علت وجود لخته خون در ادرار زنان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

ادرار قرمز در زنان نشانه چیست! اگرچه بروز خون در ادرار زنان غالباً علت خطرناکی ندارد، ولی در برخی موارد می تواند زنگ خطری برای وقوع بیماری های جدی در سیستم ادراری باشد. وقتی فردی در ادرار خود خون مشاهده می کند، در اصطلاح پزشکی به آن هماچوری گروس (Gross hematuria) می گویند. این اصطلاح در مقابل هماچوری میکروسکوپیک بکار می رود که در این حالت رنگ ادرار طبیعی است، ولی در آزمایش میکروسکوپیک ادرار، گلبول های قرمز مشاهده می شود.

لخته خون در ادرار زنان

 • اگر شدت خونریزی دستگاه ادراری زیاد باشد، می تواند همراه با دفع لخته خون باشد.
 • اگر رنگ ادرار قرمز روشن باشد، دلالت بر تازه بودن زمان خونریزی است و اگر قهوه ای تیره باشد، بیانگر قدیمی بودن زمان خونریزی است.
 • وجود خون و دفع لخته خون در ادرار زنان می تواند بدون علامت دیگری باشد، یا همراه با سوزش ادرار، تکرر ادرار، عدم دفع کامل ادرار، درد زیر دل و بعضاً با تب و لرز همراه باشد.
 • گاهی اوقات قرمز شدن ادرار می تواند بدلیل مصرف برخی خوراکی ها مثل چغندر(لبو)، میوه هایی که رنگدانه قرمز دارند، برخی داروها، ورزش و برخی غذاها باشد. ولی از آنجایی که افتراق این موارد از وجود خون و لخته خون در ادرار برای افراد همیشه کار ساده ای نیست، لذا توصیه می شود در صورت تغییر رنگ ادرار حتما به پزشک مراجعه کنید.

لخته خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

منشاء دیدن لخته خون در ادرار در هر جایی از دستگاه ادراری شامل کلیه ها، مثانه، مجرای ادراری و حالب ها می تواند باشد و از این لحاظ فرقی بین زن و مرد وجود ندارد؛ بجز پروستات که می تواند منشأ خونریزی در مردان نیز باشد.

علت خون در ادرار زنان

گاهی سوال پرسیده می شو که علت خون در ادرار زنان نشانه چیست! در ادامه آنرا توضیح خواهیم داد.

1- عفونت دستگاه ادراری، علت سوزش ادرار همراه با خون

عفونت باکتریایی یا ویروس می تواند از طریق مجرای ادراری و با شیوع کمتر از طریق خون وارد دستگاه ادراری شود. در این موارد علاوه بر ادرار خونی، یک یا چند علامت دیگر هم ممکن است همزمان بروز کنند که عبارتند از:

سوزش ادرار، تکرر ادرار، درد زیردل، درد یک یا هر دو پهلو، عدم دفع کامل ادرار، ادرار بدبو، فوریت در ادرار کردن

2- سنگ کلیه یا سنگ مثانه

سنگ ها غالباً بدون علامت هستند؛ مگر آنکه حرکت کنند و یا باعث انسداد شوند.

3- وارد شدن ضربه به کلیه ها، مثانه یا مجرای ادراری

 هر گونه ضربه به دستگاه ادراری که در اثر تصادف، ورزش، آسیب های حین جنگ، نزاع و سقوط از ارتفاع رخ دهد، می تواند باعث بروز خون و دفع لخته خون در ادرار زنان شود.

4- التهاب بافت کلیه

التهاب لوله های تصفیه کننده خون در کلیه ها می تواند باعث بروز خون در ادار زنان بصورت میکروسکوپیک یا دفع خون واضح در ادرار شود. به این نوع التهاب در اصطلاح پزشکی گلومرولونفریت می گویند. عوامل زیادی می تواند باعث بروز گلومرولونفریت شوند؛ مثل: دیابت، التهاب رگ های کوچک کلیه (واسکولیت)، بیماری های خودایمنی یا اصطلاحا اتوایمیون مثل لوپوس که در آن سیستم ایمنی بدن بر علیه سلول های خودی بافت های مختلف بدن به دفاع بر می خیزد و آن را تخریب می کند.

5- بیماری های ارثی

در این دسته از بیماری ها می توان به کم خونی داسی شکل و سندروم آلپورت اشاره کرد.

کم خونی داسی شکل

6- بدخیمی دستگاه ادراری

در سرطان های دستگاه ادراری یکی از علائم شایع وجود خون در ادرار به صورت میکروسکوپیک و یا دفع لخته خون در ادرار زنان می باشد. گاه این تنها علامت بدخیمی است و فرد از دیگر جهات کاملاً سلامت می باشد.

7- مصرف برخی داروها

برخی داروهایی که ممکن است باعث دفع خون میکروسکوپیک یا دفع لخته خون در ادرار شوند، مثل: پنی سیلین، داروهای ضد انعقادی مثل آسپرین، وارفارین، هپارین، داروهای ضد سرطان مانند سیکلوفسفامید نیز می توانند سبب ایجاد لخته خون در ادرار زنان شوند.

8- سایر موارد وجود لخته خون در ادرار زنان

در موارد نادر، ورزش سنگین هم ممکن است باعث بروز خون در ادرار زنان شود؛ بویژه در افرادی که ورزش دو انجام می دهند.

عوامل مؤثر بر افزایش وجود خون در ادرار زنان

 • مصرف برخی از داروها مثل آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون، داروهای ضد التهاب مثل دیکلوفناک سدیم، ایبوبروفن، ناپروکسن، پیروکسیکام و برخی آنتی بیوتیک ها مثل پنی سیلین

آسپرین

 • افرادی که مسافت های طولانی می دوند؛ البته هر فعالیت سنگین دیگری هم ممکن است باعث بروز خونریزی در ادرار زنان شود.
 • افرادی که اخیرا به عفونت مبتلا شده اند؛ چه عفونت دستگاه ادراری و چه عفونت دیگر دستگاه های بدن
 • افراد بالای 50 سال که بروز سرطان می تواند سبب ایجاد خون در ادرار زنان شود.
 • داشتن سابقه خانوادگی وجود خون در ادرار

تشخیص علت ادرار خونی

ارائه شرح حال دقیق و کامل به پزشک، معاینه توسط او و انجام آزمایش کشت و کامل ادرار، عکسبرداری از دستگاه ادراری مثل سونوگرافی، سی تی اسکن (CT scan)، ام آر آی(MRI)، آی وی پی (IVP)، سیتولوژی ادرار در 3 نوبت و در نهایت سیتوسکپی و بعضاً یورتروسکوپی از روش هایی هستند که پزشک متخصص ارولوژی براساس شرایط بیمار و برای تشخیص منشا دفع خون در ادرار به کار می گیرد.

علت وجود لخته خون در ادرار

درمان خون در ادرار زنان چیست؟

درمان خون در ادرار زنان ،بر اساس علت بروز آن، می تواند متفاوت باشد. آنتی بیوتیک برای درمان عفونت، سنگ شکنی و یا جراحی برای خارج کردن سنگ دستگاه ادراری، قطع موقت یا دائمی برخی داروها و درمان بدخیمی های دستگاه ادراری همه از مواردی است که براساس علت ادرار خونی توسط پزشک تجویز می شوند. گاهی اوقات هم نیاز به درمان خاصی نیست. یادتان باشد وجود خون در ادرار زنان حتی بعد از درمان نیاز به پیگیری زیر نظر پزشک معالج دارد.

چه نکاتی را قبل از مراجعه به پزشک بایستی مد نظر داشت؟

 • علائم همراه خون در ادرار را یاد داشت کنید، مثل درد، سوزش ادرار همراه با خون، تکرر ادرار، دفع لخته، دفعات بروز خون در ادرار، آیا خون در ابتدای ادرار، انتهای ادرار است یا اینکه تمام ادرار خونی است؟
 • چه مدت است متوجه خون در ادرار شده اید؟
 • سابقه بیماری های قبلی خود را یاداشت کنید.
 • لیستی از داروهایی که مصرف می کنید به همراه داشته باشید.
 • سابقه ضربه، تصادف، سقوط از ارتفاع، ورزش سنگین قبل از بروز خون در ادرار

هر چه مطالب شما در هنگام مراجعه به پزشک دقیق تر، دسته بندی شده و مرتبط تر باشد، بیشترین بهره را از زمان ویزیت خود نزد پزشک خواهید برد. از داستان پردازی در زمان ویزیت بپرهیزید. بخاطر داشته باشید زمان ویزیت شما محدود است و با حاشیه پردازی نبایستی ذهن پزشک را از اصل موضوع دور نمائید.

در رابطه با دشمن زگیل تناسلی بیشتر بدانید…

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (728 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساجده شنبه ۱۷ مهر ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 486 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده حدود یک ماه پیش عمل سیستوسکوپی انجام دادم و توده ای به اندازه سه در دو بود که دراوردنش و در جواب پاتولوژی هم گرید صفر و درجش پایین بود ولی چیزی که خیلی استرس بهم وارد کرد وجود خون بعد از یک ماه بود که دقیقا مشخصات و ویژگی های قبل از توده برداری را داشت در آخر ادرار چند قطره خون و دقیقا مثل قبل در نزدیک پریود بنده بود...آیا امکان داردبازگشته باشد؟آیا باید به دکتر مراجعه کنم یا همان زمان تعین شده توسط دکتر مراجعه کنم؟یعنی سه ماه دیگر ؟از لحاظ روحی بسیار بهم ریخته ام حدود ۲۳سال سن دارم؟آیا بیماری من به صورت قطعی درمان میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   آیا امکان داردبازگشته باشد؟................................به این زودی خیلی بعید هست شاید عفونت باد
   آیا باید به دکتر مراجعه کنم یا همان زمان تعین شده توسط دکتر مراجعه کنم؟..............................بهتر است مراجعه و بررسی شوید
   از لحاظ روحی بسیار بهم ریخته ام حدود ۲۳سال سن دارم؟آیا بیماری من به صورت قطعی درمان میشود؟..................................امکانش هست ولی بایستی تحت نظر باشید
  2. تصویر کاربر ساجده یکشنبه ۱۱ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   ممنون از پاسختون ...البته درد کلیه هم به توضیحات بالا اضافه کنید به اضافه این که قبل از خون ریزی درد زیادی در مثانه داشتم طوری که احساس میکردم درد از بالا مثانه شروع و به پایین کشیده میشد....البته در آزمایش خون هفته پیش هم عفونت زیادی گزارش شده بود...
   فقط من موندم که چرا باید سرطان بگیرم در حالی که ازوقتی خودم شناختم پرهیز کردم...
   یک سوالرداشتم اگه به دکتر مراجعه کنم چه اقداماتی انجام میدن برای فهمیدن علت خونریزی؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۱۷ مهر ۹۵( 7 سال پیش)
   سونوگرافی، سیستوسکپی و سیتولوژی ادرار
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کامران شنبه ۲۷ شهریور ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  با عرض ادب و تشکر برای راهنمایی های آقای دکتر. من ۲۵ سال دارم قبلا تا دوسال پیش موقع ارضا شدن اپیدیدم بیضه ی راستم ورم میکرد دقیقا مثل شیلنگی که پیچیده شده باشه و جلوی خروج آب گرفته شده باشه ولی الان همیشه این وضعیتو دارم و باز هم موقع تحریک و ارضاع شدن بیشتر ورم میکنه در ضمن رنگ مایع خروجی در انزال اول به رنگ سبز پسته ای متمایل است و در دفعات بعدی به رنگ عادی ولی دیگه جهشی نمیبینم و خبلی روان خروج دارم ضمنا حجم منی هم خیلی کم شده . وای مشکل خیلی منو اذیت میکنه هر وقت یادم میفته ٬ خواهش میکنم که منو راهنمایی کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۷ شهریور ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   توصیه می کنم برای معاینه و در صورت نیاز انجام بررسی لازم حضورا به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر اع دوشنبه ۱۷ خرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام،اگرکسی سرطان تخمدان داشته باشه حداکثرطی چه مدت بروزمیکنه؟علائم این سرطان چیاهست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۷ خرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   از متخصص زنان بپرسید
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام
  با وجود گذشت 3 سال از ازدواجم بعضا شب ها با یا بدون دیدن صحنه ای خاص محتلم می شوم(حتی شب بعد از نزدیکی با همسرم).در دوران دانشگاه هم گاه در اثر استرس ناشی از پایان وقت امتحان و نرسیدن به سوالات آخرجنب می شدم.دلیلش چیست و آیا ارتباطی با بچه دارنشدن 1ساله من و همسرم دارد؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   مشکلی نیست و حساسیت زیاد شما را نشان می دهد و ارتباطی با بچه دار نشدن تان ندارد
 • تصویر کاربر شهریار پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 309 مشاهده پرسش
  Upj کلیه چپ.بیمار 16 ساله مذکر.تشکیل سنگ 6 میلیمتری.هیدرونفروز گرید 1.اسکن هسته ای خدمتتان ارسال میگردد.اقدام بعدی را چه دستور میفرمایید.با.با تشکر فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   اسکن هسته ای اراسل نشده است
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر