علت وجود لخته خون در ادرار زنان چیست؟

در این مقاله مطالعه می کنید:

ادرار قرمز در زنان نشانه چیست! اگرچه بروز خون در ادرار زنان غالباً علت خطرناکی ندارد، ولی در برخی موارد می تواند زنگ خطری برای وقوع بیماری های جدی در سیستم ادراری باشد. وقتی فردی در ادرار خود خون مشاهده می کند، در اصطلاح پزشکی به آن هماچوری گروس (Gross hematuria) می گویند. این اصطلاح در مقابل هماچوری میکروسکوپیک بکار می رود که در این حالت رنگ ادرار طبیعی است، ولی در آزمایش میکروسکوپیک ادرار، گلبول های قرمز مشاهده می شود.

لخته خون در ادرار زنان

 • اگر شدت خونریزی دستگاه ادراری زیاد باشد، می تواند همراه با دفع لخته خون باشد.
 • اگر رنگ ادرار قرمز روشن باشد، دلالت بر تازه بودن زمان خونریزی است و اگر قهوه ای تیره باشد، بیانگر قدیمی بودن زمان خونریزی است.
 • وجود خون و دفع لخته خون در ادرار زنان می تواند بدون علامت دیگری باشد، یا همراه با سوزش ادرار، تکرر ادرار، عدم دفع کامل ادرار، درد زیر دل و بعضاً با تب و لرز همراه باشد.
 • گاهی اوقات قرمز شدن ادرار می تواند بدلیل مصرف برخی خوراکی ها مثل چغندر(لبو)، میوه هایی که رنگدانه قرمز دارند، برخی داروها، ورزش و برخی غذاها باشد. ولی از آنجایی که افتراق این موارد از وجود خون و لخته خون در ادرار برای افراد همیشه کار ساده ای نیست، لذا توصیه می شود در صورت تغییر رنگ ادرار حتما به پزشک مراجعه کنید.

لخته خون در ادرار زنان نشانه چیست؟

منشاء دیدن لخته خون در ادرار در هر جایی از دستگاه ادراری شامل کلیه ها، مثانه، مجرای ادراری و حالب ها می تواند باشد و از این لحاظ فرقی بین زن و مرد وجود ندارد؛ بجز پروستات که می تواند منشأ خونریزی در مردان نیز باشد.

علت خون در ادرار زنان

گاهی سوال پرسیده می شو که علت خون در ادرار زنان نشانه چیست! در ادامه آنرا توضیح خواهیم داد.

1- عفونت دستگاه ادراری، علت سوزش ادرار همراه با خون

عفونت باکتریایی یا ویروس می تواند از طریق مجرای ادراری و با شیوع کمتر از طریق خون وارد دستگاه ادراری شود. در این موارد علاوه بر ادرار خونی، یک یا چند علامت دیگر هم ممکن است همزمان بروز کنند که عبارتند از:

سوزش ادرار، تکرر ادرار، درد زیردل، درد یک یا هر دو پهلو، عدم دفع کامل ادرار، ادرار بدبو، فوریت در ادرار کردن

2- سنگ کلیه یا سنگ مثانه

سنگ ها غالباً بدون علامت هستند؛ مگر آنکه حرکت کنند و یا باعث انسداد شوند.

3- وارد شدن ضربه به کلیه ها، مثانه یا مجرای ادراری

 هر گونه ضربه به دستگاه ادراری که در اثر تصادف، ورزش، آسیب های حین جنگ، نزاع و سقوط از ارتفاع رخ دهد، می تواند باعث بروز خون و دفع لخته خون در ادرار زنان شود.

4- التهاب بافت کلیه

التهاب لوله های تصفیه کننده خون در کلیه ها می تواند باعث بروز خون در ادار زنان بصورت میکروسکوپیک یا دفع خون واضح در ادرار شود. به این نوع التهاب در اصطلاح پزشکی گلومرولونفریت می گویند. عوامل زیادی می تواند باعث بروز گلومرولونفریت شوند؛ مثل: دیابت، التهاب رگ های کوچک کلیه (واسکولیت)، بیماری های خودایمنی یا اصطلاحا اتوایمیون مثل لوپوس که در آن سیستم ایمنی بدن بر علیه سلول های خودی بافت های مختلف بدن به دفاع بر می خیزد و آن را تخریب می کند.

5- بیماری های ارثی

در این دسته از بیماری ها می توان به کم خونی داسی شکل و سندروم آلپورت اشاره کرد.

کم خونی داسی شکل

6- بدخیمی دستگاه ادراری

در سرطان های دستگاه ادراری یکی از علائم شایع وجود خون در ادرار به صورت میکروسکوپیک و یا دفع لخته خون در ادرار زنان می باشد. گاه این تنها علامت بدخیمی است و فرد از دیگر جهات کاملاً سلامت می باشد.

7- مصرف برخی داروها

برخی داروهایی که ممکن است باعث دفع خون میکروسکوپیک یا دفع لخته خون در ادرار شوند، مثل: پنی سیلین، داروهای ضد انعقادی مثل آسپرین، وارفارین، هپارین، داروهای ضد سرطان مانند سیکلوفسفامید نیز می توانند سبب ایجاد لخته خون در ادرار زنان شوند.

8- سایر موارد وجود لخته خون در ادرار زنان

در موارد نادر، ورزش سنگین هم ممکن است باعث بروز خون در ادرار زنان شود؛ بویژه در افرادی که ورزش دو انجام می دهند.

عوامل مؤثر بر افزایش وجود خون در ادرار زنان

 • مصرف برخی از داروها مثل آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون، داروهای ضد التهاب مثل دیکلوفناک سدیم، ایبوبروفن، ناپروکسن، پیروکسیکام و برخی آنتی بیوتیک ها مثل پنی سیلین

آسپرین

 • افرادی که مسافت های طولانی می دوند؛ البته هر فعالیت سنگین دیگری هم ممکن است باعث بروز خونریزی در ادرار زنان شود.
 • افرادی که اخیرا به عفونت مبتلا شده اند؛ چه عفونت دستگاه ادراری و چه عفونت دیگر دستگاه های بدن
 • افراد بالای 50 سال که بروز سرطان می تواند سبب ایجاد خون در ادرار زنان شود.
 • داشتن سابقه خانوادگی وجود خون در ادرار

تشخیص علت ادرار خونی

ارائه شرح حال دقیق و کامل به پزشک، معاینه توسط او و انجام آزمایش کشت و کامل ادرار، عکسبرداری از دستگاه ادراری مثل سونوگرافی، سی تی اسکن (CT scan)، ام آر آی(MRI)، آی وی پی (IVP)، سیتولوژی ادرار در 3 نوبت و در نهایت سیتوسکپی و بعضاً یورتروسکوپی از روش هایی هستند که پزشک متخصص ارولوژی براساس شرایط بیمار و برای تشخیص منشا دفع خون در ادرار به کار می گیرد.

علت وجود لخته خون در ادرار

درمان خون در ادرار زنان چیست؟

درمان خون در ادرار زنان ،بر اساس علت بروز آن، می تواند متفاوت باشد. آنتی بیوتیک برای درمان عفونت، سنگ شکنی و یا جراحی برای خارج کردن سنگ دستگاه ادراری، قطع موقت یا دائمی برخی داروها و درمان بدخیمی های دستگاه ادراری همه از مواردی است که براساس علت ادرار خونی توسط پزشک تجویز می شوند. گاهی اوقات هم نیاز به درمان خاصی نیست. یادتان باشد وجود خون در ادرار زنان حتی بعد از درمان نیاز به پیگیری زیر نظر پزشک معالج دارد.

چه نکاتی را قبل از مراجعه به پزشک بایستی مد نظر داشت؟

 • علائم همراه خون در ادرار را یاد داشت کنید، مثل درد، سوزش ادرار همراه با خون، تکرر ادرار، دفع لخته، دفعات بروز خون در ادرار، آیا خون در ابتدای ادرار، انتهای ادرار است یا اینکه تمام ادرار خونی است؟
 • چه مدت است متوجه خون در ادرار شده اید؟
 • سابقه بیماری های قبلی خود را یاداشت کنید.
 • لیستی از داروهایی که مصرف می کنید به همراه داشته باشید.
 • سابقه ضربه، تصادف، سقوط از ارتفاع، ورزش سنگین قبل از بروز خون در ادرار

هر چه مطالب شما در هنگام مراجعه به پزشک دقیق تر، دسته بندی شده و مرتبط تر باشد، بیشترین بهره را از زمان ویزیت خود نزد پزشک خواهید برد. از داستان پردازی در زمان ویزیت بپرهیزید. بخاطر داشته باشید زمان ویزیت شما محدود است و با حاشیه پردازی نبایستی ذهن پزشک را از اصل موضوع دور نمائید.

در رابطه با دشمن زگیل تناسلی بیشتر بدانید…

 دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی

 دکتر محمد جباری
دکتر محمد جباری

دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و تناسلی همچنین فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی ترمیمی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و عضو هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و عضو انجمن علمی ارولوژی ایران می باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟ لطفا به آن امتیاز دهید
3.5/5 - (717 امتیاز)

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

   برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام وخسته نباشی خدمت شما دکتر محترم من چند ماه قبل به شما ایملی دادم وگفتم دختری 21 ساله هستم از بچگی مشکل بی اختیاری ادرار هنگام خندیدن داشتم دو سه بار دکتر رفتم وقتی بچه بودم و هربار با تمسخر دکتر مواجه شدم حتی به من گفتن خوب نخده گریه کنه اقای دکتر حتی گفتن بزرگ بشه خودش درست میشه من اون زمان درگیر درس وکنکور شدم و تو خونه دچار مشکل نشدم به جز پدر ومادرم کسهدیگه نمیدونه تا الان که دانشجو پزشکی شهر دیگه شدم ومدام جلو خندم میگیرم که یه وقت کار دست خودم ندم تو رو خدااا من الان که خودم دانشجو پزشکی شدم ترم 3 ام و مدام تو کتابا و سایتا و پرس جو میکنم تا یفهم درمانی داره یا نه اگه داره برم پیش دکتر بگم اقا درمان داره مسخرم نکنید و کمکم کنید من شهرستانی هستم تو روخدا چون مشکلم طوری روم نمیشه با اشنا و دوستان مشورت کنم تو رو قران اگه . دکتر خوب تو استان فارس شهر شیراز میشناسید به من معرفی کنید واقعا دعا گویتانم تو روخدا اگه میدونید بیماری من درمان دلره بهم جواب بدید که بعد 21سال درمان میشم یا نه ؟من سفت وسخت میخام درسم تموم شه تا خودم بشم متخصص اورولوژی حساب کنید چقد به من فشار امده دکتر منصور پژمان تو شیراز میخام برم تو رو خدا اگه دکتری میشناسید که بیماری من واسش ناشناخته نیست تو شیراز بین همکاراتون بهم معرفی کنیدمن الان که دانشجو شهر دیگه شدم دچار افسردگی شدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری جمعه ۲۶ تیر ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام زهرا خانم
   متاسفم که این بیماری را سالیان طولانی به دوش کشیده اید به این مشکل شما اصطلاحا giggle incontinency. می گویند که علل متعددی می تواند داشته باشد یکی از اقدامات که به درمان آن کمک می‌کند انجام ورزش کگل هست از نظر دارویی هم قرصهایی مثل تولترودین و ایمی پرامین می توانند کمک کننده باشند. به دکتر میرکاظمی در شیراز نیز می توانید مراجعه کنید
 • تصویر کاربر صابرعباسی دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سالم اقای دکتر خسته نباشید ممنون که وقتتون رو برای ما میگذارید امیدوارم همیشه موفق باشید من تک بیضه هستم و فقط بیضه راست دارم وبیضه چب ندارم میخوام برم ارتش همیشه ردمیشم و عشق نظام دارم و از خانواده فقیرنیز هستم و حالا کمکم کنید چکارکنم موندم .ایا میتوانم بیضه مصنوعی بگذارم؟ایا در ارتش بازهم رد میشم؟ واگر مشکل حل شد هزینه بیضه چقدرمیشه؟ باتشکر خیلی خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۷ فروردین ۹۴( 8 سال پیش)
   سلام
   می توانید پروتز بیضه بگذارید ولی در معاینه اگر لمس شود قابل تشخیص است. اطلاعی از رد شدن یا نشدن ندارم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 8 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  باسلام
  احتراما" بنده هر زمان آب یا مایعات می خورم(حتی پس از خوردن غذا) بلافاصله احساس دفع ادرار می کنم و باید حتما" دستشوئی بروم و ادرار کنم به دکتر ارولوژی مراجع نمودم و ایشان پس از بررسی آزمایش و نوار گفتند کلیه و مثانه شما سالم است.
  لطفا" راهنمائی کنید.
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۳( 8 سال پیش)
   سلام
   به نظر من هم مشکلی نیست
  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 8 سال پیش)
   با سلام
   به نظر شما مشکل من چیست(شماره پیگیریr63n49443)؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 8 سال پیش)
   به نظر یک نوع وسواس است نه یک بیماری جسمی و با مقاومت کردن و دستشویی نرفتن بتدریج برطرف می‌شود
  4. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 8 سال پیش)
   احتراما" مدتی همین کار را انجام دادم اما مثانه ام شروع به سوختن کرد و می خواست بپکد کار به جایی رسید که قلبم تیر می کشید و حال خیلی بدی داشتم.
  5. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 8 سال پیش)
   این کار را تدریجی انجام دهید و بتدریج زمان تاخیر را افزایش دهید
  6. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 8 سال پیش)
   به نظر شما این کار باعث بیماریهای مثانه و پروستات نمی شود؟
  7. تصویر کاربر دکتر محمد جباری دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۳( 8 سال پیش)
   نه باعث بیماری های مثانه و پروستات نمی شود
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر غلامرضا سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 371 مشاهده پرسش
  جواب قبلی پاتولوژی :
  MICROSCOPIC DESCRIPTION: eSctions show urothelial tumor with papillary pattern and mild nuclear atypia.
  DIAGNOSIS:Bladder biopsy:
  -Low grade urothelial carcinoma (WHO/ISUP)
  -Tumor growth pattern:Papillary-Lamina propria and muscle layer are tumor free
  -Tumor stage: Ta Nx Mx

  با عرض سلام وتشکر فراوان از لطف حضرت عالی . جواب آزمایش قبلی بنده را مرحمت فرموده بودید. من بعد از 20 روز از برداشتن توموراولیه جواب سیستوسکپی دوم به شرح ذیل میباشد. نظرتان را در این مورد لطف بفرمایید . متشکرم(SPECIMEN: T.U.R.B) (CLIN.DATA:H/O B.T.) GROSSDESCR : Received specimen consists of 3 tiny pieces measuring 0.6 cm.(T.S in 1 block)
  MICRO DESCR : A high grade urothelial all neoplasia composed of moderately pleomorphic muclei , some mitotic figures without any stromal invasion.
  DIAGNOSIS: T.U.R.B : -INSITU UROTHELIAL CELL CARCINOMA , HIGH GRADE.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   این دو نتیجه کاملا با هم متفاوت است. ایکاش از عضله مثانه هم نمونه گرفته بودند. در هر صورت به نظر من اگر در حال حاضر توموری در مثانه باقی نمانده است و بررسی های سی تی و .... طبیعی است بهتره ب ث ژ تراپی شوند. BCG therapy
 • تصویر کاربر غلامرضا یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 9 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وتشکر فراوان از لطف حضرت عالی . جواب آزمایش قبلی بنده را مرحمت فرموده بودید. من بعد از 20 روز از برداشتن توموراولیه جواب سیستوسکپی دوم به شرح ذیل میباشد. نظرتان را در این مورد لطف بفرمایید . متشکرم(SPECIMEN: T.U.R.B) (CLIN.DATA:H/O B.T.) GROSSDESCR : Received specimen consists of 3 tiny pieces measuring 0.6 cm.(T.S in 1 block)
  MICRO DESCR : A high grade urothelial all neoplasia composed of moderately pleomorphic muclei , some mitotic figures without any stromal invasion.
  DIAGNOSIS: T.U.R.B : -INSITU UROTHELIAL CELL CARCINOMA , HIGH GRADE.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۳( 9 سال پیش)
   سلام
   متاسفانه حضور ذهنی از نتیجه قبلی ندارم
درحال دریافت اطلاعات

از دکتر بپرسید

ویزیت Whatsapp

تماس با مطب

نوبت دهی اینترنتی

پرسش از دکتر