علل بیضه های کوچک در مردان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

مسائل کمی مربوط به حساسیت بیضه های کوچک در مردان وجود دارد. مرد ها به میزان زیادی غرور خود را مدیون آن هستند. هنگامی که یک مرد با مشکل بیضه های کوچک مواجه می شود، ممکن است مطمئن نباشد یا شک داشته باشد که این به چه معنی است. در ادامه مطلب، علت کوچک شدن بیضه را توضیح خواهیم داد.

بیماری بیضه

خطر بیضه های کوچک

یکی از خطرات داشتن بیضه های کوچک این است که می تواند به ناباروری منجر شود. چون به اندازه ی کافی تستوسترون، هورمونی که به تولید اسپرم کمک می کند، را تولید نمی کند. به همین دلیل است که مردان با بیضه های کوچک، تعداد اسپرم های کمی دارند.
 
اسپرم
 
یک مطالعه ى بالینی در سال 2014 نشان داد که رابطه ای بین تعداد اسپرم در مردان و کیفیت مایع منی وجود دارد. با سونوگرافی بیضه ،اندازه ی بیضه ی 500 مرد، اندازه گیری شد. سپس نمونه اسپرم گرفته شد. نتایج نشان داد که در بیضه های کوچک تر، تعداد، حرکت و حجم اسپرم ها پایین تر است که بر باروری تاثیر می گذارد. داشتن بیضه های کوچک می تواند نشانه ای از عدم تعادل در هورمون ها باشد که تاثیر منفی بر سلامتی خواهد گذاشت. شما شروع به توجه کردن به دیگر تاثیرات آن بر روی بدن خود، مثل کمبود انرژی، مشکلات تولید مثل، افزایش وزن، از دست دادن توده عضلانی، میل جنسی کم و… خواهید کرد.
عدم تعادل هورمون ها
عدم وجود تستوسترون ناشی از بیضه های کوچک باعث می شود بدن شما نتواند میزان استروژنی که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود را کنترل کند. این بدین معنی است که بدن شما می تواند ویژگی های زنانه را توسعه دهد. پس علائم مختلفی از جمله رشد چربی (به ویژه در ناحیه پستان)، ناباروری، مسائل نعوظ و پروستات، خطر سکته مغزی، و خطر سایر بیماری ها را ایجاد می کند.

علل بیضه های کوچک

علل مختلفی برای بیضه های کوچک وجود دارد که عبارتند از:

1-آسیب به بیضه ها

دستگاه تناسلی

هنگامی که به بیضه ها آسیب برسد، مانند ضربه یا تحت فشار شدید قرار گرفتن، که گاهی اوقات مشکلی به وجود نمی آید ولی گاهی باعث ایجاد کبودی یا آسیب دیگری مثل پیچ خوردگی بیضه می شود که نتیجه ی آن کوچک شدن بیضه ها است. پیچ خوردگی بیضه ها باعث آسیب به طناب اسپرماتیک می شود. این آسیب نادر است و معمولا در کودکان و پسران نوجوان اتفاق می افتد اما می تواند در هر سنی در طول خواب یا آسیب جسمی نیز اتفاق بیفتد.

2-استروئیدها و داروها

بعضی از داروها می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند زیرا میزان تستوسترون را در بدن محدود می کنند. تستوسترون یکی از مهمترین علل بیضه های کوچک است. بسیاری از مردان بالغ و پسران نوجوان از استروئیدهای آنابولیک مصنوعی که بدن به طور طبیعی آن را تولید می کند، استفاده می کنند.
 
دارو
 
استروئیدهای آنابولیک مصنوعی برای عضله سازی بسیار سریع نیز استفاده می شوند و همچنین می توانند برای کمک به بهبود عملکرد ورزشکاران استفاده شوند. چون بدن مقدار کافی از این هورمون را نمی سازد از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، اما معمولا علت اصلی، عدم تولید تستوسترون، سن یا اشکال در سیستم های دیگر بدن است. یکی دیگر از داروهایی که بیضه ها را کوچک می کنند، کورتیکواستروئیدها هستند که برای درمان برخی از بیماری ها مانند آسم، اگزما، آرتریت روماتوئید به کار می روند. یک نمونه از این دارو، پردنیزون است.

3-بیماری های مختلف

انواع بیماری ها و اختلالات می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند. در اینجا یک لیست کوتاه از آنها آورده شده است:
1) HIV (ایدز)
2) دیابت
3) چاقی
4) بیماری کلیوی
5) بیماری کبد
6) مردان مبتلا به اختلالات خواب

 
HIV
 
محققان دانشگاه جنوبی دانمارک عادات و اختلالات خواب 1000 مرد را مورد بررسی قرار دادند. افراد مبتلا به بی خوابی، کم خوابی یا خواب بی کیفیت، بیضه های کوچکتری داشتند. این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که مردانی که در خواب شب وارد مرحله ی REM (خواب عمیق) نمی شوند، تستوسترون پایین تری دارند. برای تایید این موضوع باید مطالعات بیشتری انجام شود. نتایج مطالعات بالینی نشان می دهد که مردانی که بیشتر می خوابند تستوسترون بیشتری تولید می کنند.

ایا کوچکی بیضه درمان دارد؟

 

1- برای مسائل مربوط به دارو

دارو

با پزشک خود در مورد هر گونه عوارض جانبی دارو صحبت کنید. اغلب گزینه های گوناگون برای برطرف کردن عوارض جانبی وجود دارند.

2-برای آسیب به بیضه ها

بسیاری از آثار آسیب به بیضه ها پس از چند لحظه از بین می روند، اما بهتر است به یک دکتر ارولوژی مراجعه کنید. در برخی از صدمات مانند پیچ خوردگی بیضه، اگر فوری به پزشک مراجعه نکنید ممکن است بیضه هایتان را از دست بدهید. اگر چند روز پس از آسیب به بیضه، مشکلی در بیضه های خود داشتید، به دنبال اقدامات پزشکی بروید. ممکن است بیضه هایتان بیشتر از چیزی که شما فکر می کنید آسیب دیده باشند و باید آن را پیگیری کنید. درمان ممکن است نیاز به دارو، استراحت مطلق، و یا هر نوع درمان دیگری داشته باشد.

3-برای علائم بیماری

مراجعه به پزشک

اگر اندازه ی بيضه ی شما به دلیل علامت بيماري ايجاد شود، تنها راه اطمینان بخش اين است که توسط يک پزشک متخصص بررسی شود. او دوره ای از درمان را برای شما مشخص می کند. اغلب در یک دوره از درمان، تستوسترون تزریقی یا خوراکی تجویز می شود.

4-برای تستوسترون یا مسائل هورمونی

کسانی که مشکلات اندازه ی بیضه ی آنها ناشی از تستوسترون یا عدم تعادل هورمون ها است، باید به دنبال کمک پزشکی باشند. ممکن است نیاز به تغییر شیوه ى زندگی برای به دست آوردن تعادل مناسب بین مواد شیمیایی در بدن باشد. پزشک شما ممکن است مصرف تستوسترون را توصیه کند، اما این فقط باعث کوچکتر شدن بیضه ها خواهد شد.
 
testosterone
 
بعضی از گزینه ها برای مردانی که به دلیل هیپوگنادیسم (کاهش تولید تستوسترون و اسپرم) از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، HCG، کلومید و تاموکسیفن هستند. این گزینه ها تولید تستوسترون طبیعی را در بدن متوقف نمی سازد و به این ترتیب باعث برگشت یا حفظ اندازه ی بیضه ها می شوند.
مهم است که هنگامی که متوجه یک مسئله مانند بیضه های کوچک می شوید، پیشگیرانه عمل کنید. این نوع مسئله ممکن است یک مشکل پیشرفت کننده نباشد اما می تواند به سرعت به یک مشکل جدی پزشکی تبدیل شود. اگر دچار مشکلی هستید، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
 

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (174 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ب چهارشنبه ۳۰ دی ۹۴( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  با سلام. آقاي دكتر بنده دو هفته پيش تحت عمل واريكوسل قرار گرفتم. وريد ها هم از بالا و هم با استخراج بيضه از محل عمل به گفته جراح وريد هاي گوبرنوكلوم هم براي جلوگيري از عود بسته شده اند و بيضه مجدد داخل كيسه گذاشته شده. الان بيضه بسيار بالاتر از سابق ايستاده و حركتش كم است و زير بيضه پر از چيز هاي ديگه هست فكر كنم وريد هاي لخته شده است. در ضمن بيضه بعد از عمل خيلي ورم داشت.١..آيا اين بيضه به شكل سابق باز ميگردد و پايين ميايد؟ ٢..آيا گوبرنوكلوم وريد هايش بريده شود ديگر بيضه را پايين نميكشد؟ الان به سختي ميشود بيضه را لمس كرد چون بسيار بالاست.٣..امكان دارد جراح كلا گوبرنوكلوم را بسته باشديا بريده باشد؟آقاي دكتر بسيار نگرانم كه بيضه به شكل سابق بر ميگردد يا نه.. ممنون از لطف شما.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۳۰ دی ۹۴( 7 سال پیش)
   سلام
   نگران نباشید اگرچه شاید مثل قبل نشود ولی بتدریج و با گذشت حدود 6 ماه معمولا بتدریج بهتر خواهید شد
 • تصویر کاربر زاهد چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  با سلام نتایج آزمایش اسپرم را با عکس ارسال می کنم واریکوسل بیضه چپ در معاینه تشخیص داده شد و همسرم 28ساله و مشکلی نداشته بعد از سه ماه بارداری اتفاق نیافتاد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   عکسی ارسال نشده است
 • تصویر کاربر م یکشنبه ۸ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  جوانی هستم 23 ساله که مدت کوتاهی است خود ارضایی را ترک کردم ( حدود دو تا سه هفته ) و حالا دچار این مشکل شدم که در هنگام خواب ماده منی تخلیه نمیشه و در هنگام بیداری ، بعد از ادرار به صورت بریده بریده ماده منی خارج میشه میخواستم علت رو بدونم ؟ و اینکه چون خود ارضایی نکردم درد خفیفی در بیضه ها دارم آیا این درد عادی هستش؟
  راجع به مشکل دفع ادرار هم باید بگم که از چندین وقت قبل ادرار به صورت قطع و وصلی خارج میشه و گاهی چند شاخه میشه و اینکه حتما باید با آب گرم باعث تحریک پروستات بشم تا ادرار به طور کامل خارج بشه لطفا راهنمایی نمایید خیلی نگرانم.
  لطفا سوال کاملا شخصی پاسخ داده شود
  با تشکر
  فرهنگ فر
  1. تصویر کاربر م پنجشنبه ۵ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   با عرض سلام
   از حضور محترمتان تقاضا دارم نسبت به پاسخ به سوال فوق تعجیل فرمایید.
   با تشکر
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۵ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   بعضی ار مردان وقتی مدتی انزال نداشته باشند و در واقع ارضا نشوند دچار درد بیضه می شوند که امری طبیعی است. مشکلات ادراری تان می تاند علل متعددی داشته باشد از جمله ورم و التهاب پروستات، لذا توصیه ی کنم ابتدا بررسی شوید و در صورت لزوم مدتی دارو مصرف کنید
  3. تصویر کاربر م پنجشنبه ۵ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   با سپاس از لطف شما
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۵ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   موفق باشید
  5. تصویر کاربر م شنبه ۷ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   با عرض سلام مجدد خدمت شما
   من 23 سال دارم و مجرد میباشم مدتی هست که انزال نداشتم و عمل استمنا رو ترک کردم میخواستم بدونم آیا مشکلی برای من پیش میاد؟
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۸ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   خیر هیچ مشکلی پیش نمیاد
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۷ مرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 346 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید ممنون میشم اگه آزمایش بنده رو تحلیل کنید مرسی.. Semen volume 5...semen pH 8... Sperm count 39.8... progressive 65... motile 80.2... normal morphology 25... Analyzed sperm 200... Normal sperm 25... Viscosity normal. Colour milky. Odor slight odor.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۷ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   این آزمایش طبیعی است
 • تصویر کاربر مائده پنجشنبه ۲۸ خرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر همسر من آذر ماه سال 93عمل واریکوسل سنتی انجام داد الان که آزمایش داده گفتن که فرقی نکرده میخواستم بپرسم آیا با عمل میکروسکوپیک خوب میشه و اینکه بیماریش گرید 3 هست و اینکه هزینه این عمل چقدره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۸ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   اگر عود کرده باشد نیاز به عمل دارد در غیر اینصورت نیازی به عمل نیست و توصیه نمی شود. در مل به روش میکروسکوپیک هم شاید نتیجه آزمایش اسپرم فرقی نکند
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر