نمایش منوی کناری

بی اختیاری ادراری

وظیفه مثانه ذخیره ادرار می باشد. هر گاه مثانه نتواند این وظیفه را به خوبی انجام دهد منجر به بروز علائمی در ذخیره ادرار یا ادرار کردن، احتباس ادراری یا بی اختیاری ادراری می شود.

مثانه و پیشابراه ( مجرای خروج ادرار) از نظر عملکردی کاملا به هم وابسته بوده و عموما به عنوان یک واحد در نظر گرفته می شوند. بی اختیاری ادراری نسبت به خیلی از بیماری های مزمن اثرات اقتصادی بیشتری دارد. مثانه را یک “شاهد غیر قابل اعتماد” می نامند بطوری که علائم آن اغلب غیر اختصاصی است که نه باعث تشخیص علت بیماری شده و نه شدت اختلال را نشان می دهد.

ریزش ادرار

ارزیابی بیمارانی که با علائم ادراری مراجعه می کنند، شامل گرفتن شرح حال، معاینه بیمار و آزمایش های مربوطه می باشد. اندوسکوپی و رادیوگرافی اطلاعات مفیدی از ساختار سیستم ادراری می دهد و در موارد لزوم درخواست می شود. مطالعه یورودینامیک (تست نوار مثانه) فقط اطلاعات مربوط به عملکرد مثانه و پیشابراه را می دهد و در اختلال عملکرد مثانه توصیه می شود.

تعریف بی اختیاری ادراری

شکایت از خروج بی اراده ادرار باعث مشکلات اجتماعی یا بهداشتی می شود که البته در ایران بایستی مشکلات مذهبی را نیز به آن اضافه نمود. وقتی صحبت از بی اختیاری می شود بایستی موارد زیر را نیز جویا شد:

 1. نوع بی اختیاری
 2. دفعات وقوع بی اختیاری در شبانه روز
 3. شدت بی اختیاری
 4. عوامل تسریع کننده بی اختیاری
 5. اثرات اجتماعی و مذهبی بی اختیاری
 6. اثر بی اختیاری بر روی بهداشت و کیفیت زندگی
 7. اقداماتی که برای ممانعت از بی اختیاری استفاده می شود.
 8. آیا بیمار به دنبال کمک برای بی اختیاری خود هست یا خیر؟

انواع بی اختیاری ادراری

۱- بی اختیاری ادراری استرسی

خروج غیر ارادی ادرار به هنگام فعالیت، زور زدن، سرفه کردن، عطسه کردن. لازم به ذکر است این نوع بی اختیاری هیچ ارتباطی با استرس و اضطراب ندارد و در واقع به دنبال افزایش فشار داخل شکم بوجود می آید.

۲-بی اختیاری ادراری فوریتی

خروج غیر ارادی ادرار که بلافاصله به دنبال بروز احساس ناگهانی و شدید ادرار  رخ می دهد. این نوع بی اختیاری ادراری می تواند به صورت از دست دادن فقط چند قطره ادرار باشد یا این که به  هنگام وقوع بی اختیاری تمام ادرار به یک دفعه تخلیه شود.

مثانه عصبی

۳- بی اختیاری ادراری مرکب یا مختلط

در این نوع، هر دو نوع بی اختیاری استرسی و فوریتی وجود دارد.

۴- بی اختیاری ادراری مداوم

 به خروج بی اختیار ادرار به صورم مداوم و لاینقطع گفته می شود.

۵- بی اختیاری ادراری موقعیتی

به خروج ادرار در موقعیت های خاصی مثل حین مقاربت یا حین خندیدن گفته می شود.

۶- بی اختیاری ادراری سرریز (Overflow)

به نشت ادرار که حین احتباس ادراری بوجود می آید گفته می شود. در واقع این نشت ادرار سرریز ادراری است که به دنبال پرشدن بیش از حد مثانه رخ می دهد.

۷- آمدن چندقطره ادرار بعد از ادرار کردن

در این حالت بعد از اتمام ادرار و خارج شدن فرد از دستشویی باز هم چند قطره ای ادرار خارج می شود.

۸- شب شاشی

به بی ختیاری ادراری در طول خواب و در طی شب گفته می شود.

مثانه بیش فعال یا مثانه تحریک پذیر

به احساس فوریت در ادرار با یا بدون بی اختیاری فوریتی گفته می  شود که معمولا با تکرر ادرار (افزایش دفعات ادرار کردن در روز) و شب ادراری (بیدار شدن در شب به منظور ادرار کردن) همراه است.

درمان بی اختیاری ادرار

حس مثانه

حس مثانه عامل مهمی در کمک به کشف علت بی اختیاری ادرار می باشد که به یکی از پنج حالات زیر تقسیم می شود:

۱- حس نرمال

فرد از پرشدن مثانه آگاه است پر و افزایش احساس پرشدن مثانه دامه یافته تا به یک تمایل قوی برای ادرار کردن می رسد.

۲- افزایش حس

فرد یک احساس زود هنگام و مداوم برای تمایل به ادرار کردن دارد.

۳- کاهش حس

 فرد از پر شدن مثانه آگاه است ولی تمایل قوی برای ادرار کردن ندارد.

۴- فقدان حس

 بیمار احساس پر شدن مثانه یا تمایل به ادرار کردن ندارد.

۵-حس غیر اختصاصی

فرد حس اختصاصی به هنگام پری مثانه ندارد و پر شدن مثانه را به صورت پری شکم، علائم نباتی (مثل بی اشتهایی یا کم خوابی یا برعکس پر خوری و پرخوابی)، یا گرفتگی عضلات درک می کند. این علائم غیر اختصاصی به طور شایعی در بیماران با ضایعه عصبی بویژه آن هایی که آسیب و ضایعات طناب نخاعی دارند دیده می شود.

معاینه بیمار: معاینه بخش ضروری و الزامی بررسی علت بی اختیاری ادراری است. معاینه شکم، لگن، پرینه (نشیمن گاه)، معاینه عصبی، ارزیابی عضلات و ساختمان های کف لگن با معاینه دستگاه تناسلی و کانال واژن (مهبل) از مواردی است که حین معاینه بایستی مورد توجه قرار گیرد.

تعریف و طبقه بندی پرولاپس  احشاء لگنی (افتادگی رحم، افتادگی مثانه، افتادگی روده)

بیش از ۴۰ درصد از زنان با بی کفایتی اسفنکتر مجرای ادرار ( اختلال در عملکرد دریچه خروج ادراری)  سیستوسل (افتادگی مثانه) قابل توجهی دارند.

بی اختیاری ادرار در زنان

گاهی افتادگی احشاء لگنی به صورت کاذب باعث مخفی شدن بی اختیاری ادراری و پوضیده شدن ضعف دریچه خروجی ادراری می شود. در این مواقع با جا انداختن افتادگی احشاء لگنی، بی اختیاری خود را آشکار سازد.

افتادگی قابل توجه راست روده (رکتوم) می تواند باعث تخلیه ناکامل روده و حالت زورپیچ شود. افتادگی احشاء شکمی به طور مستقیم یا از طریق آثار روانی که برای بیمار بر جای می گذارد می تواند عملکرد و روابط جنسی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

تعریف افتادگی آحشاء لگنی

به نزول یا پائین آمدن یک یا بیش از یکی از موارد زیر گفته می شود:

دیواره قدامی واژن (مهبل)، دیواره خلفی واژن، راس یا نوک واژن (رحم / دهانه رحم) یا طاق واژن (در آن هایی که رحم خود را برداشته اند).

کسی که افتادگی احشاء لگنی ندارد طبقه صفر می گویند. افتادگی احشاء لگنی در ۴ گروه طبقه بندی می شود. افتادگی احشاء لگنی می تواند با بی اختیاری ادرار یا دیگر علائم ادراری مثل تکرر ادرارو عدم تخلیه کامل ادرار همراه باشد و همچنین همانطور که قبلا گفته شد می تواند بی اختیاری ادراری ار مخفی نماید.

افتادگی دیواره قدامی واژن (سیستوسل یا افتادگی مثانه)

نزول دیواره قدامی واژن به طوری که فاصله محل اتصال مثانه به پیشابراه با دهانه واژن (محل پرده بکارت) کمتر از ۳ سانتیمتر باشد.

افتادگی راس واژن (افتادگی رحم)

 افتادگی راس رحم ( بعد از برداشتن رحم) یا دهانه رحم به زیر نقطه ای که کمتر از ۲ سانتیمتر با دهانه واژن (محل پرده بکارت) فاصله دارد.

افتادگی خلفی قدامی واژن (رکتوسل یا افتادگی روده)

نزول دیواره خلفی واژن به طوری که فاصله محل اتصال نقطه میانی دیواره خلفی با دهانه واژن (محل پرده بکارت) کمتر از ۳ سانتیمتر باشد.

عملکرد عضلات کف لگن بایستی در حین معاینه ارزیابی شده و قدرت عضلات در سه گروه قوی، متوسط و ضعیف طبقه بندی می شود. این کار با مشاهده، لمس عضلات و بعضا استفاده از دستگاه های تخصصی مثل الکترومیوگرافی یا پرینئو متری انجام می شود.

معاینه راست روده از طریق مقعد ساده ترین کاری است که برای مشاهده اختلالات ساختاری و ارزیابی عضلات کف لگن در بچه ها و مردان انجام داد. این معاینه به تشخیص تجمع و متراکم شدن مدفوع در راست روده بویژه در بچه ها نیز کمک می کند.

ارتباط بین بی اختیاری ادراری و پرولاپس (افتادگی) احشاء لگنی

 بیمارانی که افتادگی شدید احشاء لگنی مثل سیستوسل (افتادگی مثانه) دارند ممکن است به دلیل پیچ خوردگی پیشابراه دچار انسداد مسیر خروج ادرار شده که با زور زدن بدتر می شود. از عوامل مستعد کننده برای بروز بیشتر علائم مثل تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار می توان به بالا بودن سن و آتروفی ( تحلیل) دستگاه ادراری تناسلی اشاره کرد.

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من با کد FLk6n203604 سوال پرسیده بودم از خدمتتون. در کودکی هیپوسپادیاس داشتم و چند عمل شده بودم وکجی داشتم شما گفتید قابل اصلاح نیست با جراحی . خیلی عذر میخوام از اینکه دوباره مزاحم شدم.
  اقای دکتر پس اگر من دچار مشکل شدم تکلیف من چی هست . پروتز آلت هم تاثیر نداره؟ و یا هیچ روش دیگه ای وجود نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام

   می توانید عکس های متعدد از آلت خود تان در حالت شل و نیز در حالت سفت برای بنده بفرستید

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر طول آلت بنده 13-14 فسانت بود
  اما الان به 11 سانت رسیده است، علت آن چیست؟
  درین چند وقت داروهای ضد افسردگی مصرف مینومدیم و یک داروی فینستراید برای ریزش مو
  آیا میشود به طول سابق باز گردد؟ باید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام
   خسته نباشید آقای دکتر طول آلت بنده 13-14 فسانت بود
   اما الان به 11 سانت رسیده است، علت آن چیست؟...................هر زمان که خون کمتری به آلت برسد سایز کمتر ی شود مثل بی میلی سیگار کم تحکری چاقی و افسردگی و همین داروهایی که استفاده کی کنید
   درین چند وقت داروهای ضد افسردگی مصرف مینومدیم و یک داروی فینستراید برای ریزش مو
   آیا میشود به طول سابق باز گردد؟.................................بله
   باید چکار کنم؟...........................درمان و رفع افسردگی و ورزش و برگشت میل جنسی و قطع داروهای افسردگی زیر نظر پزشک معالج

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده 6 ماه قبل دچار سنگ کلیه شدم برطرف شد و از اون موقع تا حالا خیلی آب میخورم روزی 12 لیوان و شبه ها قبل خواب
  دو هفته قبل بعد از یک پیاده روی در ادرارم خون بدون درد و سوزش دیدم و فردا صبحش حس کردم که هنگام ادرار یه چیزی خارج شد.
  این هفته هم یک شب وسطای شب که بیدار شدم دیدم یه مایعی که مثل اب بود یعنی غلظت و بو نداشت حدود دو قطره از مجرای ادرار خارج شده بود.
  دلیلش چی میتونه باشه بعضی اوقات یه دردی رو هم در اطراف شکم یا انتهای شکم حس میکنم.
  ایا سرطان های کلیه و مثانه هم اینطوریه فکرمو درگیر کرده این.
  با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام
   این ها علائم سرطان نیستند بویژه که دفع سنگ داشته اید با اینحال توصیه می کنم از بابت اینکه ببینیم باز هم سنگ دارید یا خیر مجدد سونوگرافی از سیستم ادراری انجام دهید.

 • تصویر کاربر حسام پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام
  ده روز بعد از نزدیکی دچار ترشح و تکرر شدم با انتی بیوتیک درمان شدم و طی رابطه مجدد با همان شخص دوباره دارای تکرر و بوی بد و تیرگی ادار شدم درمانهای متعدد انجام دادم بهبود نیافتم اسپکتینومایسین زدم خوب شدم ولی مجدد علایم برگشت تاوانکس خوردم خوب شدم ولی بازهم علایم برگشت ۱۶۰عدد افلوکساسین خوردم تیرگی و بوی بد از بین رفت ولی همچنان در ناحیه مثانه زمان نشستن درد دارم طوریکه بیضه و کشاله پاهام درگیر درد میشه ۴بار سونو کردم همه نرمال و حجم پروستات از ۲۴تا ۲۷ سی سی متغیر بوده ازمایشات ua uc و psa و free psa نرمال هستند درد کلافم میکنه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام
   به نظرم همزمان با آنتی بیوتیک بایستی یه داروی ضد التهاب مثل کپسول سلکسیب 100 میلی هر 12 ساعت هم بخورید تا درد و التهاب را نیز از بین ببرد

  2. تصویر کاربر حسام دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)
   جناب دکتر حدود دوماه همراه با افلوکساسین سلکسیب 100 روزی دو عدد مصرف کردم حتی ی دوره 10روزه ناپروکسن 500 هر 12ساعت اون هم فایده نداشت
   امکان داره همچنان عفونت برقرار باشه و قابل انتقال از طریق رابطه جنسی باشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 11 ماه پیش)

   امکان داره همچنان عفونت برقرار باشه و قابل انتقال از طریق رابطه جنسی باشه؟..............................احتمالش خیلی کم هست گاهی این علائم ریشه عصبی دارد. بیوفیدبک  و ریلکسیشن عضلات کف لگن نیز در بهبود درد می تواند موثر باشد. برخی اوقاتمصرف داروهایی که عصب های لگنی را غیر فعال کند مثل نورتریپتلین یا گاباپنتین نیز موثر هست.

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر م.س شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان مردی هستم 41 ساله ا ز شهرستان در از شما، چند سالی است از خارش شدید در درون آلت تناسلی خود رنج میبرم و اگر آلت را کمی فشار دهم مایعی شبیه منی ولی گاهی با رنگ سفید وگاهی با رنگهای کم رنگ یا پررنگ زرد از آن خارج میشود.به ارولوژیست در شهرستان چند سال قبل مراجعه و دارو دریافت نمودم ولی متاسفانه در اثر مصرف دارو های ایشان باکتری های مفید سیستم گوارشم ئچار آسیب شد وبه سختی اذیت شدم وبا بدبختی از آن راحت شدم .ولی متاسفانه این خارش و خروج مایع ادامه دارد. و الان هرگاه درون سوراخ لوله تناسلی رانگاه میکنم کبود رنگ شده انگار در اثر خارش ها مویرگهای داخل لوله دچار خونریزی وخون مردگی شده اند.لطفا بفرمایید چه کنم،
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام
   توصیه می کنم از ترشحات مجرا کشت و تست PCR انجام دهید و اگر نوع عفونت مشخص شد براساس آن درمان مناسب را دریافت کنید

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم