نمایش منوی کناری

علل بیضه های کوچک در مردان چیست؟

مسائل کمی مربوط به حساسیت بیضه های کوچک در مردان وجود دارد. مرد ها به میزان زیادی غرور خود را مدیون آن هستند. هنگامی که یک مرد با مشکل بیضه های کوچک مواجه می شود، ممکن است مطمئن نباشد یا شک داشته باشد که این به چه معنی است.

حساسیت به بیضه های کوچک

ما این مقاله را برای کمک به توانمند ساختن مردان در مراقبت از سلامتشان، درباره علل بیضه های کوچک منتشر کردیم.

خطر بیضه های کوچک

یکی از خطرات داشتن بیضه های کوچک این است که می تواند به ناباروری منجر شود. چون به اندازه ی کافی تستوسترون، هورمونی که به تولید اسپرم کمک می کند، را تولید نمی کند. به همین دلیل است که مردان با بیضه های کوچک، تعداد اسپرم های کمی دارند.
اسپرم
یک مطالعه ى بالینی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که رابطه ای بین تعداد اسپرم در مردان و کیفیت مایع منی وجود دارد. با سونوگرافی بیضه ،اندازه ی بیضه ی ۵۰۰ مرد، اندازه گیری شد. سپس نمونه اسپرم گرفته شد. نتایج نشان داد که در بیضه های کوچک تر، تعداد، حرکت و حجم اسپرم ها پایین تر است که بر باروری تاثیر می گذارد.
داشتن بیضه های کوچک می تواند نشانه ای از عدم تعادل در هورمون ها باشد که تاثیر منفی بر سلامتی خواهد گذاشت. شما شروع به توجه کردن به دیگر تاثیرات آن بر روی بدن خود، مثل کمبود انرژی، مشکلات تولید مثل، افزایش وزن، از دست دادن توده عضلانی، میل جنسی کم و… خواهید کرد.
عدم تعادل هورمون ها
عدم وجود تستوسترون ناشی از بیضه های کوچک باعث می شود بدن شما نتواند میزان استروژنی که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود را کنترل کند. این بدین معنی است که بدن شما می تواند ویژگی های زنانه را توسعه دهد. پس علائم مختلفی از جمله رشد چربی (به ویژه در ناحیه پستان)، ناباروری، مسائل نعوظ و پروستات، خطر سکته مغزی، و خطر سایر بیماری ها را ایجاد می کند.

علل بیضه های کوچک

علل مختلفی برای بیضه های کوچک وجود دارد که عبارتند از:

۱-آسیب به بیضه ها

دستگاه تناسلی

هنگامی که به بیضه ها آسیب برسد، مانند ضربه یا تحت فشار شدید قرار گرفتن، که گاهی اوقات مشکلی به وجود نمی آید ولی گاهی باعث ایجاد کبودی یا آسیب دیگری مثل پیچ خوردگی بیضه می شود که نتیجه ی آن کوچک شدن بیضه ها است. پیچ خوردگی بیضه ها باعث آسیب به طناب اسپرماتیک می شود. این آسیب نادر است و معمولا در کودکان و پسران نوجوان اتفاق می افتد اما می تواند در هر سنی در طول خواب یا آسیب جسمی نیز اتفاق بیفتد.

۲-استروئیدها و داروها

بعضی از داروها می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند زیرا میزان تستوسترون را در بدن محدود می کنند. تستوسترون یکی از مهمترین علل بیضه های کوچک است. بسیاری از مردان بالغ و پسران نوجوان از استروئیدهای آنابولیک مصنوعی که بدن به طور طبیعی آن را تولید می کند، استفاده می کنند.
دارو
استروئیدهای آنابولیک مصنوعی برای عضله سازی بسیار سریع نیز استفاده می شوند و همچنین می توانند برای کمک به بهبود عملکرد ورزشکاران استفاده شوند. چون بدن مقدار کافی از این هورمون را نمی سازد از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، اما معمولا علت اصلی، عدم تولید تستوسترون، سن یا اشکال در سیستم های دیگر بدن است.
یکی دیگر از داروهایی که بیضه ها را کوچک می کنند، کورتیکواستروئیدها هستند که برای درمان برخی از بیماری ها مانند آسم، اگزما، آرتریت روماتوئید به کار می روند. یک نمونه از این دارو، پردنیزون است.

۳-بیماری های مختلف

انواع بیماری ها و اختلالات می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند. در اینجا یک لیست کوتاه از آنها آورده شده است:
۱-HIV (ایدز)
۲-دیابت
۳-چاقی
۴-بیماری کلیوی
۵-بیماری کبد
۶-مردان مبتلا به اختلالات خواب
HIV
محققان دانشگاه جنوبی دانمارک عادات و اختلالات خواب ۱۰۰۰ مرد را مورد بررسی قرار دادند. افراد مبتلا به بی خوابی، کم خوابی یا خواب بی کیفیت، بیضه های کوچکتری داشتند. این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که مردانی که در خواب شب وارد مرحله ی REM (خواب عمیق) نمی شوند، تستوسترون پایین تری دارند. برای تایید این موضوع باید مطالعات بیشتری انجام شود. نتایج مطالعات بالینی نشان می دهد که مردانی که بیشتر می خوابند تستوسترون بیشتری تولید می کنند.

درمان بیضه های کوچک

 داروهایی که برای بزرگ کردن بیضه های کوچک استفاده می شوند، ممکن است متفاوت باشند زیرا بستگی به علت کوچکی بیضه دارد.

۱- برای مسائل مرتبط با خواب

خواب

ایجاد یک برنامه منظم خواب، کمک خواهد کرد که شما به ریتم روزانه ى خود بازگردید. بعد از اینکه ریتم شما متعادل شد بیضه ها شروع به بازگشت اندازه ی خود مى کنند.

۲- برای مسائل مربوط به دارو

دارو

با پزشک خود در مورد هر گونه عوارض جانبی دارو صحبت کنید. اغلب گزینه های گوناگون برای برطرف کردن عوارض جانبی وجود دارند.

۳-برای آسیب به بیضه ها

بسیاری از آثار آسیب به بیضه ها پس از چند لحظه از بین می روند، اما بهتر است به یک دکتر ارولوژی مراجعه کنید. در برخی از صدمات مانند پیچ خوردگی بیضه، اگر فوری به پزشک مراجعه نکنید ممکن است بیضه هایتان را از دست بدهید. اگر چند روز پس از آسیب به بیضه، مشکلی در بیضه های خود داشتید، به دنبال اقدامات پزشکی بروید. ممکن است بیضه هایتان بیشتر از چیزی که شما فکر می کنید آسیب دیده باشند و باید آن را پیگیری کنید. درمان ممکن است نیاز به دارو، استراحت مطلق، و یا هر نوع درمان دیگری داشته باشد.

۴-برای علائم بیماری

مراجعه به پزشک

اگر اندازه ی بیضه ی شما به دلیل علامت بیماری ایجاد شود، تنها راه اطمینان بخش این است که توسط یک پزشک متخصص بررسی شود. او دوره ای از درمان را برای شما مشخص می کند. اغلب در یک دوره از درمان، تستوسترون تزریقی یا خوراکی تجویز می شود.

۵-برای تستوسترون یا مسائل هورمونی

کسانی که مشکلات اندازه ی بیضه ی آنها ناشی از تستوسترون یا عدم تعادل هورمون ها است، باید به دنبال کمک پزشکی باشند. ممکن است نیاز به تغییر شیوه ى زندگی برای به دست آوردن تعادل مناسب بین مواد شیمیایی در بدن باشد. پزشک شما ممکن است مصرف تستوسترون را توصیه کند، اما این فقط باعث کوچکتر شدن بیضه ها خواهد شد.
testosterone
بعضی از گزینه ها برای مردانی که به دلیل هیپوگنادیسم (کاهش تولید تستوسترون و اسپرم) از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، HCG، کلومید و تاموکسیفن هستند. این گزینه ها تولید تستوسترون طبیعی را در بدن متوقف نمی سازد و به این ترتیب باعث برگشت یا حفظ اندازه ی بیضه ها می شوند.
مهم است که هنگامی که متوجه یک مسئله مانند بیضه های کوچک می شوید، پیشگیرانه عمل کنید. این نوع مسئله ممکن است یک مشکل پیشرفت کننده نباشد اما می تواند به سرعت به یک مشکل جدی پزشکی تبدیل شود. اگر دچار مشکلی هستید، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
بخوانید  برای بزرگ شدن بیضه چه باید کرد؟
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
علل بیضه های کوچک در مردان چیست؟
4.3 (86.45%) 31 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مائده پنجشنبه ۲۸ خرداد ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر همسر من آذر ماه سال 93عمل واریکوسل سنتی انجام داد الان که آزمایش داده گفتن که فرقی نکرده میخواستم بپرسم آیا با عمل میکروسکوپیک خوب میشه و اینکه بیماریش گرید 3 هست و اینکه هزینه این عمل چقدره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۸ خرداد ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام
   اگر عود کرده باشد نیاز به عمل دارد در غیر اینصورت نیازی به عمل نیست و توصیه نمی شود. در مل به روش میکروسکوپیک هم شاید نتیجه آزمایش اسپرم فرقی نکند
 • تصویر کاربر شعبانی یکشنبه ۳۱ خرداد ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا واریکوسل منجر به سقط جنین میشود ؟ آیا اینکه جنین در رحم به خوبی رشد نکرده و بعد از چند هفته قلبش از کار افتاده و سقط شد به واریکوسل مربوط میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۳۱ خرداد ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام
   سقط علل زیادی دارد که بعضای این علل ناشناخته و غیر قابل درمان هستند ولی واریکوسل هم می تواند یکی از علل آن باشد
 • تصویر کاربر علوی جمعه ۸ خرداد ۹۴( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت . همسرم واریکوسل داشته، جراحی نموده است. آیا بطور کامل درمان شده یا باید تحت نظر باشد؟ مراقبتهای پس از عمل برایشان چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۸ خرداد ۹۴( 3 سال پیش)
   سلام
   نه نیازی به تحت نظر بودن ندارد البته یک نوبت ویزیت بعد از عمل نیاز است. بهتر از فعالیت های سنگین پرهیز نماید
 • تصویر کاربر مصطفي جمعه ۲۲ اسفند ۹۳( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد به شما.يك ماه پيش احساس درد در بيضه سمت چپم ميكردم.براي همين به پزشك متخصص ارولوژي مراجعه كردم و پس از سونو گرافي مشخص شد كه واريكوسل گريد ا دارم.آزمايش اسپرمم نرمال بود و پزشك به من گفت احتياجي به عمل نيست و بدون دادن هيچ دارويي فقط گفت هر يكسال يك بار آزمايش اسپرم بدم.سوالم اينكه آيا بدون عمل ميشه بگيد راهي هست كه از اين بيماري بهبود يا رفع بشه و سوال دومم اين هستش كه هزينه عمل واريگوسل چقدر هستش وآيا براي انجامش براي سلامتي ضرر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۲ اسفند ۹۳( 3 سال پیش)
   سلام
   سوالم اينكه آيا بدون عمل ميشه بگيد راهي هست كه از اين بيماري بهبود يا رفع بشه............خیر
   و سوال دومم اين هستش كه هزينه عمل واريگوسل چقدر هستش...............به بیمه تان و بیمارستانی که عمل می کنید بستگی دارد
   وآيا براي انجامش براي سلامتي ضرر داره؟....................اگر بی جهت انجام دهید امکان ضرر هست
 • تصویر کاربر ابولفضل شنبه ۱۳ دی ۹۳( 4 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خیلی متشکرتون میشم اگه جواب سوالم ر وبدید
  من 17سالمه از چند ماه پیش واریکوسل گرید 3 سمت چپ داشتم دکتر گفت که باید عمل کنم
  ولی الان یک موضوع ذهنم رو خیلی آشفته کرده واونم اینه که من در بیضه سمت راستم حس میکنم یک رگ خیلی بزرگ شده ولی علایم واریکوسل مثل اینکه کلافی از رگ ها احساس کنم نیست چون در واریکوسل سمت چپ که داشتم تودهای کرم مانند رو حس میکردم فقط یک رگ بزرگ رو لمس میکنم در حالت نشسته هم باز هم میتونم حس کنم می خواستم ببینم که من واریکوسل سمت راست دارم ؟اگه داشتم چه کار می تونم کنم ؟میشه با عمل جراحی کامل خوب شد ؟آقای دکتر موقع امتحانم هست از نظر روحی هم خیلی ناراحت هستم خیلی می ترسم از اینکه در آینده مشکلی برام پیش بیادلطف می کنید اگه جوابمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۳ دی ۹۳( 4 سال پیش)
   سلام
   ابتدا بایستی معاینه شوید ولی در کل با جراحی قابل رفع می باشد
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
طراحی سایت پزشکی با همیارسیستم
پرسش از دکتر