علت وجود لخته خون در ادرار زنان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

ادرار قرمز در زنان نشانه چیست! اگرچه بروز خون در ادرار زنان غالباً علت خطرناکی ندارد، ولی در برخی موارد می تواند زنگ خطری برای وقوع بیماری های جدی در سیستم ادراری باشد. وقتی فردی در ادرار خود خون مشاهده می کند، در اصطلاح پزشکی به آن هماچوری گروس (Gross hematuria) می گویند. این اصطلاح در مقابل هماچوری میکروسکوپیک بکار می رود که در این حالت رنگ ادرار طبیعی است، ولی در آزمایش میکروسکوپیک ادرار، گلبول های قرمز مشاهده می شود.

لخته خون در ادرار زنان

 • اگر شدت خونریزی دستگاه ادراری زیاد باشد، می تواند همراه با دفع لخته خون باشد.
 • اگر رنگ ادرار قرمز روشن باشد، دلالت بر تازه بودن زمان خونریزی است و اگر قهوه ای تیره باشد، بیانگر قدیمی بودن زمان خونریزی است.
 • وجود خون و دفع لخته خون در ادرار زنان می تواند بدون علامت دیگری باشد، یا همراه با سوزش ادرار، تکرر ادرار، عدم دفع کامل ادرار، درد زیر دل و بعضاً با تب و لرز همراه باشد.
 • گاهی اوقات قرمز شدن ادرار می تواند بدلیل مصرف برخی خوراکی ها مثل چغندر(لبو)، میوه هایی که رنگدانه قرمز دارند، برخی داروها، ورزش و برخی غذاها باشد. ولی از آنجایی که افتراق این موارد از وجود خون و لخته خون در ادرار برای افراد همیشه کار ساده ای نیست، لذا توصیه می شود در صورت تغییر رنگ ادرار حتما به پزشک مراجعه کنید.

لخته خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

منشاء دیدن لخته خون در ادرار در هر جایی از دستگاه ادراری شامل کلیه ها، مثانه، مجرای ادراری و حالب ها می تواند باشد و از این لحاظ فرقی بین زن و مرد وجود ندارد؛ بجز پروستات که می تواند منشأ خونریزی در مردان نیز باشد.

علت خون در ادرار زنان

گاهی سوال پرسیده می شو که علت خون در ادرار زنان نشانه چیست! در ادامه آنرا توضیح خواهیم داد.

1- عفونت دستگاه ادراری، علت سوزش ادرار همراه با خون

عفونت باکتریایی یا ویروس می تواند از طریق مجرای ادراری و با شیوع کمتر از طریق خون وارد دستگاه ادراری شود. در این موارد علاوه بر ادرار خونی، یک یا چند علامت دیگر هم ممکن است همزمان بروز کنند که عبارتند از:

سوزش ادرار، تکرر ادرار، درد زیردل، درد یک یا هر دو پهلو، عدم دفع کامل ادرار، ادرار بدبو، فوریت در ادرار کردن

2- سنگ کلیه یا سنگ مثانه

سنگ ها غالباً بدون علامت هستند؛ مگر آنکه حرکت کنند و یا باعث انسداد شوند.

3- وارد شدن ضربه به کلیه ها، مثانه یا مجرای ادراری

 هر گونه ضربه به دستگاه ادراری که در اثر تصادف، ورزش، آسیب های حین جنگ، نزاع و سقوط از ارتفاع رخ دهد، می تواند باعث بروز خون و دفع لخته خون در ادرار زنان شود.

4- التهاب بافت کلیه

التهاب لوله های تصفیه کننده خون در کلیه ها می تواند باعث بروز خون در ادار زنان بصورت میکروسکوپیک یا دفع خون واضح در ادرار شود. به این نوع التهاب در اصطلاح پزشکی گلومرولونفریت می گویند. عوامل زیادی می تواند باعث بروز گلومرولونفریت شوند؛ مثل: دیابت، التهاب رگ های کوچک کلیه (واسکولیت)، بیماری های خودایمنی یا اصطلاحا اتوایمیون مثل لوپوس که در آن سیستم ایمنی بدن بر علیه سلول های خودی بافت های مختلف بدن به دفاع بر می خیزد و آن را تخریب می کند.

5- بیماری های ارثی

در این دسته از بیماری ها می توان به کم خونی داسی شکل و سندروم آلپورت اشاره کرد.

کم خونی داسی شکل

6- بدخیمی دستگاه ادراری

در سرطان های دستگاه ادراری یکی از علائم شایع وجود خون در ادرار به صورت میکروسکوپیک و یا دفع لخته خون در ادرار زنان می باشد. گاه این تنها علامت بدخیمی است و فرد از دیگر جهات کاملاً سلامت می باشد.

7- مصرف برخی داروها

برخی داروهایی که ممکن است باعث دفع خون میکروسکوپیک یا دفع لخته خون در ادرار شوند، مثل: پنی سیلین، داروهای ضد انعقادی مثل آسپرین، وارفارین، هپارین، داروهای ضد سرطان مانند سیکلوفسفامید نیز می توانند سبب ایجاد لخته خون در ادرار زنان شوند.

8- سایر موارد وجود لخته خون در ادرار زنان

در موارد نادر، ورزش سنگین هم ممکن است باعث بروز خون در ادرار زنان شود؛ بویژه در افرادی که ورزش دو انجام می دهند.

عوامل مؤثر بر افزایش وجود خون در ادرار زنان

 • مصرف برخی از داروها مثل آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون، داروهای ضد التهاب مثل دیکلوفناک سدیم، ایبوبروفن، ناپروکسن، پیروکسیکام و برخی آنتی بیوتیک ها مثل پنی سیلین

آسپرین

 • افرادی که مسافت های طولانی می دوند؛ البته هر فعالیت سنگین دیگری هم ممکن است باعث بروز خونریزی در ادرار زنان شود.
 • افرادی که اخیرا به عفونت مبتلا شده اند؛ چه عفونت دستگاه ادراری و چه عفونت دیگر دستگاه های بدن
 • افراد بالای 50 سال که بروز سرطان می تواند سبب ایجاد خون در ادرار زنان شود.
 • داشتن سابقه خانوادگی وجود خون در ادرار

تشخیص علت ادرار خونی

ارائه شرح حال دقیق و کامل به پزشک، معاینه توسط او و انجام آزمایش کشت و کامل ادرار، عکسبرداری از دستگاه ادراری مثل سونوگرافی، سی تی اسکن (CT scan)، ام آر آی(MRI)، آی وی پی (IVP)، سیتولوژی ادرار در 3 نوبت و در نهایت سیتوسکپی و بعضاً یورتروسکوپی از روش هایی هستند که پزشک متخصص ارولوژی براساس شرایط بیمار و برای تشخیص منشا دفع خون در ادرار به کار می گیرد.

علت وجود لخته خون در ادرار

درمان خون در ادرار زنان چیست؟

درمان خون در ادرار زنان ،بر اساس علت بروز آن، می تواند متفاوت باشد. آنتی بیوتیک برای درمان عفونت، سنگ شکنی و یا جراحی برای خارج کردن سنگ دستگاه ادراری، قطع موقت یا دائمی برخی داروها و درمان بدخیمی های دستگاه ادراری همه از مواردی است که براساس علت ادرار خونی توسط پزشک تجویز می شوند. گاهی اوقات هم نیاز به درمان خاصی نیست. یادتان باشد وجود خون در ادرار زنان حتی بعد از درمان نیاز به پیگیری زیر نظر پزشک معالج دارد.

چه نکاتی را قبل از مراجعه به پزشک بایستی مد نظر داشت؟

 • علائم همراه خون در ادرار را یاد داشت کنید، مثل درد، سوزش ادرار همراه با خون، تکرر ادرار، دفع لخته، دفعات بروز خون در ادرار، آیا خون در ابتدای ادرار، انتهای ادرار است یا اینکه تمام ادرار خونی است؟
 • چه مدت است متوجه خون در ادرار شده اید؟
 • سابقه بیماری های قبلی خود را یاداشت کنید.
 • لیستی از داروهایی که مصرف می کنید به همراه داشته باشید.
 • سابقه ضربه، تصادف، سقوط از ارتفاع، ورزش سنگین قبل از بروز خون در ادرار

هر چه مطالب شما در هنگام مراجعه به پزشک دقیق تر، دسته بندی شده و مرتبط تر باشد، بیشترین بهره را از زمان ویزیت خود نزد پزشک خواهید برد. از داستان پردازی در زمان ویزیت بپرهیزید. بخاطر داشته باشید زمان ویزیت شما محدود است و با حاشیه پردازی نبایستی ذهن پزشک را از اصل موضوع دور نمائید.

در رابطه با دشمن زگیل تناسلی بیشتر بدانید…

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

تصویر دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (729 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر a/r دوشنبه ۱۲ بهمن ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 871 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید . قبل از هرچیز از اینکه وقتتون و رایگان در اختیار ملت قرار میدین توی روزگاری که پزشکها قسمشون یادشون رفته و فقط دنبال پولند اما شما میاید اینجا اینهمممممه حجم بالای سوالات رو جوابگو میشین , من به شخصه دورادور دستان زحمتکش شما رو میبوسم و فقط از خدا میخام اول سلامتی رو ازتون نگیره و بعد به هر اونچه دلتون میخاد برسید ...
  آقای دکتر من مشکل ادراری دارم اما این بماند , چون فعلا تحت نظر پزشک هستم نمیخوام با گفتن تاریخچه طولانی بیماریم و مراجعاتم وقت شما بیش از این گرفته بشه فقط چون مدام سایتتون رو پیگیر هستم و سوالی که خیلی ذهنم رو مشغول کرده و عاجزم رو شما به یکی جواب داده بودید , برای من هم سوال شد ... شما فرمودید : دکتر محمد جباری

  سلام
  ابتدا توصیه میکنم تست فنازوپیریدین انجام دهید تا مشخص شود ادرار هست یا خیر و اگر قطعی شد بهتره ورزش کگل انجام دهید

  جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۳ ۱۱:۲۴( 1 سال پیش)

  حال سوال من اینه که مگه فنازوپیریدین قرص نیست که ادرار رو نارنجی میکنه ؟ شما فرمودید تست ! میشه من رو هم راهنمایی کنید این تست چیه و چجوری و کجا باید انجام بدم ؟ چون من الان با سوالی که دکترم ازم کرد خودم هم ذهنم درگیر شده که از کجا بفهمم ادراره داره بی اختیار از من دفع میشه یا ترشح ؟ چون جسارتا ترشح ها میدونید که بعضیها بی رنگ هستند ( بنده خانم 33 ساله متاهل بدون زایمان هستم ) الان کارم شده خیلی خیلی عذر میخام مثل گربه بو بکشم لباس زیرم رو ببینم ادراره یا ترشح واقعا کلاقم کرده نمیفمم لک های روی لباس زیرم ادراره یا ترشح ...
  شرمنده که وقتتون رو گرفتم و طولانی شد . یک ئنیا سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۲ بهمن ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   از تست قرص فنازوپیریدین استفاده کنید. این قرص فقط رنگ ادرار را نارنجی می کند روزانه دو عدد قرص (یکی صبح و یکی شب) به مدت 5 روز استفاده کند اگر بعد از طهارت و خروج از دستشویی و در واقع در فاصله بین ادرار کردن ها لباس زیر رنگ نارنجی به خود نگیرد به منزله این است که بی اختیاری ندارید و ترشحاتی بجز ادرار هست
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۱۱ بهمن ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام در بیضه سمت راست یه چیزی شبیه نخود هست که یک سال میشه ولی درون بیضه نیست و در پوست بیضست و درد هم نداره میخواستم بدونم این چیه؟ و این که با لمس قابل تشخیص هست
  یه بار ازتون پرسیدم جواب ندادید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۱ بهمن ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   عکس بفرست ببینم احتمال دارد غده ی چربی یا کیست اپیدرموئید باشد
 • تصویر کاربر سحر شنبه ۳ بهمن ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام از دیشب در ناحیه زیر شکم سمت راستم درد نسبتا زیاد را دارم ک در شدت آن نوسان داره اما تا انروز بعد از ظهر. داشتم، دکتر رفتم ازمایش خون و ادرار داد اورژانسی جواب. دادن ک تو ادرارم خون بوده...Rbc=4.02بوده و Hct =36.7 ک دکتر سونوگرافی. برام تجویز کرده درد و همچنان دارم 32سالمه و یک هفته از دوره ماهیانه ام میگذره و متاهل هستم دارای یک فرزند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۳ بهمن ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   علائم تان علل متعددی می توواند اشته باشد مثل سنگ، عفونت و با احتمال کمتر مشکلات تخمدان و باز با احتمال کمتر آپاندیسیت
 • تصویر کاربر داود جمعه ۲ بهمن ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشی
  کلیه هاابعاد واکویکورتیکومدولاری نرمال دارند.سیست ویا توده ایدر ان ها دیده نشد.
  Lk=120mm. Rk=118
  درسیستم ادراری کلیه سمت چپ اتساع قایل ملاحظه ای دیده شد ویک سنگ ۷mm در انتهای حالب چپ مشاهده گردید!
  مثانه جداره نرمال داشته وفاقد سنگ وتوده فضاگیر میباشد
  پروستات ابعاد واکوی پارانشیمال طبیعی داردp.size=41×39mm
  این سونوگرافی من بود سنم ۲۸ هست کمی هم اضافه وزن دارم میخواستم ببینم چیکارش کنم دکتر میگه باید بستری شی واز طریق مجاری ادراری بایه لوله سنگ و بشکنیم تا در بیاد میخواستم بدونم طبیعی دفع میشه
  یا باروش لیزری از بیرون میشه شکوندش
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۹ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   از بیرون هم می توان سنگ شکن کرد البته اگر خیلی چاق باشید امکانپذیر نیست
  2. تصویر کاربر داود سه شنبه ۲۹ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   ممنون دکترپس برای انداختنش تلاش نکنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۹ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   چرا اگر دردت قابل تحمل هست می توانی دو هفته ای با ورزش و مایعات فراوان و دارو تلاش کنی شاید افتاد
  4. تصویر کاربر داود سه شنبه ۲۹ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   درد برام مشکلی نیست استانه درد تو من زیاده مشکل اینه که روزی دوسه بار بیشتر درد یه ربه ساعتی میگیره ول میکنه .سنگ هفت میل به حالب اسیب میرسونه اگه دفعش کنم ؟گاهی هم اینقدر ساکته که انگار هیچی نیست
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲ بهمن ۹۴( 8 سال پیش)
   در درزا مدت آسیب می رساند ولی برای 2 تا 3 هفته می توانید تحملش کنید شاید با تمهیدات لازم دفع شد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر اریا شنبه ۲۶ دی ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  خسته نباشید
  مدتی است که بعضی وقت ها مثانه ام تکان میخوره همانند زنان که بچه دارند اذیت نداره ولی حالت لرزش و تکان داره البته از روزی که سوند حالب رو در آوردم اینجوریه. آیا مشکل نداره؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری شنبه ۲۶ دی ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   من متوجه مشکل خاصی نمی شوم
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر