بیماری اپیسپادیاس و روش درمان آن

در این مقاله مطالعه می کنید:

در این مقاله بیماری اپیسپادیاس، علائم، انواع و درمان آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

اپیسپادیاس چیست؟

اپیسپادیاس یک نقص مادرزادی است، که در آن سوراخ مجرای پیشابراه که به وسیله آن ادرار از بدن خارج می شود، تغییر شکل می دهد. این حالت بر نحوه ی خروج ادرار از بدن موثر است. این نقص نادر است، اما چنانچه به طور مناسب درمان نگردد، می تواند مشکل ساز باشد. اپیسپادیاس در خانم ها بسیار نادر است، اما اگر اتفاق بیفتد بسیار خطرناک خواهد بود. تخمین زده شده است، در هر هزار مرد یک نفر به اپیسپادیاس و در هر پانصد هزار زن یک نفر به آن مبتلا هستند

علل اپیسپادیاس

اگرچه علت این امر هنوز به طور دقیق مشخص نیست، اما این باور وجود دارد که تحت تاثیر عوامل متعددی است. اپیسپادیاس می تواند به تکامل جنین در اولین ماه های بارداری مرتبط باشد. این تغییر شکل ممکن است در هفته پنجم بارداری و در نتیجه ی تکامل نامناسب استخوان پوبیس (شرمگاهی) باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در رابطه با علل این نقص مادرزادی در دست انجام است.

آلت پنهان در کودکان

علائم اپیسپادیاس

برای درک انواع بیماری اپیسپادیاس و درمان آن، دانستن علائم آن ضروری است. علامت اصلی، غیر طبیعی شدن شکل پیشابراه و کوتاه و پهن شدن آن می باشد. در اپیسپادیاس، سوراخ مجرای ادرار (پیشابراه) در بالا یا طرفین مجرا قرار می گیرد. در مورد زنان، علائم متفاوت بوده و کلیتوریس (اندام تناسلی خارجی) شکل غیرطبیعی دارد، به طوریکه مجرای ادرار به این ناحیه باز می شود. در بعضی موارد، مجرای ادرار می تواند به شکم نیز باز شود. این حالت مشکل تر می شود، زیرا فرد در کنترل ادرار دچار مشکل خواهد شد..

انواع اپیسپادیاس

بر اساس پیشابراه یا سوراخ مجرا، انواع اپیسپادیاس در مردان شامل موارد زیر است:

اپیسپادیاس پنیس

سوراخ پیشابراه بر روی پوسته ی آلت تناسلی است.

اپیسپادیاس آلتی

در این نوع اپیسپادیاس، محل دفع ادرار نزدیک به استخوان پوبیس یا شرمگاهی است. از آنجایی که استخوان های شرمگاهی به درستی در جلو ادغام نمی شوند، مثانه هیچ بستر مناسبی ندارد و در نتیجه مثانه به شکل نعل اسبی درمی آید که این امر باعث نشت ادرار خواهد شد.

نکته: استرس یا افزایش فشار شکمی می تواند منجر به نشت ادرار و یا بی اختیاری ادراری شود.

اپیسپادیاس غده ای

در این نوع اپیسپادیاس، سوراخ مجرای ادراری در نوک آلت تناسلی قرار دارد که طبیعی به نظر می رسد. مردان با چنین مشکلی قادر به نگه داشتن ادرار و مدیریت آن هستند. این نوع می تواند در صورت لزوم با روش دارویی و جراحی درمان شود.

 درمان اپیسپادیاس

درمان اپی سپادیاس تا حد زیادی بستگی به نوع آن دارد. موقعیت آناتومیک مجرای ادراری یا دهانه ی آن در اپی سپادیاس به تعیین شدت بیماری کمک می کند. هنگامی که محل سوراخ پیشابراه نزدیک به آلت تناسلی است، فرد نمی تواند ادرار خود را برای مدت طولانی نگه دارد. برخی از موارد اپی سپادیاس، که شدت متوسط ​​دارند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. همچنین در شرایطی که سوراخ پیشابراه نزدیک به اندام های تناسلی که حساس ترین بخش بدن هستند، قرار گیرد، درمان جراحی باید با دقت زیادی انجام شود.

درمان اپیسپادیاس برای پسران شامل ملاحظات زیر است:

✔️ ترمیم شکل ظاهری آلت تناسلی

✔️ بهبود وضعیت طولی آلت تناسلی

✔️ خمیدگی آلت تناسلی باید ثابت شود تا بتواند عملکرد نرمال داشته باشد

انواع روش درمانی اپی سپادیاس

هدف از درمان جراحی این است که باروری کودک حفظ شده تا بعد از عمل نیز بتواند راحت زندگی کند. انواع مختلفی از درمان های جراحی اپی سپادیاس وجود دارند که به شرح زیر است تکنیک اصلاح شده کانتول در این تکنیک، آلت تناسلی با انتقال مجرای ادراری به موقعیت نرمال خود، بازسازی می شود.

تکنیک میتچل:

در این روش درمانی، آلت تناسلی به طور کامل از محل خود جدا و سپس پس از اصلاح پیوند زده می شود. هدف از این روش حفظ عملکرد مطلوب مجرای ادراری است. در مورد دختران درمان اپیسپادیاس ساده تر است. بهتر است بلافاصله پس از تشخیص در هنگام تولد درمان صورت گیرد، زیرا عمل جراحی در سنین پایین نسبت به سنین رشد بسیار راحت تر انجام می شود.

بنابراین باید با تشخیص این وضعیت، زندگی عادی کودک را به وی برگردانیم. توجه به هر گونه تغییر در مجرای ادراری پس از تولد یا در طول سال های اولیه و یا ایجاد هر گونه تغییر در الگوی ادراری کودک، بسیار اهمیت داشته و باید توسط پزشک ارزیابی شود.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
2.2/5 - (8 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  ببخشید اقای دکتر اینجا دکتر جراحم گفته اگه کلاهکی که درست کردم جوش نخوره دیگه هیچ کاریش نمیشه کرد میخواستم بدونم اگه خدای نکرده این اتفاق بیفته شما میتوانید دوباره درستش کنید
  درضمن 31سالمه برا بار اول جراحی کردم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   بدون معاینه نمی توانم نظری بدهم.

 • تصویر کاربر نیما شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  یا سلام
  طول آلت تناسلی بنده حدود 11 سانت است و زیاد هم قطور نیست
  و بیضه های کوچکی نیز دارم
  آیا در آینده در رابطه جنسی به مشکل نمیخورم آیا راهی برای بزرگ کردن هست؟
  لطفا کمکم کنید خیلی ذهنم رو درگیر کرده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   آیا در آینده در رابطه جنسی به مشکل نمیخورم؟...............خیر به مشکلی بر نمی خورید

   آیا راهی برای بزرگ کردن هست؟.....................خیر

 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام.شما فرمودید اگه بخواهیم آلتو عمل کنیم بزرگ تر بشه 2 سانت فقط میشه .همون 2,سانتم خوبم شما عمل میکنید چه مراحلی داره میشه توضیح بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   برای آشنایی با نحوه ی اندازه گیری سایز آلت و روش جراحی افزایش سایز آلت و همچنین عوارض و میزان اثربخشی آن به لینک زیر مراجعه کنید
   https://www.drjabbari.com/1954
 • تصویر کاربر شهرام شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 837 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده فشار خون دارم و قرص والسارتان 80صبح وشب به همراه متورال 25 صبح وشب مصرف میکنم از طرفی اختلال نعوذ دارم وتا قرص تدالافیل مصرف نکنم دچار نعوظ نمیشم از طرفی زیر یک دقیقه انزال میشم این اواخر با مصرف تدالافیل باز نعوظ کامل صورت نمیگیرد یا اینطور بگم بعضی اوقات خوب وبعضی اوقات خوب نیست وحتی در چند مورد انزال اخیر به همراه سردرد ضرباندار وسست شدن پا البته زیر دو دقیقه برام پیش اومد دیابتی نیستم تست پروستات نرمال چربی نزدیک به مرز تیرویید سالم هستش سن 52 فی الحال بابت نعوظ بهتر میتوانم تدالافیل رو عوض کنم و از ارکتو100 استفاده کنم. واز طرفی برای زود انزالی چه دارویی پیشنهاد دارید و سوم اینکه ایا با وضعیت فشار خون من داروهایی بهتر و پیشنهادی بهتری رو میتوانید برام داشته باشید صمیمانه از مساعدت شما تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   فی الحال بابت نعوظ بهتر میتوانم تدالافیل رو عوض کنم و از ارکتو100 استفاده کنم؟........................بله می توانید
   و از طرفی برای زود انزالی چه دارویی پیشنهاد دارید؟............................داروهای زودانزالی خود باعث کم شدن توان جنسی می شوند لذا در این شرایط شاید بهتر باشد دارویی برای زودانزالی مصرف نکنید.
   و سوم اینکه ایا با وضعیت فشار خون من داروهایی بهتر و پیشنهادی بهتری رو میتوانید برام داشته باشید..................قطعا بخشی از مشکل شما ناشی از مصرف داروهایی مثل متورال هست. برای تغییر دارو بایستی با پزشک معالج تان مشورت کنید. ورزش های هوازی هم توان جنسی تان را بهتر می کند و احتمال دارد نیاز به مصرف دارو را هم کمتر کند.
 • تصویر کاربر امير سه شنبه ۶ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  ٢٧ سال سن دارم آلت تناسلى ام در حالت نرمال ٣ سانت است و در حالت نغوذ ١٣ سانت. اندازه بيضه هامم احساس ميكنم هر روز كوچكتر ميشوند و در حد بيضه هاى يك كودك هستند. در صورت دست زدن به بيضه هام درد احساس ميكنم. قطر آلت هم خيلى كوچك هست. آيا راهى جهت بزرگ شدن بيض و آلت هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۶ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   روش موثری برای افزایش سایز آلت وجود ندارد. برای ارزیابی سایز بیضه ها بهتر است معاینه شده یا سونوگرافی از بیضه ها انجام دهید. برای آشنایی با نحوه ی اندازه گیری سایز آلت و روش جراحی افزایش سایز آلت و همچنین عوارض و میزان اثربخشی آن به لینک زیر مراجعه کنید
   https://www.drjabbari.com/1954
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر