علل بیضه های کوچک در مردان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

مسائل کمی مربوط به حساسیت بیضه های کوچک در مردان وجود دارد. مرد ها به میزان زیادی غرور خود را مدیون آن هستند. هنگامی که یک مرد با مشکل بیضه های کوچک مواجه می شود، ممکن است مطمئن نباشد یا شک داشته باشد که این به چه معنی است. در ادامه مطلب، علت کوچک شدن بیضه را توضیح خواهیم داد.

بیماری بیضه

خطر بیضه های کوچک

یکی از خطرات داشتن بیضه های کوچک این است که می تواند به ناباروری منجر شود. چون به اندازه ی کافی تستوسترون، هورمونی که به تولید اسپرم کمک می کند، را تولید نمی کند. به همین دلیل است که مردان با بیضه های کوچک، تعداد اسپرم های کمی دارند.
 
اسپرم
 
یک مطالعه ى بالینی در سال 2014 نشان داد که رابطه ای بین تعداد اسپرم در مردان و کیفیت مایع منی وجود دارد. با سونوگرافی بیضه ،اندازه ی بیضه ی 500 مرد، اندازه گیری شد. سپس نمونه اسپرم گرفته شد. نتایج نشان داد که در بیضه های کوچک تر، تعداد، حرکت و حجم اسپرم ها پایین تر است که بر باروری تاثیر می گذارد. داشتن بیضه های کوچک می تواند نشانه ای از عدم تعادل در هورمون ها باشد که تاثیر منفی بر سلامتی خواهد گذاشت. شما شروع به توجه کردن به دیگر تاثیرات آن بر روی بدن خود، مثل کمبود انرژی، مشکلات تولید مثل، افزایش وزن، از دست دادن توده عضلانی، میل جنسی کم و… خواهید کرد.
عدم تعادل هورمون ها
عدم وجود تستوسترون ناشی از بیضه های کوچک باعث می شود بدن شما نتواند میزان استروژنی که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود را کنترل کند. این بدین معنی است که بدن شما می تواند ویژگی های زنانه را توسعه دهد. پس علائم مختلفی از جمله رشد چربی (به ویژه در ناحیه پستان)، ناباروری، مسائل نعوظ و پروستات، خطر سکته مغزی، و خطر سایر بیماری ها را ایجاد می کند.

علل بیضه های کوچک

علل مختلفی برای بیضه های کوچک وجود دارد که عبارتند از:

1-آسیب به بیضه ها

دستگاه تناسلی

هنگامی که به بیضه ها آسیب برسد، مانند ضربه یا تحت فشار شدید قرار گرفتن، که گاهی اوقات مشکلی به وجود نمی آید ولی گاهی باعث ایجاد کبودی یا آسیب دیگری مثل پیچ خوردگی بیضه می شود که نتیجه ی آن کوچک شدن بیضه ها است. پیچ خوردگی بیضه ها باعث آسیب به طناب اسپرماتیک می شود. این آسیب نادر است و معمولا در کودکان و پسران نوجوان اتفاق می افتد اما می تواند در هر سنی در طول خواب یا آسیب جسمی نیز اتفاق بیفتد.

2-استروئیدها و داروها

بعضی از داروها می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند زیرا میزان تستوسترون را در بدن محدود می کنند. تستوسترون یکی از مهمترین علل بیضه های کوچک است. بسیاری از مردان بالغ و پسران نوجوان از استروئیدهای آنابولیک مصنوعی که بدن به طور طبیعی آن را تولید می کند، استفاده می کنند.
 
دارو
 
استروئیدهای آنابولیک مصنوعی برای عضله سازی بسیار سریع نیز استفاده می شوند و همچنین می توانند برای کمک به بهبود عملکرد ورزشکاران استفاده شوند. چون بدن مقدار کافی از این هورمون را نمی سازد از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، اما معمولا علت اصلی، عدم تولید تستوسترون، سن یا اشکال در سیستم های دیگر بدن است. یکی دیگر از داروهایی که بیضه ها را کوچک می کنند، کورتیکواستروئیدها هستند که برای درمان برخی از بیماری ها مانند آسم، اگزما، آرتریت روماتوئید به کار می روند. یک نمونه از این دارو، پردنیزون است.

3-بیماری های مختلف

انواع بیماری ها و اختلالات می توانند باعث کوچک شدن بیضه ها شوند. در اینجا یک لیست کوتاه از آنها آورده شده است:
1) HIV (ایدز)
2) دیابت
3) چاقی
4) بیماری کلیوی
5) بیماری کبد
6) مردان مبتلا به اختلالات خواب

 
HIV
 
محققان دانشگاه جنوبی دانمارک عادات و اختلالات خواب 1000 مرد را مورد بررسی قرار دادند. افراد مبتلا به بی خوابی، کم خوابی یا خواب بی کیفیت، بیضه های کوچکتری داشتند. این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که مردانی که در خواب شب وارد مرحله ی REM (خواب عمیق) نمی شوند، تستوسترون پایین تری دارند. برای تایید این موضوع باید مطالعات بیشتری انجام شود. نتایج مطالعات بالینی نشان می دهد که مردانی که بیشتر می خوابند تستوسترون بیشتری تولید می کنند.

ایا کوچکی بیضه درمان دارد؟

 

1- برای مسائل مربوط به دارو

دارو

با پزشک خود در مورد هر گونه عوارض جانبی دارو صحبت کنید. اغلب گزینه های گوناگون برای برطرف کردن عوارض جانبی وجود دارند.

2-برای آسیب به بیضه ها

بسیاری از آثار آسیب به بیضه ها پس از چند لحظه از بین می روند، اما بهتر است به یک دکتر ارولوژی مراجعه کنید. در برخی از صدمات مانند پیچ خوردگی بیضه، اگر فوری به پزشک مراجعه نکنید ممکن است بیضه هایتان را از دست بدهید. اگر چند روز پس از آسیب به بیضه، مشکلی در بیضه های خود داشتید، به دنبال اقدامات پزشکی بروید. ممکن است بیضه هایتان بیشتر از چیزی که شما فکر می کنید آسیب دیده باشند و باید آن را پیگیری کنید. درمان ممکن است نیاز به دارو، استراحت مطلق، و یا هر نوع درمان دیگری داشته باشد.

3-برای علائم بیماری

مراجعه به پزشک

اگر اندازه ی بيضه ی شما به دلیل علامت بيماري ايجاد شود، تنها راه اطمینان بخش اين است که توسط يک پزشک متخصص بررسی شود. او دوره ای از درمان را برای شما مشخص می کند. اغلب در یک دوره از درمان، تستوسترون تزریقی یا خوراکی تجویز می شود.

4-برای تستوسترون یا مسائل هورمونی

کسانی که مشکلات اندازه ی بیضه ی آنها ناشی از تستوسترون یا عدم تعادل هورمون ها است، باید به دنبال کمک پزشکی باشند. ممکن است نیاز به تغییر شیوه ى زندگی برای به دست آوردن تعادل مناسب بین مواد شیمیایی در بدن باشد. پزشک شما ممکن است مصرف تستوسترون را توصیه کند، اما این فقط باعث کوچکتر شدن بیضه ها خواهد شد.
 
testosterone
 
بعضی از گزینه ها برای مردانی که به دلیل هیپوگنادیسم (کاهش تولید تستوسترون و اسپرم) از تستوسترون مصنوعی استفاده می کنند، HCG، کلومید و تاموکسیفن هستند. این گزینه ها تولید تستوسترون طبیعی را در بدن متوقف نمی سازد و به این ترتیب باعث برگشت یا حفظ اندازه ی بیضه ها می شوند.
مهم است که هنگامی که متوجه یک مسئله مانند بیضه های کوچک می شوید، پیشگیرانه عمل کنید. این نوع مسئله ممکن است یک مشکل پیشرفت کننده نباشد اما می تواند به سرعت به یک مشکل جدی پزشکی تبدیل شود. اگر دچار مشکلی هستید، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
 

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (174 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 468 مشاهده پرسش
  با سلام من عمل واریکوسل از طرف چپ انجام دادم حالا هم دکتر میگویید باید سمت راست هم عمل کنیم من میخواهم معافیت پزشکی بگیرم دکتر میگویید یک امپول بزنیم بیضه ات بزرگ شود معافیتت را بگیر بعد عمل کنیم ایا این امپول ها بعدا برای انسان ضرر نمیکند خواهشمند هستم راهنمایی بفرمایید من را تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۰ آبان ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   من چنین چیزی نشنیده ام تا بحال و چنین کاری را تائید نمی کنم
 • تصویر کاربر شهریار یکشنبه ۱۱ آبان ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 753 مشاهده پرسش
  من 2/5 سال قبل عمل واریکوسل داشتم . تقریبا 2-3 هفته اخیر دارم کگل انجام میدم احساس میکنم واریکوسلم داره عود میکنه . آیا کگل روی واریکوسل تاثیر داره ؟
  ... و درمان موثر برای زود انزالی؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ آبان ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   کگل تاثیر منفی روی واریکوسل ندارد. از داروها برای زودانزالی می توانید استفاده کنید که برای اینکار بهتره از مشاوره حضوری ارولوژیست بهره بگیرید
 • تصویر کاربر بهمن یکشنبه ۶ مهر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام مدتی است شاید 1 سال هنگام نعوظ تقریبا از انتهای آلت خمیدگی زیاد بطرف پائین دارم ولی هیچ درد و سفتی زیر پوست ندارم وزمانی که با دست آلت را بالا می آورم از نعوظی آن کاسته می شودو مقداری دیابت نوع 2 هم دارم ولی چند ماهی است کنترل دیابت با وزش و تحرک بیشتر شده لطفا راهنمائی بفر مائید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۶ مهر ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   اگر انحنای آلت شما در حدی نباشد که در مقاربت ایجاد مشکل کند نیاز به اقدامی ندارد
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  جناب دکتر دوتا آزمایش اسپرم به فاصله 3ماه انجام دادم
  لطفا بررسی کنید و راهنمایی بفرمایید چکار کنم
  جهت سریع تر رسیدن به نتیجه مطلوب جهت بارداری منتظر نظر و راهنمایی شما هستم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   بایستی معاینه شوید اگر واریکوسل داشته باشید بایستی عمل شوید و اگر نه بایستی مدتی داروهایی مثل ویتامی ای و ال کارنی تین مصرف کنید و اگر نشد آی یو آی کنید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب
  دکتر جباری من دوسال پیش بخاطر یک زائده کوچک در زیر گردن الت تناسلی(عکس اونرا پیوست کردم) که از خودش ترشحات زرد رنگ به مقدار خیلی کم ترشح میکرد به یک اورولوژیست مراجعه کردم که گفتن چیز خاصی نیس ولی گفتن واریکوسل سمت چپ دارم (جواب تست قبل از عمل اون را براتون پیوست کردم) بعد از عمل جراحی دکتر گفتن خوبه و منم دیگه تست ندادم، امسال با توجه ب تجربه قبل احساس کردم سمت راستم هم واریکوسل گرفته ، مراجعه کردم (جواب تستش را پیوست کردم) گفتن با عمل جراحی هم 100% معلوم نیس خوب بشه و قرص کارنی تین و پنتوکسی فیلین نوشتن هر 12 ساعت ،گفتن 2ماه مصرف کنید و بعد دوباره تست بدین اگه بهبود پیدا نکرد وضعیت اسپرما، عمل میکنند.
  دکترجان من خیلی نگرانم وضعیت اسپرما خیلی ناامید کننده شده و حتی از 2 سال پیش بدتر شده
  زائده مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  ایا با عمل وضعیت اسپرما بهبود پیدا میکنه؟
  من25ساله و مجرد هستم و خود ارضایی هم خیلی کم داشتم و ارتباط جنسی هم ندارم
  استاد واقعا لطف میکنید وقت گرانبهاتونا دراختیار ما قرار میدهید
  ما شهرستانیا از خیلی چیزا محرومیم و عزیزانی مثل شما تنها دل گرمی ما هستید.
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۹ مرداد ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   آزمایش اسپرم سال 93 شما نرمال هست. با بت ترشح هم بهتر کیست مذکور را با یک جراحی ساده و سرپایی آنرا بردارید چون احتمالا بعد از ازدواج برای شما و همسرتان مسوله ساز خواهد شد
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر