بیماری اپیسپادیاس و روش درمان آن

در این مقاله مطالعه می کنید:

در این مقاله بیماری اپیسپادیاس، علائم، انواع و درمان آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

اپیسپادیاس چیست؟

اپیسپادیاس یک نقص مادرزادی است، که در آن سوراخ مجرای پیشابراه که به وسیله آن ادرار از بدن خارج می شود، تغییر شکل می دهد. این حالت بر نحوه ی خروج ادرار از بدن موثر است. این نقص نادر است، اما چنانچه به طور مناسب درمان نگردد، می تواند مشکل ساز باشد. اپیسپادیاس در خانم ها بسیار نادر است، اما اگر اتفاق بیفتد بسیار خطرناک خواهد بود. تخمین زده شده است، در هر هزار مرد یک نفر به اپیسپادیاس و در هر پانصد هزار زن یک نفر به آن مبتلا هستند

علل اپیسپادیاس

اگرچه علت این امر هنوز به طور دقیق مشخص نیست، اما این باور وجود دارد که تحت تاثیر عوامل متعددی است. اپیسپادیاس می تواند به تکامل جنین در اولین ماه های بارداری مرتبط باشد. این تغییر شکل ممکن است در هفته پنجم بارداری و در نتیجه ی تکامل نامناسب استخوان پوبیس (شرمگاهی) باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در رابطه با علل این نقص مادرزادی در دست انجام است.

آلت پنهان در کودکان

علائم اپیسپادیاس

برای درک انواع بیماری اپیسپادیاس و درمان آن، دانستن علائم آن ضروری است. علامت اصلی، غیر طبیعی شدن شکل پیشابراه و کوتاه و پهن شدن آن می باشد. در اپیسپادیاس، سوراخ مجرای ادرار (پیشابراه) در بالا یا طرفین مجرا قرار می گیرد. در مورد زنان، علائم متفاوت بوده و کلیتوریس (اندام تناسلی خارجی) شکل غیرطبیعی دارد، به طوریکه مجرای ادرار به این ناحیه باز می شود. در بعضی موارد، مجرای ادرار می تواند به شکم نیز باز شود. این حالت مشکل تر می شود، زیرا فرد در کنترل ادرار دچار مشکل خواهد شد..

انواع اپیسپادیاس

بر اساس پیشابراه یا سوراخ مجرا، انواع اپیسپادیاس در مردان شامل موارد زیر است:

اپیسپادیاس پنیس

سوراخ پیشابراه بر روی پوسته ی آلت تناسلی است.

اپیسپادیاس آلتی

در این نوع اپیسپادیاس، محل دفع ادرار نزدیک به استخوان پوبیس یا شرمگاهی است. از آنجایی که استخوان های شرمگاهی به درستی در جلو ادغام نمی شوند، مثانه هیچ بستر مناسبی ندارد و در نتیجه مثانه به شکل نعل اسبی درمی آید که این امر باعث نشت ادرار خواهد شد.

نکته: استرس یا افزایش فشار شکمی می تواند منجر به نشت ادرار و یا بی اختیاری ادراری شود.

اپیسپادیاس غده ای

در این نوع اپیسپادیاس، سوراخ مجرای ادراری در نوک آلت تناسلی قرار دارد که طبیعی به نظر می رسد. مردان با چنین مشکلی قادر به نگه داشتن ادرار و مدیریت آن هستند. این نوع می تواند در صورت لزوم با روش دارویی و جراحی درمان شود.

 درمان اپیسپادیاس

درمان اپی سپادیاس تا حد زیادی بستگی به نوع آن دارد. موقعیت آناتومیک مجرای ادراری یا دهانه ی آن در اپی سپادیاس به تعیین شدت بیماری کمک می کند. هنگامی که محل سوراخ پیشابراه نزدیک به آلت تناسلی است، فرد نمی تواند ادرار خود را برای مدت طولانی نگه دارد. برخی از موارد اپی سپادیاس، که شدت متوسط ​​دارند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. همچنین در شرایطی که سوراخ پیشابراه نزدیک به اندام های تناسلی که حساس ترین بخش بدن هستند، قرار گیرد، درمان جراحی باید با دقت زیادی انجام شود.

درمان اپیسپادیاس برای پسران شامل ملاحظات زیر است:

✔️ ترمیم شکل ظاهری آلت تناسلی

✔️ بهبود وضعیت طولی آلت تناسلی

✔️ خمیدگی آلت تناسلی باید ثابت شود تا بتواند عملکرد نرمال داشته باشد

انواع روش درمانی اپی سپادیاس

هدف از درمان جراحی این است که باروری کودک حفظ شده تا بعد از عمل نیز بتواند راحت زندگی کند. انواع مختلفی از درمان های جراحی اپی سپادیاس وجود دارند که به شرح زیر است تکنیک اصلاح شده کانتول در این تکنیک، آلت تناسلی با انتقال مجرای ادراری به موقعیت نرمال خود، بازسازی می شود.

تکنیک میتچل:

در این روش درمانی، آلت تناسلی به طور کامل از محل خود جدا و سپس پس از اصلاح پیوند زده می شود. هدف از این روش حفظ عملکرد مطلوب مجرای ادراری است. در مورد دختران درمان اپیسپادیاس ساده تر است. بهتر است بلافاصله پس از تشخیص در هنگام تولد درمان صورت گیرد، زیرا عمل جراحی در سنین پایین نسبت به سنین رشد بسیار راحت تر انجام می شود.

بنابراین باید با تشخیص این وضعیت، زندگی عادی کودک را به وی برگردانیم. توجه به هر گونه تغییر در مجرای ادراری پس از تولد یا در طول سال های اولیه و یا ایجاد هر گونه تغییر در الگوی ادراری کودک، بسیار اهمیت داشته و باید توسط پزشک ارزیابی شود.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
2.2/5 - (8 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ahmad سه شنبه ۲ دی ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام ‌‌‌بازم .. من بعد از نزدیکی با ارضاع شدن زود بعدش تا چند ساعت التم بلند نمیشه واصلا حسی ندارم چیکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲ دی ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام
   اینحالت طبیعی است و نیاز به انجام کاری نیست
 • تصویر کاربر امير یکشنبه ۹ آذر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  با سلام...
  پسرى هستم ١8 ساله ...من مدتى است که روى الت تناسليم ضايعاتى ميبينم که عکس آنرا براى شما فرستادم.. هيچ گونه درد يا خارشى هم ندارند اما آلت تناسلى من را زشت کرده اند..ميخواستم ببينم مشکلي ايجاد ميکنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۹ آذر ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   این ضایعات غدد چربی هستند و طبیعی اند و نیاز ب6 کاری نیست
 • تصویر کاربر طاهري یکشنبه ۹ آذر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشي اينجانب 21 سال سن داشته و احساس شديد ميكنم دچار عارضه ي كوچكي آلت تناسلي هستم د رحالت نعوظ حدود 12 سانتي متر است و زماني كه از اين حالت خارج ميشود حدود 5-6cm ميشود آيا جاي نگراني هست؟و شما چه چيزي را براي بزرگ كردن آلت چه روشي پيشنهاد ميكنيد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۹ آذر ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   12 سانت طبیعی است وراه موثری برای افزایش سایز نیست
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام من التم به سمت پایین خمیده طوری که شل شده وقدرت دخول نداره
  علت و راه درمانش چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   برای علت یابی نیاز به معاینه ، آزمایش و سونوگرافی دارید
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر. ببخشید آقای دکتر 1-آلت تناسلی همسر من یک حالت برجستکی سه سانت پایینتر از نوکش همانطور که در شکل با رنگ مشخص کردم دور تا دور آلتش وجود داره مثل یه حلقه غضروفی اما زیاد سفت نیست. موقعی که معذرت میخام بزرگ میشه اون حلقه خیلی صاف میشه و فقط در یک سمت کمی باقی میمونه. 2- اندازه 16 سانت داره قطرشم نسبتا زیاده ولی من اونجور که توی تصاویر و فیلم دیدم سفت نیست. البته ما فقط یکبار رابطه داشتیم چون تازه ازدواج کردیم. حس کردم خیلی سفت نیست که به راختی داخل بره و وقتی دزار میکشه بالا واینمیسه و میوفته البته بار اول هر دومون بود یعنی کاملا ناشی هستیم.3- نوک آلتشم چند تا لکه تیره هست بیماری نیست؟ عکسشو گذاشتم. ممنون میشم این سه سوالمو پاسخ بدید. انشالا سلامت باشیر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   در مورد سوال اول و سوم مشکلی نیست در مورد سوال دوم فعلا برای قضاوت زود است
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر