علت وجود لخته خون در ادرار زنان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

ادرار قرمز در زنان نشانه چیست! اگرچه بروز خون در ادرار زنان غالباً علت خطرناکی ندارد، ولی در برخی موارد می تواند زنگ خطری برای وقوع بیماری های جدی در سیستم ادراری باشد. وقتی فردی در ادرار خود خون مشاهده می کند، در اصطلاح پزشکی به آن هماچوری گروس (Gross hematuria) می گویند. این اصطلاح در مقابل هماچوری میکروسکوپیک بکار می رود که در این حالت رنگ ادرار طبیعی است، ولی در آزمایش میکروسکوپیک ادرار، گلبول های قرمز مشاهده می شود.

لخته خون در ادرار زنان

 • اگر شدت خونریزی دستگاه ادراری زیاد باشد، می تواند همراه با دفع لخته خون باشد.
 • اگر رنگ ادرار قرمز روشن باشد، دلالت بر تازه بودن زمان خونریزی است و اگر قهوه ای تیره باشد، بیانگر قدیمی بودن زمان خونریزی است.
 • وجود خون و دفع لخته خون در ادرار زنان می تواند بدون علامت دیگری باشد، یا همراه با سوزش ادرار، تکرر ادرار، عدم دفع کامل ادرار، درد زیر دل و بعضاً با تب و لرز همراه باشد.
 • گاهی اوقات قرمز شدن ادرار می تواند بدلیل مصرف برخی خوراکی ها مثل چغندر(لبو)، میوه هایی که رنگدانه قرمز دارند، برخی داروها، ورزش و برخی غذاها باشد. ولی از آنجایی که افتراق این موارد از وجود خون و لخته خون در ادرار برای افراد همیشه کار ساده ای نیست، لذا توصیه می شود در صورت تغییر رنگ ادرار حتما به پزشک مراجعه کنید.

لخته خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

منشاء دیدن لخته خون در ادرار در هر جایی از دستگاه ادراری شامل کلیه ها، مثانه، مجرای ادراری و حالب ها می تواند باشد و از این لحاظ فرقی بین زن و مرد وجود ندارد؛ بجز پروستات که می تواند منشأ خونریزی در مردان نیز باشد.

علت خون در ادرار زنان

گاهی سوال پرسیده می شو که علت خون در ادرار زنان نشانه چیست! در ادامه آنرا توضیح خواهیم داد.

1- عفونت دستگاه ادراری، علت سوزش ادرار همراه با خون

عفونت باکتریایی یا ویروس می تواند از طریق مجرای ادراری و با شیوع کمتر از طریق خون وارد دستگاه ادراری شود. در این موارد علاوه بر ادرار خونی، یک یا چند علامت دیگر هم ممکن است همزمان بروز کنند که عبارتند از:

سوزش ادرار، تکرر ادرار، درد زیردل، درد یک یا هر دو پهلو، عدم دفع کامل ادرار، ادرار بدبو، فوریت در ادرار کردن

2- سنگ کلیه یا سنگ مثانه

سنگ ها غالباً بدون علامت هستند؛ مگر آنکه حرکت کنند و یا باعث انسداد شوند.

3- وارد شدن ضربه به کلیه ها، مثانه یا مجرای ادراری

 هر گونه ضربه به دستگاه ادراری که در اثر تصادف، ورزش، آسیب های حین جنگ، نزاع و سقوط از ارتفاع رخ دهد، می تواند باعث بروز خون و دفع لخته خون در ادرار زنان شود.

4- التهاب بافت کلیه

التهاب لوله های تصفیه کننده خون در کلیه ها می تواند باعث بروز خون در ادار زنان بصورت میکروسکوپیک یا دفع خون واضح در ادرار شود. به این نوع التهاب در اصطلاح پزشکی گلومرولونفریت می گویند. عوامل زیادی می تواند باعث بروز گلومرولونفریت شوند؛ مثل: دیابت، التهاب رگ های کوچک کلیه (واسکولیت)، بیماری های خودایمنی یا اصطلاحا اتوایمیون مثل لوپوس که در آن سیستم ایمنی بدن بر علیه سلول های خودی بافت های مختلف بدن به دفاع بر می خیزد و آن را تخریب می کند.

5- بیماری های ارثی

در این دسته از بیماری ها می توان به کم خونی داسی شکل و سندروم آلپورت اشاره کرد.

کم خونی داسی شکل

6- بدخیمی دستگاه ادراری

در سرطان های دستگاه ادراری یکی از علائم شایع وجود خون در ادرار به صورت میکروسکوپیک و یا دفع لخته خون در ادرار زنان می باشد. گاه این تنها علامت بدخیمی است و فرد از دیگر جهات کاملاً سلامت می باشد.

7- مصرف برخی داروها

برخی داروهایی که ممکن است باعث دفع خون میکروسکوپیک یا دفع لخته خون در ادرار شوند، مثل: پنی سیلین، داروهای ضد انعقادی مثل آسپرین، وارفارین، هپارین، داروهای ضد سرطان مانند سیکلوفسفامید نیز می توانند سبب ایجاد لخته خون در ادرار زنان شوند.

8- سایر موارد وجود لخته خون در ادرار زنان

در موارد نادر، ورزش سنگین هم ممکن است باعث بروز خون در ادرار زنان شود؛ بویژه در افرادی که ورزش دو انجام می دهند.

عوامل مؤثر بر افزایش وجود خون در ادرار زنان

 • مصرف برخی از داروها مثل آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون، داروهای ضد التهاب مثل دیکلوفناک سدیم، ایبوبروفن، ناپروکسن، پیروکسیکام و برخی آنتی بیوتیک ها مثل پنی سیلین

آسپرین

 • افرادی که مسافت های طولانی می دوند؛ البته هر فعالیت سنگین دیگری هم ممکن است باعث بروز خونریزی در ادرار زنان شود.
 • افرادی که اخیرا به عفونت مبتلا شده اند؛ چه عفونت دستگاه ادراری و چه عفونت دیگر دستگاه های بدن
 • افراد بالای 50 سال که بروز سرطان می تواند سبب ایجاد خون در ادرار زنان شود.
 • داشتن سابقه خانوادگی وجود خون در ادرار

تشخیص علت ادرار خونی

ارائه شرح حال دقیق و کامل به پزشک، معاینه توسط او و انجام آزمایش کشت و کامل ادرار، عکسبرداری از دستگاه ادراری مثل سونوگرافی، سی تی اسکن (CT scan)، ام آر آی(MRI)، آی وی پی (IVP)، سیتولوژی ادرار در 3 نوبت و در نهایت سیتوسکپی و بعضاً یورتروسکوپی از روش هایی هستند که پزشک متخصص ارولوژی براساس شرایط بیمار و برای تشخیص منشا دفع خون در ادرار به کار می گیرد.

علت وجود لخته خون در ادرار

درمان خون در ادرار زنان چیست؟

درمان خون در ادرار زنان ،بر اساس علت بروز آن، می تواند متفاوت باشد. آنتی بیوتیک برای درمان عفونت، سنگ شکنی و یا جراحی برای خارج کردن سنگ دستگاه ادراری، قطع موقت یا دائمی برخی داروها و درمان بدخیمی های دستگاه ادراری همه از مواردی است که براساس علت ادرار خونی توسط پزشک تجویز می شوند. گاهی اوقات هم نیاز به درمان خاصی نیست. یادتان باشد وجود خون در ادرار زنان حتی بعد از درمان نیاز به پیگیری زیر نظر پزشک معالج دارد.

چه نکاتی را قبل از مراجعه به پزشک بایستی مد نظر داشت؟

 • علائم همراه خون در ادرار را یاد داشت کنید، مثل درد، سوزش ادرار همراه با خون، تکرر ادرار، دفع لخته، دفعات بروز خون در ادرار، آیا خون در ابتدای ادرار، انتهای ادرار است یا اینکه تمام ادرار خونی است؟
 • چه مدت است متوجه خون در ادرار شده اید؟
 • سابقه بیماری های قبلی خود را یاداشت کنید.
 • لیستی از داروهایی که مصرف می کنید به همراه داشته باشید.
 • سابقه ضربه، تصادف، سقوط از ارتفاع، ورزش سنگین قبل از بروز خون در ادرار

هر چه مطالب شما در هنگام مراجعه به پزشک دقیق تر، دسته بندی شده و مرتبط تر باشد، بیشترین بهره را از زمان ویزیت خود نزد پزشک خواهید برد. از داستان پردازی در زمان ویزیت بپرهیزید. بخاطر داشته باشید زمان ویزیت شما محدود است و با حاشیه پردازی نبایستی ذهن پزشک را از اصل موضوع دور نمائید.

در رابطه با دشمن زگیل تناسلی بیشتر بدانید…

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (728 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۲۵ فروردین ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت آقای دکتر

  چگونه می توان از تشکیل سنگ اسید اوریکی جلوگیری نمود؟ لطفا روش استفاده از داروهای گیاهی را عنوان کنید.

  با تشکر
  ارادتمند
  محمدرضا از کرج
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۵ فروردین ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   در مورد داروهای گیاهی بایستی از متخصصین طب سنتی سوال بفرمائید ولی لیمو ترش و سیترات پتاسیم و محدود کردن گوشت و بعضا استفاده از داروی آلوپورینول می تواند کمک کننده باشد
 • تصویر کاربر یاسر چهارشنبه ۲۵ فروردین ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  با سلام.خانم بنده 3 ماهه باردار هستن.متاسفانه در مثانه ایشان یک توده رویت شده که با توجه به تشخیص متخصص اورولوژی نیاز به جراحی دارد.با توجه به اینکه از داروهای شیمی درمانی بعد از برداشتن توده استفاده میشود.اما با توجه به بارداری ایشان پزشک متخصص از این دارو تا بعد از زایمان نمی خواهند استفاده کنند. همچنین داروی ب ث ژ نیز بعد از حاملگی استفاده خواهد شد.سوال من این است که ایا این دارو ها واقعا برای جنین ضرر دارد.دوم اینکه تزریق نکردن این داروها حین برداشتن توده موجب مشکل در آینده نخواهد شد
  خانم بنده 30 ساله و هیچ علائمی از بیماری نداشتند و حین سونوگرافی حاملگی توده رویت شده
  آزمایشات ادرار ایشان نیز کاملا نرمال بوده است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۵ فروردین ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام
   تزریق داخل مثانه ای ب ث ژ در طول بارداری توصیه نمی شود. تزریق ب ث ژ میزان عود را کاهش می دهد و بعضا نقش درمانی دارد
 • تصویر کاربر فرهان شنبه ۷ فروردین ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت حکیم بزرگوار
  در جواب ازمایش پدر بنده که درد مثانه داره نوشته ای بدین مضمون نوشته :(مخاط مثانه بی نظم است و بررسی هایی جهت رد احتمال سیستیک صورت گیرد )
  جهت کسب تکلیف محضر شریف تان پیام گذاشتم و ممنون میشم راهنمایی مان بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۷ فروردین ۹۵( 8 سال پیش)
   سلام و تبریک سال نو و آرزوی سلامتی
   افزایش ضخامت دیواره مثانه علل متعددی می تواند داشته باشد که یکی از این علل سیستیت یا بعبارت ساده تر التهاب مثانه است که می تواند ناشی از عفونت یا دیگر عوامل باشد لذا نیاز به بررسی بیشتر و درمان مماسب دارند
 • تصویر کاربر غلامعباس شنبه ۲۲ اسفند ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید،،، دفعات مراجعه به توالت جهت دفع ادرار زیاد شده که باعث یک سری مشگلات میشود بویژه در مسافرت لطفا مرا راهنمایی کنید . قبلا از همکاری شما سپاسگزارم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۲ اسفند ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   توصیه می کنم با مراجعه حضوری بررسی و درمان مناسب ارائه شود
 • تصویر کاربر سیدمیلاد یکشنبه ۱۵ فروردین ۹۵( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 330 مشاهده پرسش
  سلام و احترام خدمت دکتر بزرگوار ..اقای دکتر مثتانه ی من ب جای اینکه با هر دویست و پنجاه سی سی اولین احساس ادرار و ب وجود بیاره با هر هفتاد تا هشتاد سی سی احساس ادرار پیدا میکنم ..گاهیم هم بعد ادرار احساس تخلیه نشدن کامل ادرار و دارم ..البته این علایم همیشه نیست در طول پنج ماه چند بار خوب شده اما باز برگشته ..سونوگرافی و ازمایشات ادرار هم نرمال بوده ..تولترودین مصرف میکنم تقریبا دوماه ولی گاهی خوبم گاهی باز علایمم برمیگرده..اما احساس فوریت در ادرار داشتنم هم متغیره گاهی با دویست و پنجاه سی سی احساس فوریت پیدا میکنم گاهی با پونصد سی سی..دکتر من گفتن ممکنم هست ظریفیت مثتانت کم شده باشه و بهتره عمل کنی ولی به ایشونم گفتم سونوگرافی مثتانه نرمال بود ضخامت جدارشم نرمال بود ..من چکار باید بایدانجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۲ اسفند ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   به نظر من بهتره تست یورودینامیک انجام دهید
  2. تصویر کاربر سیدمیلاد شنبه ۲۲ اسفند ۹۴( 8 سال پیش)
   اقای دکترشهرما متاسفانه نوارمثتانه نداره کجاباید مراجعه کنم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۵ اسفند ۹۴( 8 سال پیش)
   کدام شهر هستید؟
  4. تصویر کاربر سیدمیلاد سه شنبه ۲۵ اسفند ۹۴( 8 سال پیش)
   گلپایگان یکی ازشهرستانای اصفهان
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۵ اسفند ۹۴( 8 سال پیش)
   خوب به اصفهان مراجعه کنید قطعا در آنجا وجود دارد به هر حال بایستی که بررسی های بیشتری برای شما انجام شود
  6. تصویر کاربر سیدمیلاد سه شنبه ۲۵ اسفند ۹۴( 8 سال پیش)
   اقای دکترمن قبلش ی سال دچاراسترس و اضطرابم بودم همراه این تکرر ادرار دچار منگی سر و گزگز شدن هم شده بودم ک اونا با دارو خوب شدن ..اینجاهم دکتر رفتم تولرین دادن اثر نکرد الان انتی بوتینین نوشتن برام
  7. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۵ فروردین ۹۵( 8 سال پیش)
   توصیه ی بیشتری ندارم
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر