بیماری اپیسپادیاس و روش درمان آن

در این مقاله مطالعه می کنید:

در این مقاله بیماری اپیسپادیاس، علائم، انواع و درمان آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

اپیسپادیاس چیست؟

اپیسپادیاس یک نقص مادرزادی است، که در آن سوراخ مجرای پیشابراه که به وسیله آن ادرار از بدن خارج می شود، تغییر شکل می دهد. این حالت بر نحوه ی خروج ادرار از بدن موثر است. این نقص نادر است، اما چنانچه به طور مناسب درمان نگردد، می تواند مشکل ساز باشد. اپیسپادیاس در خانم ها بسیار نادر است، اما اگر اتفاق بیفتد بسیار خطرناک خواهد بود. تخمین زده شده است، در هر هزار مرد یک نفر به اپیسپادیاس و در هر پانصد هزار زن یک نفر به آن مبتلا هستند

علل اپیسپادیاس

اگرچه علت این امر هنوز به طور دقیق مشخص نیست، اما این باور وجود دارد که تحت تاثیر عوامل متعددی است. اپیسپادیاس می تواند به تکامل جنین در اولین ماه های بارداری مرتبط باشد. این تغییر شکل ممکن است در هفته پنجم بارداری و در نتیجه ی تکامل نامناسب استخوان پوبیس (شرمگاهی) باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در رابطه با علل این نقص مادرزادی در دست انجام است.

آلت پنهان در کودکان

علائم اپیسپادیاس

برای درک انواع بیماری اپیسپادیاس و درمان آن، دانستن علائم آن ضروری است. علامت اصلی، غیر طبیعی شدن شکل پیشابراه و کوتاه و پهن شدن آن می باشد. در اپیسپادیاس، سوراخ مجرای ادرار (پیشابراه) در بالا یا طرفین مجرا قرار می گیرد. در مورد زنان، علائم متفاوت بوده و کلیتوریس (اندام تناسلی خارجی) شکل غیرطبیعی دارد، به طوریکه مجرای ادرار به این ناحیه باز می شود. در بعضی موارد، مجرای ادرار می تواند به شکم نیز باز شود. این حالت مشکل تر می شود، زیرا فرد در کنترل ادرار دچار مشکل خواهد شد..

انواع اپیسپادیاس

بر اساس پیشابراه یا سوراخ مجرا، انواع اپیسپادیاس در مردان شامل موارد زیر است:

اپیسپادیاس پنیس

سوراخ پیشابراه بر روی پوسته ی آلت تناسلی است.

اپیسپادیاس آلتی

در این نوع اپیسپادیاس، محل دفع ادرار نزدیک به استخوان پوبیس یا شرمگاهی است. از آنجایی که استخوان های شرمگاهی به درستی در جلو ادغام نمی شوند، مثانه هیچ بستر مناسبی ندارد و در نتیجه مثانه به شکل نعل اسبی درمی آید که این امر باعث نشت ادرار خواهد شد.

نکته: استرس یا افزایش فشار شکمی می تواند منجر به نشت ادرار و یا بی اختیاری ادراری شود.

اپیسپادیاس غده ای

در این نوع اپیسپادیاس، سوراخ مجرای ادراری در نوک آلت تناسلی قرار دارد که طبیعی به نظر می رسد. مردان با چنین مشکلی قادر به نگه داشتن ادرار و مدیریت آن هستند. این نوع می تواند در صورت لزوم با روش دارویی و جراحی درمان شود.

 درمان اپیسپادیاس

درمان اپی سپادیاس تا حد زیادی بستگی به نوع آن دارد. موقعیت آناتومیک مجرای ادراری یا دهانه ی آن در اپی سپادیاس به تعیین شدت بیماری کمک می کند. هنگامی که محل سوراخ پیشابراه نزدیک به آلت تناسلی است، فرد نمی تواند ادرار خود را برای مدت طولانی نگه دارد. برخی از موارد اپی سپادیاس، که شدت متوسط ​​دارند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. همچنین در شرایطی که سوراخ پیشابراه نزدیک به اندام های تناسلی که حساس ترین بخش بدن هستند، قرار گیرد، درمان جراحی باید با دقت زیادی انجام شود.

درمان اپیسپادیاس برای پسران شامل ملاحظات زیر است:

✔️ ترمیم شکل ظاهری آلت تناسلی

✔️ بهبود وضعیت طولی آلت تناسلی

✔️ خمیدگی آلت تناسلی باید ثابت شود تا بتواند عملکرد نرمال داشته باشد

انواع روش درمانی اپی سپادیاس

هدف از درمان جراحی این است که باروری کودک حفظ شده تا بعد از عمل نیز بتواند راحت زندگی کند. انواع مختلفی از درمان های جراحی اپی سپادیاس وجود دارند که به شرح زیر است تکنیک اصلاح شده کانتول در این تکنیک، آلت تناسلی با انتقال مجرای ادراری به موقعیت نرمال خود، بازسازی می شود.

تکنیک میتچل:

در این روش درمانی، آلت تناسلی به طور کامل از محل خود جدا و سپس پس از اصلاح پیوند زده می شود. هدف از این روش حفظ عملکرد مطلوب مجرای ادراری است. در مورد دختران درمان اپیسپادیاس ساده تر است. بهتر است بلافاصله پس از تشخیص در هنگام تولد درمان صورت گیرد، زیرا عمل جراحی در سنین پایین نسبت به سنین رشد بسیار راحت تر انجام می شود.

بنابراین باید با تشخیص این وضعیت، زندگی عادی کودک را به وی برگردانیم. توجه به هر گونه تغییر در مجرای ادراری پس از تولد یا در طول سال های اولیه و یا ایجاد هر گونه تغییر در الگوی ادراری کودک، بسیار اهمیت داشته و باید توسط پزشک ارزیابی شود.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
2.2/5 - (8 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرزین دوشنبه ۳ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام بردکترعزیز
  فرزند من الان 8 سالش هست چیزی که فکر مرا خراب کرده آلت تناسلی ش بصورت پرده ای یعنی پوست زیرین به کلاهک آلت چسبیده (از همان دوران ختنه کردن)آیا کاری میشه کرد که از این حالت خارج بشته ؟ لطفاً راهنمایی فرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۳ دی ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   بله با جراحی براحتی برطرف میشه البته ابتدا بایستی معاینه شوید

 • تصویر کاربر ارش چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من در عجبم سوالی که نه تنها ذهن من بلکه همه کسانی که التشان را میخواهند بلند کنند اینه که چرا بعده بلوغ الت رشد نمیکنه حالا قد برا این رشد نمیکنه چون صفحات رشدش بسته میشه ولی الت چرا بعد بلوغ رسد نمیکنه ایا الت صحفه رشد دارد یا به صفحه رشد مرتبط است اگه راهنمایی کنید یه دنیا ممنون میسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   خیر صفحه رشد ندارد. 

 • تصویر کاربر حسینی پنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  کجی آلت تناسلی عکس های فوق به چه طریقی قابل درمان هستند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   با جراحی
 • تصویر کاربر محمدامین چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  من پوست التم گهگاه بر اثر فعالیت و تعرق زیاد چرک میگیره و تیره میشه و من با شستن و مالیدن چرکش رو خارج میکنم که بعدش بسیار تمیز میشه.این کار من خودارضایی محسوب میشه؟چون نعوظ پیدا میکنم د حین تمیز کردن ! من پوست التم گهگاه بر اثر فعالیت و تعرق زیاد چرک میگیره و تیره میشه و من با شستن و مالیدن چرکش رو خارج میکنم که بعدش بسیار تمیز میشه.این کار من خودارضایی محسوب میشه؟چون نعوظ پیدا میکنم د حین تمیز کردن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   خیر
 • تصویر کاربر M یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من هیجده سالمه طول آلتم سیزده سانته میخواستم ببینم ایا طبیعیه ؟ بازم رشد میکنه یا خیر اگر رشد نمیکنه ایا راهی هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 5 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر