تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان به چه علت است؟

گاهی مواقع آلت تناسلی مردانه می تواند به رنگ قرمز-بنفش تغییر کند. این تغییر رنگ عمدتا خوش خیم است. در این مقاله به بررسی علت تیره شدن اندام تناسلی مردان میپردازیم.  آلت تناسلی ممکن است هنگامی که جریان خون به سمت رگهای خونی و غدد درون آن افزایش می یابد، بنفش رنگ شود. این اتفاق اغلب زمانی رخ می دهد که مرد تحریک جنسی را تجربه می کند.

با اینحال، هنگامی که تغییر رنگ غیرطبیعی بوده و با درد یا خارش همراه است، فرد می بایست به دکتر مراجعه کند زیرا رنگ بنفش ممکن است نشانه عفونت، بیماری و یا مشکلات گردش خون باشد. اورولوژیست در این مواقع بهترین کمک را به شما خواهد کرد. مردانی که به اورولوژیست دسترسی ندارند می بایست از پزشک عمومی خود راه کارهای پزشکی و درمانی را دریافت کنند.

علت تیره شدن اندام تناسلی مردان

هنگامی که تغییر رنگ به واسطه ی تحریک جنسی باشد، نگرانی وجود ندارد. در این شرایط، تغییر رنگ به واسطه خون اضافی ایجاد می شود که به سمت آلت تناسلی جریان یافته است. در سایر موارد، فرد می بایست از تغییر رنگ تمام آلت یا بخشی از آن به بنفش، نگران شود. این اتفاق می تواند نتیجه ی بیماری یا آسیب باشد. دلایل رایج دیگر که منجر به بنفش شدن رنگ آلت تناسلی در مواردی غیر از تحریک جنسی می شوند، عبارتند از:

بیماری مقاربتی و تغییر رنگ پوست ناحیه تناسلی

زخم های بنفش، نوعی از این بیماری ها مانند تبخال (هرپس) تناسلی و سیفلیس هستند. هر دو بیماری تبخال و سیفلیس ممکن است با یک یا چند مورد از علائم زیر همراه باشند. این علائم شامل موارد زیر می باشند:

✔ خارش


✔ درد


✔ خستگی


✔ سوختگی

بهترین روش برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی، رعایت اصول مقاربت ایمن است. باید بدانید که سلامت جنسی پارتنر می تواند از انتقال بیماریهای مقاربتی جلوگیری کند.

علت کبودی اندام تناسلی مردان

کبودی روی بدن هنگامی ایجاد می شود که رگهای خونی کوچک دچار پارگی شوند و خون ریزی زیر سطح پوست اتفاق افتد. جایی که سلولهای خونی تجمع می کنند، رنگ پوست به بنفش گرایش می یابد. این اتفاق می تواند در هرجایی از بدن، از جمله آلت تناسلی، رخ دهد. اغلب وقتی کبودی ایجاد می شود، دلیل آن برای فرد روشن است. کبودی های کوچک نیاز به توجه خاصی ندارند. برخی دلایل رایج کبودی های جزئی آلت تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

◀️ خود ارضایی

◀️ رابطه جنسی شدید

◀️ گیر کردن آلت تناسلی بین ناحیه زیپ شلوار

◀️ ضربات جزئی

کبودی کوچک ممکن است دردناک بوده و یا به لمس حساس باشد. ممکن است بعد از بهبود یافتن، رنگ ایجاد شده عمیق تر شود. اگر یک کبودی کوچک، خود به خود بهبود نیابد یا دوره ی درمان آن طولانی شود، فرد می بایست به پزشک مراجعه کند. کبودی های شدید، نتیجه صدمات ترومای انفجاری است که به مراجعه فوری به پزشک نیاز دارد. فرد هنگامی که ورزش های شدید و تماسی مثل ورزش های رزمی انجام می دهد می بایست  از گارد و پوششی استفاده کند تا از آسیب جدی جلوگیری کند. یکی از علل مهم کبودی های شدید، شکستگی آلت در حین رابطه ی جنسی است.

درد ناحیه ی بیضه

پورپورا و تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان

پورپورا، که لکه های خونی نیز نامیده می شود، به صورت لکه های قرمز یا بنفشی روی پوست دیده می شوند. این لکه ها نتیجه مستقیم آسیب به آلت تناسلی نیستند، بلکه پورپورا اغلب نشان دهنده بیمارها و شرایط زمینه ای است که منجر به بروز آن می شوند. برخی از دلایل احتمالی پورپورا عبارتند از:

✔ بیماری های خونی


✔ سوء تغذیه


✔ عوارض جانبی داروها


✔ التهاب رگهای خونی

هماتوم و تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان

هماتوم، لخته خونی است که به طور عمقی در بافت یک اندام ایجاد میشود. لخته ی خون و کبودی در هنگام لمس، سفت یا ناهموار می باشد. هنگامی که هماتوم ایجاد می شود، خون ناشی از رگ آسیب دیده زیر پوست تجمع می کند. هماتوم می تواند در نتیجه خون ریزی شدید رخ دهد. هنگامی که هماتوم در آلت تناسلی مردانه رخ دهد، فرد می بایست به سرعت به پزشک مراجعه کند.

لیکن اسکلروز و تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان

لیکن اسکلروز یک اختلال التهابی و طولانی مدت پوست است که مشخصه آن لکه های سفیدی است که در نهایت به رنگ بنفش گسترش می یابند. این شرایط در روی آلت تناسلی هم ایجاد می شود. در مردانی که ختنه نشده اند، احتمال بروز لیکن اسکلروز بیشتر است. لیکن اسکلروز اگر بدون درمان رها شود می تواد به اختلال و ناتوانی جنسی و زخم های شدید در تنگی مجرای ادراری منجر شود. مانند بسیاری از اختلالات، درمان به موقع می تواند از آسیب و زخم های دائمی جلوگیری کند.

واکنشهای آلرژیک و تغییر رنگ دستگاه تناسلی مردان

افراد واکنشهای مختلفی به داروهای گوناگون دارند. در برخی شرایط، داروها ممکن است منجر به ایجاد واکنش شدید آلرژیکی شوند که بعنوان سندروم استیون جانسون شناخته می شوند.

سندروم استیون جانسون نیازمند رسیدگی های اورژانسی است. برخی داروها به احتمال بالاتری نسبت به سایرین می توانند منجر به ایجاد این سندروم شوند. این داروها عبارتند از:

آنتی بیوتیک هایی با پایه سولفا مثل کوتریموکسازول

ایبوپروفن

 داروهای ضد انعقاد

داروهای استفاده شده در اسکیزوفرنی

ناپروکسن

برخی دیگر از آنتی بیوتیک ها

داروهای دیگر واکنشهای آلرژیک کمتری نسبت به داروهای فوق الذکر ایجاد می کنند. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، بیمار می بایست فورا مصرف هر داروی بدون نسخه ای را رها کند. پیش از متوقف کردن داروهای تجویز شده می بایست با پزشک مشورت کرد.

بیماری پیرونی

آیا سرخ شدن پوست بیضه خطرناک است؟

هر فرد می بایست برای هر تغییر غیرطبیعی در رنگ آلت تناسلی، به پزشک مراجعه کند، خصوصا زمانی که این تغییر رنگ به همراه درد، خارش، سوزش آلت تناسلی و یا بی قراری باشد. سایر نشانه هایی که نیاز به پزشک را مشخص می کنند، شامل:

 • تورم آلت تناسلی یا بیضه ها
 • دفع دردناک ادرار
 • درد در کیسه های بیضه
 • لکه خون یا کبودی ایجاد شده بدون آسیب
 • زخم های باز در آلت تناسلی یا سایر بخشهای بدن
 • خون ریزی از بینی
 • درد در هنگام مقاربت
 • وجود خون در ادرار
 • درد در مفاصل یا شکم

پزشک احتمالا معاینات فیزیکی را انجام داده و سابقه پزشکی فرد را مورد بررسی قرار میدهد. همچنین ممکن است برخی آزمایشات را برای کمک به تعیین علت دقیق تغییر رنگ آلت تناسلی انجام دهد. تعیین علت تغییر رنگ، پزشک را قادر می سازد تا درمان صحیح را تجویز کند.

🛑 مطالعه بیشتر: خون در ادرار نشانه چیست؟

رفع تیرگی ناحیه تناسلی مردان

آلت تناسلی و بیضه های من، نسبت به بقیه بدنم، بسیار تیره تر می باشد. آیا ممکن است به Pityrosporon orbiculare آلوده باشم؟ آیا باید از کرم ضد قارچ استفاده کنم؟

تیره تر بودن آلت تناسلی و بیضه ها، نسبت به بقیه بدن، امری معمول است و اگر برخی از اجدادتان پوست تیره ای داشته اند، تعجب آور نیست که این موضوع، باعث تیره تر شدن اندام تناسلی شما گردد. درست است که قارچ هایی مانند Pityrosporon می توانند پوست را تیره کنند. اما، خود درمانی با دارو های ضد قارچ، در صورت عدم تشخیص مناسب و درست، منطقی نیست. واضح است که باید از پزشک عمومی خود بخواهید که آلت تناسلی و بیضه های شما را بررسی کند و بگوید که آیا واقعاً به عفونت قارچی مبتلا هستید یا خیر.


اگرچه این رخداد اغلب قابل درمان است اما فرد می بایست پیشنهادات پزشکی را برای هر تغییر رنگ مشاهده شده در آلت تناسلی، دریافت کند. تا بسته به علت تغییر رنگ درمان مناسبی برای آن در نظر گرفته شود. درمانهای متعددی می توانند به از بین بردن شرایط دخیل و بازگردادن رنگ نرمال به آلت تناسلی کمک کنند. اگر مردی به وجود بیماری خاصی در این شرایط شک دارد و نگران سلامتی خود میباشد، می بایست برای اطمینان از عدم وجود بیماری دخیل در تغییر رنگ آلت تناسلی به پزشک مراجعه کرده و با وی مشورت کند.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 
آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.3/5 - (127 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر من یک پسر 23ساله هستم. از زمان کودکی وقتی با آلت تناسلی خودم خیلی بازی میکردم حس خوبی بهم دست میداد و این کار را میکردم تا الان که بزرگتر که شدم فهمیدم خودارضایی است اما دوهفته است که ترک کرده ام و از کرده خودم پشیمانم.
  حال برای سلامت دستگاه و آلت تناسلی و بیضه هایم چه کارهایی باید انجام بدهم؟
  دو گره خیلی ریز یکی در زیر آلت تناسلی و دیگری درزیر پوست دستگاه تناسلی ام وجود دارند که بدون هیچ درد و.... هستند.
  حال باید چه کاری برای سلامت خود و دستگاه تناسلی ام بکنم؟
  متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   همین که خودارضایی را ترک ‌کنید بهترین کار برای سلامت سیستم تناسلی است 

   ورزش و غذاهای سالم و کم چربی نیز کمک کننده هست

   گره های ریز هم بعید میدونم مشکل جدی نگران کننده ای باشد.

 • تصویر کاربر hossein شنبه ۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  من ۲۱ سال سن دارم و مجرد هستم. یکبار وقتی در ۱۱ سالگی خودارضایی انجام دادم ، به علت اصطکاک، پوست قسمت ختنه گاه به شدت ملتهب شد طوری که تا ۴ روز نمیتونستم بهش دست بزنم و سوزش عجیبی داشت. بعد بهتر شد اما پوست اون قسمت به شدت ملتهب شده و انگار یه جوش های سفتی روش زده و گوشت اضافی درآورده و بعد از اون ماجرا به شدت به لمس حساس شده حتی به دمای آب و هنگام لمس سوزش خفیفی روی پوست در آن قسمت دارم .یعنی پایین و قسمت اطراف ختنه گاه حساسیتش به لمس عادی است ولی روی ختنه گاه به شدت حساس است. بعد از لمس هم تاچنددقیقه سوزش رو در این محل احساس میکنم. هنگام ادرار هم در محل ختنه گاه سوزش دارم (نه خیلی شدید) این مشکلات را دقیقا بعد از اون حادثه پیدا کردم و الان یه ۱۰ سالی میشه .لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   اگرچه شاید برای شما قابل قبول نباشد ولی این ها گوشت اضافه ختنه گاه هستند و از ابتدای بعد از ختنه بودند و اگر آزار دهنده هست فقط بهتره چند ماهی موقع خواب با ویتامین آ-د چرب کنید

  2. تصویر کاربر hossein شنبه ۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   آقای دکتر. میخواستم بپرسم شانس بهبودی چند درصد هست؟ آخه تقریبا 10 سالی هست که اینطوریه البته قبلا که بچه بودم خیلی برام مهم نبود ولی الان خیلی نگران هستم و یه جورایی داره اذیتم میکنه. میشه بگید با مصرف این پماد آیا قابل درمان است؟
  3. تصویر کاربر hossein شنبه ۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   آقای دکتر پماد آد مربوط به چه برندی رو باید استفاده کنم؟
  4. تصویر کاربر hossein شنبه ۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   منظورم از بهبود ، بهبود حساسیت ناحیه ختنه گاه است که خیلی اذیتم میکنه
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   آقای دکتر پماد آد مربوط به چه برندی رو باید استفاده کنم؟........................فرقی نمی کنه
   منظورم از بهبود ، بهبود حساسیت ناحیه ختنه گاه است که خیلی اذیتم میکنه...........................بله متوجه شدم با چرب شدن و نرم شدن پوست بهتر می شود.

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .من واریکوسل چپم رو 15 ابان ماه 98 عمل کردم.بعدش تو اسفند دوباره بیض چپم درد داشت بعد از چند روز خوب شد. الان از 17رمضان دوباره درد دارم اونم‌خفیف ولی در کل اذیت میکنه منو.ایا دوباره واریکوسل دارم.واینکه. برم دکتر یا نه. طبیعیه

  اگه میشه قرصی تجویز کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   نیاز به عمل مجدد نیست و طبیعیه
   گاهی درد آزار دهنده هست می توانید کپسول سلکسیب 100 هر 12 ساعت استفاده کنید

 • تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  با سلام . جوانی 24 ساله هستم و مجرد. تا یکسال پیش متاسفانه عمل خودارضایی انجام میدادم . آخرینبار درد شدیدی در ناحیه بین بیضه و مقعد و وسط آلت بوجود آمد و منی دردناکی ازم خارج شد. به دکتر مراجعه کردم و و واریکوسل تشخیص داده شد.تیر سال قبل عمل کردم.بعد از عمل کلا" سیستم تناسلی و ادرار با گذشته فرق داشت. یه آلت شل و چروکیده ، مشکل کجی آلت هم از بیخ و هم از وسط ، گشادی سر آلت ، تورم روی قسمت پایین کلاهک، قطع و وصل شدن و کم فشار بودن و با اندکی درد در هنگام دفع ادرار.آقای دکتر خواهش میکنم اگر برای هر یک از مشکلات مذکور راه حلی دارین پیش پایم بگذارید.جواب آزمایشات پیوست شده. قرص های مصرفی: فنازومکس وترازوسین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   به نظر خودت چطور ممکنه بعد از یه عمل ساده و کوچک این همه مشکل برای سیستم ادراری تناسلی یه نفر پیش بیاد؟!!!.....

  2. تصویر کاربر آرمین یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)
   باور بفرمایید این مشکلات را دارم. حالا تشخیص شما چی هست و آیا درمانی وجود داره؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   من در عکسی که فرستادید هیچ مشکل و نکته غیر طبیعی نمی بینم  در سونوگرافی و آزمایشات هم همه چیز نرماله

  4. تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)
   این مشکل بخصوص کم فشار بودن و قطع و وصل ادرار را ۱۱ ماهه دارم. تا به حال نسبت بهش بی توجه بودم . از سیتوسکوپی هم میترسم که یه وقت اوضاع ازین بدتر نشه. این داروهای فنازومکس و ترازوسین تقریبا یه هفتس میخورم ولی تغییری حاصل نشده. به عنوان سوال آخر آقای دکتر به نظر شما این تنگی مجرا که احتمالا پس ناشی از خودارضایی شدید بوده آیا امکان داره خودبخود بهبود پیدا کنه یا باید عمل کنم و اینکه لیزر درمانی هم تاثیر داره؟
   با تشکر
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   خودارضایی باعث تنگی مجرای ادراری نمی شود و برای تشخیص آن نیاز به عکس رنگی است که من برای شما توصیه نمی کنم . به نظر بیشتر استرس و وسواس هست که باعث اسپاسم خروجی مثانه و این علائم می شود و با ریلکسیشن بتدریج برطرف می شود.

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر تقی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  باسلام شرمنده دوروز مقدار کمی از سر کلاهک آلتم حالت بنفش و مانند دلمه وبرجستگی کم و زبری دارد هیچ گونه درد وخارش هم ندارم علتش چیست؟علت اینکه خیلی زود ارضاع میشم چیست؟و علت محکم نبودن در موقع نزدیکی چیست؟من ۴۹سال سن دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام
   از لکه ها عکس بفرست ببینم. کم توانی جنسی علل متعددی دارد که بخشی جسمی و بخشی از آن عوامل فکری و روانی است. از علل جسمی می توان به اختلالات هورمونی و اختلالات عروق و اعصاب مربوط به آلت تناسلی اشاره کرد. بیماری هایی نظیر دیابت، فشار خون بالا، بالا بودن چربی خون و اختلالات عصبی در ناحیه کمر و داروها بویژه برخی از داروهای فشار خون و داروهای اعصاب و روان، رژیم های ناسالم مخصوصا رژیم پرچربی، سیگار، مواد مخدر و روانگردان، عدم تحرک و ورزش منظم، استرس و فشارهای روانی و عدم رضایت مندی از زندگی و شرایط موجود، بالا بودن ساعات کار و کم بودن زمان لازم برای استراحت و در کنار خانواده بودن همه بخشی از علل کم میلی و کم توانی جنسی است. لذا در ابتدا نیاز به معاینه و انجام تست های لازم توسط ارولوژیست هست. در صورت طبیعیی بودن ارزیابی های لازم توسط متخصص ارولوژی توصیه می شود برای مشاوره به روانشناسی که در زمینه روابط جنسی فعالیت می کند مراجعه کنید. یادتان باشد در خیلی از موارد کلید درمان در دستان خودتان هست و با تغییر سبک و شیوه ی زندگی می توانید فعالیت جنسی مطلوب و رضایت بخشی را داشته باشید. در آخر اگر بیماری قلبی یا فشار خون کنترل نشده ندارید گاهی هم می توانید از قرص های کمکی مثل سیلدنافیل ۵۰ میلی گرمی یکساعت قبل از رابطه استفاده کنید. از شایع ترین عوارض احتمالی این قرص سردرد، گرفتگی بینی و تاری دید می باشد و مصرف همزمان آن با برخی از داروهای قلبی ممنوع می باشد.

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر