نمایش منوی کناری

آنچه که باید در مورد بیماری های مقاربتی بدانید.

عفونت های مقاربتی که با عنوان بیماری های مقاربتی یا آمیزشی نیز شناخته می شوند، دسته ای از بیماری ها هستند که در طی رابطه جنسی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شوند. این نوع عفونت می تواند از طریق واژن، رابطه جنسی دهانی و نیز رابطه جنسی مقعدی منتقل شود.

برخی عفونت های مقاربتی ممکن است حتی از طریق سرنگ های آلوده غیر استریل، از مادر به بچه در هنگام زایمان یا شیردهی و حتی در انتقال خون، به فرد منتقل شوند. عفونت های مقاربتی هزاران سال است که وجود دارند. اندام های جنسی عموما مرطوب و گرم بوده و در نتیجه محیط مناسبی برای رشد مخمرها، ویروس ها و باکتری ها می باشند.

میکروارگانیسم هایی که بر روی پوست یا غشای مخاطی نواحی جنسی زنانه یا مردانه وجود دارند، می توانند از طریق منی، ترشحات واژن یا خون، یا تماس پوست با پوست منتقل شوند.

برخی از بیماری های مقاربتی عبارتند از:

✅ شانکروئید

✅ شپش روی موهای ناحیه تناسلی

✅ هرپس تناسلی

زگیل تناسلی یا ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

✅ هپاتیت B

✅ ویروس نقص ایمنی انسان و سندروم نقص ایمنی اکتسابی (HIV و AIDS)

✅ عفونت انگلی

✅ قارچ

✅ بیماری التهاب لگن (PID)

✅ سفلیس، سوزاک

✅ تریکوموناس

عفونت ها و بیماری های مقاربتی به آسانی از طریق رابطه جنسی محافظت نشده مثل کاندوم، قابل انتقال هستند.

اگر چه برخی عفونت ها می توانند از طریق رابطه جنسی منتقل شوند، اما در دسته عفونت های مقاربتی در نظر گرفته نمی شوند. برای مثال، مننژیت می تواند از طریق تماس جنسی انتقال یابد، اما معمولا افراد به دلایل دیگری دچار این بیماری می شوند، بنابراین مننژیت جز بیماری های مقاربتی محسوب نمی شود.

سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که هر روزه در سطح جهان، بیش از یک میلیون بیماری مقاربتی جدید رخ می دهد.  که در مقایسه با مسن تر ها، افرادی که بین سن ۱۵ تا ۲۴ سال هستند، در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به بیماریهای مقاربتی می باشند. با اینحال، سرعت و پیشرفت عفونت های مقاربتی در افراد مسن نیز در حال افزایش است.

بیماری های مقاربتی رایج

در ادامه، به برخی از رایج ترین بیماری های مقاربتی می پردازیم:

کلامیدیا

#کلامیدیا

به عنوان عفونت کلامیدیال نیز شناخته می شود. این بیماری یک عفونت مقاربتی است که توسط کلامیدیا تراکوماتیس (C. trachomatis)، باکتری که به طور گسترده ای انسان را آلوده می کند، ایجاد می شود. کلامیدیا رایج ترین دلیل عفونی ایجاد بیماری های مقاربتی در جهان است که منجر به ایجاد STI باکتریایی نیز می شود.

مطابق با پژوهش های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، در سال ۲۰۱۵، ۳ درصد از دختران در محدوده ی سنی ۱۵ تا ۱۹ سال به کلامیدیا مبتلا بودند. زنان مبتلا به کلامیدیا معمولا  علائم خاصی ندارند. اگر علائمی وجود داشته باشد، اختصاصی نبوده و ممکن است شامل موارد زیر میباشد:

✔ کیست

✔ تغییر در ترشح واژن

✔ درد خفیف در ناحیه پایینی شکم

اگر کلامیدیا بدون درمان رها شود، ممکن است منجر به ایجاد نشانه ها و علائم وخیم تری مانند: درد لگن، رابطه جنسی دردناک به طور متناوب یا همیشگی و نیز خونریزی بین دوره های قاعدگی شود.

زگیل تناسلی

#شانکروئید

شانکروئید به عنوان شانکر نرم نیز شناخته می شود. یک عفونت باکتریایی است که توسط باکتری های فاسد استروپتو باسیلوس هوموفیلوس دوکری ایجاد شده و با علامتی همچون ایجاد زخم های دردناک در ناحیه تناسلی شناخته می شود. این بیماری، فقط از طریق تماس جنسی منتقل می شود.

سرعت پیشرفت این بیماری در کشورهای توسعه یافته بسیار پایین است، این در حالی است که در کشورهای جهان سوم، خصوصا در بین بردگان جنسی و برخی گروه هایی که از لحاظ اقتصادی و اجتماعی از سطح پایین خدمات زندگی برخوردار هستند، سرعت رشد بالاتری دارد که مهم ترین علل آن می تواند عدم دسترسی به خدمات سلامتی، احساس شرم و خجالت در کمک گرفتن و مراجعه به پزشک، عدم آگاهی از سلامت جسمی و سایر فاکتورها باشد. شانکروئید خطر ابتلا به HIV را افزایش داده و HIV نیز خطر شانکروئید را به مراتب بیشتر می کند.

علائم بیماری شانکروئید

در یک تا دو هفته پس از آلوده شدن، در بدن بیمار، نوعی زخم ایجاد می شود که البته در ابتدا تنها به شکل یک برآمدگی می باشد. این زخم که می تواند از ۸.۱ اینچ تا ۲ اینچ طول داشته باشد، بسیار دردناک بوده و حاشیه تونل مانند و موادی به رنگ های زرد و خاکستری در پایه خود ایجاد می کند. اگر پایه زخم خراشیده شود، خون ریزی نیز اتفاق می افتد.

تعداد این زخم ها در زنان حداقل چهار مورد و  در مردان یک زخم است. مردان علائم کمتر و با شدت پایین تری دارند. زخم ها به طور معمول در چاله هایی در پشت گلنس (نوک آلت تناسلی) در مردان ختنه نشده یا در زنان در لابیا مینور یا همان لب کوچک (تا خوردگی کوچک داخلی در فرج) یا در fourchette (تا خوردگی کوچک در پشت فرج) ایجاد می شوند.

شانکروئید با ۷ روز مصرف اریترومایسین، آزیترومایسین بصورت تک دوز یا سیفتریوکسون تک دوز درمان می شود. که البته برای مصرف دقیق دارو حتما می بایست به متخصص اورولوژی مراجعه شود.

شپش

#شپش

شپش تناسلی، به طور اولیه در تماس جنسی منتشر می شود. حیوانات خانگی هیچ نقشی در انتقال شپش انسانی ندارند. شپش به موهای تناسلی متصل شده و ممکن است گاهی در زیر بغل، ریش، مژه ها و ابروها نیز دیده شود. این شپش ها از خون انسان تغذیه می کنند.

#هرپس تناسلی یا تبخال تناسلی

این نوع از عفونت مقاربتی، توسط ویروس هرپس سمپلکس (HSV) ایجاد می شود. ویروس به پوست، سرویکس یا دهانه ی رحم، اندام های تناسلی و برخی بخش های بدن می چسبد. دو نوع از این ویروس وجود دارد:

✔ هرپس نوع ۱

✔ هرپس نوع ۲

تبخال جز بیماری های مقاربتی مزمن و مادام العمر هست. تعداد بسیاری از افراد آلوده شده، علائم خاصی نداشته و در مورد بیماری خود هیچ اطلاعی ندارند.

ویروس تبخال تناسلی (HSV) به راحتی در طی تماس جنسی انتقال می یابد. عمدتا، انتقال هرپس نوع ۲ از طریق تماس جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی اتفاق می افتد. در عمده مواقع، ویروس پس از وارد شدن به بدن انسان، پنهان باقی می ماند، به عبارتی هیچ علائمی وجود ندارد.

اما برخی از علائم و نشانه های هرپس تناسلی در صورت وجود می تواند شامل موارد زیر باشند:

✅ تاول و زخم در سرویکس یا دهانه ی رحم

✅ ترشح واژینال

✅ درد در هنگام ادرار

✅ تب

✅ عدم سلامت عمومی بدن

✅ تاول و زخم در اطراف دهان (نوع ۱ هرپس)

علاوه بر موارد فوق، ممکن است تاول های قرمز رنگ و دردناکی در ناحیه خارجی تناسلی، رکتوم، ران و باسن دیده شوند.

هپاتیت ب

#هپاتیت B

بیماری مقاربتی است که به واسطه ویروس هپاتیت B ایجاد می شود. این بیماری در تماس با مایع منی، خون و سایر مایعات آلوده بدن رخ می دهد. این بیماری در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، استفاده از سرنگ غیراستریل، جراحت تصادفی با یک ابزار تیز، نوشیدن شیر از مادر مبتلا یا گاز گرفته شدن توسط یک انسان آلوده می تواند منتقل شود.

در هپاتیت B، کبد بیمار متورم شده و می تواند آسیب کبدی جدی را به دنبال داشته باشد که ممکن است در نهایت منجر به سرطان شود. در برخی شرایط، بیماری می تواند وارد فاز مزمن شود. مراکز انتقال خون، همیشه عدم آلوده بودن خون فرد دهنده به ویروس هپاتیت B را بررسی می کنند.

#بیماری HIV و AIDS

 HIV ویروس نقص ایمنی انسان است، ویروسی است که منجر به AIDS (سندروم نقص ایمنی انسان) می شود. به طور ساده می توان گفت که HIV یک ویروس بوده در حالیکه AIDS بیماری است. هنگامی که فرد، مبتلا به AIDS می شود، سیستم ایمنی وی تغییر کرده و حساسیت بیشتری نسبت به عفونت و بیماری ها پیدا می کند. در فاز پیشرفته بیماری، میزان این حساسیت افزایش می یابد.

ویروس، در مایعات بدن فردی که حامل HIV است، از جمله: مایع منی، خون، شیر مادر و مایعات واژینال وجود دارد. HIV می تواند از طریق تماس جنسی (واژینال، دهانی یا مقعدی)، انتقال خون، شیردهی، زایمان و استفاده از سرنگ مشترک آلوده، منتقل شود.

زگیل

#ویروس پاپیلومای انسانی

شایع ترین ویروسی است که از طریق جنسی منتقل می شود. بیش از ۱۰۰ نوع HPV وجود دارد که ۴۰ نوع از آنها می توانند نواحی جنسی را تحت تاثیر قرار دهند، علاوه بر این گاهی این نوع ویروس در دهان یا گلو نیز دیده می شود. انواعی از HPV که بر روی نواحی جنسی تاثیر می گذارند، پاپیلومای انسانی نامیده می شوند.

عفونت با HPV می تواند منجر به موارد زیر شود:

✔ رشد غیر نرمال و تغییر سلولهای سرویکس که به طور اساسی خطر ایجاد سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم را افزایش می هد.

✔ زگیل تناسلی، که از رایج ترین بیماری های مقاربتی در اکثر کشورهای در حال توسعه است.

HPV به طور عمده از طریق مقاربت واژینال یا مقعدی منتقل می شود. با این حال، رابطه جنسی دهانی و تماس نواحی جنسی با یکدیگر (بدون دخول) نیز می تواند یکی از راه های انتقال باشد.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید:
برای کمک به بهتر شدن مطلب فوق به آن امتیاز دهید

سوال پزشکی دارید ؟!؟

همین الآن از طریق صفحه پرسش از دکتر سوال خود را بپرسید و پاسخ خودتون را دریافت کنید !

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل


 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  جناب دکتر من نزدیک 7 ماهی میشه که به بیماری hpv تایپ 70 low risk مبتلا شدم چندتا سوال داشتم ازتون
  1_ ایا امکان جهش به تایپ های پرخطر وجود دارد؟
  2_ الان من واکسن رو بزنم در مقابل تایپ های پر خطر امنیت پیدا می کنم؟
  3- واکسن گارداسیل همه ی تیپ های کم خطر و پرخطر رو پوشش میده یا فقط تایپ های پرخطر؟
  4_ ایا من با کسی که واکسن رو زده باشه میتونم رابطه داشته باشم و ممکنه به اون تایپ مبتلا بشه؟
  5_ اگه سیستم دفاعی این ویروس رو دفع کند ایا زیگیلی که به وجود امده هم خود به خود از بین میره یا ممکنه بمونه؟
  6_ تایپ های کم ریسک ویروس هم میتونن سرطان به وجود بیارن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام
   خسته نباشین
   جناب دکتر من نزدیک 7 ماهی میشه که به بیماری hpv تایپ 70 low risk مبتلا شدم چندتا سوال داشتم ازتون
   1_ ایا امکان جهش به تایپ های پرخطر وجود دارد؟..........................خیر
   2_ الان من واکسن رو بزنم در مقابل تایپ های پر خطر امنیت پیدا می کنم؟..........................در مقاب 16 و 18 بله
   3- واکسن گارداسیل همه ی تیپ های کم خطر و پرخطر رو پوشش میده یا فقط تایپ های پرخطر؟........................فقط 2 تیپ کم خطر و 2 تیپ پرخطر را پوشش می دهد
   4_ ایا من با کسی که واکسن رو زده باشه میتونم رابطه داشته باشم و ممکنه به اون تایپ مبتلا بشه؟.........................................واکسن ایمنی 90 درصدی می دهد
   5_ اگه سیستم دفاعی این ویروس رو دفع کند ایا زیگیلی که به وجود امده هم خود به خود از بین میره یا ممکنه بمونه؟..........................از بین میره
   6_ تایپ های کم ریسک ویروس هم میتونن سرطان به وجود بیارن؟............................خیلی بندرت

  2. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 10 ماه پیش)
   من فقط یه ضایعه دارم بعد از 7 ماه به نظرتون به روش هایی ک هست از بین ببرشم یا اینکه بزارم شاید سیستم دفاعیم از بین ببرتش و متوجه دفع ویروس بشم؟

   چرا همکارای اورولوژتون بعضا اطلاعات ترسناکی میدن.من چند روز پیش به یکی از همکاراتون مراجعه کردم و ایشون میگفتن این بیماری 100 درصد بعد از 15،20 سال حتما باعث سرطان میشه و اصلا امکان دفع از بدن نیست و حتی از طریق دست هم ممکنه انتقال پیدا کنه

   و اینکه چرا این واکسن فقط 2 نوع پرخطر و کم خطر رو پوشش میده اینجور که خیلی فایده ای نداره با توجه به تعداد تایپ 40 تایی
   باز هم عذر میخوام که اینقدر سوال پرسیدم و تشکر میکنم از راهنماییتون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 10 ماه پیش)

   بهتر از بین ببرید

   اگر قراره 10 در 100 به سرطان منجر شود پس الان باید آمار سرطان خیلی بالا باشه و افرادی که 20 سال قبل این بیماری را گرفته اند الان به سرطان مبتلا  در جامعه فراوان باشد چون این ویروس 20 سال قبل هم بوده و شایع هم بوده و الان بدلیل ارتباطات بیشتر و افزایش آگاهی مردم هست که بیشتر موجه می شوند نه اینکه قبلا کمتر بوده . ولی چنین شیوع بالایی در سرطان دستگاه تناسلی مردان در حال حاضر دیده نمی شود.

  4. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 10 ماه پیش)
   بین قرص و شربت ایمونس تفاوتی هست اقای دکتر ؟ چون قیمت شربت نصف قیمت قرص هست.
   و اینکه قرص پاورفیت و ایمونس گیر نمیاد چه قرصی رو پیشنهاد میدین جایگزین کنیم
  5. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 10 ماه پیش)
   اقای دکتر در کنار قرص پاور فیت شربت ایمیونس را چه مقدار و چند ساعتی استفاده کنم
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۹( 10 ماه پیش)

   بین قرص و شربت ایمونس تفاوتی هست اقای دکتر ؟ ................خیر
   و اینکه قرص پاورفیت و ایمونس گیر نمیاد چه قرصی رو پیشنهاد میدین جایگزین کنیم.............................هر دارویی که سیستم ایمنی را تقویت کند و در داروخانه ها موجود باشد
   اقای دکتر در کنار قرص پاور فیت شربت ایمیونس را چه مقدار و چند ساعتی استفاده کنم.....................پاور روزی 2 تا و ایمیونس یک روز در میان

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مرجان جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وخسته نباشید
  دکتر از استرس دارم خفه می شم
  خواستم ببینم این چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   من در این عکس زائده ای غیر طبیعی یا زگیل تناسلی نمی بینم و هر چه هست بافت طبیعی آن ناحیه هست.

  2. تصویر کاربر مرجان پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر
   بی نهایت ممنونم
   یعنی طبق فرمایش شما اون لبه ی لابیای مینورم که حالت برجستگی داره و چند روزی هست که اینطور شده عادی و طبیعی هستش ؟
   ببخشید اینقدر استرس دارم واسه آرامش قلبیم دوباره گفتم
   البته ناگفته نماند بعد از استفاده از پماد واژینال دالاواگ سی اینطوری شد
   بی نهایت ممنون و سپاسگزارم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   بله طبیعی هستند

  4. تصویر کاربر مرجان پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
   بی نهایت سپاسگزارم
   از خداوند برای شما دکتر عزیز بهترینها را خواستارم
  5. تصویر کاربر مرجان پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
   بی نهایت سپاسگزارم
   از خداوند برای شما دکتر عزیز بهترینها را خواستارم .
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلامت باشید

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر ساراشهرجردی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من 20سالمه و مجردم و رابطه جنسی نداشتم خط باسنم اطراف مقعد همیشه خشک بود و خارش داشت به علت این ک نوار بهداشتی استفاده میکنم فکر میکنم ایجاد حساسیت کرد و من خاروندن باعث زخم شدنش شد و هم چنین اصلوح با ژیلت ولی شکلشون ب صورت دونه دونه های سفیدیه ک داخلش گود رفته قبلا هم وقتی خیلی مبخاروندم اینجوری میشد میخاستم ببینم امکان زگیل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   خیر زگیل نیست پماد هیدروکورتیزون بزن خارشش بیفتد و هنگام استحمام با صابون گلیسرین بشورید

 • تصویر کاربر Mvaziri یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید چرا زیگیل هایی ک میوفتن باز بعد چند روز یاهفته دوباره درمیان؟
  بارها زیگیل هایی که درومده بودن رو درمان کردم با داروهای طبیعی و افتاد اما باز در میاد
  یعنی هیچوقت خوب نمیشه؟؟و همش دوباره درمیاد؟
  چیکارکنم درنیاد دیگه دلیلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام اگر ریشه زگیل از بین نره دوباره جاش در میاد برای همینه که لیزر ‌روش برتره
 • تصویر کاربر دینا یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ،نزدیکک مجرای ادرار من چند زگیل تناسلی زده اشکال داره روشون سرکه سیب بزنم برای اینکه فعلا کرونا و نمیشه اومد برای اینکه بیشتر نشه میشه بگید سرکه سیب برای اون ناحیه بد نیست ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام
   سرکه بای مجرا خیلی مضر و مخرب هست و اصلا توصیه نمی کنم

درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

آدرس مطب : تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک 22 , طبقه 4, واحد 20
کلیه حقوق مادی و معنوی برای دکتر محمد جباری محفوظ می باشد . هر گونه کپی برداری با ذکر منبع و لینک مجاز می باشد.
شرکت طراحی سایت پزشکی و سئو همیار سیستم
پرسش از دکتر