آنچه که باید در مورد بیماری های مقاربتی بدانید.

عفونت های مقاربتی که با عنوان بیماری های مقاربتی یا آمیزشی نیز شناخته می شوند، دسته ای از بیماری ها هستند که در طی رابطه جنسی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شوند. این نوع عفونت می تواند از طریق واژن، رابطه جنسی دهانی و نیز رابطه جنسی مقعدی منتقل شود.

برخی عفونت های مقاربتی ممکن است حتی از طریق سرنگ های آلوده غیر استریل، از مادر به بچه در هنگام زایمان یا شیردهی و حتی در انتقال خون، به فرد منتقل شوند. عفونت های مقاربتی هزاران سال است که وجود دارند. اندام های جنسی عموما مرطوب و گرم بوده و در نتیجه محیط مناسبی برای رشد مخمرها، ویروس ها و باکتری ها می باشند. میکروارگانیسم هایی که بر روی پوست یا غشای مخاطی نواحی جنسی زنانه یا مردانه وجود دارند، می توانند از طریق منی، ترشحات واژن یا خون، یا تماس پوست با پوست منتقل شوند.

برخی از بیماری های مقاربتی عبارتند از:

✅ شانکروئید

✅ شپش روی موهای ناحیه تناسلی

✅ هرپس تناسلی

✅ زگیل تناسلی یا ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

✅ هپاتیت B

✅ ویروس نقص ایمنی انسان و سندروم نقص ایمنی اکتسابی (HIV و AIDS)

✅ عفونت انگلی

✅ قارچ

✅ بیماری التهاب لگن (PID)

✅ سفلیس، سوزاک

✅ تریکوموناس

عفونت ها و بیماری های مقاربتی به آسانی از طریق رابطه جنسی محافظت نشده مثل کاندوم، قابل انتقال هستند. اگر چه برخی عفونت ها می توانند از طریق رابطه جنسی منتقل شوند، اما در دسته عفونت های مقاربتی در نظر گرفته نمی شوند. برای مثال، مننژیت می تواند از طریق تماس جنسی انتقال یابد، اما معمولا افراد به دلایل دیگری دچار این بیماری می شوند، بنابراین مننژیت جز بیماری های مقاربتی محسوب نمی شود.

سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که هر روزه در سطح جهان، بیش از یک میلیون بیماری مقاربتی جدید رخ می دهد.  که در مقایسه با مسن تر ها، افرادی که بین سن 15 تا 24 سال هستند، در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به بيماريهاي مقاربتي می باشند. با اينحال، سرعت و پیشرفت عفونت های مقاربتی در افراد مسن نیز در حال افزایش است.

بیماری های مقاربتی رایج

در ادامه، به برخی از رایج ترین بیماری های مقاربتی می پردازیم:

کلامیدیا

#کلامیدیا

به عنوان عفونت کلامیدیال نیز شناخته می شود. این بیماری یک عفونت مقاربتی است که توسط کلامیدیا تراکوماتیس (C. trachomatis)، باکتری که به طور گسترده ای انسان را آلوده می کند، ایجاد می شود. کلامیدیا رایج ترین دلیل عفونی ایجاد بیماری های مقاربتی در جهان است که منجر به ایجاد STI باکتریایی نیز می شود.

مطابق با پژوهش های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، در سال 2015، 3 درصد از دختران در محدوده ی سنی 15 تا 19 سال به کلامیدیا مبتلا بودند. زنان مبتلا به کلامیدیا معمولا  علائم خاصی ندارند. اگر علائمی وجود داشته باشد، اختصاصی نبوده و ممکن است شامل موارد زیر میباشد:

✔ کیست

✔ تغییر در ترشح واژن

✔ درد خفیف در ناحیه پایینی شکم

اگر کلامیدیا بدون درمان رها شود، ممکن است منجر به ایجاد نشانه ها و علائم وخیم تری مانند: درد لگن، رابطه جنسی دردناک به طور متناوب یا همیشگی و نیز خونریزی بین دوره های قاعدگی شود.

زگیل تناسلی

#شانکروئید

شانکروئید به عنوان شانکر نرم نیز شناخته می شود. یک عفونت باکتریایی است که توسط باکتری های فاسد استروپتو باسیلوس هوموفیلوس دوکری ایجاد شده و با علامتی همچون ایجاد زخم های دردناک در ناحیه تناسلی شناخته می شود. این بیماری، فقط از طریق تماس جنسی منتقل می شود.

سرعت پیشرفت این بیماری در کشورهای توسعه یافته بسیار پایین است، این در حالی است که در کشورهای جهان سوم، خصوصا در بین بردگان جنسی و برخی گروه هایی که از لحاظ اقتصادی و اجتماعی از سطح پایین خدمات زندگی برخوردار هستند، سرعت رشد بالاتری دارد که مهم ترین علل آن می تواند عدم دسترسی به خدمات سلامتی، احساس شرم و خجالت در کمک گرفتن و مراجعه به پزشک، عدم آگاهی از سلامت جسمی و سایر فاکتورها باشد. شانکروئید خطر ابتلا به HIV را افزایش داده و HIV نیز خطر شانکروئید را به مراتب بیشتر می کند.

علائم بیماری شانکروئید

در یک تا دو هفته پس از آلوده شدن، در بدن بیمار، نوعی زخم ایجاد می شود که البته در ابتدا تنها به شکل یک برآمدگی می باشد. این زخم که می تواند از 8.1 اینچ تا 2 اینچ طول داشته باشد، بسیار دردناک بوده و حاشیه تونل مانند و موادی به رنگ های زرد و خاکستری در پایه خود ایجاد می کند. اگر پایه زخم خراشیده شود، خون ریزی نیز اتفاق می افتد.

تعداد این زخم ها در زنان حداقل چهار مورد و  در مردان یک زخم است. مردان علائم کمتر و با شدت پایین تری دارند. زخم ها به طور معمول در چاله هایی در پشت گلنس (نوک آلت تناسلی) در مردان ختنه نشده یا در زنان در لابیا مینور یا همان لب کوچک (تا خوردگی کوچک داخلی در فرج) یا در fourchette (تا خوردگی کوچک در پشت فرج) ایجاد می شوند.

شانکروئید با 7 روز مصرف اریترومایسین، آزیترومایسین بصورت تک دوز یا سیفتریوکسون تک دوز درمان می شود. که البته برای مصرف دقیق دارو حتما می بایست به متخصص اورولوژی مراجعه شود.

شپش

#شپش

شپش تناسلی، به طور اولیه در تماس جنسی منتشر می شود. حیوانات خانگی هیچ نقشی در انتقال شپش انسانی ندارند. شپش به موهای تناسلی متصل شده و ممکن است گاهی در زیر بغل، ریش، مژه ها و ابروها نیز دیده شود. این شپش ها از خون انسان تغذیه می کنند.

#هرپس تناسلی یا تبخال تناسلی

این نوع از عفونت مقاربتی، توسط ویروس هرپس سمپلکس (HSV) ایجاد می شود. ویروس به پوست، سرویکس یا دهانه ی رحم، اندام های تناسلی و برخی بخش های بدن می چسبد. دو نوع از این ویروس وجود دارد:

✔ هرپس نوع 1

✔ هرپس نوع 2

تبخال جز بیماری های مقاربتی مزمن و مادام العمر هست. تعداد بسیاری از افراد آلوده شده، علائم خاصی نداشته و در مورد بیماری خود هیچ اطلاعی ندارند. ویروس تبخال تناسلی (HSV) به راحتی در طی تماس جنسی انتقال می یابد. عمدتا، انتقال هرپس نوع 2 از طریق تماس جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی اتفاق می افتد. در عمده مواقع، ویروس پس از وارد شدن به بدن انسان، پنهان باقی می ماند، به عبارتی هیچ علائمی وجود ندارد.

اما برخی از علائم و نشانه های هرپس تناسلی در صورت وجود می تواند شامل موارد زیر باشند:

✅ تاول و زخم در سرویکس یا دهانه ی رحم

✅ ترشح واژینال

✅ درد در هنگام ادرار

✅ تب

✅ عدم سلامت عمومی بدن

✅ تاول و زخم در اطراف دهان (نوع 1 هرپس)

علاوه بر موارد فوق، ممکن است تاول های قرمز رنگ و دردناکی در ناحیه خارجی تناسلی، رکتوم، ران و باسن دیده شوند.

هپاتیت ب

#هپاتیت B

بیماری مقاربتی است که به واسطه ویروس هپاتیت B ایجاد می شود. این بیماری در تماس با مایع منی، خون و سایر مایعات آلوده بدن رخ می دهد. این بیماری در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، استفاده از سرنگ غیراستریل، جراحت تصادفی با یک ابزار تیز، نوشیدن شیر از مادر مبتلا یا گاز گرفته شدن توسط یک انسان آلوده می تواند منتقل شود.

در هپاتیت B، کبد بیمار متورم شده و می تواند آسیب کبدی جدی را به دنبال داشته باشد که ممکن است در نهایت منجر به سرطان شود. در برخی شرایط، بیماری می تواند وارد فاز مزمن شود. مراکز انتقال خون، همیشه عدم آلوده بودن خون فرد دهنده به ویروس هپاتیت B را بررسی می کنند.

#بیماری HIV و AIDS

 HIV ویروس نقص ایمنی انسان است، ویروسی است که منجر به AIDS (سندروم نقص ایمنی انسان) می شود. به طور ساده می توان گفت که HIV یک ویروس بوده در حالیکه AIDS بیماری است. هنگامی که فرد، مبتلا به AIDS می شود، سیستم ایمنی وی تغییر کرده و حساسیت بیشتری نسبت به عفونت و بیماری ها پیدا می کند. در فاز پیشرفته بیماری، میزان این حساسیت افزایش می یابد.

ویروس، در مایعات بدن فردی که حامل HIV است، از جمله: مایع منی، خون، شیر مادر و مایعات واژینال وجود دارد. HIV می تواند از طریق تماس جنسی (واژینال، دهانی یا مقعدی)، انتقال خون، شیردهی، زایمان و استفاده از سرنگ مشترک آلوده، منتقل شود.

زگیل

#ویروس پاپیلومای انسانی

شایع ترین ویروسی است که از طریق جنسی منتقل می شود. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد که 40 نوع از آنها می توانند نواحی جنسی را تحت تاثیر قرار دهند، علاوه بر این گاهی این نوع ویروس در دهان یا گلو نیز دیده می شود. انواعی از HPV که بر روی نواحی جنسی تاثیر می گذارند، پاپیلومای انسانی نامیده می شوند که خود را به صورت زگیل تناسلی در مردان و زنان نشان می دهد.

عفونت با HPV می تواند منجر به موارد زیر شود:

-رشد غیر نرمال و تغییر سلولهای سرویکس که به طور اساسی خطر ایجاد سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم را افزایش می هد.

-زگیل تناسلی، که از رایج ترین بیماری های مقاربتی در اکثر کشورهای در حال توسعه است.

-HPV به طور عمده از طریق مقاربت واژینال یا مقعدی منتقل می شود. با این حال، رابطه جنسی دهانی و تماس نواحی جنسی با یکدیگر (بدون دخول) نیز می تواند یکی از راه های انتقال باشد.

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3/5 - (2 امتیاز)
و به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

 •  

 برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر آیا این زائده ها زگیل هستن؟بهترین روش درمانشون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   کدام زائده ها؟!

  2. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام آقای دکتر عکس ارسال شد
  3. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام عکس ارسال شد
  4. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام
   خیر زگیل نیستند
   هر روز آلت را چرب کنید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امیرهاشمزاده جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من 20 روز پیش رابطه جنسی فقط از دهان داشتم و از شریک جنسیم کاملا مطمعنم ولی بد 4 یا 5 روز احساس خارش در نوک الت داشتم تا یک هفته پیش خیلی خارش کم شده ولی قبلا بیشتر بود الان گاهی خارش دارم بعد ی مدت سر درد و چشمم ب نور حساس شده بود ولی الان هیچکدون ندارم فقط گاهی خارش و ترشح مایع سفید ب مقدار خیلی کم
  سوازک میتونه باشه؟؟ علائم سوزاک هست یا چیز دیگع بعد در ضمن شریکم به غیر من اصلا رابطه ای نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   بله میتونه سوزاک خفیف یا خشکی و التهاب ناشی از سایش باشد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر من در حدود 10 ساله که ازدواج کردم و به دلیل کوچکی الت تناسلی هم از نظر قطر و هم از اندازش نه از دید من بلکه از دید دکتر متخصص ،چندین مرحله با تجویز دارو این مشکل حل نشد حال خواستم در رابطه با عمل جراحی با شما مشورت تا این مشکل حل شود2-زمانی که اب منی من در هنگام امیزش خارج میشه به صورت جهش نیست بلکه مثل اب روان با کمی جهش خارج میشه . با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام برای آشنایی با نحوه ی اندازه گیری سایز آلت و روش جراحی افزایش سایز آلت و همچنین عوارض و میزان اثربخشی آن به لینک زیر مراجعه کنید https://www.drjabbari.com/1954

 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  یلام آقای دکتر من یکسال است که خود ارضایی میکنم ولی چند ماهی است کنار گذاشته ام.ضررات خود ارضایی را به طور کامل به من بگویید.آلت تناسلی ام شطرنجی شده است(یا به اصطلاح ترک خورده)من بعد جراحی آپاندیسم چون آپاندیسم ترکیده بود آنتی بیوتیک زدند. فکر میکنم که آلت تناسلی ام بعد آن سیاه شده است.بعد در ابتدای کلاهک آلت تناسلی ام یک خط نازک سفید شبیه به رگ افتاده است. و در روی کلاهک آلتم چند نقطه کوچک در آمده است و آیا سرطان دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۰ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   به نظرم مشکل جدی ندارید و این علائم ربطی به سرطان ندارد و شما سالم هستید

 • تصویر کاربر شاهین دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید امیدوارم حالتون خوب باشه.
  آقای دکتر من ۱۹ سال دارم و دچار کجی الت مادر زادی هستم البته کجیش به گفته سما مشکل ساز نیست. من یه شیش هفت ماهی میشه که هفته ای یه دو قرص ویتامین ای ۴۰۰ مصرف میکنم تو این مدت احساس میکنم یه مقدار کجی التم کم شده. حالا می خواستم بدونم ویتامین ای تو کم کردن کجی الت کمکی میکنه یا من تلقین میکنم؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ویتامین E تاثیری در اصلاح کجی مادرزادی آلت ندارد

درحال دریافت اطلاعات
مقالات مرتبط

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر