدهید

  2. تصویر کاربر محمدکیشیلو جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)
   ممنون دکتر از پاسختون فقط ی سوال دیگه من 23سالمه و الان گرید 2واریکوسل دارم امکانش هست که بشه گرید 3 ؟؟
   و اینکه احتمال داره گرید 2باعث ناباروریم بشه ؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   بله امکان دارد

   بله احتمالش هست ولی خیلی کم

  4. تصویر کاربر محمدکیشیلو جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)
   دکتر من برم ازمایش بدم اگه ازمایشم طبیعی باشه دوباره بعد چن وقت برم ازمایشو سونوگرافی بدم ؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   اگر طبیعی بود هر 1 تا 2 سال کافی است

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر جعفری پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۲۳ سالمه و مجرد هستم.مدتیه تو بیضه سمت چپ احساس درد خفیف (یه حس مبهم و ناخوشایند)دارم.هیچ تورم و قرمزی هم نیست.ترشح خاصی نیست.سوزش و تکرر ادرار هم ندارم.به متخصص اورولوژی مراجعه کردم مشکوک به واریکوسل بود.سونو انجام دادم که همچی طبیعی بود و مشکلی نداشت.تست انالیز اسپرم هم دادم که کاملا طبیعی و خوب بود.برام ناپروکسن ۲۵۰ تجویز کرد اما تاثیری نداشت.قبلش شیاف دیکلوفناک ۱۰۰ هم یه هفته استفاده کرده بودم بازم تاثیر خاصی ندیدم.کلافه شدم.لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام
   با توجه به نرمال بودن همه چیز احتمالا یا اسپاسم عضلات هست یا عصبی و ناشی از کمر. لذا بهتره توسط متخصص مغز و اعصاب هم معاینه و بررسی شوید

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  با سلام من ۱۶ ساله هستم و دو بار عمل بضه انجام دادم یک بار در دو سالگی و یک بار در هفت سالگی والان یکی از بیضه نزول کرده و دیگری نزول نکرده من الان وزنم ۱۰۷ کیلو هست اگر لاغر شوم ایا ان بیضه ای که نزول نکرده پایین می اید و سوال دیگر الان الت تناسلی من اندازش ۹٫۴ سانتی متر هست ایا لاغر شوم اندازه الت افزایش میابد و من الان دارم امپول تستوسترن میزنم زیر نظر فوق تخصوص غدد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام
   با لاغری بیضه پایین نمیاد ولی سایز الت بهتر میشه
  2. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   یعنی بزرگ تر از این که هست میشه و من بخاطر اینکه یکی از بیضه هام پایین نیومد دارم تستوسترن مصرف میکنم سایز التم ازاینی که حست بزرگتر میشه یا نه ممنون.
  3. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   ببخشید به نظر شما هیچ راهی برای پایین اوردن ان بیضه نزول نکرده وجود ندارد.
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   با لاغر کردن بخش نهفته آلت  آشکار میشه

   نه راهی نیست

  5. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام من بلوغ دیررس دارم و الان ۱۶ سالم است ایا التم افزایش میابد یا نه
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   امکانش هست

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید دکتر عزیز من نزدیک یک سالی هست که رگ های بیضه سمت چ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍بم متورم شده و داخل رگ ها جیز هایی مانند توب هستند و بیضه ام مانند باد کنکی شده که سرش خالی است و وقتی که به ان .دست میزنم انگار که خالی شده و در مواقع ارضاچیز های زرد رنگی همراه بامنی خارج میشوند ایا مشل خاصی دارم یا خیر لطفا زود جوابم را بدهید .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام
   احتمالا واریکوسل داشته باشید بهتره هممعاینه شوید و هم سونو و آزمایش اسپرم

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر