بیماری اپیسپادیاس و روش درمان آن

در این مقاله مطالعه می کنید:

در این مقاله بیماری اپیسپادیاس، علائم، انواع و درمان آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

اپیسپادیاس چیست؟

اپیسپادیاس یک نقص مادرزادی است، که در آن سوراخ مجرای پیشابراه که به وسیله آن ادرار از بدن خارج می شود، تغییر شکل می دهد. این حالت بر نحوه ی خروج ادرار از بدن موثر است. این نقص نادر است، اما چنانچه به طور مناسب درمان نگردد، می تواند مشکل ساز باشد. اپیسپادیاس در خانم ها بسیار نادر است، اما اگر اتفاق بیفتد بسیار خطرناک خواهد بود. تخمین زده شده است، در هر هزار مرد یک نفر به اپیسپادیاس و در هر پانصد هزار زن یک نفر به آن مبتلا هستند

علل اپیسپادیاس

اگرچه علت این امر هنوز به طور دقیق مشخص نیست، اما این باور وجود دارد که تحت تاثیر عوامل متعددی است. اپیسپادیاس می تواند به تکامل جنین در اولین ماه های بارداری مرتبط باشد. این تغییر شکل ممکن است در هفته پنجم بارداری و در نتیجه ی تکامل نامناسب استخوان پوبیس (شرمگاهی) باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در رابطه با علل این نقص مادرزادی در دست انجام است.

آلت پنهان در کودکان

علائم اپیسپادیاس

برای درک انواع بیماری اپیسپادیاس و درمان آن، دانستن علائم آن ضروری است. علامت اصلی، غیر طبیعی شدن شکل پیشابراه و کوتاه و پهن شدن آن می باشد. در اپیسپادیاس، سوراخ مجرای ادرار (پیشابراه) در بالا یا طرفین مجرا قرار می گیرد. در مورد زنان، علائم متفاوت بوده و کلیتوریس (اندام تناسلی خارجی) شکل غیرطبیعی دارد، به طوریکه مجرای ادرار به این ناحیه باز می شود. در بعضی موارد، مجرای ادرار می تواند به شکم نیز باز شود. این حالت مشکل تر می شود، زیرا فرد در کنترل ادرار دچار مشکل خواهد شد..

انواع اپیسپادیاس

بر اساس پیشابراه یا سوراخ مجرا، انواع اپیسپادیاس در مردان شامل موارد زیر است:

اپیسپادیاس پنیس

سوراخ پیشابراه بر روی پوسته ی آلت تناسلی است.

اپیسپادیاس آلتی

در این نوع اپیسپادیاس، محل دفع ادرار نزدیک به استخوان پوبیس یا شرمگاهی است. از آنجایی که استخوان های شرمگاهی به درستی در جلو ادغام نمی شوند، مثانه هیچ بستر مناسبی ندارد و در نتیجه مثانه به شکل نعل اسبی درمی آید که این امر باعث نشت ادرار خواهد شد.

نکته: استرس یا افزایش فشار شکمی می تواند منجر به نشت ادرار و یا بی اختیاری ادراری شود.

اپیسپادیاس غده ای

در این نوع اپیسپادیاس، سوراخ مجرای ادراری در نوک آلت تناسلی قرار دارد که طبیعی به نظر می رسد. مردان با چنین مشکلی قادر به نگه داشتن ادرار و مدیریت آن هستند. این نوع می تواند در صورت لزوم با روش دارویی و جراحی درمان شود.

 درمان اپیسپادیاس

درمان اپی سپادیاس تا حد زیادی بستگی به نوع آن دارد. موقعیت آناتومیک مجرای ادراری یا دهانه ی آن در اپی سپادیاس به تعیین شدت بیماری کمک می کند. هنگامی که محل سوراخ پیشابراه نزدیک به آلت تناسلی است، فرد نمی تواند ادرار خود را برای مدت طولانی نگه دارد. برخی از موارد اپی سپادیاس، که شدت متوسط ​​دارند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. همچنین در شرایطی که سوراخ پیشابراه نزدیک به اندام های تناسلی که حساس ترین بخش بدن هستند، قرار گیرد، درمان جراحی باید با دقت زیادی انجام شود.

درمان اپیسپادیاس برای پسران شامل ملاحظات زیر است:

✔️ ترمیم شکل ظاهری آلت تناسلی

✔️ بهبود وضعیت طولی آلت تناسلی

✔️ خمیدگی آلت تناسلی باید ثابت شود تا بتواند عملکرد نرمال داشته باشد

انواع روش درمانی اپی سپادیاس

هدف از درمان جراحی این است که باروری کودک حفظ شده تا بعد از عمل نیز بتواند راحت زندگی کند. انواع مختلفی از درمان های جراحی اپی سپادیاس وجود دارند که به شرح زیر است تکنیک اصلاح شده کانتول در این تکنیک، آلت تناسلی با انتقال مجرای ادراری به موقعیت نرمال خود، بازسازی می شود.

تکنیک میتچل:

در این روش درمانی، آلت تناسلی به طور کامل از محل خود جدا و سپس پس از اصلاح پیوند زده می شود. هدف از این روش حفظ عملکرد مطلوب مجرای ادراری است. در مورد دختران درمان اپیسپادیاس ساده تر است. بهتر است بلافاصله پس از تشخیص در هنگام تولد درمان صورت گیرد، زیرا عمل جراحی در سنین پایین نسبت به سنین رشد بسیار راحت تر انجام می شود.

بنابراین باید با تشخیص این وضعیت، زندگی عادی کودک را به وی برگردانیم. توجه به هر گونه تغییر در مجرای ادراری پس از تولد یا در طول سال های اولیه و یا ایجاد هر گونه تغییر در الگوی ادراری کودک، بسیار اهمیت داشته و باید توسط پزشک ارزیابی شود.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
2.2/5 - (8 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سيد شنبه ۲۷ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام اقاى دكتر من قبلا از همين طريق سوالى پرسيدم كه شما فرموديد اگزما هستش وحالا در تصاويرى كه براى شما جديدا ارسال كردم رو ببينيد نظرتون رو اعلام كنيد البته با پمادى كه گفته بوديد مشكل سزش بر طرف شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۳ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   عکسی ارسال نشده است
  2. تصویر کاربر سيد سه شنبه ۲۳ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   كجا عكس بفرستم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۳ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   قسمتی دارد مربوط به بارگذاری فایل از اون طریق اسال کنید
  4. تصویر کاربر سيد سه شنبه ۲۳ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   ببخشيد داخل برنامه ربات منظورتون هستش
   تو همينجا اضافه كردن عكس رو قبول نميكنه
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   بله در ربات قسمتی داره دیگران خیلی راحت تا 5 فایل عکس می فرستند
  6. تصویر کاربر سيد پنجشنبه ۲۵ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   عكسها ارسال شد!!
  7. تصویر کاربر سيد پنجشنبه ۲۵ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   ارسال عكس اگر دريافت كرديد ممنون ميشم اطلاع بديد
  8. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۷ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   اگر منظورتان برجستگی های زیر کلاه در خط سط هستند این ها غالبا گوشت اضافه های ی ختنه گاه و قیبروم های پوستی هستند و بیماری محسوب نمی شوند
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۳ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  با سلام
  ۳ ماهیه تحریک جنسی نمیشم شاید هفتگی بتونم ۱ مرتبه سکس داشته باشم
  و الت تناسلیم هم مثل قبلا کارایی نداره...پیشاپیش ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۲ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   کم توانی جنسی علل متعددی دارد که بخشی جسمی و بخشی از آن عوامل فکری و روانی است. از علل جسمی می توان به اختلالات هورمونی و اختلالات عروق و اعصاب مربوط به آلت تناسلی اشاره کرد. بیماری هایی نظیر دیابت، فشار خون بالا، بالا بودن چربی خون و اختلالات عصبی در ناحیه کمر و داروها بویژه برخی از داروهای فشار خون و داروهای اعصاب و روان، رژیم های ناسالم مخصوصا رژیم پرچربی، سیگار، مواد مخدر و روانگردان، عدم تحرک و ورزش منظم، استرس و فشارهای روانی و عدم رضایت مندی از زندگی و شرایط موجود، بالا بودن ساعات کار و کم بودن زمان لازم برای استراحت و در کنار خانواده بودن همه بخشی از علل کم میلی و کم توانی جنسی است. لذا در ابتدا نیاز به معاینه و انجام تست های لازم توسط ارولوژیست هست. در صورت طبیعیی بودن ارزیابی های لازم توسط متخصص ارولوژی توصیه می شود برای مشاوره به روانشناسی که در زمینه روابط جنسی فعالیت می کند مراجعه کنید. یادتان باشد در خیلی از موارد کلید درمان در دستان خودتان هست و با تغییر سبک و شیوه ی زندگی می توانید فعالیت جنسی مطلوب و رضایت بخشی را داشته باشید. در آخر اگر بیماری قلبی یا فشار خون کنترل نشده ندارید گاهی هم می توانید از قرص های کمکی مثل سیلدنافیل ۵۰ میلی گرمی یکساعت قبل از رابطه استفاده کنید. از شایع ترین عوارض احتمالی این قرص سردرد، گرفتگی بینی و تاری دید می باشد و مصرف همزمان آن با برخی از داروهای قلبی ممنوع می باشد.
  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۲ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   ممنون از پاسخ خوب و تکمیلتون
   اطلاعات تکمیلی بدنسازی کار میکنم
   ۳۴ سالمه
   پروتیین و یه سری ویتامین استفاده میکنم
   و کارمم تحرک دارم
   بعضی موقعها احساس میکنم بدنم بعد از سکس ریکاوری سریع نمیکنه و بعضی مواقع بین سکس التم سفتی کافی نداره و
   چند روزی طول میکشه اسپرم سازی
   بیضه های بزرگی هم ندارم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۳ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   بعضا می توانید از قرص ویزارسین ۵۰ میلی یکساعت قبل از رابطه استفاده کنید و زمان هایی سکس کنید که آمادگی جسمی و روانی مناسبی داشته باشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امين یکشنبه ۲۱ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر من ٣٠سال سنم هست حدود ١سال پيش بيماري سوزاك گرفتم درمان شدم تا ١سال اخير هيچ مشكلي نداشتم تا اينكه بعد يك رابطه بعد ٢4ساعت ترشحات بدون رنگ داشتم و يكم درد تا حالا دفع ادرار با سوزش هم نداشتم با آزمايش خون vdrlمشخص ميشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۱ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   بله با آزمایش خون VDRL مشخص میشه
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۶ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 405 مشاهده پرسش
  با درود
  بنده 29 سال سن دارم. از کودکی دچار مشکل نعوظ بوده و کماکان نیز هستم.
  به یاد ندارم در طول این سال ها نعوظ کامل داشته باشم.
  حتی صبح ها هم نعوظ آلت کامل نیست.
  اگر آلتم را با دست تحریک کنم و یا عمل دخول (رابطه جنسی) را انجام دهم، به دلیل تحریکی که آلت میشود، نعوظ بهتر شده (حتی آلت کمی بزرگتر شده) و عمل دخول هم صورت میگیرد، اما اگر تحریک برداشته شود یا عمل دخول متوقف شود، بعد از گذشت 10 ثانیه، آلت شل شده و کم کم می خوابد.
  درضمن کمی انحراف آلت به سمت چپ دارم.
  سال 87 به دکتر ارولوژی مراجعه کردم. و آزمایش دادم.
  اما پیگیری نکردم.
  مجدد دو سال بعد نیز آزمایش دیگری دادم که ماده ای به درون آلتم ترزیق شد و آلت راست شد.
  نتیجه را به دکترم نشان دادم و ایشان هم گفت باید به متخصص دیگری مراجعه کنید.
  در آزمایشات و طبق گفته دکترم، مشخص ضد دچار نشت وریدی هستم.
  متاسفانه از سال 89 تا اکنون کلا از ادامه درمان و هر چیزی دیگری برای درمان، منصرف شدم.
  اکنون با بالا رفتن سنم و اصرار خانواده برای ازدواج، میخواهم یکبار برای همیشه و واقعا جدی این مسئله را پیگیری کنم. میخواهم ببینم آیا مشکل من حل میشود یا خیر.
  به یاد دارم دکترم همان زمان گفت از ویگرا استفاده کن و من هم استفاده کردم. تاثیر هم داشت.
  همانطور که اشاره کردم دخول به راحتی انجام میشود. اما حفظ حالت نعوظ بدون تحریک برایم به صورت دائمی ( در زمان سکس) امکان پذیر نیست. منظورم این است نعوظ بدون تحریک لازمه و ادامه دار، اصلا پایدار نیست.
  جناب دکتر جباری عزیز، واقعا تمایلی ندارم از قرص و روش های موقتی برای درمان استفاده کنم.
  ترجیح میدهم مجرد بمانم تا اینکه به خودم القا کنم میتوانم با ویگرا و سایر روش های موقت ازدواج کنم.
  تصاویر آزمایش ها را برایتان ارسال میکنم.
  درضمن سابقه بیماری خاص و قلبی عروقی ندارم.
  میدانم متن طولانی شد. واقعا پوزش میخواهم. اما واقعا این روزها حال خوشی ندارم. به شدت ناراحتم. چرا من؟
  منتظر پاسخ جنابعالی هستم.
  با تشکر فراوان. ارادتمند شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۶ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   اینحالت معمولا در افرادی که سابقه خودارضایی دارند دیده می شود یعنی نعوظ شان وابسته به لمس و تحریک دائمی می شود. این یک یافته روانی است و از طریق تداوم در سکس بدون تحریک لمسی با نظر یک سکسولوژیست قابل درمان هست اگرچه سخت و زمانبر هست
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۸ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند وقتی هست دور ختنه گاه الت م دانه ای ورم شکل بوجود امده الان هم داره بشکل حلقه حالت دایره ای دور تا دور میخواد پیش بره زیر پوستی
  مثل کیست هست اگر بشه میتونم عکس بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۸ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام
   به نظر یک ورید سطحی است که متورم شده یا حون داخلش لخته شده است ولی با لمس بهتر میشه نظر داد و تشخیص داد.
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر