علت وجود لخته خون در ادرار زنان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

ادرار قرمز در زنان نشانه چیست! اگرچه بروز خون در ادرار زنان غالباً علت خطرناکی ندارد، ولی در برخی موارد می تواند زنگ خطری برای وقوع بیماری های جدی در سیستم ادراری باشد. وقتی فردی در ادرار خود خون مشاهده می کند، در اصطلاح پزشکی به آن هماچوری گروس (Gross hematuria) می گویند. این اصطلاح در مقابل هماچوری میکروسکوپیک بکار می رود که در این حالت رنگ ادرار طبیعی است، ولی در آزمایش میکروسکوپیک ادرار، گلبول های قرمز مشاهده می شود.

لخته خون در ادرار زنان

 • اگر شدت خونریزی دستگاه ادراری زیاد باشد، می تواند همراه با دفع لخته خون باشد.
 • اگر رنگ ادرار قرمز روشن باشد، دلالت بر تازه بودن زمان خونریزی است و اگر قهوه ای تیره باشد، بیانگر قدیمی بودن زمان خونریزی است.
 • وجود خون و دفع لخته خون در ادرار زنان می تواند بدون علامت دیگری باشد، یا همراه با سوزش ادرار، تکرر ادرار، عدم دفع کامل ادرار، درد زیر دل و بعضاً با تب و لرز همراه باشد.
 • گاهی اوقات قرمز شدن ادرار می تواند بدلیل مصرف برخی خوراکی ها مثل چغندر(لبو)، میوه هایی که رنگدانه قرمز دارند، برخی داروها، ورزش و برخی غذاها باشد. ولی از آنجایی که افتراق این موارد از وجود خون و لخته خون در ادرار برای افراد همیشه کار ساده ای نیست، لذا توصیه می شود در صورت تغییر رنگ ادرار حتما به پزشک مراجعه کنید.

لخته خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

منشاء دیدن لخته خون در ادرار در هر جایی از دستگاه ادراری شامل کلیه ها، مثانه، مجرای ادراری و حالب ها می تواند باشد و از این لحاظ فرقی بین زن و مرد وجود ندارد؛ بجز پروستات که می تواند منشأ خونریزی در مردان نیز باشد.

علت خون در ادرار زنان

گاهی سوال پرسیده می شو که علت خون در ادرار زنان نشانه چیست! در ادامه آنرا توضیح خواهیم داد.

1- عفونت دستگاه ادراری، علت سوزش ادرار همراه با خون

عفونت باکتریایی یا ویروس می تواند از طریق مجرای ادراری و با شیوع کمتر از طریق خون وارد دستگاه ادراری شود. در این موارد علاوه بر ادرار خونی، یک یا چند علامت دیگر هم ممکن است همزمان بروز کنند که عبارتند از:

سوزش ادرار، تکرر ادرار، درد زیردل، درد یک یا هر دو پهلو، عدم دفع کامل ادرار، ادرار بدبو، فوریت در ادرار کردن

2- سنگ کلیه یا سنگ مثانه

سنگ ها غالباً بدون علامت هستند؛ مگر آنکه حرکت کنند و یا باعث انسداد شوند.

3- وارد شدن ضربه به کلیه ها، مثانه یا مجرای ادراری

 هر گونه ضربه به دستگاه ادراری که در اثر تصادف، ورزش، آسیب های حین جنگ، نزاع و سقوط از ارتفاع رخ دهد، می تواند باعث بروز خون و دفع لخته خون در ادرار زنان شود.

4- التهاب بافت کلیه

التهاب لوله های تصفیه کننده خون در کلیه ها می تواند باعث بروز خون در ادار زنان بصورت میکروسکوپیک یا دفع خون واضح در ادرار شود. به این نوع التهاب در اصطلاح پزشکی گلومرولونفریت می گویند. عوامل زیادی می تواند باعث بروز گلومرولونفریت شوند؛ مثل: دیابت، التهاب رگ های کوچک کلیه (واسکولیت)، بیماری های خودایمنی یا اصطلاحا اتوایمیون مثل لوپوس که در آن سیستم ایمنی بدن بر علیه سلول های خودی بافت های مختلف بدن به دفاع بر می خیزد و آن را تخریب می کند.

5- بیماری های ارثی

در این دسته از بیماری ها می توان به کم خونی داسی شکل و سندروم آلپورت اشاره کرد.

کم خونی داسی شکل

6- بدخیمی دستگاه ادراری

در سرطان های دستگاه ادراری یکی از علائم شایع وجود خون در ادرار به صورت میکروسکوپیک و یا دفع لخته خون در ادرار زنان می باشد. گاه این تنها علامت بدخیمی است و فرد از دیگر جهات کاملاً سلامت می باشد.

7- مصرف برخی داروها

برخی داروهایی که ممکن است باعث دفع خون میکروسکوپیک یا دفع لخته خون در ادرار شوند، مثل: پنی سیلین، داروهای ضد انعقادی مثل آسپرین، وارفارین، هپارین، داروهای ضد سرطان مانند سیکلوفسفامید نیز می توانند سبب ایجاد لخته خون در ادرار زنان شوند.

8- سایر موارد وجود لخته خون در ادرار زنان

در موارد نادر، ورزش سنگین هم ممکن است باعث بروز خون در ادرار زنان شود؛ بویژه در افرادی که ورزش دو انجام می دهند.

عوامل مؤثر بر افزایش وجود خون در ادرار زنان

 • مصرف برخی از داروها مثل آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون، داروهای ضد التهاب مثل دیکلوفناک سدیم، ایبوبروفن، ناپروکسن، پیروکسیکام و برخی آنتی بیوتیک ها مثل پنی سیلین

آسپرین

 • افرادی که مسافت های طولانی می دوند؛ البته هر فعالیت سنگین دیگری هم ممکن است باعث بروز خونریزی در ادرار زنان شود.
 • افرادی که اخیرا به عفونت مبتلا شده اند؛ چه عفونت دستگاه ادراری و چه عفونت دیگر دستگاه های بدن
 • افراد بالای 50 سال که بروز سرطان می تواند سبب ایجاد خون در ادرار زنان شود.
 • داشتن سابقه خانوادگی وجود خون در ادرار

تشخیص علت ادرار خونی

ارائه شرح حال دقیق و کامل به پزشک، معاینه توسط او و انجام آزمایش کشت و کامل ادرار، عکسبرداری از دستگاه ادراری مثل سونوگرافی، سی تی اسکن (CT scan)، ام آر آی(MRI)، آی وی پی (IVP)، سیتولوژی ادرار در 3 نوبت و در نهایت سیتوسکپی و بعضاً یورتروسکوپی از روش هایی هستند که پزشک متخصص ارولوژی براساس شرایط بیمار و برای تشخیص منشا دفع خون در ادرار به کار می گیرد.

علت وجود لخته خون در ادرار

درمان خون در ادرار زنان چیست؟

درمان خون در ادرار زنان ،بر اساس علت بروز آن، می تواند متفاوت باشد. آنتی بیوتیک برای درمان عفونت، سنگ شکنی و یا جراحی برای خارج کردن سنگ دستگاه ادراری، قطع موقت یا دائمی برخی داروها و درمان بدخیمی های دستگاه ادراری همه از مواردی است که براساس علت ادرار خونی توسط پزشک تجویز می شوند. گاهی اوقات هم نیاز به درمان خاصی نیست. یادتان باشد وجود خون در ادرار زنان حتی بعد از درمان نیاز به پیگیری زیر نظر پزشک معالج دارد.

چه نکاتی را قبل از مراجعه به پزشک بایستی مد نظر داشت؟

 • علائم همراه خون در ادرار را یاد داشت کنید، مثل درد، سوزش ادرار همراه با خون، تکرر ادرار، دفع لخته، دفعات بروز خون در ادرار، آیا خون در ابتدای ادرار، انتهای ادرار است یا اینکه تمام ادرار خونی است؟
 • چه مدت است متوجه خون در ادرار شده اید؟
 • سابقه بیماری های قبلی خود را یاداشت کنید.
 • لیستی از داروهایی که مصرف می کنید به همراه داشته باشید.
 • سابقه ضربه، تصادف، سقوط از ارتفاع، ورزش سنگین قبل از بروز خون در ادرار

هر چه مطالب شما در هنگام مراجعه به پزشک دقیق تر، دسته بندی شده و مرتبط تر باشد، بیشترین بهره را از زمان ویزیت خود نزد پزشک خواهید برد. از داستان پردازی در زمان ویزیت بپرهیزید. بخاطر داشته باشید زمان ویزیت شما محدود است و با حاشیه پردازی نبایستی ذهن پزشک را از اصل موضوع دور نمائید.

در رابطه با دشمن زگیل تناسلی بیشتر بدانید…

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (717 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رحیمی جمعه ۱۳ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر
  بی نهایت سپاس از توجه و پاسخ گویی شما
  در رابطه با عمل فتق که فرموده بودید "معمولا برای بیضه ها مشکلی ایجاد نمی کنه" ایا معناش این است که نقصی در کارایی بیضه و اینکه خللی در فعالیت آن ایجاد نمی کند؟؟
  2ـمشکل بوجود آمده در صورت فرض چی می تونه باشه؟آیا قابل برطرف کردن هست؟
  3ـگاهی وفتها معمولا بعد از سه روز پی در پی نزدیکی کردن روز سوم بیضه سمت راست بالا میاد و میچسپه به بالا یه جورایی خیلی کیپت میشه بالا بر خلاف بیضه سمت چپ که عمل فتق هم در آن سمت بود این نشانه چی میتونه باشه؟
  سپاسگزار از حوصله شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۱۳ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   عمل فتق در موارد نادری می تواند بر روی انتقال اسپرم یا خونرسانی بیضه تاثیر منفی بگذارد
   بالا رفتن بیضه به دلیل تحریک و انقباض عضلات طناب بیضه هست که می تواند طبیعی یباشد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۸ شهریور ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  با سلام،

  من پسری 27 ساله هستم.چندین سال (حدود 5 سال) است که دچار تکرر ادرار شده ام. بار­ها هم به پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه کردم و تست­های مختلفی از قبیل آزمایش ادرار، نوار مثانه و عکس، سنوگرافی و فکر میکنم سیتوسکوپی رو انجام دادم ولی به نتیجه­ای نرسیدم و دیگه از ادامه روند درمان ناامید شدم.

  من هیچ گونه سوزش ادرار، بدبو بودن ادرار و درد ندارم فقط و فقط احساس نیاز به دفع ادرار دارم و وقتی هم میرم دستشویی و دفع انجام می­گیره و برمیگردم باز هم این احساس پس از مدت کوتاهی ایجاد میشه. بی اختیاری ادراری ندارم و خود به خود ادرارم سرازیر نمیشه حتی در موقع سرفه و عطسه مشکلی ندارم.

  میزان دفع ادرارم در هر دفعه، بستگی به مصرف مایعات داره یعنی اگر زیاد مایعات خورده باشم دفع ادرارم هم زیاده.

  قرص­های مختلفی از جمله باکلوفن و امنیک و ... رو دکتر تجویز کردند ولی بازم فایده نداشت.

  گویا تست­ها و آزمایشات نشون داده بود که مشکل خاصی ندارم و در آخر سر دکتر گفت که شاید مشکل عصبی باشه و یا شاید عضلات مثانه ضعیف شدند و بازم یه سری دارو تجویز کرد و من هم مصرف کردم ولی بازم افاقه نکرد و لذا دیگه خیلی وقته از درمان خسته شدم و  قید مراجعه به پزشکم رو زدم.

  سابقه همچین بیماری در فامیل وجود نداره. در ضمن من دچار یبوست جزیی نیز هستم.

  از نظر استرس و اضطراب هم باید بگم شاید در مواقع استرس این حالت تشدید بشه ولی در مواقعی هم که هیچ استرس و اضطرابی هم وجود نداره باز این مشکل با من هست.

  لطفا من رو راهنمایی کنید.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۸ شهریور ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   با توجه به تمام توضیحاتی که دادید به نظر نمیاد مشکل جسمانی داشته باشید با توجه به ازمان بیماری تان چیزی نیست که در این مدت کوتاه بتوان پاسخ داد ولی اولین توصیه من تهیه تقویم ادراری است تا دفعات و حجم مایعات مصرفی و ادرار دقیق مشخص شود این کار به تشخیص خیلی کمک می کند
 • تصویر کاربر رامین پنجشنبه ۲۹ مرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشی

  دکتر جان مادرم 59 سالش است و 7 فرزند
  زایمان کرد و قبلا سابقه جراحی افتادگی متانه
  هم داشته متانه پایین بود جراحی کرد
  الان مدتی است که تو خودش مرتب ادار میکنه یعنی جوری هست که به سرویس بهداشتی نمیرسه
  در روز چندین بار این مشکل پیش میاد
  نظر شما در مورد چیه به پزشک زنان مراجعه کنم یا پزشک مجاری اداری
  یا درمان این نوع مریضی چی است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۹ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   به متخصص ارولوژی که همان پزشک مجاری ادراری است مراجعه کنید می تواند افتادگی مثانه عود کرده باشد یا مثانه تحریک پذیر شده باشد باید اول علت مشخص و بعد درمان مناسب پیشنهاد شود
 • تصویر کاربر جعفری یکشنبه ۲۵ مرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  عرض ادب واحترام
  در حدود 6 روز پیش به علت داشت سنگ 9میلیمتری در حالب تحتانی سمت چپ مورد عمل درون اندامی به روش tul قرار گرفتم...
  از روز عمل تا روز 5 رنگ ادرار بصورت قهوه ای میباشد و چدروزی هم سوزش شدید ادرار داشتم...
  باتوجه به اینکه تا کنون سنگی از من دفع نشده این مسله باعث نگرانیم شده که نکند عمل موفقیت امیز نبوده باشد...
  خواستار نظر شما بزرگوار میباشم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۵ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   تغییر رنگ ادرار و سوزش بعد از TUL امری طبیعی است و هنوز هم برای دفع سنگ دیر نشده است با اینحال موفقیت آمیز بودن TUL را سونوگرافی در روزهای آینده و جراح تان می توانند اظهار نظر کنند
  2. تصویر کاربر جعفری یکشنبه ۲۵ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   سپاس گذارم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۲۵ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   موفق باشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مونا چهارشنبه ۲۱ مرداد ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام من مادرم 42 سال دارد و از سومین روز عید به مدت 45 روز در بیمارستان بستری شد و دیالیز هم میشد کلیه هاش کار نمیکردن ولی درست شده بود از امروز تو ادرارش خون میبینه و پهلو هاش درد میکنه فشارش بالاس سر درد شدیدی هم داره دیشب استفراغ شدیدی هم داشت دلیلش چیه؟تروخدا راهنمایی کنین خیلی میترسیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری چهارشنبه ۲۱ مرداد ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   وجود خون در ادرار علل متعددی می تواند داشته باشد که نیاز به سونوگرافی و دیگر آزمایشات لازم دارد با توجه به شرایط خاص مادر گرامی تان به نظر میاد که نیاز به مراجعه به پزشک متخصص نفرولوژی داشته باشند
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر