تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان به چه علت است؟

گاهی مواقع آلت تناسلی مردانه می تواند به رنگ قرمز-بنفش تغییر کند. این تغییر رنگ عمدتا خوش خیم است. در این مقاله به بررسی علت تیره شدن اندام تناسلی مردان میپردازیم.  آلت تناسلی ممکن است هنگامی که جریان خون به سمت رگهای خونی و غدد درون آن افزایش می یابد، بنفش رنگ شود. این اتفاق اغلب زمانی رخ می دهد که مرد تحریک جنسی را تجربه می کند.

با اینحال، هنگامی که تغییر رنگ غیرطبیعی بوده و با درد یا خارش همراه است، فرد می بایست به دکتر مراجعه کند زیرا رنگ بنفش ممکن است نشانه عفونت، بیماری و یا مشکلات گردش خون باشد. اورولوژیست در این مواقع بهترین کمک را به شما خواهد کرد. مردانی که به اورولوژیست دسترسی ندارند می بایست از پزشک عمومی خود راه کارهای پزشکی و درمانی را دریافت کنند.

علت تیره شدن اندام تناسلی مردان

هنگامی که تغییر رنگ به واسطه ی تحریک جنسی باشد، نگرانی وجود ندارد. در این شرایط، تغییر رنگ به واسطه خون اضافی ایجاد می شود که به سمت آلت تناسلی جریان یافته است. در سایر موارد، فرد می بایست از تغییر رنگ تمام آلت یا بخشی از آن به بنفش، نگران شود. این اتفاق می تواند نتیجه ی بیماری یا آسیب باشد. دلایل رایج دیگر که منجر به بنفش شدن رنگ آلت تناسلی در مواردی غیر از تحریک جنسی می شوند، عبارتند از:

بیماری مقاربتی و تغییر رنگ پوست ناحیه تناسلی

زخم های بنفش، نوعی از این بیماری ها مانند تبخال (هرپس) تناسلی و سیفلیس هستند. هر دو بیماری تبخال و سیفلیس ممکن است با یک یا چند مورد از علائم زیر همراه باشند. این علائم شامل موارد زیر می باشند:

✔ خارش


✔ درد


✔ خستگی


✔ سوختگی

بهترین روش برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی، رعایت اصول مقاربت ایمن است. باید بدانید که سلامت جنسی پارتنر می تواند از انتقال بیماریهای مقاربتی جلوگیری کند.

علت کبودی اندام تناسلی مردان

کبودی روی بدن هنگامی ایجاد می شود که رگهای خونی کوچک دچار پارگی شوند و خون ریزی زیر سطح پوست اتفاق افتد. جایی که سلولهای خونی تجمع می کنند، رنگ پوست به بنفش گرایش می یابد. این اتفاق می تواند در هرجایی از بدن، از جمله آلت تناسلی، رخ دهد. اغلب وقتی کبودی ایجاد می شود، دلیل آن برای فرد روشن است. کبودی های کوچک نیاز به توجه خاصی ندارند. برخی دلایل رایج کبودی های جزئی آلت تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

◀️ خود ارضایی

◀️ رابطه جنسی شدید

◀️ گیر کردن آلت تناسلی بین ناحیه زیپ شلوار

◀️ ضربات جزئی

کبودی کوچک ممکن است دردناک بوده و یا به لمس حساس باشد. ممکن است بعد از بهبود یافتن، رنگ ایجاد شده عمیق تر شود. اگر یک کبودی کوچک، خود به خود بهبود نیابد یا دوره ی درمان آن طولانی شود، فرد می بایست به پزشک مراجعه کند. کبودی های شدید، نتیجه صدمات ترومای انفجاری است که به مراجعه فوری به پزشک نیاز دارد. فرد هنگامی که ورزش های شدید و تماسی مثل ورزش های رزمی انجام می دهد می بایست  از گارد و پوششی استفاده کند تا از آسیب جدی جلوگیری کند. یکی از علل مهم کبودی های شدید، شکستگی آلت در حین رابطه ی جنسی است.

درد ناحیه ی بیضه

پورپورا و تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان

پورپورا، که لکه های خونی نیز نامیده می شود، به صورت لکه های قرمز یا بنفشی روی پوست دیده می شوند. این لکه ها نتیجه مستقیم آسیب به آلت تناسلی نیستند، بلکه پورپورا اغلب نشان دهنده بیمارها و شرایط زمینه ای است که منجر به بروز آن می شوند. برخی از دلایل احتمالی پورپورا عبارتند از:

✔ بیماری های خونی


✔ سوء تغذیه


✔ عوارض جانبی داروها


✔ التهاب رگهای خونی

هماتوم و تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان

هماتوم، لخته خونی است که به طور عمقی در بافت یک اندام ایجاد میشود. لخته ی خون و کبودی در هنگام لمس، سفت یا ناهموار می باشد. هنگامی که هماتوم ایجاد می شود، خون ناشی از رگ آسیب دیده زیر پوست تجمع می کند. هماتوم می تواند در نتیجه خون ریزی شدید رخ دهد. هنگامی که هماتوم در آلت تناسلی مردانه رخ دهد، فرد می بایست به سرعت به پزشک مراجعه کند.

لیکن اسکلروز و تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان

لیکن اسکلروز یک اختلال التهابی و طولانی مدت پوست است که مشخصه آن لکه های سفیدی است که در نهایت به رنگ بنفش گسترش می یابند. این شرایط در روی آلت تناسلی هم ایجاد می شود. در مردانی که ختنه نشده اند، احتمال بروز لیکن اسکلروز بیشتر است. لیکن اسکلروز اگر بدون درمان رها شود می تواد به اختلال و ناتوانی جنسی و زخم های شدید در تنگی مجرای ادراری منجر شود. مانند بسیاری از اختلالات، درمان به موقع می تواند از آسیب و زخم های دائمی جلوگیری کند.

واکنشهای آلرژیک و تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان

افراد واکنشهای مختلفی به داروهای گوناگون دارند. در برخی شرایط، داروها ممکن است منجر به ایجاد واکنش شدید آلرژیکی شوند که بعنوان سندروم استیون جانسون شناخته می شوند.

سندروم استیون جانسون نیازمند رسیدگی های اورژانسی است. برخی داروها به احتمال بالاتری نسبت به سایرین می توانند منجر به ایجاد این سندروم شوند. این داروها عبارتند از:

آنتی بیوتیک هایی با پایه سولفا مثل کوتریموکسازول

ایبوپروفن

 داروهای ضد انعقاد

داروهای استفاده شده در اسکیزوفرنی

ناپروکسن

برخی دیگر از آنتی بیوتیک ها

داروهای دیگر واکنشهای آلرژیک کمتری نسبت به داروهای فوق الذکر ایجاد می کنند. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، بیمار می بایست فورا مصرف هر داروی بدون نسخه ای را رها کند. پیش از متوقف کردن داروهای تجویز شده می بایست با پزشک مشورت کرد.

بیماری پیرونی

آیا سرخ شدن پوست بیضه خطرناک است؟

هر فرد می بایست برای هر تغییر غیرطبیعی در رنگ آلت تناسلی، به پزشک مراجعه کند، خصوصا زمانی که این تغییر رنگ به همراه درد، خارش، سوزش آلت تناسلی و یا بی قراری باشد. سایر نشانه هایی که نیاز به پزشک را مشخص می کنند، شامل:

 • تورم آلت تناسلی یا بیضه ها
 • دفع دردناک ادرار
 • درد در کیسه های بیضه
 • لکه خون یا کبودی ایجاد شده بدون آسیب
 • زخم های باز در آلت تناسلی یا سایر بخشهای بدن
 • خون ریزی از بینی
 • درد در هنگام مقاربت
 • وجود خون در ادرار
 • درد در مفاصل یا شکم

پزشک احتمالا معاینات فیزیکی را انجام داده و سابقه پزشکی فرد را مورد بررسی قرار میدهد. همچنین ممکن است برخی آزمایشات را برای کمک به تعیین علت دقیق تغییر رنگ آلت تناسلی انجام دهد. تعیین علت تغییر رنگ، پزشک را قادر می سازد تا درمان صحیح را تجویز کند.

🛑 مطالعه بیشتر: خون در ادرار نشانه چیست؟

رفع تیرگی ناحیه تناسلی مردان

آلت تناسلی و بیضه های من، نسبت به بقیه بدنم، بسیار تیره تر می باشد. آیا ممکن است به Pityrosporon orbiculare آلوده باشم؟ آیا باید از کرم ضد قارچ استفاده کنم؟

تیره تر بودن آلت تناسلی و بیضه ها، نسبت به بقیه بدن، امری معمول است و اگر برخی از اجدادتان پوست تیره ای داشته اند، تعجب آور نیست که این موضوع، باعث تیره تر شدن اندام تناسلی شما گردد. درست است که قارچ هایی مانند Pityrosporon می توانند پوست را تیره کنند. اما، خود درمانی با دارو های ضد قارچ، در صورت عدم تشخیص مناسب و درست، منطقی نیست. واضح است که باید از پزشک عمومی خود بخواهید که آلت تناسلی و بیضه های شما را بررسی کند و بگوید که آیا واقعاً به عفونت قارچی مبتلا هستید یا خیر.


اگرچه این رخداد اغلب قابل درمان است اما فرد می بایست پیشنهادات پزشکی را برای هر تغییر رنگ مشاهده شده در آلت تناسلی، دریافت کند. تا بسته به علت تغییر رنگ درمان مناسبی برای آن در نظر گرفته شود. درمانهای متعددی می توانند به از بین بردن شرایط دخیل و بازگردادن رنگ نرمال به آلت تناسلی کمک کنند. اگر مردی به وجود بیماری خاصی در این شرایط شک دارد و نگران سلامتی خود میباشد، می بایست برای اطمینان از عدم وجود بیماری دخیل در تغییر رنگ آلت تناسلی به پزشک مراجعه کرده و با وی مشورت کند.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 
آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.3/5 - (127 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دانیال جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  با سلام من ۲۲ سال دارم هفته قبل بعد از خودارضایی احساس سوزش و خارش در سر التم و زیر کلاهکش دارم که بعضی اوقات ناگهان در هنگام راه رفتن اذیت میکند. دکتر هم رفتم و سونوگرافی کردن. وگفتن چیزی نیست شاید موقعه ارضا خشن رفتار کردی در ضمن هنگام ادرار. سوزش ندارم و ففط بعد. ان است و اینکه قبلا هم این سوزش در. راه رفتن بود ولی بعد ادرار برطرف میشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   اگر سوزش و خارش در ابتدای مجراست توصیه می کنم پماد هیدروکورتیزون چشمی هر شب بداخل ابتدای مجرای ادراری بزنید و بعد با دست 10 دقیقه ابتدای مجرا را بگیرید 

 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام
  چند روزی هست که خارش شدید در ناحیه آلت تناسلیم دارم، اول از سمت راست شروع شد همراه با دونه های بسیار ریزی روی پوست
  الان به سمت چپ هم سرایط کرده، در حالت عادی خارش ندارم اگه به لباسم گیر کنه یا یکم بخارونم هی بیشتر میشه خارش،
  دونه ها به سختی دیده میشن روی پوست
  فقط از خارش دیگه کلافه شدم
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام احتمالا اگزما و آلرژی پوستی است. پماد هیدروکورتیزون بزنید هفته اول هر شب هفته دوم یک شب در میان و سپس دوشنبه و پنجشنبه ها برای 4 هفته و بعدش پنجشنبه ها برای 4 هفته دیگه. کرم مرطوب کننده همیشگی و هر روز بویژه بعد از استحمام و از صابون گلیسرین برای شستن تناسلی در حمام استفاده کنید.

  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام احتمالا اگزما و آلرژی پوستی است. پماد هیدروکورتیزون بزنید هفته اول هر شب هفته دوم یک شب در میان و سپس دوشنبه و پنجشنبه ها برای 4 هفته و بعدش پنجشنبه ها برای 4 هفته دیگه. کرم مرطوب کننده همیشگی و هر روز بویژه بعد از استحمام و از صابون گلیسرین برای شستن تناسلی در حمام استفاده کنید. برای خارش هم می توانید قرص تلفست 120 میلی شبی یک عدد استفاده کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 537 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۱۷ سالمه ۳ ساله که به صورت ندانسته خودارضایی میکردم نزدیک به یک هفته ترک کردم سال پیش پس از خودارضایی پوست التم نازک و پوست ختنه گاه هم باز شده و خیلی ناراحتم میکنه و مشکل بعدی ام تکرر ادرار زیاد و بیشتر مواقع ادرارم با دست خالی میشه خیلی اذیت میشم و طرف راست التم ورم کرده ممنون میشم راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   در این عکس مشکل جدی وجود ندارد و با ترک خودارضایی بتدریج مشکلات برطرف می شود توصیه می کنم از پماد ویتامین آ-د برای ترمیم پوست ناحیه تناسلی استفاده کنید و سعی کنید از دست برای تخلیه ادرار استفاده نکنید و سونوگرافی از کلیه و مثانه و میزان تخلیه ادرار انجام دهید.

  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   در این عکس مشکل جدی وجود ندارد و با ترک خودارضایی بتدریج مشکلات برطرف می شود توصیه می کنم از پماد ویتامین آ-د برای ترمیم پوست ناحیه تناسلی استفاده کنید و سعی کنید از دست برای تخلیه ادرار استفاده نکنید و سونوگرافی از کلیه و مثانه و میزان تخلیه ادرار انجام دهید.

  3. تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام دکتر
   من سونوگرافی از کلیه و مثانه گرفتم گفتن طبیعیه اما خیلی رنج میبرم شب ها خیلی اذیت میشم چند بار باید برم دستشویی و دکتر در رابطه با پوست ختنه گاه نمیشه به حالت اولیه خود برگرده و ورم سمت راست عکس گرفتم خیلی نگرانم
  4. تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام دکتر
   من سونوگرافی از کلیه و مثانه انجام دادم رفتم دکتر گفت طبیعیه خیلی رنج میبرم شب ها چند بار باید برم دستشویی نعوظ هم دارم موقع ادرار و ورم هم سمت راست دارم عکس گرفتم و مشکل پوست ختنه گاه هم نمیشه به حالت اولیه ی خود برگرده چون با ویتامین ا_د استفاده کردم نتیجه نگرفتم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   من در این عکس ایراد و مشکل غیر طبیعی نمی بینم ولی اگر سونو نرمال بوده بیشتر ریشه عصبی دارد و شاید با مشاوره روانشناسی و شاید مصرف موقت یک ارام بخش بتدریج برطرف شود

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 1032 مشاهده پرسش
  سلام 2 سال است تکرر ادرار دارم ...سونو گرافی باقیمانده ادرار نشان می دهد ...نوار مثانه گرفتم دکتر گفت 20 درصد پمپ مثانه ضعیف است ...دکتر گفت تقریبا درمان خاص و دارویی اثبات شده ندارد ....من نا امیدم تو رو خدا کمک کنید من 33 سال دارم نوار مثانه را پیوست میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام تکرر ادرار (زیاد بودن دفعات دستشویی رفتن برای دفع ادرار/شاش)از نظر پزشکی تعریف دارد که به بیش از 8 بار ادرار کردن در شبانه روز گفته می شود. البته در نوار مثانه ادرار باقیمانده 15 سی سی هست و طبیعی است و بعید می دونم علت تکرر ادرارتان ضعیف بودن پمپ مثانه باشد توصیه می کنم تقویم ادراری ثبت کنید تا بهتر بشه در مورد وضعیتت نظر داد به اینصورت که جدولی شامل 3 ستون ساعت، حجم ادرار و حجم مایعات مصرفی تنظیم کنید و یک لیوان شفاف یکبار مصرف را با کمک ماژیک و سرنگ 20 میلی مدرج می کنید(بفاصله هر 20 میلی). و لیوانی که معمولا در آن مایعات می خورید را نیز بصورت حدودی اندازه گیری کنید. یعنی مثلا یک سوم لیوان، نصف لیوان، دو سوم لیوان و در نهایت لیوان پر که چه حجمی دارد. سپس یک شبانه روز کاملی که منزل هستید مثلا از 8 صبح امروز تا 8 صبح فردا جدول را پر نمائید. در این جدول سعی داریم دفعات ادرار کردن، حداقل و حداکثر حجمی که که ادرار می کنید، میزان مایعات مصرفی را ارزیابی کنیم. 

  2. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۶ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام تکرر ادرار (زیاد بودن دفعات دستشویی رفتن برای دفع ادرار/شاش)از نظر پزشکی تعریف دارد که به بیش از 8 بار ادرار کردن در شبانه روز گفته می شود. البته در نوار مثانه ادرار باقیمانده 15 سی سی هست و طبیعی است و بعید می دونم علت تکرر ادرارتان ضعیف بودن پمپ مثانه باشد توصیه می کنم تقویم ادراری ثبت کنید تا بهتر بشه در مورد وضعیتت نظر داد به اینصورت که جدولی شامل 3 ستون ساعت، حجم ادرار و حجم مایعات مصرفی تنظیم کنید و یک لیوان شفاف یکبار مصرف را با کمک ماژیک و سرنگ 20 میلی مدرج می کنید(بفاصله هر 20 میلی). و لیوانی که معمولا در آن مایعات می خورید را نیز بصورت حدودی اندازه گیری کنید. یعنی مثلا یک سوم لیوان، نصف لیوان، دو سوم لیوان و در نهایت لیوان پر که چه حجمی دارد. سپس یک شبانه روز کاملی که منزل هستید مثلا از 8 صبح امروز تا 8 صبح فردا جدول را پر نمائید. در این جدول سعی داریم دفعات ادرار کردن، حداقل و حداکثر حجمی که که ادرار می کنید، میزان مایعات مصرفی را ارزیابی کنیم. 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  حدود ٦ ماه پیش در قسمت زیر الت تناسی یک جوش سر سفید دیدم بعد که سعی کردم چرک را خالی کنم بعد از مدتی جوش سفت شد مانند جوش زیر پوستی شد درد ندارد اما هنوز هم خوب نشده است در همان حالت مانده است
  ایا خطرناک هست
  به چه دکتری برای درمان مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   بعید میدونم خطرناک باشه ولی برای تشخیص نیاز به معاینه هست. به متخصص ارلوژی مراجعه کنید.

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر