علل بیضه های کوچک در مردان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

مسائل کمی مربوط به حساسیت بیضه های کوچک در مردان وجود دارد. مرد ها به میزان زیادی غرور خود را مدیون آن هستند. هنگامی که یک مرد با مشکل بیضه های کوچک مواجه می شود، ممکن است مطمئن نباشد یا شک داشته باشد که این به چه معنی است. در ادامه مطلب، علت کوچک شدن بیضه را توضیح خواهیم داد.

بیماری بیضه

خطر بیضه های کوچک

یکی از خطرات داشتن بیضه های کوچک این است که می تواند به ناباروری منجر شود. چون به اندازه ی کافی تستوسترون، هورمونی که به تولید اسپرم کمک می کند، را تولید نمی کند. به همین دلیل است که مردان با بیضه های کوچک، تعداد اسپرم های کمی دارند.
 
اسپرم
 
یک مطالعه ى بالینی در سال 2014 نشان داد که رابطه ای بین تعداد اسپرم در مردان و کیفیت مایع منی وجود دارد. با سونوگرافی بیضه ،اندازه ی بیضه ی 500 مرد، اندازه گیری شد. سپس نمونه اسپرم گرفته شد. نتایج نشان داد که در بیضه های کوچک تر، تعداد، حرکت و حجم اسپرم ها پایین تر است که بر باروری تاثیر می گذارد. داشتن بیضه های کوچک می تواند نشانه ای از عدم تعادل در هورمون ها باشد که تاثیر منفی بر سلامتی خواهد گذاشت. شما شروع به توجه کردن به دیگر تاثیرات آن بر روی بدن خود، مثل کمبود انرژی، مشکلات تولید مثل، افزایش وزن، از دست دادن توده عضلانی، میل جنسی کم و… خواهید کرد.
عدم تعادل هورمون ها
عدم وجود تستوسترون ناشی از بیضه های کوچک باعث می شود بدن شما نتواند میزان استروژنی که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود را کنترل کند. این بدین معنی است که بدن شما می تواند ویژگی های زنانه را توسعه دهد. پس علائم مختلفی از جمله رشد چربی (به ویژه در ناحیه پستان)، ناباروری، مسائل نعوظ و پروستات، خطر سکته مغزی، و خطر سایر بیماری ها را ایجاد می کند.

علل بیضه های کوچک

علل مختلفی برای بیضه های کوچک وجود دارد که عبارتند از:

1-آسیب به بیضه ها

دستگاه تناسلی

هنگامی که به بیضه ها آسیب برسد، مانند ضربه یا تحت فشار شدید قرار گرفتن، که گاهی اوقات مشکلی به وجود نمی آید ولی گاهی باعث ایجاد کبودی یا آسیب دیگری مثل پیچ خوردگی بیضه می شود که نتیجه ی آن کوچک شدن بیضه ها است. پیچ خوردگی بیضه ها باعث آسیب به طناب اسپرماتیک می شود. این آسیب نادر است و معمولا در کودکان و پسران نوجوان اتفاق می افتد اما می تواند در هر سنی در طول خواب یا آسیب جسمی نیز اتفاق بیفتد.

2-استروئیدها و داروها

بعضی از داروها می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند زیرا میزان تستوسترون را در بدن محدود می کنند. تستوسترون یکی از مهمترین علل بیضه های کوچک است. بسیاری از مردان بالغ و پسران نوجوان از استروئیدهای آنابولیک مصنوعی که بدن به طور طبیعی آن را تولید می کند، استفاده می کنند.
 
دارو
 
استروئیدهای آنابولیک مصنوعی برای عضله سازی بسیار سریع نیز استفاده می شوند و همچنین می توانند برای کمک به بهبود عملکرد ورزشکاران استفاده شوند. چون بدن مقدار کافی از این هورمون را نمی سازد از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، اما معمولا علت اصلی، عدم تولید تستوسترون، سن یا اشکال در سیستم های دیگر بدن است. یکی دیگر از داروهایی که بیضه ها را کوچک می کنند، کورتیکواستروئیدها هستند که برای درمان برخی از بیماری ها مانند آسم، اگزما، آرتریت روماتوئید به کار می روند. یک نمونه از این دارو، پردنیزون است.

3-بیماری های مختلف

انواع بیماری ها و اختلالات می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند. در اینجا یک لیست کوتاه از آنها آورده شده است:
1) HIV (ایدز)
2) دیابت
3) چاقی
4) بیماری کلیوی
5) بیماری کبد
6) مردان مبتلا به اختلالات خواب

 
HIV
 
محققان دانشگاه جنوبی دانمارک عادات و اختلالات خواب 1000 مرد را مورد بررسی قرار دادند. افراد مبتلا به بی خوابی، کم خوابی یا خواب بی کیفیت، بیضه های کوچکتری داشتند. این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که مردانی که در خواب شب وارد مرحله ی REM (خواب عمیق) نمی شوند، تستوسترون پایین تری دارند. برای تایید این موضوع باید مطالعات بیشتری انجام شود. نتایج مطالعات بالینی نشان می دهد که مردانی که بیشتر می خوابند تستوسترون بیشتری تولید می کنند.

ایا کوچکی بیضه درمان دارد؟

 

1- برای مسائل مربوط به دارو

دارو

با پزشک خود در مورد هر گونه عوارض جانبی دارو صحبت کنید. اغلب گزینه های گوناگون برای برطرف کردن عوارض جانبی وجود دارند.

2-برای آسیب به بیضه ها

بسیاری از آثار آسیب به بیضه ها پس از چند لحظه از بین می روند، اما بهتر است به یک دکتر ارولوژی مراجعه کنید. در برخی از صدمات مانند پیچ خوردگی بیضه، اگر فوری به پزشک مراجعه نکنید ممکن است بیضه هایتان را از دست بدهید. اگر چند روز پس از آسیب به بیضه، مشکلی در بیضه های خود داشتید، به دنبال اقدامات پزشکی بروید. ممکن است بیضه هایتان بیشتر از چیزی که شما فکر می کنید آسیب دیده باشند و باید آن را پیگیری کنید. درمان ممکن است نیاز به دارو، استراحت مطلق، و یا هر نوع درمان دیگری داشته باشد.

3-برای علائم بیماری

مراجعه به پزشک

اگر اندازه ی بيضه ی شما به دلیل علامت بيماري ايجاد شود، تنها راه اطمینان بخش اين است که توسط يک پزشک متخصص بررسی شود. او دوره ای از درمان را برای شما مشخص می کند. اغلب در یک دوره از درمان، تستوسترون تزریقی یا خوراکی تجویز می شود.

4-برای تستوسترون یا مسائل هورمونی

کسانی که مشکلات اندازه ی بیضه ی آنها ناشی از تستوسترون یا عدم تعادل هورمون ها است، باید به دنبال کمک پزشکی باشند. ممکن است نیاز به تغییر شیوه ى زندگی برای به دست آوردن تعادل مناسب بین مواد شیمیایی در بدن باشد. پزشک شما ممکن است مصرف تستوسترون را توصیه کند، اما این فقط باعث کوچکتر شدن بیضه ها خواهد شد.
 
testosterone
 
بعضی از گزینه ها برای مردانی که به دلیل هیپوگنادیسم (کاهش تولید تستوسترون و اسپرم) از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، HCG، کلومید و تاموکسیفن هستند. این گزینه ها تولید تستوسترون طبیعی را در بدن متوقف نمی سازد و به این ترتیب باعث برگشت یا حفظ اندازه ی بیضه ها می شوند.
مهم است که هنگامی که متوجه یک مسئله مانند بیضه های کوچک می شوید، پیشگیرانه عمل کنید. این نوع مسئله ممکن است یک مشکل پیشرفت کننده نباشد اما می تواند به سرعت به یک مشکل جدی پزشکی تبدیل شود. اگر دچار مشکلی هستید، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
 

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (174 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  حسین میرزائی:
  سلام،14 سال پیش فرزندم 4 ماهه بود وکیسه بیضه اش مختصر آبی داشت که توسط یک دکتر ارولوژی همدان عمل هیدروسل شد البته دکتر بعدا گفت فتق هم داشت من که باور نکردم چون هیچ مشکلی نداشت، متاسفانه بعداز ترخیص از بیمارستان متوجه شدیم بیضه سمت راست مهدی نیست بخاطر ساکن بودن در روستا که مسافت زیادی با همدان داشت وبخاطربی پولی وجهالت پیگیر نشدم، 14 سال با نگرانی گذشت چندماه پیش مهدی زیر شکمش یک برآمدگی حس میکند به سونو رفتیم وسونو نشان داد بیضه با حجم کوچک درداخل کانال اینگوینال قرارداد.لطفا بفرمائید در زمان عمل چه بر سر بیضه فرزندم اومده آیا بیضه آن زمان از بین رفته یا در اثر سهل انگاری دکتر به بالا صعود کرده ودر آنجا ماندگار شده است وهمچنین آیا تا بحال بیضه باروری خودش را از دست داده یا نه؟به جان مهدی قسم قبل از عمل هر دو بیضه سالم بودند ومطالب عین حقیقت است.دکترجان از شما تقاضا دارم بگوئید چی شده فقط می خواهم فکرم آزاد شود.بخاطر اعتماد زیادی که به جنابعالی دارم برای عمل مهدی پیش شما خواهم اومد و دستبوس شما خواهم شد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   اینکه چه اتفاقی افتاده را فقط پزشک معالج شان می تواند بگوید و مستندات و مدارکی که از آنزمان موجود باشد ولی درکل عمل باعث بالا رفتن بیضه نمی شود. در هر حال اگر بیضه بالا و کوچک شده باشد توان باروریش از بین رفته است.
 • تصویر کاربر hamed دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 1888 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من 28 سالمه و یک بیضه نزول نکرده دارم ، بیضه چپ ، چند روز پیش سنوگرافی گرفتم گفتن تو لگن هستش و سایز 40 * 18 هست ، چند تا سوال داشتم ، با یک دکتر مشورت کردم میگفت حتما عمل میخواد اگر لوله رسید تو کیسه میندازیمش اگر نه که ورمیداریم
  میخواستم بدونم 1- امکانش هست برسه به کیسه؟
  2 - اگر وردارم احتمال اینکه بچه دار نشم هست؟( منظورم اینه اگر بیضه باشه بهتره واسه بچه دار شدن یا اینکه وردارم؟)
  3- از کجا میشه فهمید که بیضه سالم هست یا نه؟(تو سونوگرافی نوشته مشکلی دیده نشد)
  عکس های سنوگرافی رو براتون فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   1- امکانش هست برسه به کیسه؟ ...........................چون داخل لگن هست احتمالش ضعیفه ولی صفر نیست
   2 - اگر وردارم احتمال اینکه بچه دار نشم هست؟( منظورم اینه اگر بیضه باشه بهتره واسه بچه دار شدن یا اینکه وردارم؟)..............با یک یسضه ی سالم هم می توان بجه دار شد
   3- از کجا میشه فهمید که بیضه سالم هست یا نه؟...............................بیضه های نزول نکرده معمولا اسپرم تولید نمی کنند ولی میشه همان حین عمل نمونه برداری و آزمایش فرستاد گرچه معمولا این کار لزومی نداره و انجام نمی شود
  2. تصویر کاربر hamed شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   ممنون از پاسخ گویی شما
   در مورد عمل توضیح میدین؟تو سایت ها خوندم بعضی عمل ها سر پایی هست و بعضی با بیهوشی کامل؟؟؟؟ران یا زیر شکم شکافته میشود؟دوره نقاهت چند وقت میشه؟
   امکانش هست بیضه چپ و وردارم و کیفیت اسپرم کم شود؟
   اگر ورندارم خطرناک میشه؟
   تو عکس سونوگرافی عکس سمت چپ بیضه نزول نکرده است؟
   بیضه مصنوعی چطور میشه گذاشت؟
   ببخشید سوال زیاد دارم ، مطلب زیاد خوندم ولی هیچکدوم کامل نبود...
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   در مورد عمل توضیح میدین؟تو سایت ها خوندم بعضی عمل ها سر پایی هست و بعضی با بیهوشی کامل؟؟؟؟................هر دو حالت ممکن هست
   ران یا زیر شکم شکافته میشود؟...................زیر شکم
   دوره نقاهت چند وقت میشه؟.............حدود یک هفته
   امکانش هست بیضه چپ و وردارم و کیفیت اسپرم کم شود؟و..............................خیر
   اگر ورندارم خطرناک میشه؟.......................امکانش هست
   تو عکس سونوگرافی عکس سمت چپ بیضه نزول نکرده است؟...........................................بله
   بیضه مصنوعی چطور میشه گذاشت؟...................................همان زمان میشه گذاشت
  4. تصویر کاربر hamed دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   دکتر فرق لاپاراسکوپی با عمل باز چیه؟کدوم بهتره؟و با توجه به شرایط و عکس من کدوم رو پیشنهاد میدین؟
  5. تصویر کاربر hamed دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   بستری در بیمارستان هرکدوم چند روزه؟
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   لاپاروسکوژی برش کوچکتری دارد. بستری هر کدام حداکثر یک روز هست. به نظر من باز بهتره
  7. تصویر کاربر hamed دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   ممنون که خیلی قابل فهم و خوب جواب میدین
   تو لاپاروسکوژی برش ها کوچکتره ولی امکان داره نیاز به جراحی باز بشه ولی تو
   باز برش بزرگتری داره ولی قابل اطمینان تره درسته؟
   من بیشتر نگران زبان بر بودن بهبود هستم ، یعنی بعد عمل کی مرخص میشم؟کی میتونم برگردم سر کار ؟کی میتونم کارامو بدون درد و نگرانی انجام بدم و...
  8. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   تو لاپاروسکوژی برش ها کوچکتره ولی امکان داره نیاز به جراحی باز بشه ولی تو باز برش بزرگتری داره ولی قابل اطمینان تره درسته؟..................دقیقا
   من بیشتر نگران زبان بر بودن بهبود هستم ، یعنی بعد عمل کی مرخص میشم؟................................من خود اگر صبح عمل کنم عصر مرخص می کنم ولی برخی فرداش مرخص می کنند
   کی میتونم برگردم سر کار ؟.............................حداکثر یک هفته بعدش
   کی میتونم کارامو بدون درد و نگرانی انجام بدم و..................................من همیشه می گم هر روز بهتر از دیروز
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر سلام. جمعه ۵ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  واریکوسل
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۵ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   برای ارزیابی اولیه توصیه می کنم سونوگرافی از بیضه ها و آزمایس اسپرم بدهید تا هم اندازه دقیقش و نسبتش به سمت را مشخص شود
 • تصویر کاربر امير چهارشنبه ۵ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  زايده هاي بر روي الت ايجاد شده كه شبيه زگيل نيست بيشتر شبيه جوش سفيد رنگه دليل و تكرار ميشود دليل ان را نميدانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۸ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   به نظرم غدد سباسه باشند که ترشحات شان جمع می شود و متورم می شود و نیازی به درمان نیست
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۵ مهر ۹۶( 6 سال پیش)

   برای توضیحات بیشتر پیشنهاد می شود لینک زیر را نیز مطالعه نمائید :
   تنها درمان زگیل تناسلی در زنان و دختران باکره + هزینه?
   ?https://www.drjabbari.com/2261

   بهترین درمان زگیل تناسلی (GENITAL WARTS)?
   ?https://www.drjabbari.com/378

   تنها درمان زگیل تناسلی در زنان و دختران باکره + هزینه - دکتر محمد جباری متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی
   سریعترین درمان زگیل تناسلی چیست؟ بهترین درمان گیاهی زگیل تناسلی چیست؟
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۳۱ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  دردبیضه سمت راست وشکم وبادکردن بیضه سمت راست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۳۱ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   شاید فتق باشد توصیه می کنم سونوگرافی انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر