نمایش منوی کناری

عوارض ختنه نوزادان چیست؟

یک مطالعه ی تقریبا جهانی در ایالات متحده برای بررسی ختنه نوزادان پسر در هنگام تولد انجام شد. در حالی که در سال های اخیر تا حدودی ختنه کردن پسرها کم تر صورت می گیرد، اما هنوز هم یک شیوه ی رایج در این کشور است.

ختنه نوزادان

اکثریت قریب به اتفاق ختنه نوزادان بدون هیچ مشکلی انجام شده و آلت تناسلی دارای ظاهر و عملکرد نرمال می باشد. شایع ترین عوارضی که می توانند رخ دهند، در سه دسته قرار می گیرند :

۱) برداشت بیش از حد پوست

۲) برداشت کم تر از حد پوست

۳) چسبندگی پیش پوست (پره پوست) به سر آلت تناسلی

١- برداشت بیش از حد پوست

خوشبختانه این عارضه یعنی برداشتن بیش از حد پوست در ختنه نوزادان امری بسیار نادر است، زیرا عارضه ایست که اصلاح آن سخت ترین کار است .متخصصان اطفال و سایر پزشکانی که نوزادان را ختنه می کنند به این امر آگاهی داشته و به همین علت در هنگام انجام این عمل همیشه مقداری پوست اضافه را باقی می گذارند (و اندازه گیری دقیق مقدار مناسب پوست قابل برداشت آن طور که به نظر می رسد آسان نیست).

حذف بیش از حد پوست در ختنه نوزادان می تواند منجر به تغییر شکل آلت تناسلی شده و برای بازسازی نیاز به پیوند بافت داشته باشد.

چنین مواردی کاملا جدی بوده و نیاز به درمان توسط اورولوژیست اطفال که دارای تجربه ای گسترده در زمینه ی جراحی ترمیمی آلت تناسلی است ، دارند. حتی نتایج بعد از عمل نیز می توانند ایده آل نباشند.

٢- برداشت کم تر از حد پوست

شایع ترین عارضه برداشت کم پوست یا ختنه ی ناقص است. این عارضه تنها جنبه ی ظاهری دارد . یک ختنه ناقص باعث شده که آلت تناسلی نه ظاهر یک آلت طبیعی ختنه نشده و نه ظاهر یک آلت ختنه شده را داشته باشد، بلکه حالتی است مابین دو شکل فوق. این عارضه معمولاً بر روی عملکرد آلت تناسلی نیز تاثیر می گذارد. از آنجایی که پیش پوست باقی مانده (پره پوس) می تواند اسمگما (ترشحات غیر طبیعی) را تولید کند ، زمینه ی تحریک، عفونت و همچنین چسبندگی را فراهم خواهد ساخت.

٣- چسبندگی پیش پوست

چسبندگی پیش پوست معمولاً در زوائد آن است، اما حتی زمانی که ختنه به نوزادان صورت کامل انجام می شود نیز امکان ایجادآن وجود دارد. اگرچه بسیاری از این چسبندگی ها خفیف بوده و با رشد آلت تناسلی از بین خواهند رفت، اما بسیاری از آنها باید توسط یک متخصص اورولوژی مورد بررسی قرار گیرند.

ساده ترین راه مقابله با چسبندگی پیش پوست در ختنه نوزادان از بین بردن آن ها به صورت دستی در مطب پزشکاست. در حالی که این کار برای کودک دردناک است، اما این درد بسیار کوتاه بوده و فقط چند ثانیه طول می کشد. حتی درد آن کم تر از درد واکسن است ! اورولوژیست سریعاً چسبندگی را در محل مناسب از بین برده و سپس یک پماد آنتی بیوتیکی چرب مثل یک ترکیب آنتی بیوتیک سه گانه بر روی موضع اعمال می کند. والدین موظفند که پماد ( یا حتی وازلین ) را چند بار در روز و به مدت چندین هفته بر سر آلت تناسلی کودک خود استعمال کرده تا از چسبندگی مجدد پوست ها جلوگیری کنند. هنگامی که این نواحی به طور کامل بهبود یابند، خطر چسبندگی مجدد به میزان قابل توجهی از بین می رود.

عوارض ختنه نوزاد

جراحی ترمیم 

دلایل متعددی برای نیاز به انجام عمل جراحی ترمیمی توسط متخصص اورولوژی در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی وجود دارند :

۱- چنانچه توزیع پیش پوست ناهموار و نامتقارن باشد، به طوری که قسمت اعظم پوست باقی مانده به طور قابل توجهی طویل تر از دیگر قسمت ها باشد، یا اگر میزان پوست برداشته نشده بسیار زیاد باشد، با نظر پزشکاورولوژیست جراحی مورد نیاز خواهد بود.

۲- چنانچه چسبندگی پیش پوست به نقطه ای باشد که نتوان آن را به راحتی و با دست در کلینیک از بین برد، در صورت نیاز، به منظور کاهش چسبندگی، برداشت هرگونه پوست اضافی و به هم دوختن دوباره پوست ها ، باید عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شود.

۳- اینکه اگر تمیز نگه داشتن پوست اضافه از اسمگما بسیار دشوار باشد به طوری که باعث ایجاد سوزش و التهاب مکرر و عود کننده می شود، کودک کاندید مداخلات جراحی خواهد بود.

۴- گاهی اوقات آلت تناسلی در داخل یکلایه ی چربی از ناحیه ی لگنی کودکقرار گرفته و پوشیده می شود. هلت این امر مادرزادی است و فقدان زاویه ایست که به صورت طبیعی بین پوست پنیس واسکروتوم در زیر آن و پوست پنیس و پوست پوبیس در بالای آن وجود دارد. اگر یک کودک ختنه نشود ، درطول زمان معمولاً از بین می رود. اما در یک بچه که ختنه شده، آلت تناسلی وی اغلب دچار چسبندگی و تحریک می شود. جراحی ترمیم آلت تناسلی دفن شده به مراتب دشوارتر و پیچیده تر از است و شامل بخیه زدن قاعده ی آلت تناسلی برای ثابت کردن پوست آن به بدنه ی آلت است.

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید
عوارض ختنه نوزادان چیست؟
2.5 (50%) 2 رای

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و ادب
  من یک پسر هفت ساله دارم که دچار دفن شدگی آلت و نیز کوچکی آلت و بیضه است
  لطفا راهنمایی بفرمائید برای درمان
  تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم و تشخیص یا درمانی را مطرح کنم. توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک ارولوژیست مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر صادق دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و ارادت خدمت دکتر عزیز
  من در رابطه ی جنسی شرایط متفاوتی دارم گاهی خوب و گاهی ضعیف هستم البته این شرایط باعث شده که همیشه نگارنی همراهم هست استرس تقریبا دارم و خستگی مفرط ولی جسارت فکر میکنم قسمت اسفنجی التم ضعیفه معمولا در حالت عادی همیشه جم میشه و گاهی با مصرف نصف قرص سیلدنافیل مشکلم حل میشه و گاهی اصلا نیازی بهش ندارم وگاهی هم بدون قرص قادر به ایجاد رابطه نیستم ، بدنم تو ورزش های قدرتی خیلی مستعد یعنی توان بدنی خوبی دارم ممنون میشم بند رو راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   برای خیلی از مردان اینحالت رخ می دهد که در سکس نوساناتی دارند و همانطور که خودتان اشاره کردید برمی گردد به حواشی زندگی که غالبا هم منشا روانی و درگیری های فکری و بعضا شرایط همسر دارد و تا حدی در زندگی امروزه ما که با فشار و استرس زیادی همراه هست طبیعی است و استفاده موردی از حداقل دوز سیلدنافیل در اینجور موارد ایرادی ندارد

 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۳۹ سالم هست آلت تناسلی من ۱۲ سانت است امکانش هست بزرگتر بشه یا راهی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   خیر راهی ندارد

 • تصویر کاربر Faham’s دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر وقت بخير
  من پسرم رو در ١٩روزگي ختنه كردم به روش حلقه حدود شش روز بعد حلقه آويزون شد و من فقط چرب كردم تا در ده روزگي افتاد
  بعد ازون متوجه پوست اضافه شدم در يكماهگي يه دكتر ديگه ديد پسرمو و گفتن كه پوست اضافه خودبخود از بين ميره و احتمالن چسبندگي باعثش شده بعد با قيچي چسبندگي اون ناحيه رو باز كردن و زخمشم سوزوندن
  الان من ازون زمان تا الان نگرانه كجي آلت پسرم هستم كه كاملن هم مشخصه بخاطر چسبندگي تو ناحيه ي پوست مخاطي به سر آلتش هست من ممنون ميشم بگين الان بايد چكار كنم؟
  تصويرشم براتون ارسال كردم
  نياز به عمل داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام عکس بطور صحیح بارگذاری و ارسال نشده است

 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با درود

  دکتر عزیز دور الت بنده دون دون های گوشتی زیادی هست میخواستم ببینم چیه؟ زیگیل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   پاپول های مرواریدی برجستگی های کوچک سفیید، گنبدی شکل یا رشته ای هستند که در تاج کلاهک آلت بصورت تجمعی در کنار هم قرار دارند. این پاپول ها شایع بوده و در ۱۴ تا ۴۸ درصد جوانان در دوره ی بعد از بلوغ دیده می شود. این ضایعات خوش خیم بوده و معمولا نیازی به درمان ندارد و ماهیت آن آنژیوفیبروما می باشد. اگر فردی تمایل به درمان داشته باشد یکی از روش های موثر درمانی لیزر CO2 است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر