علت وجود لخته خون در ادرار زنان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

ادرار قرمز در زنان نشانه چیست! اگرچه بروز خون در ادرار زنان غالباً علت خطرناکی ندارد، ولی در برخی موارد می تواند زنگ خطری برای وقوع بیماری های جدی در سیستم ادراری باشد. وقتی فردی در ادرار خود خون مشاهده می کند، در اصطلاح پزشکی به آن هماچوری گروس (Gross hematuria) می گویند. این اصطلاح در مقابل هماچوری میکروسکوپیک بکار می رود که در این حالت رنگ ادرار طبیعی است، ولی در آزمایش میکروسکوپیک ادرار، گلبول های قرمز مشاهده می شود.

لخته خون در ادرار زنان

 • اگر شدت خونریزی دستگاه ادراری زیاد باشد، می تواند همراه با دفع لخته خون باشد.
 • اگر رنگ ادرار قرمز روشن باشد، دلالت بر تازه بودن زمان خونریزی است و اگر قهوه ای تیره باشد، بیانگر قدیمی بودن زمان خونریزی است.
 • وجود خون و دفع لخته خون در ادرار زنان می تواند بدون علامت دیگری باشد، یا همراه با سوزش ادرار، تکرر ادرار، عدم دفع کامل ادرار، درد زیر دل و بعضاً با تب و لرز همراه باشد.
 • گاهی اوقات قرمز شدن ادرار می تواند بدلیل مصرف برخی خوراکی ها مثل چغندر(لبو)، میوه هایی که رنگدانه قرمز دارند، برخی داروها، ورزش و برخی غذاها باشد. ولی از آنجایی که افتراق این موارد از وجود خون و لخته خون در ادرار برای افراد همیشه کار ساده ای نیست، لذا توصیه می شود در صورت تغییر رنگ ادرار حتما به پزشک مراجعه کنید.

لخته خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

منشاء دیدن لخته خون در ادرار در هر جایی از دستگاه ادراری شامل کلیه ها، مثانه، مجرای ادراری و حالب ها می تواند باشد و از این لحاظ فرقی بین زن و مرد وجود ندارد؛ بجز پروستات که می تواند منشأ خونریزی در مردان نیز باشد.

علت خون در ادرار زنان

گاهی سوال پرسیده می شو که علت خون در ادرار زنان نشانه چیست! در ادامه آنرا توضیح خواهیم داد.

1- عفونت دستگاه ادراری، علت سوزش ادرار همراه با خون

عفونت باکتریایی یا ویروس می تواند از طریق مجرای ادراری و با شیوع کمتر از طریق خون وارد دستگاه ادراری شود. در این موارد علاوه بر ادرار خونی، یک یا چند علامت دیگر هم ممکن است همزمان بروز کنند که عبارتند از:

سوزش ادرار، تکرر ادرار، درد زیردل، درد یک یا هر دو پهلو، عدم دفع کامل ادرار، ادرار بدبو، فوریت در ادرار کردن

2- سنگ کلیه یا سنگ مثانه

سنگ ها غالباً بدون علامت هستند؛ مگر آنکه حرکت کنند و یا باعث انسداد شوند.

3- وارد شدن ضربه به کلیه ها، مثانه یا مجرای ادراری

 هر گونه ضربه به دستگاه ادراری که در اثر تصادف، ورزش، آسیب های حین جنگ، نزاع و سقوط از ارتفاع رخ دهد، می تواند باعث بروز خون و دفع لخته خون در ادرار زنان شود.

4- التهاب بافت کلیه

التهاب لوله های تصفیه کننده خون در کلیه ها می تواند باعث بروز خون در ادار زنان بصورت میکروسکوپیک یا دفع خون واضح در ادرار شود. به این نوع التهاب در اصطلاح پزشکی گلومرولونفریت می گویند. عوامل زیادی می تواند باعث بروز گلومرولونفریت شوند؛ مثل: دیابت، التهاب رگ های کوچک کلیه (واسکولیت)، بیماری های خودایمنی یا اصطلاحا اتوایمیون مثل لوپوس که در آن سیستم ایمنی بدن بر علیه سلول های خودی بافت های مختلف بدن به دفاع بر می خیزد و آن را تخریب می کند.

5- بیماری های ارثی

در این دسته از بیماری ها می توان به کم خونی داسی شکل و سندروم آلپورت اشاره کرد.

کم خونی داسی شکل

6- بدخیمی دستگاه ادراری

در سرطان های دستگاه ادراری یکی از علائم شایع وجود خون در ادرار به صورت میکروسکوپیک و یا دفع لخته خون در ادرار زنان می باشد. گاه این تنها علامت بدخیمی است و فرد از دیگر جهات کاملاً سلامت می باشد.

7- مصرف برخی داروها

برخی داروهایی که ممکن است باعث دفع خون میکروسکوپیک یا دفع لخته خون در ادرار شوند، مثل: پنی سیلین، داروهای ضد انعقادی مثل آسپرین، وارفارین، هپارین، داروهای ضد سرطان مانند سیکلوفسفامید نیز می توانند سبب ایجاد لخته خون در ادرار زنان شوند.

8- سایر موارد وجود لخته خون در ادرار زنان

در موارد نادر، ورزش سنگین هم ممکن است باعث بروز خون در ادرار زنان شود؛ بویژه در افرادی که ورزش دو انجام می دهند.

عوامل مؤثر بر افزایش وجود خون در ادرار زنان

 • مصرف برخی از داروها مثل آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون، داروهای ضد التهاب مثل دیکلوفناک سدیم، ایبوبروفن، ناپروکسن، پیروکسیکام و برخی آنتی بیوتیک ها مثل پنی سیلین

آسپرین

 • افرادی که مسافت های طولانی می دوند؛ البته هر فعالیت سنگین دیگری هم ممکن است باعث بروز خونریزی در ادرار زنان شود.
 • افرادی که اخیرا به عفونت مبتلا شده اند؛ چه عفونت دستگاه ادراری و چه عفونت دیگر دستگاه های بدن
 • افراد بالای 50 سال که بروز سرطان می تواند سبب ایجاد خون در ادرار زنان شود.
 • داشتن سابقه خانوادگی وجود خون در ادرار

تشخیص علت ادرار خونی

ارائه شرح حال دقیق و کامل به پزشک، معاینه توسط او و انجام آزمایش کشت و کامل ادرار، عکسبرداری از دستگاه ادراری مثل سونوگرافی، سی تی اسکن (CT scan)، ام آر آی(MRI)، آی وی پی (IVP)، سیتولوژی ادرار در 3 نوبت و در نهایت سیتوسکپی و بعضاً یورتروسکوپی از روش هایی هستند که پزشک متخصص ارولوژی براساس شرایط بیمار و برای تشخیص منشا دفع خون در ادرار به کار می گیرد.

علت وجود لخته خون در ادرار

درمان خون در ادرار زنان چیست؟

درمان خون در ادرار زنان ،بر اساس علت بروز آن، می تواند متفاوت باشد. آنتی بیوتیک برای درمان عفونت، سنگ شکنی و یا جراحی برای خارج کردن سنگ دستگاه ادراری، قطع موقت یا دائمی برخی داروها و درمان بدخیمی های دستگاه ادراری همه از مواردی است که براساس علت ادرار خونی توسط پزشک تجویز می شوند. گاهی اوقات هم نیاز به درمان خاصی نیست. یادتان باشد وجود خون در ادرار زنان حتی بعد از درمان نیاز به پیگیری زیر نظر پزشک معالج دارد.

چه نکاتی را قبل از مراجعه به پزشک بایستی مد نظر داشت؟

 • علائم همراه خون در ادرار را یاد داشت کنید، مثل درد، سوزش ادرار همراه با خون، تکرر ادرار، دفع لخته، دفعات بروز خون در ادرار، آیا خون در ابتدای ادرار، انتهای ادرار است یا اینکه تمام ادرار خونی است؟
 • چه مدت است متوجه خون در ادرار شده اید؟
 • سابقه بیماری های قبلی خود را یاداشت کنید.
 • لیستی از داروهایی که مصرف می کنید به همراه داشته باشید.
 • سابقه ضربه، تصادف، سقوط از ارتفاع، ورزش سنگین قبل از بروز خون در ادرار

هر چه مطالب شما در هنگام مراجعه به پزشک دقیق تر، دسته بندی شده و مرتبط تر باشد، بیشترین بهره را از زمان ویزیت خود نزد پزشک خواهید برد. از داستان پردازی در زمان ویزیت بپرهیزید. بخاطر داشته باشید زمان ویزیت شما محدود است و با حاشیه پردازی نبایستی ذهن پزشک را از اصل موضوع دور نمائید.

در رابطه با دشمن زگیل تناسلی بیشتر بدانید…

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (733 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رها جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام سوزش دورناف دارم وخون ازادرارم میاد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   آب زیاد بنوشید و اگر باردار نیستید قرص سیپروفلوکساسین 00 هر 12 ساعت استفاده کنید و در اولین فرست آزمایش ادرار و سونوگرافی از کلیه و مثانه انجام دهید

  2. تصویر کاربر رها جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)
   مشکل عفونت مثانه هم دارم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   برای همین برایتان آنتی بیوتیک تجویز کردم

  4. تصویر کاربر رها جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام امروز خون لخته درادرارمشاهده میشه
  5. تصویر کاربر رها جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)
   افلوکسیر۳۰۰وفنازومکس۱۰۰وکوبیکس۱۰۰کهزیرش نوشته سلکوکسیب
  6. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   لخته خون در عفونت مثانه طبیعی است

   داروها را استفاده کنید و بتردیج برطرف می شود

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  سلام
  با عرض خسته نباشید
  من حدود سه چهار روز هست که تکرر ادرار دارم ولی نه مدوام و تمام روز هربار هم ادرار کم دفع میکنم. چند روز پیش کمی رنگ ادرار متفاوت بود که فکر کردم اشتباه میکنم ولی امروز چندبار دیدم که رنگ ادرار متفاوت هست و از امروز کمی زیر دلم درد گرفته.کمی هم سوزش دارم در هنگام دفع وقتی گرفتار تکرر ادرار میشم. خیلی ممنون میشم راهنماییم کنیم که تا اونجا که ممکن هست تو این شرایط کرونا به بیمارستان مراجعه نکنم. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   این علائم میتونه ناشی از عفونت ادراری یا سنگ باشد. فعلا توصیه می کنم آب زیاد بنوشید قرص سیپروفلوکساسین 500 هر 12 یاعت برای 5 روز بخورید

 • تصویر کاربر مونا یکشنبه ۳۱ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 328 مشاهده پرسش
  با سلام ،خواهرم دو روزه تكرر شديد ادرار به طوريكه خيلي كم دفع ادرار صورت ميگيرد اما حالت اينكه مثانه پر است و همراه با سوزش و ديدن خون در ادرار دارد،با توجه به وجود كرونا مراجعه حضوري به پزشك امكانپذير نيست چه بايد كرد تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۳۱ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   این علایم یا بدلیل عفونت مثانه هست یا سنگ

   مایعات زیاد بنوشد

   قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ میلی هر ۱۲ ساعت ۵ روز

   قرص فنازوپیریدین هر ۱۲ ساعت این قرص رنگ ادرار را نارنجی می کند

   اگر‌بعد از سه روز بهتر نشد نیاز به سونوگرافی است

 • تصویر کاربر F شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 356 مشاهده پرسش
  1آیا محل خروج ادرار خانم ها فقط سوراخ خروج ادرار است یا از قسمت دیگری هم دفع ادرار صورت می‌گیرد؟
  2. احساس دفع ادرار زیاد دارم وحس اذیت کننده ای... اما وقتی برای تخلیه میرم فقط چند قطره ادرار دارم
  3در هنگام دفع احساس نفخ زیاد در ناحیه واژن دارم و معمولا پس از خروج کمی نفخ چند قطره ادرار ( و در کل احساس نفخ زیاد در ناحیه واژن در حد ترکیدن و هر چقدر اقدام به خروج نفخ کنم باز هم وجود دارد... علت چیست؟
  4 معمولا وقتی برای خروج ادرار میشینم ادرار خیلی کم میاد اما در حال ایستاده بهتر خروج ادرار صورت می‌گیرد میخواستم علت رو بدونم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳۰ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام
   1آیا محل خروج ادرار خانم ها فقط سوراخ خروج ادرار است یا از قسمت دیگری هم دفع ادرار صورت می‌گیرد؟.......................فقط سوراخ خروج ادرار
   2. احساس دفع ادرار زیاد دارم وحس اذیت کننده ای... اما وقتی برای تخلیه میرم فقط چند قطره ادرار دارم؟....................علل متعددی میتونه داشته باشه عفونت ، سنگ، افتادگی مثانه، وسواس و استرس و ....
   3در هنگام دفع احساس نفخ زیاد در ناحیه واژن دارم و معمولا پس از خروج کمی نفخ چند قطره ادرار ( و در کل احساس نفخ زیاد در ناحیه واژن در حد ترکیدن و هر چقدر اقدام به خروج نفخ کنم باز هم وجود دارد... علت چیست؟.........................در این زمینه باید با متخصص زنان مشورت کنید البته شاید نفخ گوارشی باشد
   4 معمولا وقتی برای خروج ادرار میشینم ادرار خیلی کم میاد اما در حال ایستاده بهتر خروج ادرار صورت می‌گیرد میخواستم علت رو بدونم؟..........................در زنان معمولا اینطور نیست در افتادگی مثانه می تواند اینحالت رخ دهد گاهی هم بدلیل ریلکسیشن عضلات کف لگن در حالت ایستاده هست

 • تصویر کاربر سمانه جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من امروز توادرارم یکم خون دیدم ادرارم بوی بدی داره وبعدهرباردسشویی رفتن آخراش چندقطره خون میبینم البته به صورت لکه هستش سوزش وتکررادرار هم دارم دوروزپیش هم پهلوی راستم یکم دردمیکرد
  باتوجه به مطالبی که خوندم حس میکنم عفونته تقریبا10روزپیشم اینطوری شده بودم ولی فک میکردم خوب شده تااینکه امروزدوباره خون دیدم.لطفاراهنماییم کنید چون تواین وضعیت دکتروبیمارستان هم نمیشه رفت خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 4 سال پیش)

   سلام

   آب زیاد بنوشید

   اگر باردار نیستید قرص سیپروفلوکساسین 500 هر 12 ساعت برای یک هفته بخورید

درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر