بیماری اپیسپادیاس و روش درمان آن

در این مقاله مطالعه می کنید:

در این مقاله بیماری اپیسپادیاس، علائم، انواع و درمان آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

اپیسپادیاس چیست؟

اپیسپادیاس یک نقص مادرزادی است، که در آن سوراخ مجرای پیشابراه که به وسیله آن ادرار از بدن خارج می شود، تغییر شکل می دهد. این حالت بر نحوه ی خروج ادرار از بدن موثر است. این نقص نادر است، اما چنانچه به طور مناسب درمان نگردد، می تواند مشکل ساز باشد. اپیسپادیاس در خانم ها بسیار نادر است، اما اگر اتفاق بیفتد بسیار خطرناک خواهد بود. تخمین زده شده است، در هر هزار مرد یک نفر به اپیسپادیاس و در هر پانصد هزار زن یک نفر به آن مبتلا هستند

علل اپیسپادیاس

اگرچه علت این امر هنوز به طور دقیق مشخص نیست، اما این باور وجود دارد که تحت تاثیر عوامل متعددی است. اپیسپادیاس می تواند به تکامل جنین در اولین ماه های بارداری مرتبط باشد. این تغییر شکل ممکن است در هفته پنجم بارداری و در نتیجه ی تکامل نامناسب استخوان پوبیس (شرمگاهی) باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در رابطه با علل این نقص مادرزادی در دست انجام است.

آلت پنهان در کودکان

علائم اپیسپادیاس

برای درک انواع بیماری اپیسپادیاس و درمان آن، دانستن علائم آن ضروری است. علامت اصلی، غیر طبیعی شدن شکل پیشابراه و کوتاه و پهن شدن آن می باشد. در اپیسپادیاس، سوراخ مجرای ادرار (پیشابراه) در بالا یا طرفین مجرا قرار می گیرد. در مورد زنان، علائم متفاوت بوده و کلیتوریس (اندام تناسلی خارجی) شکل غیرطبیعی دارد، به طوریکه مجرای ادرار به این ناحیه باز می شود. در بعضی موارد، مجرای ادرار می تواند به شکم نیز باز شود. این حالت مشکل تر می شود، زیرا فرد در کنترل ادرار دچار مشکل خواهد شد..

انواع اپیسپادیاس

بر اساس پیشابراه یا سوراخ مجرا، انواع اپیسپادیاس در مردان شامل موارد زیر است:

اپیسپادیاس پنیس

سوراخ پیشابراه بر روی پوسته ی آلت تناسلی است.

اپیسپادیاس آلتی

در این نوع اپیسپادیاس، محل دفع ادرار نزدیک به استخوان پوبیس یا شرمگاهی است. از آنجایی که استخوان های شرمگاهی به درستی در جلو ادغام نمی شوند، مثانه هیچ بستر مناسبی ندارد و در نتیجه مثانه به شکل نعل اسبی درمی آید که این امر باعث نشت ادرار خواهد شد.

نکته: استرس یا افزایش فشار شکمی می تواند منجر به نشت ادرار و یا بی اختیاری ادراری شود.

اپیسپادیاس غده ای

در این نوع اپیسپادیاس، سوراخ مجرای ادراری در نوک آلت تناسلی قرار دارد که طبیعی به نظر می رسد. مردان با چنین مشکلی قادر به نگه داشتن ادرار و مدیریت آن هستند. این نوع می تواند در صورت لزوم با روش دارویی و جراحی درمان شود.

 درمان اپیسپادیاس

درمان اپی سپادیاس تا حد زیادی بستگی به نوع آن دارد. موقعیت آناتومیک مجرای ادراری یا دهانه ی آن در اپی سپادیاس به تعیین شدت بیماری کمک می کند. هنگامی که محل سوراخ پیشابراه نزدیک به آلت تناسلی است، فرد نمی تواند ادرار خود را برای مدت طولانی نگه دارد. برخی از موارد اپی سپادیاس، که شدت متوسط ​​دارند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. همچنین در شرایطی که سوراخ پیشابراه نزدیک به اندام های تناسلی که حساس ترین بخش بدن هستند، قرار گیرد، درمان جراحی باید با دقت زیادی انجام شود.

درمان اپیسپادیاس برای پسران شامل ملاحظات زیر است:

✔️ ترمیم شکل ظاهری آلت تناسلی

✔️ بهبود وضعیت طولی آلت تناسلی

✔️ خمیدگی آلت تناسلی باید ثابت شود تا بتواند عملکرد نرمال داشته باشد

انواع روش درمانی اپی سپادیاس

هدف از درمان جراحی این است که باروری کودک حفظ شده تا بعد از عمل نیز بتواند راحت زندگی کند. انواع مختلفی از درمان های جراحی اپی سپادیاس وجود دارند که به شرح زیر است تکنیک اصلاح شده کانتول در این تکنیک، آلت تناسلی با انتقال مجرای ادراری به موقعیت نرمال خود، بازسازی می شود.

تکنیک میتچل:

در این روش درمانی، آلت تناسلی به طور کامل از محل خود جدا و سپس پس از اصلاح پیوند زده می شود. هدف از این روش حفظ عملکرد مطلوب مجرای ادراری است. در مورد دختران درمان اپیسپادیاس ساده تر است. بهتر است بلافاصله پس از تشخیص در هنگام تولد درمان صورت گیرد، زیرا عمل جراحی در سنین پایین نسبت به سنین رشد بسیار راحت تر انجام می شود.

بنابراین باید با تشخیص این وضعیت، زندگی عادی کودک را به وی برگردانیم. توجه به هر گونه تغییر در مجرای ادراری پس از تولد یا در طول سال های اولیه و یا ایجاد هر گونه تغییر در الگوی ادراری کودک، بسیار اهمیت داشته و باید توسط پزشک ارزیابی شود.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
2.2/5 - (8 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام اقا خسته نباشید
  بنده ۲۵ سالمه و مادر زادی التم کجی به سمت چپه از شما راهنمایی میخوام که چیکار کنم میترسم در اینده مشکل بشه برام
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۳۱ خرداد ۹۷( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام خ اقای دکتر از این راهنمایی می کنین خیلی ممنون
   اقای دکتر عکس فرستادم براتون که عمل لازم یا نه
   با نفر مشورت کردم گفتن که با عمل پلیکاسیون حل میشه
   هزینه عمل پلیکاسیون چقدر میشه
   باتشکر از لطفتون
  3. تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۱ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام اقای دکتر از این که راهنمایی می کنین خیلی ممنون
   اقای دکتر عکس فرستادم براتون که عمل لازم یا نه
   با یه نفر مشورت کردم گفتن که با عمل پلیکاسیون حل میشه
   هزینه عمل پلیکاسیون چقدر میشه
   باتشکر از لطفتون
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   به نظرمن شدت انحنا در حدی یست که عمل الزامی باشد ولی با اینحال بله با جراحی به روش پلیکاسیون صاف می شود و هزینه حدود ۴ تا ۵ میلیون می باشد
  5. تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۲ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   اقای دکتر من از شهرستان میام برا عمل چند روز بیاید بمونم تهران
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   صبح بستری و عصر مرخص می شوید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر بهرام چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام پیرو سوال قبل کجی کلاهک
  ببخشید آیا بیماری خطرناکی هست
  خیلی نگرانم آیا حتمآ باید برسی شود
  آیا بیماری پیرونی میباشد یا بیماری دیگری است آیا قابل درمان میباشد
  اقای دکتر من خیلی استرس دارم لطف میکنید منو از نگرانی در بیارید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   معمولا پیرونی در سر آلت ایجاد نمی شود و بعید می دونم پیرونی باشد ولی بطور قطع و یقین نمیشه گفت که پیرونی نیست. ویتامین e به بهبود و جلوگیری از پیشرفت کمک می کند.
 • تصویر کاربر سهیل دوشنبه ۱۴ اسفند ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 745 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر با توجه به بیماری کوردی که دارم و انحنایی که الت دارد ایا نیاز به جراحی هست؟ ریسک عمل چقد هست و با توجه به عوارضی که داره ایا جراحی انجام بشه؟شما برای جراحی از چه تکنیکی استفاده میکنید؟ایا جراحی سخت و حساسی هست و باید پیش متخصص خاصی رفت یا نه هر اورولوژی میتونه انجام بده؟قبل از سال جدید امکانش هست و وقت هست برای عمل پیشتون نوبت بگیرم؟ اقای دکتر خیلی از نظر روحی بهم ریخته شدم لطف کنید راهنماییم کنید نسبت به نوع عمل هم توضیح بدید ایا خود عمل سخت؟ تصویر آلت تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۴ اسفند ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   اقای دکتر با توجه به بیماری کوردی که دارم و انحنایی که الت دارد ایا نیاز به جراحی هست؟.........................در حد متوسط هست یعنی نه شدید هست و نه البته خفیف لذا اگر تجربه سکس نداشته اید می توانید تا بعد از ازدواج صبر کنید و اگر آنزمان مشکلی داشتید اقدام به جراحی کنید
   ریسک عمل چقدر هست؟..............ریسک ندارد
   و با توجه به عوارضی که داره ایا جراحی انجام بشه؟.................................در بالا توضیح دادم
   شما برای جراحی از چه تکنیکی استفاده میکنید؟..............................plication
   ایا جراحی سخت و حساسی هست و باید پیش متخصص خاصی رفت یا نه هر اورولوژی میتونه انجام بده؟........................البته همه ارولوژیست ها این عمل را انجام می دهند ولی اگر کسی باشه که تجربه ی بیشتری در این عمل دارد بهتر است
   قبل از سال جدید امکانش هست و وقت هست برای عمل پیشتون نوبت بگیرم؟ .........................اگر تصمیم به عمل داشته باشید بله امکانش هست
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام هنگام عشق بازی با خانومم متوجه یه لکه خون دیدم بعد برسی متوجه شدم از الت منه قسمت بالا الت تقریبا یک سانت زیره کلاهک انگار یه رگ پاره شده به اندازه یک سکه خون جمع شده زیره پوست به یه خورده پوست فشار دادم از سوراخی که به انداری سر سوزن بود خون بیرون امد اما هنوز زیر پست لکه خون هست لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   این یک کبودی و خونمردگی سطحی و زیرپوستی است که احتمال بدلیل پارگی عروق سطحی حین مقاربت و فشار به الت ایجاد شده است و معمولا بتدریج برطرف می شود. در برخی افراد که داروهای رقیق کننده ی خون هم وجود دارد نیز ممکن است دیده شود. الایحال موضوع نگران کننده ای نیست ولی ترجیحا بهتر است حضورا نیز توسط پزشک معاینه شوید.
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۵ اسفند ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دکتر جباری
  برای رابطه ی جنسی از اسپری بی حسی تاخیری استفاده کردم ولی چون تجربه ی کمی داشتم مقدار استفاده رو نمیدونستم و فکر میکنم که مقدار مصرفم زیاد بوده
  الان روی کلاهک آلتم کمی سیاه شده و وقتی میخوام با آب بشورم اون قسمت سیاه شده کنده میشه،همچنین روی کلاهک تاول های ریزی هم بوجود اومده که با درد و سوزش همراهه
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۵ اسفند ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   احتمالا حساسیت به بی حس کننده داشته اید. توصیه می کنم برای پیشگیری از بروز عفونت از پماد چشمی تتراسیکلین صبح و شب بر روی زخم و تاول ها بمدت ۱۰ روز استفاده کنید.
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر