علل بیضه های کوچک در مردان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

مسائل کمی مربوط به حساسیت بیضه های کوچک در مردان وجود دارد. مرد ها به میزان زیادی غرور خود را مدیون آن هستند. هنگامی که یک مرد با مشکل بیضه های کوچک مواجه می شود، ممکن است مطمئن نباشد یا شک داشته باشد که این به چه معنی است. در ادامه مطلب، علت کوچک شدن بیضه را توضیح خواهیم داد.

بیماری بیضه

خطر بیضه های کوچک

یکی از خطرات داشتن بیضه های کوچک این است که می تواند به ناباروری منجر شود. چون به اندازه ی کافی تستوسترون، هورمونی که به تولید اسپرم کمک می کند، را تولید نمی کند. به همین دلیل است که مردان با بیضه های کوچک، تعداد اسپرم های کمی دارند.
 
اسپرم
 
یک مطالعه ى بالینی در سال 2014 نشان داد که رابطه ای بین تعداد اسپرم در مردان و کیفیت مایع منی وجود دارد. با سونوگرافی بیضه ،اندازه ی بیضه ی 500 مرد، اندازه گیری شد. سپس نمونه اسپرم گرفته شد. نتایج نشان داد که در بیضه های کوچک تر، تعداد، حرکت و حجم اسپرم ها پایین تر است که بر باروری تاثیر می گذارد. داشتن بیضه های کوچک می تواند نشانه ای از عدم تعادل در هورمون ها باشد که تاثیر منفی بر سلامتی خواهد گذاشت. شما شروع به توجه کردن به دیگر تاثیرات آن بر روی بدن خود، مثل کمبود انرژی، مشکلات تولید مثل، افزایش وزن، از دست دادن توده عضلانی، میل جنسی کم و… خواهید کرد.
عدم تعادل هورمون ها
عدم وجود تستوسترون ناشی از بیضه های کوچک باعث می شود بدن شما نتواند میزان استروژنی که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود را کنترل کند. این بدین معنی است که بدن شما می تواند ویژگی های زنانه را توسعه دهد. پس علائم مختلفی از جمله رشد چربی (به ویژه در ناحیه پستان)، ناباروری، مسائل نعوظ و پروستات، خطر سکته مغزی، و خطر سایر بیماری ها را ایجاد می کند.

علل بیضه های کوچک

علل مختلفی برای بیضه های کوچک وجود دارد که عبارتند از:

1-آسیب به بیضه ها

دستگاه تناسلی

هنگامی که به بیضه ها آسیب برسد، مانند ضربه یا تحت فشار شدید قرار گرفتن، که گاهی اوقات مشکلی به وجود نمی آید ولی گاهی باعث ایجاد کبودی یا آسیب دیگری مثل پیچ خوردگی بیضه می شود که نتیجه ی آن کوچک شدن بیضه ها است. پیچ خوردگی بیضه ها باعث آسیب به طناب اسپرماتیک می شود. این آسیب نادر است و معمولا در کودکان و پسران نوجوان اتفاق می افتد اما می تواند در هر سنی در طول خواب یا آسیب جسمی نیز اتفاق بیفتد.

2-استروئیدها و داروها

بعضی از داروها می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند زیرا میزان تستوسترون را در بدن محدود می کنند. تستوسترون یکی از مهمترین علل بیضه های کوچک است. بسیاری از مردان بالغ و پسران نوجوان از استروئیدهای آنابولیک مصنوعی که بدن به طور طبیعی آن را تولید می کند، استفاده می کنند.
 
دارو
 
استروئیدهای آنابولیک مصنوعی برای عضله سازی بسیار سریع نیز استفاده می شوند و همچنین می توانند برای کمک به بهبود عملکرد ورزشکاران استفاده شوند. چون بدن مقدار کافی از این هورمون را نمی سازد از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، اما معمولا علت اصلی، عدم تولید تستوسترون، سن یا اشکال در سیستم های دیگر بدن است. یکی دیگر از داروهایی که بیضه ها را کوچک می کنند، کورتیکواستروئیدها هستند که برای درمان برخی از بیماری ها مانند آسم، اگزما، آرتریت روماتوئید به کار می روند. یک نمونه از این دارو، پردنیزون است.

3-بیماری های مختلف

انواع بیماری ها و اختلالات می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند. در اینجا یک لیست کوتاه از آنها آورده شده است:
1) HIV (ایدز)
2) دیابت
3) چاقی
4) بیماری کلیوی
5) بیماری کبد
6) مردان مبتلا به اختلالات خواب

 
HIV
 
محققان دانشگاه جنوبی دانمارک عادات و اختلالات خواب 1000 مرد را مورد بررسی قرار دادند. افراد مبتلا به بی خوابی، کم خوابی یا خواب بی کیفیت، بیضه های کوچکتری داشتند. این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که مردانی که در خواب شب وارد مرحله ی REM (خواب عمیق) نمی شوند، تستوسترون پایین تری دارند. برای تایید این موضوع باید مطالعات بیشتری انجام شود. نتایج مطالعات بالینی نشان می دهد که مردانی که بیشتر می خوابند تستوسترون بیشتری تولید می کنند.

ایا کوچکی بیضه درمان دارد؟

 

1- برای مسائل مربوط به دارو

دارو

با پزشک خود در مورد هر گونه عوارض جانبی دارو صحبت کنید. اغلب گزینه های گوناگون برای برطرف کردن عوارض جانبی وجود دارند.

2-برای آسیب به بیضه ها

بسیاری از آثار آسیب به بیضه ها پس از چند لحظه از بین می روند، اما بهتر است به یک دکتر ارولوژی مراجعه کنید. در برخی از صدمات مانند پیچ خوردگی بیضه، اگر فوری به پزشک مراجعه نکنید ممکن است بیضه هایتان را از دست بدهید. اگر چند روز پس از آسیب به بیضه، مشکلی در بیضه های خود داشتید، به دنبال اقدامات پزشکی بروید. ممکن است بیضه هایتان بیشتر از چیزی که شما فکر می کنید آسیب دیده باشند و باید آن را پیگیری کنید. درمان ممکن است نیاز به دارو، استراحت مطلق، و یا هر نوع درمان دیگری داشته باشد.

3-برای علائم بیماری

مراجعه به پزشک

اگر اندازه ی بيضه ی شما به دلیل علامت بيماري ايجاد شود، تنها راه اطمینان بخش اين است که توسط يک پزشک متخصص بررسی شود. او دوره ای از درمان را برای شما مشخص می کند. اغلب در یک دوره از درمان، تستوسترون تزریقی یا خوراکی تجویز می شود.

4-برای تستوسترون یا مسائل هورمونی

کسانی که مشکلات اندازه ی بیضه ی آنها ناشی از تستوسترون یا عدم تعادل هورمون ها است، باید به دنبال کمک پزشکی باشند. ممکن است نیاز به تغییر شیوه ى زندگی برای به دست آوردن تعادل مناسب بین مواد شیمیایی در بدن باشد. پزشک شما ممکن است مصرف تستوسترون را توصیه کند، اما این فقط باعث کوچکتر شدن بیضه ها خواهد شد.
 
testosterone
 
بعضی از گزینه ها برای مردانی که به دلیل هیپوگنادیسم (کاهش تولید تستوسترون و اسپرم) از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، HCG، کلومید و تاموکسیفن هستند. این گزینه ها تولید تستوسترون طبیعی را در بدن متوقف نمی سازد و به این ترتیب باعث برگشت یا حفظ اندازه ی بیضه ها می شوند.
مهم است که هنگامی که متوجه یک مسئله مانند بیضه های کوچک می شوید، پیشگیرانه عمل کنید. این نوع مسئله ممکن است یک مشکل پیشرفت کننده نباشد اما می تواند به سرعت به یک مشکل جدی پزشکی تبدیل شود. اگر دچار مشکلی هستید، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
 

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (174 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جنابعالی و تشکر به خاطر سامانه پاسخگویی خوبتون. من ٢٣ سالم هست و مدتی هست که احساس می کنم بیضه هام بزرگ شده و کیسه بیضه هام هم گاهی خودش رو شل می کنه احتمال میدم واریکوسل باشه.ولی هیچگونه دردی تا به امروز ندارم. میخواستم بدونم تنها راه درمان واریکوسل جراحی هست و عملش سخت هست و دوره درمان و بهبود عملش چقدرهست؟؟؟و ایا محدودی در زندگی پس از عمل رخ می دهد؟؟؟ من در بیرجند خراسان جنوبی هستم میگن اینجا دکتر حبیبی هست نمی دونم اگر فک می کنین لازم هست بیام تهران پیش شما؟؟؟ اگر تهران این عمل با لیزر انجام میشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   تنها درمان واريكوسل جراحي است عمل ساده اي است و محدوديت فعاليت بعد از ٢ هفته از عمل نخواهيد داشت
   نيازي به مراجعه به تهران نيست در شهر خودتان عمل كنيد
 • تصویر کاربر صادق جمعه ۵ خرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  من چند سال پیش عمل واریکسل انجام دادم ولی وقتی به پزشک مراجعه کردم گفت واریکسل شدید داری میتونه مشکل کوتاهی الت و زودانزالی من برای همین باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۵ خرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   سايز الت تناسلي و زودانزالي ارتباطي با واريكوسل ندارند
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۴ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من جوانی بیست و سه ساله هستم و عادت زشت خود ارضایی دارم تقریبا دو یا سه هفته ای میشه که احساس میکنم خیلی خفیف و کم گاهی بیضه ی راست و گاهی بیضه ی چپم بیشتر بیضه ی راستم درد میکنه تکرار میکنم درد خیلی کم که وقتی روی این موضوع حساس شدم و بهش فکر میکنم احساس درد میاد سراغم توروخدا منو راهنمایی کنید ک اگه واقعا نیاز هست ب دکتر و سونو مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   اینم عکس
  2. تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   اینم عکس
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۱ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   نمیشه گفت واقعا نیاز هست. درد بیضه علل متعددی دارد که برخی بی اهمیت و برخی نیاز به رسیدگی دارد. با توجه به حساس بودن بیضه و برای اینکه مطمئن شویم مشکل جدی ندارید بهتر است معاینه و در صورتنیاز سونوگرافی هم انجام دهید.
  4. تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۱۱ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام مجدد خدمت دکتر عزیز
   بنده سونو گرافی کردم و ورید به قطر حداکثر سه میل دیده شد دکتر عمومی و همچنین پزشک سونو گفت نرماله خواستم نظر شمارو هم بدونم و اینکه چ کارهایی باعث کوچک شدن ورید میشوند همچنین آیا پوشیدن تیشرت یا پیراهن خیلی جذب ک باعث تو رفتن شکم میشود تاثیری روی این بیماری دارد یا خیر با تشکر
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۴ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   در حد 3 میلی متر مشکلی ایجاد نمی کند. کاری نیست که باعث کوچک شدن ورید شود ولی هر کاری که با زور زدن همرا باشد می تواند باعث بزرگ شدن وریدها شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  با سلام.آقای دکتر من پسری25ساله و مجرد هستم و اضافه وزن هم دارم.اندازه ی بیضه های من از همان ابتدا یک مقدار کوچک هستند. مقداری دچار تکرر ادرار هم هستم . از دیروز هم کمی بیضه ی سمت چپم درد خفیفی دارد. البته هر از چند ماهی بیضه ام یک مدت درد میکند سپس خوب میشد. باتوجه به تصاویر آیا به نظر شما دچار بیماری خاصی هستم یا خیر؟البته آزمایش چکاب خون هم مدتی پیش دادم سالم بود. و این که آیا خود ارضایی هم ممکن است باعث درد بیضه شود؟با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   در عكس كه همه چيز طبيعي به نظر ميرسد با اينحال توصيه مي كنم سونوگرافي بيضه ها هم انجام دهيد. خودارضايي افراطي هم مي تواند درد بيضه ايجاد كند.
  2. تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   سپاس فراوان جناب دکتر.چشم سونوگرافی هم انجام میدهم و عکس سونو را هم خدمتتان میفرستم.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   موفق باشيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۱ بهمن ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  درددربیضه سمت راست وزیر شکم،ران سمتراست،بیضه سمت راست رگش بزرگ شده ودرد میکندلطفا راهنماییم میکنید راه علاجشو وایا خطری دارد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۱ بهمن ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر