بیماری اپیسپادیاس و روش درمان آن

در این مقاله مطالعه می کنید:

در این مقاله بیماری اپیسپادیاس، علائم، انواع و درمان آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

اپیسپادیاس چیست؟

اپیسپادیاس یک نقص مادرزادی است، که در آن سوراخ مجرای پیشابراه که به وسیله آن ادرار از بدن خارج می شود، تغییر شکل می دهد. این حالت بر نحوه ی خروج ادرار از بدن موثر است. این نقص نادر است، اما چنانچه به طور مناسب درمان نگردد، می تواند مشکل ساز باشد. اپیسپادیاس در خانم ها بسیار نادر است، اما اگر اتفاق بیفتد بسیار خطرناک خواهد بود. تخمین زده شده است، در هر هزار مرد یک نفر به اپیسپادیاس و در هر پانصد هزار زن یک نفر به آن مبتلا هستند

علل اپیسپادیاس

اگرچه علت این امر هنوز به طور دقیق مشخص نیست، اما این باور وجود دارد که تحت تاثیر عوامل متعددی است. اپیسپادیاس می تواند به تکامل جنین در اولین ماه های بارداری مرتبط باشد. این تغییر شکل ممکن است در هفته پنجم بارداری و در نتیجه ی تکامل نامناسب استخوان پوبیس (شرمگاهی) باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در رابطه با علل این نقص مادرزادی در دست انجام است.

آلت پنهان در کودکان

علائم اپیسپادیاس

برای درک انواع بیماری اپیسپادیاس و درمان آن، دانستن علائم آن ضروری است. علامت اصلی، غیر طبیعی شدن شکل پیشابراه و کوتاه و پهن شدن آن می باشد. در اپیسپادیاس، سوراخ مجرای ادرار (پیشابراه) در بالا یا طرفین مجرا قرار می گیرد. در مورد زنان، علائم متفاوت بوده و کلیتوریس (اندام تناسلی خارجی) شکل غیرطبیعی دارد، به طوریکه مجرای ادرار به این ناحیه باز می شود. در بعضی موارد، مجرای ادرار می تواند به شکم نیز باز شود. این حالت مشکل تر می شود، زیرا فرد در کنترل ادرار دچار مشکل خواهد شد..

انواع اپیسپادیاس

بر اساس پیشابراه یا سوراخ مجرا، انواع اپیسپادیاس در مردان شامل موارد زیر است:

اپیسپادیاس پنیس

سوراخ پیشابراه بر روی پوسته ی آلت تناسلی است.

اپیسپادیاس آلتی

در این نوع اپیسپادیاس، محل دفع ادرار نزدیک به استخوان پوبیس یا شرمگاهی است. از آنجایی که استخوان های شرمگاهی به درستی در جلو ادغام نمی شوند، مثانه هیچ بستر مناسبی ندارد و در نتیجه مثانه به شکل نعل اسبی درمی آید که این امر باعث نشت ادرار خواهد شد.

نکته: استرس یا افزایش فشار شکمی می تواند منجر به نشت ادرار و یا بی اختیاری ادراری شود.

اپیسپادیاس غده ای

در این نوع اپیسپادیاس، سوراخ مجرای ادراری در نوک آلت تناسلی قرار دارد که طبیعی به نظر می رسد. مردان با چنین مشکلی قادر به نگه داشتن ادرار و مدیریت آن هستند. این نوع می تواند در صورت لزوم با روش دارویی و جراحی درمان شود.

 درمان اپیسپادیاس

درمان اپی سپادیاس تا حد زیادی بستگی به نوع آن دارد. موقعیت آناتومیک مجرای ادراری یا دهانه ی آن در اپی سپادیاس به تعیین شدت بیماری کمک می کند. هنگامی که محل سوراخ پیشابراه نزدیک به آلت تناسلی است، فرد نمی تواند ادرار خود را برای مدت طولانی نگه دارد. برخی از موارد اپی سپادیاس، که شدت متوسط ​​دارند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. همچنین در شرایطی که سوراخ پیشابراه نزدیک به اندام های تناسلی که حساس ترین بخش بدن هستند، قرار گیرد، درمان جراحی باید با دقت زیادی انجام شود.

درمان اپیسپادیاس برای پسران شامل ملاحظات زیر است:

✔️ ترمیم شکل ظاهری آلت تناسلی

✔️ بهبود وضعیت طولی آلت تناسلی

✔️ خمیدگی آلت تناسلی باید ثابت شود تا بتواند عملکرد نرمال داشته باشد

انواع روش درمانی اپی سپادیاس

هدف از درمان جراحی این است که باروری کودک حفظ شده تا بعد از عمل نیز بتواند راحت زندگی کند. انواع مختلفی از درمان های جراحی اپی سپادیاس وجود دارند که به شرح زیر است تکنیک اصلاح شده کانتول در این تکنیک، آلت تناسلی با انتقال مجرای ادراری به موقعیت نرمال خود، بازسازی می شود.

تکنیک میتچل:

در این روش درمانی، آلت تناسلی به طور کامل از محل خود جدا و سپس پس از اصلاح پیوند زده می شود. هدف از این روش حفظ عملکرد مطلوب مجرای ادراری است. در مورد دختران درمان اپیسپادیاس ساده تر است. بهتر است بلافاصله پس از تشخیص در هنگام تولد درمان صورت گیرد، زیرا عمل جراحی در سنین پایین نسبت به سنین رشد بسیار راحت تر انجام می شود.

بنابراین باید با تشخیص این وضعیت، زندگی عادی کودک را به وی برگردانیم. توجه به هر گونه تغییر در مجرای ادراری پس از تولد یا در طول سال های اولیه و یا ایجاد هر گونه تغییر در الگوی ادراری کودک، بسیار اهمیت داشته و باید توسط پزشک ارزیابی شود.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
2.2/5 - (8 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تاتاتاتایی دوشنبه ۲۹ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام عذر میخوام من نزدیک جندسال هس که التم درهنگام امیزش باهمسرم شق نمیشه وشل وحالت نرم هس ممنون البته قرص ویاگراخارجی صدمیلی استفاده کردم از اون حالت یه کم بهتر شد ولی رضایت بخش نبو د ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۹ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   توصیه می کنم برای بررسی به ارولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربر افشین جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  ضمن تشکر از کار خوب جنابعالی در افزایش آگاهی و ارتقای سلامت جامعه، آلت من در زمان نعوظ حدود 45 درجه به چپ و 30 درجه به پایین خمیدگی پیدا میکند، آیا تمرین یا روش معالجه ای غیر از عمل وجود دارد؟ اگر نه آیا با عمل کاملا بهبود می یابد و عوارضی مثل درد یا عفونت یا... ندارد؟ عکس آلت من پیوست شده است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۲ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   در عکس خیلی خفیف تر از آنی است که شما می فرمائید ولی بجز جراحی روش دیگری نیست و جراحی هم عوارض احتمالی خود را دارد از جمله درد، عفونت و .............
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۲۸ خرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 652 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من یک ماهه که ازدواج کردم و 30 سالمه.مشکل من اینه که موقع شروع سکس، یعنی قبل از اینکه دخول انجام بشه بعضی مواقع آلت من از سفتی در میاد و شل میشه (سه بار اتفاق افتاده) ولی بعد از اینکه دخول انجام بشه اصلن آلتم شل نمیشه در صورتی که من قبلا اصلا همچین مشکلی نداشتم و از سکسم کاملا راضی بودم و این مشکل از یک هفته بعد از ازدواج پیش اومد. از نظر نعوض صبحگاهی هم مشکلی ندارم و تقریبا همه روزها نعوظ صبحگاهی دارم.خیلی از نظر عصبی تحت فشارم گذاشته و تقریبا موقع سکس و هر لحظه بهش فکر می کنم. هیچ بیماری خاصی هم ندارم و هر روز هم با همسرم سکس دارم(از ترس این اتفاق فاصله زمانی بین شروع سکس و دخول رو کم کردم) ولی ازین مسئله به شدت میترسم. خواهش میکنم در این مورد به من کمک کنی.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۸ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   اینحالت گذراست و معمولا بتدریج برطرف می شود. استرس حین رابطه و یا داشتن سابقه خودارضایی از عواملی هیستند که در این قضیه موثرند و نوع واکنشی که همسرتان حین رابطه دارد نیز می تواند موثر باشد
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۹ خرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید
  ۱آقای دکتر قطر آلت من خیلی کمه چه باید بکنم؟آیا تزریق چربی مفیده؟عوارضش چیه؟
  ۲مدتی بود کارکرد بیضه هام کم شده وبیضه خیلی به داخل شکمم بالا میره وجدیدا روی بیضه چپم احساس ناهمواری میکنم ووقتی بیضه ام رو چک کردم بالای بیضه چپم یک ضایعه ای چسبیده به بیضه چپم وجود داره که باانگشت قابل لمسه درضمن دردی در امتداد بیضه چپم به سمت بالا تا شکمم احساس میکنم نه فقط هنگام لمس بعضی اوقات حس میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۹ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   عفونت و بد شکلی آلت از عوارض تزریق چربی است
   برای بیضه هم بهتره معاینه شوید
 • تصویر کاربر سینا سه شنبه ۱۲ خرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  آلتم در هنگام نعوظ رو به پایین کج میشه و من بخاطر کج بودن آلتم از برقرارکردن رابطه جنسی خجالت میکشم این مشکل مادرزادی نیس تقریبا دو سه ساله که اینطور شدم به نظرم چون آلتم رو هنگام نعوظ رو به پایین میگرفتم اینطور شده اگه راهی طبیعی برای درمان داره لطفا به من بگید در غیر اینصورت راه جراحی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۲ خرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   تنها راه درمان جراحی است عکس بفرست ببینم
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر