علت وجود لخته خون در ادرار زنان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

ادرار قرمز در زنان نشانه چیست! اگرچه بروز خون در ادرار زنان غالباً علت خطرناکی ندارد، ولی در برخی موارد می تواند زنگ خطری برای وقوع بیماری های جدی در سیستم ادراری باشد. وقتی فردی در ادرار خود خون مشاهده می کند، در اصطلاح پزشکی به آن هماچوری گروس (Gross hematuria) می گویند. این اصطلاح در مقابل هماچوری میکروسکوپیک بکار می رود که در این حالت رنگ ادرار طبیعی است، ولی در آزمایش میکروسکوپیک ادرار، گلبول های قرمز مشاهده می شود.

لخته خون در ادرار زنان

 • اگر شدت خونریزی دستگاه ادراری زیاد باشد، می تواند همراه با دفع لخته خون باشد.
 • اگر رنگ ادرار قرمز روشن باشد، دلالت بر تازه بودن زمان خونریزی است و اگر قهوه ای تیره باشد، بیانگر قدیمی بودن زمان خونریزی است.
 • وجود خون و دفع لخته خون در ادرار زنان می تواند بدون علامت دیگری باشد، یا همراه با سوزش ادرار، تکرر ادرار، عدم دفع کامل ادرار، درد زیر دل و بعضاً با تب و لرز همراه باشد.
 • گاهی اوقات قرمز شدن ادرار می تواند بدلیل مصرف برخی خوراکی ها مثل چغندر(لبو)، میوه هایی که رنگدانه قرمز دارند، برخی داروها، ورزش و برخی غذاها باشد. ولی از آنجایی که افتراق این موارد از وجود خون و لخته خون در ادرار برای افراد همیشه کار ساده ای نیست، لذا توصیه می شود در صورت تغییر رنگ ادرار حتما به پزشک مراجعه کنید.

لخته خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

منشاء دیدن لخته خون در ادرار در هر جایی از دستگاه ادراری شامل کلیه ها، مثانه، مجرای ادراری و حالب ها می تواند باشد و از این لحاظ فرقی بین زن و مرد وجود ندارد؛ بجز پروستات که می تواند منشأ خونریزی در مردان نیز باشد.

علت خون در ادرار زنان

گاهی سوال پرسیده می شو که علت خون در ادرار زنان نشانه چیست! در ادامه آنرا توضیح خواهیم داد.

1- عفونت دستگاه ادراری، علت سوزش ادرار همراه با خون

عفونت باکتریایی یا ویروس می تواند از طریق مجرای ادراری و با شیوع کمتر از طریق خون وارد دستگاه ادراری شود. در این موارد علاوه بر ادرار خونی، یک یا چند علامت دیگر هم ممکن است همزمان بروز کنند که عبارتند از:

سوزش ادرار، تکرر ادرار، درد زیردل، درد یک یا هر دو پهلو، عدم دفع کامل ادرار، ادرار بدبو، فوریت در ادرار کردن

2- سنگ کلیه یا سنگ مثانه

سنگ ها غالباً بدون علامت هستند؛ مگر آنکه حرکت کنند و یا باعث انسداد شوند.

3- وارد شدن ضربه به کلیه ها، مثانه یا مجرای ادراری

 هر گونه ضربه به دستگاه ادراری که در اثر تصادف، ورزش، آسیب های حین جنگ، نزاع و سقوط از ارتفاع رخ دهد، می تواند باعث بروز خون و دفع لخته خون در ادرار زنان شود.

4- التهاب بافت کلیه

التهاب لوله های تصفیه کننده خون در کلیه ها می تواند باعث بروز خون در ادار زنان بصورت میکروسکوپیک یا دفع خون واضح در ادرار شود. به این نوع التهاب در اصطلاح پزشکی گلومرولونفریت می گویند. عوامل زیادی می تواند باعث بروز گلومرولونفریت شوند؛ مثل: دیابت، التهاب رگ های کوچک کلیه (واسکولیت)، بیماری های خودایمنی یا اصطلاحا اتوایمیون مثل لوپوس که در آن سیستم ایمنی بدن بر علیه سلول های خودی بافت های مختلف بدن به دفاع بر می خیزد و آن را تخریب می کند.

5- بیماری های ارثی

در این دسته از بیماری ها می توان به کم خونی داسی شکل و سندروم آلپورت اشاره کرد.

کم خونی داسی شکل

6- بدخیمی دستگاه ادراری

در سرطان های دستگاه ادراری یکی از علائم شایع وجود خون در ادرار به صورت میکروسکوپیک و یا دفع لخته خون در ادرار زنان می باشد. گاه این تنها علامت بدخیمی است و فرد از دیگر جهات کاملاً سلامت می باشد.

7- مصرف برخی داروها

برخی داروهایی که ممکن است باعث دفع خون میکروسکوپیک یا دفع لخته خون در ادرار شوند، مثل: پنی سیلین، داروهای ضد انعقادی مثل آسپرین، وارفارین، هپارین، داروهای ضد سرطان مانند سیکلوفسفامید نیز می توانند سبب ایجاد لخته خون در ادرار زنان شوند.

8- سایر موارد وجود لخته خون در ادرار زنان

در موارد نادر، ورزش سنگین هم ممکن است باعث بروز خون در ادرار زنان شود؛ بویژه در افرادی که ورزش دو انجام می دهند.

عوامل مؤثر بر افزایش وجود خون در ادرار زنان

 • مصرف برخی از داروها مثل آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون، داروهای ضد التهاب مثل دیکلوفناک سدیم، ایبوبروفن، ناپروکسن، پیروکسیکام و برخی آنتی بیوتیک ها مثل پنی سیلین

آسپرین

 • افرادی که مسافت های طولانی می دوند؛ البته هر فعالیت سنگین دیگری هم ممکن است باعث بروز خونریزی در ادرار زنان شود.
 • افرادی که اخیرا به عفونت مبتلا شده اند؛ چه عفونت دستگاه ادراری و چه عفونت دیگر دستگاه های بدن
 • افراد بالای 50 سال که بروز سرطان می تواند سبب ایجاد خون در ادرار زنان شود.
 • داشتن سابقه خانوادگی وجود خون در ادرار

تشخیص علت ادرار خونی

ارائه شرح حال دقیق و کامل به پزشک، معاینه توسط او و انجام آزمایش کشت و کامل ادرار، عکسبرداری از دستگاه ادراری مثل سونوگرافی، سی تی اسکن (CT scan)، ام آر آی(MRI)، آی وی پی (IVP)، سیتولوژی ادرار در 3 نوبت و در نهایت سیتوسکپی و بعضاً یورتروسکوپی از روش هایی هستند که پزشک متخصص ارولوژی براساس شرایط بیمار و برای تشخیص منشا دفع خون در ادرار به کار می گیرد.

علت وجود لخته خون در ادرار

درمان خون در ادرار زنان چیست؟

درمان خون در ادرار زنان ،بر اساس علت بروز آن، می تواند متفاوت باشد. آنتی بیوتیک برای درمان عفونت، سنگ شکنی و یا جراحی برای خارج کردن سنگ دستگاه ادراری، قطع موقت یا دائمی برخی داروها و درمان بدخیمی های دستگاه ادراری همه از مواردی است که براساس علت ادرار خونی توسط پزشک تجویز می شوند. گاهی اوقات هم نیاز به درمان خاصی نیست. یادتان باشد وجود خون در ادرار زنان حتی بعد از درمان نیاز به پیگیری زیر نظر پزشک معالج دارد.

چه نکاتی را قبل از مراجعه به پزشک بایستی مد نظر داشت؟

 • علائم همراه خون در ادرار را یاد داشت کنید، مثل درد، سوزش ادرار همراه با خون، تکرر ادرار، دفع لخته، دفعات بروز خون در ادرار، آیا خون در ابتدای ادرار، انتهای ادرار است یا اینکه تمام ادرار خونی است؟
 • چه مدت است متوجه خون در ادرار شده اید؟
 • سابقه بیماری های قبلی خود را یاداشت کنید.
 • لیستی از داروهایی که مصرف می کنید به همراه داشته باشید.
 • سابقه ضربه، تصادف، سقوط از ارتفاع، ورزش سنگین قبل از بروز خون در ادرار

هر چه مطالب شما در هنگام مراجعه به پزشک دقیق تر، دسته بندی شده و مرتبط تر باشد، بیشترین بهره را از زمان ویزیت خود نزد پزشک خواهید برد. از داستان پردازی در زمان ویزیت بپرهیزید. بخاطر داشته باشید زمان ویزیت شما محدود است و با حاشیه پردازی نبایستی ذهن پزشک را از اصل موضوع دور نمائید.

در رابطه با دشمن زگیل تناسلی بیشتر بدانید…

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (717 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۴ آبان ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب مجدد اقایه دکتر میبخشین اینقدر مزاحم شما میشم . فقط نتایج ازمایش و سیستسکوپی رو براتون ارسال کرده ام خدا خیرتان دهد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۰ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   در سونوگرافی یک توده چربی عروقی 17 میلی متری ذکر کرده که نیاز به پیگیری دوره ای دارد. استاز ذکر شده هم نیاز به پیگیری دوره ای دارد.
  2. تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۰ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   با سلام و عرض ادب مجدد . اقایه دکتر قلم قاصر هست از لطف بی دریغتان . بسیار ممنون و متشکرم که بنده رو راهنمایی کردین . حتما از قرص نورتریپتیلین استفاده خواهم کرد تا به نتیجه مطلوب برسم . از خدای مهربان هر لحظه برایتان خوشبختی ارزو میکنم و اگر قابل باشم برایتان دعا میکنم . خداوند خیرتان دهد . زهرا زارعی
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۰ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   موفق باشید با آرزوی بهبودی کامل
  4. تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۰ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   اقایه دکتر میبخشی یه سوال دارم . ایا این بیماری بنده از طریق جنسی به شوهرم منتقل میشود؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۰ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   خیر این یک بیماری مسری نیست
  6. تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۲۰ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   فقط اقایه دکتر ازتون خجالت میکشم اینقدر مزاحم میشم . الان بنده ایمی پرامین صبح و شب یک عدد و صبح ها یک عدد فلوکستین میخورم . به نظرتون قرص نورتریپتیلین را در کنار این قرص ها بخورم یا ایمی پرامین و فلوکستین رو حذف کنم و قرص نورتریپتیلین رو بخورم ؟ قول میدم این اخرین سوال باشد با تشکر از زحمات شما خدا خیرتان دهد
  7. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۴ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   نورتریپتیلین را جایگزین ایمی پرامین کنید
  8. تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۴ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   با سلام و عرض ادب . تقدیر و تشکر از بابت راهنمایی از خداوند عاجزانه التماس دعا دارم و براتون ارزوی خوشبختی دارم خداوند خیرتان دهد.
  9. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۴ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   موفق باشید
  10. نمایش سایر 8 پاسخ
 • تصویر کاربر اشکان دوشنبه ۱۸ آبان ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر ابتدا تشکر وسپاس فراوانی دارم از این فرصتی که در اختیار من و دیگران قرار دادید.
  آقای دکتر ،مادر من حدود 15 روز پیش به متخصص مراجعه نمود و دکتر برای مادرم نوار مثانه و سونوگرافی نوشت
  جواب نوار و سونو نشان میدهد که حجم مثانه به 1800 سی سی افزایش پیدا نموده و طبق نظر آقای دکتر بافت اعصاب مثانه ی مادرم در اثر ابتلا به دیابت که انسولین تزریق می کنن از بین رفته است
  لذا تجویز سوند نمودن ،
  آقای دکتر به شدت عذاب آور شده این اوضاع مادرم حتی من نیز دچار استرس و اضطراب شده ام با دیدن این حال وی
  آقای دکتر سپاس گزار میشوم عنایت نموده و پاسخ دهید
  آیا تا آخر عمر هم چنان مادرم باید از سوند استفاده نمایند،هیچ گونه درمان دارویی یا عمل جراحی وجود ندارد

  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۸ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   شما اصل مشکل مادر گرامی تان را نفرمودید لذا اگر مشکل ایشان عدم تخلیه کامل ادرار و عفونت های راجعه هست با توجه به مواردی که فرمودید راه دیگری بجز تخلیه دوره ای با سوند نیست
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۷ آبان ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت اقای دکتر جباری عزیز .اقای دکتر بنده اهل همدان هستم در داخل مثانه ام همانژیوم دارد والان خونریزی کرده است و دکتر های همدان هم گفتن اینجا تجهیزات لازم برای درمان همانژیوم نداریم. باید به تهران بروی .حال می خواستم بپرسم که به کدام بیمارستان در تهران باید مراجعه کنم .ایا با لیزر قابل درمان میباشد .با تشکر از زحمات شما...
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۷ آبان ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   بیمارستان شهدای تجریش مراجعه کنید اونجا لیزر دارد البته به سایزش بستگی دارد اگر بزرگ باشد جراحی بهتر از لیزر هست
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  با سلام.دو سال است که اخر ادرارم کمی خونی است وبعضی اوقات ادرارم خونی است .و هیچ گونه دردی ندارم. سال گذشته سونوگرافی کردم گفتن کا داخل لترال راست مثانه یک ضایعه 12م داشت.که سیستوسکپی پیشنهاد شد .و سیستسکوپی کردم و گفتن چندیدن همانژیوم در داخل مثانه دارم. وهمچنین دارای سابقه همانژیوم در روده.آلت تناسلی .در پای چپ .میباشم. حالا می خواستم بپرسم ببینم چه کار کنم برای مثانه ام .ایا خطری دارد یا نه. با تشکر از زحمات شما.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۹ مهر ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   همانژیوم ها خطرناک نیستد و تا زمانی که مشکل جدی نداشته باشید نیاز به درمان ندارد مگر آنکه رشد کنند و یا میزان خونریزی زیاد و قابل توجه باشد
 • تصویر کاربر بهراد یکشنبه ۲۹ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. 15 ساله مجرای انتقال مایع منی از کیسه منی به بیضه بنده متورم شده.احتمالا به علت خودارضایی و جلوگیری از ریختن مایع منی با فشار به سر آلت.1 سال هم هست که بیضه های بنده غده در آورده.آیا هر غده ای سرطانیه؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۹ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   هر غده ای سرطانی نیست ولی حتما باید سریعا بررسی شود
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر